MAKULATURA
DNIA 18 WRZEŚNIA 2017r. ODBĘDZIE SIĘ W NASZEJ SZKOLE ZBIÓRKA MAKULATURY W  GODZ. OD 7.10 - 9.00.
ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO WZIĘCIA UDZIAŁU W NASZEJ AKCJI  !!!
   SAMORZĄD SZKOLNY

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
4 września w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2017/2018. Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego oraz przypomnienia 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy oddali życie za ojczyznę, a delegacja uczniów zapaliła znicze i złożyła wiązankę pod tablicą upamiętniającą poległych. Pani Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowicach, Mirosława Graf, w okolicznościowym przemówieniu serdecznie powitała wszystkich zebranych, a szczególnie rozpoczynających szkolną przygodę pierwszoklasistów. Następnie wręczyła nagrody jubileuszowe - w tym dniu swoje jubileusze pracy obchodziły panie: Henryka Tobółka, Małgorzata Szymańska i Kinga Urbańczak. Po apelu uczniowie udali się do swoich sal na spotkanie z wychowawcami.


KURSY AUTOBUSÓW
KURSY AUTOBUSÓW W ROKU SZKOLNYM 2017/2018
PRZED LEKCJAMI
OPOROWO, OPORÓWKO  – 6.45
LUBONIA – 7.00
KOCIUGI – 7.15
PAWŁOWICE – MAŁY DWÓR – 7.25
PAWŁOWICE - OSIEDLE, ROBCZYSKO – 7.40
OPORÓWKO – 7.53 LUBONIA – 7.58
PO LEKCJACH
PONIEDZIAŁEK, WTOREK
PAWŁOWICE - MAŁY DWÓR – 13.35
PAWŁOWICE – OSIEDLE, ROBCZYSKO, KOCIUGI – 13.45
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 14.20
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO, ROBCZYSKO, KOCIUGI – 15.25
ŚRODA, CZWARTEK
PAWŁOWICE -MAŁY DWÓR – 13.35
PAWŁOWICE – OSIEDLE, ROBCZYSKO, KOCIUGI – 13.45
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 14.20
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 15:45 - autobus liniowy przystanek przy kościele
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 15:49 - autobus liniowy przystanek przy pałacu
KOCIUGI – 15:50 - autobus liniowy przystanek przy kościele
PIĄTEK
PAWŁOWICE - MAŁY DWÓR – 13.35
PAWŁOWICE – OSIEDLE, ROBCZYSKO, KOCIUGI – 13.45
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 14:20
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 15:45 - autobus liniowy przystanek przy kościele
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 15:49 - autobus liniowy przystanek przy pałacu
KOCIUGI – 15:50 - autobus liniowy przystanek przy kościele

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018.
    Dyrekcja Zespołu Szkół w Pawłowicach zaprasza na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018, które odbędzie się  4 września 2017 roku (poniedziałek) o godz. 9.15.
O godz. 8.00 rozpocznie się Msza Św. w kościele parafialnym.
Spotkanie uczniów z wychowawcami klas od godz. 10.00 do godz. 11.30.

Harmonogram przywozu uczniów: (świetlica w szkole)
6,55 – Oporówko, Lubonia,
7.00  – Oporowo – autobus liniowy,
7.15 –  Kociugi,
7.25 – Pawłowice Mały Dwór,
7.35 – Robczysko,
7.45 – Pawłowice Osiedle.

Harmonogram przywozu uczniów:
11.30 – Pawłowice Mały Dwór,
11.40 – Pawłowice Osiedle, Robczysko,
11.50 – Kociugi, Lubonia, Oporówko, Oporowo.

WYCIECZKI WAKACYJNE
Pierwszy tydzień wakacji w SPiG w Pawłowicach był  niezwykle intensywny i bogaty w atrakcje dla naszych podopiecznych. Odbyły się bowiem w tym czasie „wycieczki wakacyjne”. W tym roku  w wyjazdach wzięło udział aż 66 uczniów, którzy zostali podzieleni na dwa turnusy wycieczkowe.
Pierwszego dnia uczniowie wraz z opiekunami pojechali do Rosnówka – miejscowości, w której znajduje się niezwykły punkt rekreacyjny: „Deli-Park”. Na miejscu zostały przygotowane dla dzieci zajęcia: wypiekanie chruścików oraz wykład dotyczący najbardziej popularnych słodkości naszego regionu: rogali Marcińskich, szneki z glancem, czyli popularnych drożdżówek i oczywiście chruścików.  Następnie uczniowie zostali oprowadzeni po parku miniatur, dzięki czemu wszyscy zwiedziliśmy „cały świat w jedną godzinę”. Dzień ten zakończył się swobodnymi zabawami na ogromnym placu zabaw, gdzie zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie znaleźli dla siebie odpowiednie atrakcje.
Podczas drugiego dnia wycieczek wakacyjnych nasi podopieczni zwiedzali „Teatr Miejski w Lesznie”, gdzie mieli możliwość poznać to niezwykłe miejsce  od kulis. Mieliśmy okazję zobaczyć miejsca dostępne dla widza, jak scena, widownia, ale największą atrakcją była możliwość wejścia do „tajemniczych pomieszczeń”  takich jak: charakteryzatornia, rekwizytornia oraz garderoba, gdzie mogliśmy przymierzać kapelusze, korony i hełmy. Zobaczyliśmy też skomplikowane urządzenia związane z funkcjonowaniem sceny – tzw. mechanizmy obrotowe. Kolejną atrakcją tego dnia był seans w kinie. Grupa starszych uczniów miała możliwość obejrzeć film pt.: „Wonder Woman”, natomiast  młodsze dzieci z radością obejrzały bajkę pt.: „Smerfy poszukiwacze zaginionej wioski”.  Wycieczkę zakończyliśmy spacerem w leszczyńskim zoo i parku, w którym dzieci miały możliwość spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu.
Ostatni dzień obfitował a atrakcje historyczne. Pierwszym punktem naszej wycieczki był przepiękny barokowy kościół w Oporowie po którym uczniów oprowadziła pani dyrektor Mirosława Graf.  Dzieci miały możliwość przyjrzeć się z bliska główny ołtarz z XVIII w z rzeźbami śś. Józefa, Joachima i aniołów, dzieci przyjrzały się też niezwykłej chrzcielnicy oraz analogicznym ołtarzom bocznym i organom. Uwagę przykuwał także niezwykły sufit symbolizujący życie i śmierć.  Kolejnym punktem naszej wycieczki był przepiękny pałac w Kopaszewie. W pałacu tym kilkakrotnie przebywał Adam Mickiewicz.  Legenda głosi, że to właśnie w tym miejscu powstawały fragmenty „Pana Tadeusza”. W 1868 w pałacu gościła również Helena Modrzejewska. Znajdował się tam bogaty księgozbiór liczący około 5 tys. pozycji. Kolekcja obrazów zawierała między innymi dzieła Kossaka, Wyczółkowskiego, Brandta, Fałata.  Ostatnim punktem wycieczki było „Uroczysko Nadolnik”, gdzie uczniowie wspólnie spędzili czas na pieczeniu kiełbasek i pałaszowaniu pyszności. Następnie nadszedł czas na zabawy, w których nie było miejsca na telefony i tablety: Tańczymy Labado, Stary niedźwiedź mocno śpi, wyścigi rzędów, gra w piłkę nożną i dwa ognie –  ta integracja na świeżym powietrzu była idealnym zakończeniem naszych wakacyjnych wycieczek.


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
Rok szkolny zakończyliśmy bardzo uroczyście.  23 czerwca o godzinie 9.15 w hali sportowej zabrali się uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły.   Na początku z ogromnym wzruszeniem obserwowaliśmy przekazanie pocztu sztandarowego nowym uczniom, którzy obiecali godnie reprezentować naszą szkołę. Następnie głos zabrała pani dyrektor, Mirosława Graf, powitała wszystkich i życzyła udanych oraz bezpiecznych wakacji. Do życzeń przyłączyli się przedstawiciele Rady Rodziców, którzy na ręce opiekuna Samorządu Szkolnego, pani Magdaleny Ratajczak, złożyli bardzo przydatny prezent dla całej społeczności szkolnej – aparat fotograficzny. Zgodnie z ceremoniałem absolwenci oraz uczniowie wyróżniający się w nauce otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem, niektórzy również stypendia naukowe i sportowe. Ostatnim punktem uroczystości był program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy III gimnazjum, którzy ze łzami w oczach żegnali się ze szkołą, koleżankami i kolegami.


ZAKOŃCZENIE GIMNAZJUM
Tegoroczni absolwenci Gimnazjum w Pawłowicach pożegnali się ze szkołą we wtorek 20 czerwca. Uroczystość rozpoczęła się mszą w kościele parafialnym. O godz. 17.00 odświętnie ubrani trzecioklasiści zaprosili gości do hali sportowej, w której odbyła się część oficjalna połączona z wręczeniem przez Dyrektor Szkoły p. Mirosławę Graf listów gratulacyjnych dla rodziców uczniów wyróżniających się w nauce oraz podziękowań dla rodziców za pracę na rzecz klasy i szkoły. Wójt Gminy Krzemieniewo p. Andrzej Pietrula wyróżnił swoją nagrodą najlepszego ucznia – Dawida Andrzejczaka. Następnie uczniowie zaprezentowali pełen podziękowań program artystyczny, zatańczyli poloneza i wręczyli kwiaty. W imieniu Rodziców – organizatorów części nieoficjalnej pełne wspomnień i uczuć przemówienie wygłosiła p. Monika Szady.
W dobrych humorach i przy radosnej muzyce po raz ostatni młodzież bawiła się do późnych godzin, ale wczesnych na tyle, aby następnego dnia przyjść do szkoły i spędzić jeszcze chwile z młodszymi koleżankami i kolegami.
   wychowawca klasy Karol Żalik


FESTIWAL NAUKI, KULTURY I SPORTU
Tradycyjnie w dzień poprzedzający zakończenie roku szkolnego odbył się w naszej szkole Festiwal Nauki, Kultury i Sportu. O godzinie 8.00 uczniowie spotkali się w klasach ze swymi wychowawcami i rozmawiali o bezpieczeństwie podczas wakacji. Potem udali się na halę sportową, gdzie miał miejsce apel podsumowujący II półrocze. Pani wicedyrektor, Maria Wawrzyniak, przedstawiła wyniki klasyfikacji rocznej, a poszczególni nauczyciele nagrodzili laureatów różnych konkursów. Po apelu uczniowie  wzięli udział w zajęciach instruktażowych dotyczących udzielania pierwszej pomocy oraz w rozgrywkach sportowych.
 MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY „MYŚLENIE W CENIE”.
   29 maja 2017 roku w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbyła się VIII edycja konkursu.
  W matematycznych rozgrywkach wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół w Drobninie, Zespołu Szkół w Pawłowicach oraz gospodarze. Dziewięcioro uczniów  szkoły podstawowej  i dziewięcioro uczniów gimnazjum, przez sześćdziesiąt minut wytężało umysły nad przygotowanymi zadaniami. Z naszej szkoły Nina Żalik zajęła II miejsce, a Fabian Stankowski III miejsce w kategorii szkół podstawowych, a Aleksandra Rosińska III miejsce w kategorii gimnazjów. Uczniów przygotowała P. Katarzyna Ignaszak.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom!

   Maria Wawrzyniak

SUKCESY WOKALNE NINY I SZKOŁY
W czerwcu Nina Żalik dwukrotnie reprezentowała naszą Szkołę w konkursach śpiewaczych.
3 czerwca w urokliwej Sobocie k. Lwówka i Jeleniej Góry wyśpiewała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie “Któż jak Bóg”. Konkurs odbywał się w przepięknym przykościelnym plenerze na tle ruin starego zniszczonego podczas wojny kościoła. Piękna pogoda tej soboty, niezwykły klimat oraz możliwość obcowania z młodzieżą, której pasją jest śpiew i muzykowanie zdecydowanie zmniejszyły trudy długiej podróży. Organizatorzy uhonorowali wokalistów przepięknymi nagrodami.

4 czerwca odbywał się finał Regionalnego Konkursu „Śpiewać może każdy” w Sławie, do którego Nina zakwalifikowała się w kwietniu, wygrywając w swojej kategorii. Jak co roku finaliści mieli występować na scenie usytuowanej na pięknej sławskiej plaży. Jednak pogoda pokrzyżowała plany organizatorom, którzy konkurs musieli przenieść do zastępczego pomieszczenia. Mimo trudnych warunków Nina została bardzo doceniona przez Jury konkursowe, które przyznało Jej swoje wyróżnienie specjalne i w nagrodę piękny tablet.
Podziękowanie za zaangażowanie w organizację
Festynu Rodzinnego w Zespole Szkół w Pawłowicach


„Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa…..
wtedy proste – dziękujemy – zawiera wszystko co chcemy wyrazić”

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Samorząd oraz Rady Rodziców Zespołu Szkół w Pawłowicach składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom za ufundowanie nagród rzeczowych i wsparcie finansowe oraz pomoc okazaną przy organizacji festynu szkolnego: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Serdecznie dziękujemy za bezcenne wsparcie, które nam zapewniliście. Jesteście dowodem na istnienie ludzi dobrej woli na których można polegać.Serdecznie dziękujemy też wszystkim, którzy pracowali na stoiskach oraz realizowali powierzone im zadania: nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom i uczniom. Paniom, które obsługiwały kawiarenkę, rodzicom za ciasto i naleśniki oraz pani  Więckowiak za wypożyczenie termosów. Panom, którzy przywieźli (oraz odwieźli) i pomogli w ustawieniu ławek i stołów oraz udostępnili swój sprzęt do przewozu. Dziękujemy tym, którzy pomogli w realizacji zawodów wędkarskich i turnieju piłki nożnej. Dziękujemy wszystkim, którzy swą pracą i pomocą wsparli organizację festynu.

DZIĘKUJEMY !!!

INFORMACJA DLA RODZICÓW  W SPRAWIE PODRĘCZNIKÓW
NA ROK SZKOLNY 2017/2018


Wszyscy uczniowie otrzymują darmowe podręczniki z wyjątkiem podręcznika do nauki religii, który rodzice kupują we własnym zakresie.

Podręczniki do nauki religii w roku szkolnym 2017/2018

oddział zerowy
Przychodzimy do Pana Boga. Podręcznik dla dzieci sześcioletnich” (Wyd. św. Wojciech)

klasa 1 szkoły podstawowej
"Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa” (Wyd. św. Wojciech)

klasa 2 szkoły podstawowej
“Kochamy Pana Jezusa” ( Wyd. Św. Wojciech)

klasa 3 szkoły podstawowej
J. Szpet, D. Jackowiak „Przyjmujemy Pana Jezusa ” (Wyd. Św. Wojciech)

klasa 4 szkoły podstawowej
J. Szpet, D. Jackowiak „Jestem chrześcijaninem” (Wyd. Św. Wojciech)

klasa 5 szkoły podstawowej
D. Jackowiak, ks. J. Szpet „Wierzę w Boga” (Wyd. Św. Wojciech)

klasa 6 szkoły podstawowej
J. Szpet, D. Jackowiak “Wierzę w Kościół” (Wyd. Św. Wojciech)

klasa 7 szkoły podstawowej
ks. J. Szpet, D. Jackowiak “Spotkanie ze słowem” (Wyd. Św. Wojciech)

klasa II gimnazjum
D. Jackowiak, ks. J. Szpet "Aby nie ustać w drodze" (Św. Wojciech)

klasa III gimnazjum
J. Szpet, D. Jackowiak "Żyć w miłości Boga" (Wyd. Św. Wojciech)DWUDNIOWA WYCIECZKA KLASY 3A DO KOTLINY KŁODZKIEJ
Dnia 19 czerwca 2017r. o godz. 7.00  uczniowie klasy 3a szkoły podstawowej  wyjechali  na dwudniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej pod opieką pań:  M. Ratajczak, A. Kasińskiej i T. Górczak.  Pierwszym  akcentem wycieczki była wizyta w Muzeum Techniki, gdzie uczniowie podziwiali zdobycze techniki z czasów średniowiecza. Jednak najwięcej emocji dostarczył dzieciom  Dom Kata i Jaskinia Strachu. Kolejną atrakcją tego dnia było zwiedzanie Kopalni Złota. Pani przewodnik opowiadała nam o czasach, kiedy wydobywało się w niej złoto. Zeszliśmy po schodach na wysokość ósmego piętra i ujrzeliśmy wypływający ze skał kolorowy wodospad. Na powierzchnię ziemi wyjechaliśmy kolejką. W drodze do hotelu zwiedziliśmy Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku. Wieczorem wspólnie z przewodnikiem wybraliśmy się na spacer  po  Parku Zdrojowym. Można tam było skosztować wody  źródlanej, nakarmić ryby w pobliskim stawie i spędzić czas bawiąc się na placu zabaw. Etapem drugiego dnia naszej wycieczki była wyprawa na Szczeliniec – znajdujące się na wysokości 919 m. n. p. m. miejsce, do którego nie dochodzi żadna droga i nie dojeżdża żaden pojazd. Pokonując 665 skalnych schodów dotarliśmy do schroniska, gdzie mogliśmy odpocząć przed drogą powrotną. Tego samego dnia wróciliśmy pełni wrażeń i zadowoleni do domu.

   Magdalena Ratajczak

„WIELKIE PORUSZENIE CZYLI NOC BIBLIOTEK POD HASŁEM „CZYTANIE PORUSZA” W BIBLIOTECE SZKOLNEJ W ZESPOLE SZKÓŁ W PAWŁOWICACH
    Wielkie – bo próbowaliśmy poruszyć czytaniem wszystkie zmysły i chęć do działania. Naszą „Noc” rozpoczęliśmy o godzinie 18.00 także od „Lokomotywy” Tuwima. Nie było to tylko czytanie wiersza, ale inscenizacja. Tekst został podzielony na role, trzeba było uważać, aby w odpowiednim momencie swoją kwestię powiedzieć. pokazać (przygotowano sporo rekwizytów) lub wyartykułować.
Było przy tym dużo zabawy. Następnie obejrzeliśmy prezentację na temat bohatera książki pt. „Poza horyzonty” – Jaśka Meli, czytaliśmy ciekawe fragmenty opowieści i zastanawialiśmy się, czego postawa bohatera może nas nauczyć. W toku dyskusji wyciągnęliśmy interesujące wnioski. Prezentacji było jeszcze kilka: o łapaczach snów i o cyklu „Jeżycjada”, by zapoznać uczestników z czekającymi ich zadaniami.
By pofolgować zmysłom smaku i nabrać sił, smażyliśmy naleśniki (ciasto i nadzienie robione przez uczestników), które układaliśmy na wzór wymyślony przez Idę z powieści Małgorzaty Musierowicz. „Paluszki Aspazji” wszystkim bardzo smakowały. Śpiew sprzyja integracji i miłej atmosferze, więc podjęliśmy działania, by poruszyć chęć do tej formy aktywności. Zespołowo lub indywidualnie do linii melodycznej śpiewaliśmy piosenkę pt. „Jadę pociągiem prawdziwym”, a ponieważ trudno było poprzestać na jednej melodii, chętnie kontynuowaliśmy działanie w formie karaoke. Przyszedł też czas na poruszanie szarych komórek. Łatwe a zarazem trudne było ułożenie opowiadania o tematyce podróżniczej lub kryminalnej składające się z czterech słów. Wyszukiwanie słów najdobitniej wyrażających myśl pochłonęło wszystkich na jakiś czas. Fuzji smaków dopełniło smakowanie (nie jednej) pizzy z dodatkami według indywidualnych upodobań, wcześniej zagniecionej przez kilka uczennic. Wesoła atmosfera wskazywała z góry, że trudno będzie poruszyć chęć do snu. Działaniem w tym kierunku było tworzenie łapaczy snów. Powstały piękne ozdoby, które zawisły w sali przeznaczonej do spania. Tam też obejrzeliśmy film pt. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra”. Później rozmowom, dowcipom i żartom zdawało się, że nie będzie końca. Jednak stopniowo cichły i uczestnicy „Nocy Bibliotek” po kolei zapadali w sen. Od czasu do czasu tylko dał się słyszeć szelest nieładnych snów spływających po piórkach łapaczy snów, ale rzadko, ponieważ po takim spotkaniu można było mieć wyłącznie piękne sny.
    Trzeba dodać, że opanowaliśmy pomieszczenie biblioteki szkolnej, korytarz i kilka sąsiednich sal, co umożliwiło nam podejmowanie tak różnorodnych działań.
    W naszej akcji uczestniczyło 18 uczniów i 4 osoby dorosłe. Było „wielkie poruszenie”, …”wszyscy dobrze się bawili” i … nie było wyjątku.

   Ewa Dąbrowska, Katarzyna Marciniak,
Joanna Pietrzykowska, Monika Żalik


KULTURALNIE DOPINGUJEMY
Już  po raz kolejny chętni uczniowie Gimnazjum w Pawłowicach uczestniczyli w projekcie prewencyjnym  „Jestem kibicem przez duże K” . W ramach tej akcji 18 czerwca 2017 roku wraz z opiekunami zjawili się  na Stadionie  im. Alfreda Smoczyka w Lesznie, aby zgodnie z założeniami organizatorów, w sposób kulturalny, kibicować drużynie Fogo Unia Leszno.
Przed wejściem na stadion każdy uczestnik  akcji otrzymał darmowy bilet zaproszenie.  Nasi gimnazjaliści, jak na prawdziwych kibiców przystało, zaopatrzyli się  w szaliki i głośno wspierali leszczyńskie Byki. Doping wszystkich wielbicieli żużla okazał się skuteczny, gdyż ostatecznie Unia,  ku radości wszystkich swoich  fanów, pokonała drużynę z Częstochowy  57:33.

   Samorząd Szkolny

SZKOLNY KONKURS RELIGIJNY O ŚWIĘTYM BRACIE ALBERCIE
 „Powinno się być dobrym jak chleb,
 powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole,
z którego każdy może kęs dla siebie ukroić
 i nakarmić się, jeśli jest głodny”.
Święty Brat AlbertSejm RP ustanowił rok 2017 rokiem ŚWIĘTEGO BRATA ALBERTA.
Dlatego w maju w Zespole Szkół w Pawłowicach odbył się szkolny konkurs religijny, którego organizatorem była p. K. Urbańczak.
Uczniowie klas IV – VI SP mieli wykonać album, natomiast gimnazjaliści prezentację multimedialną o życiu i działalności św. Brata Alberta.
Nagrody dla zwycięzców ufundowała parafia NMP Śnieżnej w Pawłowicach oraz Samorząd Szkolny.

ZWYCIĘZCY KONKURSU:

SZKOŁA PODSTAWOWA KL. IV – VI
•    I miejsce         Julia Raburska         kl. VI
              Dominika Ratajczak    kl. VI
•    II miejsce        Karolina Pelplińska        kl. V
•    III miejsce        Nina Żalik            kl. VI
•    Wyróżnienie        Piotr Pindara            kl. V
GIMNAZJUM
•    I miejsce        Eliza Hardrysiak        kl. I
Zuzanna Jankowiak        kl. I
Joanna Rosińska         kl. I
Zofia Stachowiak        kl. I
•    II miejsce        Anna Piotrowiak        kl. I
Paulina Ratajczak        kl. II
Aleksandra Rosińska    kl. III
Wiktoria Otto         kl. III
•    III miejsce        Dawid Andrzejczak        kl. III
Michał Pindara        kl. I
•    Wyróżnienie        Arkadiusz Judkowiak    kl. I

   Kinga Urbańczak

GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY
W środę, 14 czerwca w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Matematyczny, w którym wzięło udział 16 uczniów z klas II i 16 uczniów z klas III. Dzieci przystąpiły do rozwiązywania zadań  na małej sali sportowej punktualnie o godzinie 10.00. Już sam udział w tym konkursie stanowił ogromne wyróżnienie dla każdego uczestnika.  Wszystkim uczniom serdecznie Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!


WYCIECZKA W GÓRY OPAWSKIE –POKRZYWNA, CZECHY, CICHA DOLINA
Na przełomie maja i czerwca 55 osobowa grupa uczniów naszej szkoły  pod opieką wychowawców wyjechała na trzydniową wycieczkę w Góry Opawskie w Sudetach. Każdy dzień przynosił moc atrakcji i wiele emocji.
Pierwszy dzień spędziliśmy w parku zaginionego miasta  Rosenau,  gdzie mogliśmy skorzystać z różnorodnych atrakcji takich jak: zwiedzanie zaginionego miasta i poznanie jego legendy, poznanie zasad fizyki i optyki  w parku żywiołów, emocjonująca przygoda w wirującym domku. Emocje wywołały również  przejścia po przeszkodach w parku linowym oraz zjazd na kole po wyznaczonym torze. Miłe wspomnienia przywołuje bajkowa  ciuchcia i  karuzela.
Drugi dzień spędziliśmy na terenie Czech, gdzie zwiedziliśmy uzdrowisko Jesenika. Przewodnik opowiadał o metodach leczenia w tym uzdrowisku ,a także wspomniał znanych Polaków, którzy się tam leczyli. Przy pięknej słonecznej pogodzie spacerowaliśmy  alejkami  kwitnących rododendronów i azalii.  W tym dniu zwiedziliśmy również Jaskinię na Spicaku oraz Skansen Zlotorudne Młyny. Język czeski jest podobny do naszego języka, więc nie wszystko trzeba było nam  tłumaczyć. Nie mieliśmy problemów z zakupem pamiątek i słodyczy –wszyscy sprawnie przeliczali złote na korony .
Nasz trzeci ostatni dzień  to piesza wycieczka do Cichej Doliny, wszyscy byli bardzo zmęczeni, bo trasa dość trudna, ale bardzo piękna, podziwialiśmy  wspaniałe widoki i robiliśmy zdjęcia.

Daniela Patelka

"NIE MARNUJĘ - WYKORZYSTUJĘ"
Uczniowie naszej szkoły  kolejny raz brali udział w konkursie organizowanym przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego pod hasłem –Nie marnuję -wykorzystuję. Do konkursu     przystąpiło kilkadziesiąt szkół i przedszkoli  z różnych stron powiatu leszczyńskiego. Uczennica klasy I gimnazjum Zofia Stachowiak otrzymała wyróżnienie w kategorii szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych-  z obiektywem wśród śmieci.  Zadaniem tej grupy uczestników było wykonanie formy użytkowej ze zbędnych materiałów oraz nadesłanie zdjęć i dokładnej dokumentacji.
Wyróżniona praca to ogrodowa ławeczka wykonana z palet,którą wzbogaciły  własnoręcznie uszyte poduszki z resztek materiału, wypełnione styropianową pianką.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Leszczyńskim Ratuszu w kolorowej scenerii zabawek, kwiatów i innych form użytkowych wykonanych ze śmieci.
Gratulacje ciekawego pomysłu i otrzymania wartościowych nagród.

   Daniela Patelka

KONKURS KALIGRAFICZNY I ORTOGRAFICZNY
Dnia 13 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół w Pawłowicach odbyły się Gminne Konkursy: Kaligraficzny dla kl.1 i Ortograficzny dla kl.2 i 3. Celem konkursu kaligraficznego było promowanie sztuki pięknego pisania, kształtowanie szacunku do tradycji kaligrafii, która jest nie tylko sposobem przekazywania informacji i posiada walory estetyczne, ale w dużej mierze kształtuje i odzwierciedla charakter piszącego, czyli jego pracowitość, zaangażowanie, trening i talent . Uczniowie klasy 1 mieli za zadanie przepisanie tekstu. Natomiast uczniowie klas 2 i 3 musieli napisać dyktando. Celem konkursu ortograficznego było doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni, utrwalanie zasad ortograficznych, a przede wszystkim integracja uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Emocji było sporo, a nadziei na zwycięstwo jeszcze więcej. Najlepszymi jednak okazali się w poszczególnych grupach wiekowych:
Klasa 1- konkurs kaligraficzny:
I miejsce- Oskar Sadowski  (SP Pawłowice)
II miejsce- Lena Lutowicz (Szkoła Oporówko)
II miejsce- Martyna Wróblewska (SP Pawłowice)
III miejsce- Katarzyna Mania (SP Pawłowice)
III miejsce- Antonina Skrzypczak (Szkoła Oporówko)
Klasa 2- konkurs ortograficzny:
I miejsce- Nikola Hauza (SP Drobnin)
I miejsce- Ewelina Kubicka (SP Garzyn)
II miejsce- Dominika Stachowiak (SP Drobnin)
II miejsce- Natalia Kowalska (SP Garzyn)
II miejsce- Bartosz Bartkowiak (SP Drobnin)
III miejsce- Maja Łukaszewska (SP Garzyn)
III miejsce- Tomasz Andrzejewski (SP Nowy Belęcin)
Klasa 3- konkurs ortograficzny:
I miejsce- Patryk Lenort (SP Pawłowice)
II miejsce- Klich Zofia (SP Garzyn)
II miejsce – Nikola Józefiak (SP Pawłowice)
II miejsce- Dawid Rychter (SP Oporówko)
III miejsce- Wiktoria Kaczmarek (SP Drobnin)
III miejsce- Katarzyna Jańczak (SP Nowy Belęcin)
III miejsce- Piotr Skrobała (SP Pawłowice)
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.


WIZYTA W DOMU DZIECKA WE WSCHOWIE
We wtorek 06 czerwca uczniowie należący do Samorządu Szkolnego pod opieką p. Magdaleny Ratajczak  oraz p. Joanny Pietrzykowskiej po raz kolejny udali się z wizytą do Domu Dziecka we Wschowie. Wychowankowie i kadra bardzo miło i ciepło nas przyjęli, chętnie oprowadzając po terenie swojej placówki, częstując smażonymi kiełbaskami i domowymi wypiekami. Spotkanie było okazją do odnowienia zawartych wcześniej przyjaźni, wspólnych zabaw i rozmów.

TAKA NOC NIE ZDARZA SIĘ CZĘSTO…
Przygoda miała rozpocząć się 9 czerwca o godzinie 18.00, ale najbardziej zniecierpliwieni uczniowie przybyli do szkoły już pół godziny wcześniej. Po pierwszych okrzykach zachwytu i radości wyrażonej licznymi piskami przystąpiliśmy do przygotowania miejsc do spania. Naszą "sypialnią" była mała sala gimnastyczna.
  Poprzez wspólne przeżywanie razem z podopiecznymi tej „przygody” opiekunki (pani Marzanna Błocian, pani Kornelia Bocianowska i pani Karolina Dworniczak) dyskretnie realizowały postawione sobie cele. Dzieci uczyły się samodzielności i odpowiedzialności (w pobliżu nie czuwali rodzice!), a także  umiejętności podejmowania ważnych dla siebie i innych decyzji. Dzieciaki miały możliwość poznać inne niż na co dzień formy spędzania wolnego czasu i być współorganizatorami naprawdę  dobrej zabawy – bez tabletów, telefonów, komputerów i telewizji.
Taka noc w szkole, to doskonała okazja do lepszego poznania naszych wychowanków, a dla nich okazja do głębszej integracji, przełamywania różnorodnych barier i umacniania więzi. Zabawy były tak pomyślane i zaplanowane, by pokazać dzieciom, że najbardziej owocna i najważniejsza jest współpraca i konstruktywne działanie wszystkich dzieci. Przy szybkim podejmowaniu decyzji znikają wszelkie bariery. Aby wykonać zadanie, potrzebna jest współpraca. Więzi rodzą się same.
Po licznych zabawach grupowych na świeżym powietrzu i na hali sportowej dzieci posiliły się zjadając pyszną, ciepłą pizzę przywiezioną przez właścicieli pizzerii „U Quuurczaka”. To dopiero była kolacja!!!
Podczas „nocki w szkole” dzieci zobaczyły szkołę od innej, mniej oficjalnej strony. Atmosfera zabawy, akceptacji i życzliwości towarzyszyła nam przez cały czas.


WYRÓŻNIENIE DLA DOMINIKI RATAJCZAK W WIELKOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM „MALOWANY DZIEŃ ŚRODOWISKA”
Jednym z działań towarzyszących obchodom Wielkopolskiego Dnia Ochrony Środowiska był konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych regionu wielkopolskiego na plakat promujący ochronę środowiska. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – łącznie wpłynęło 558 prac w 3 kategoriach tematycznych (ochrona atmosfery, wykorzystanie odpadów, energia odnawialna)! Konkurs został zorganizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju. Do tej akcji włączyła się również nasza szkoła, a uczennica klasy 6 - Dominika Ratajczak otrzymała wyróżnienie za plakat promujący ochronę atmosfery.


   Henryka Toółka

ZAJĘCIA „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”
W miesiącu maju 2017r. zostały przeprowadzone zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie przeprowadzono na zajęciach ruchowych w klasach I-III. Zajęcia prowadziła Henryka Tobółka, która otrzymała certyfikat ukończenia kursu pt. „Ratujemy i uczymy ratować" zorganizowanego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Podczas zajęć uczniowie uczyli się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje. W szkoleniu wykorzystano materiały dydaktyczne przygotowane przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy typu:
•    Podręczniki do nauki pierwszej pomocy dla dzieci i nauczycieli'
•    Manekiny MiniAnia i LittleAnia,
 Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z następującymi zagadnieniami:
 1. Bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy i poszkodowanego oraz wzywanie pomocy.
 2. Sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej oraz wzywanie pomocy.
 3. Sprawdzenie oddechu
 4. Pozycja boczna ustalona.
.5. Oddechy ratownicze.
 6. Uciskanie klatki piersiowej.
Podsumowanie zajęć to zapamiętanie „Łańcucha Przeżycia”.

   Henryka Tobółka

WYCIECZKA DO HENRYKOWA
Uczniowie klasy V zwiedzili oczyszczalnię ścieków w Henrykowie. Zostali zapoznani z kolejnymi fazami oczyszczania  mechanicznego przez sita  i biologicznego przez bakterie .Uczestniczyli w zajęciach mikroskopowania, których  celem było poszukiwanie zwierzątek niewidocznych gołym okiem oraz  bakterii oczyszczających ścieki. Byli bardzo zaciekawieni taką formą zajęć.
Są to kolejne  zajęcia z programu Zielonej Szkoły organizowane przez Starostwo Powiatowe w Lesznie.


W HARMONII Z PRZYRODĄ
Uczniowie klasy I Marta Lubiejewska i Patryk Ryczkowski kolejny raz reprezentowali szkołę w konkursie przyrodniczym pod hasłem W harmonii z przyrodą. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 7 w Lesznie. Chłopcy wykazali się szerokim zakresem wiedzy geograficznej i botanicznej. Bardzo dobre wyniki osiągnęli jako dwuosobowy zespół. W przyszłym roku szkolnym mogą już startować w konkursach przedmiotowych z biologii, chemii, geografii czy fizyki.
WIZYTA W BIBLIOTECE
W ramach tematu tygodniowego „Książka w życiu pomaga” oraz  „Dnia czytelnika i czytelniczki” 02 czerwca uczniowie klas: 2a i 2b odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Pawłowicach. Dzieci z zachwytem zwiedziały nową siedzibę i poznawały poszczególne pomieszczenia. Następnie uczniowie wzięli udział w licznych  zabawach związanych z tematyką bajek i baśni. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się także, co to jest biblioteka, oraz jak można zostać czytelnikiem i jak dbać o książki. Podczas pracy grupowej zmagały się z krzyżówką, której hasło wyjaśniło temat spotkania. To zadanie niektórym sprawiło sporo trudności, ale także dużo zabawy. Następnie z pomocą wylosowanych rekwizytów uczniowie wyszukiwali tytuły wierszy i baśni dla najmłodszych, zamieniali błędne słowa w tytułach bajek i rozwiązywali zagadki. Na koniec spotkania chłopcy i dziewczęta  wykonali zakładki do książki metodą origiami.  Nikt nie chciał opuszczać biblioteki, jednak trzeba było wracać do szkolnych zajęć i obowiązków.  Dzieci podziękowały za wspaniałą zabawę wierszykiem oraz wręczyły pracownikom biblioteki laurkę i małe upominki.


WIELKIE SERCE HANI
Wiele dziewcząt ścina swoje włosy po pierwszej komunii świętej. Jest to okazja,  aby przeznaczyć swoje włosy na szczytny cel i pomóc chorym na raka. Tak właśnie zrobiła Hanna Adamczak uczennica klasy 3a, która postanowiła obciąć włosy i przekazać je dla dzieci po chemioterapii. Gratulujemy Hani, że zdecydowała się na tak wielki gest.

   M. Ratajczak

XII FESTYN RODZINNY PAWŁOWICE 2017
4 czerwca 2017 roku w parku przy pałacu w Pawłowicach odbył się XII Festyn Rodzinny. Tradycyjnie uroczystego otwarcia imprezy dokonały dyrektor szkoły pani Mirosława Graf oraz wicedyrektor pani Maria Wawrzyniak. Następnie podano wyniki zawodów wędkarskich, które odbyły się dzień wcześniej oraz nagrodzono zwycięzców. Gorącą atmosferę zapewniali laureaci konkursu szkolnego „Mam Talent”, którzy prezentowali swoje umiejętności oraz ukryte talenty. Poza tym w programie pojawiły się takie atrakcje jak: stacje zadań zręcznościowych dla małych i dużych, kącik malucha  z klockami, zabawkami, punkt plastyczny, przejażdżki kucykiem, malowanie w plenerze, malowanie twarzy czy bańki mydlane. Na odważnych czekały specjalne atrakcję m.in. zamek powietrzny oraz trampolina. Nowością podczas tegorocznego festynu okazała się zabawa przyrodnicza- dojenie krowy oraz ZUMBA dla wszystkich, którzy kochają ruch, sport i zabawę. Nie zabrakło również  pokazu strażackiego i udzielania pierwszej pomocy. Dobry humor i uśmiech nie opuszczały uczestników  festynu. Oczywiście impreza nie mogła odbyć się bez kawiarenki i słodkiego co nieco. Każdy więc mógł znaleźć coś dla siebie. W drugiej części festynu pogoda nie dopisała i trzeba było uciekać przed ulewnym deszczem.  Planowane turnieje sportowe klas: I-III, IV-VI, I-III gimnazjum oraz turniej: Nauczyciele- Rodzice- Uczniowie odbył się następnego  dnia na hali sportowej w naszej szkole. Były to niesamowite dni, pełne wrażeń i pozytywnych emocji.

LICHEŃ
30 maja uczniowie klas trzecich, pod opieką Pań Anny Kasińskiej i Magdaleny Ratajczak oraz rodziców, udali się na wycieczkę do Sanktuarium maryjnego w Licheniu. Dwa dni wcześniej dzieci przystąpiły do I Komunii św. w kościele parafialnym w Pawłowicach. Pielgrzymi poznali historię objawień maryjnych. Następnie w Bazylice uczestniczyli we Mszy św., zwiedzili również Golgotę. Był czas na obiad i pamiątki. W drodze powrotnej była okazja do zwiedzeni klasztoru w Lądzie nad Wartą.


3 MIEJSCE OLIWII W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM
W maju został  rozstrzygnięty Wojewódzki   Konkurs  Plastyczny  „Za to kocham moją mamę....”. Uczennica naszej szkoły  Oliwia Kowalczyk z klasy 3a wykonała pracę plastyczną i zdobyła trzecie miejsce. Otrzymała nagrodę w postaci bonu do realizacji w  sklepie empik. Serdecznie gratulujemy Oliwii i życzymy dalszych sukcesów.

   M. Ratajczak

„NAUCZYCIELE DZIECIOM” – TEATRZYK KUKIEŁKOWY W WYKONANIU NAUCZYCIELI Z OKAZJI DNIA DZIECKA
Pierwszego czerwca, w Zespole Szkół w Pawłowicach  odbyła się rzecz wyjątkowa. Tego dnia swoje święto obchodzą dzieci i to właśnie dla nich kadra pedagogiczna przygotowała niespodziankę - przedstawienie kukiełkowe na podstawie bajki pt.: „Czerwony Kapturek”. Niezwykłym przeżyciem dla dzieci było usłyszeć „swoją Panią” wcielającą się w jedną z postaci bajki. Uczniom przedstawienie w wykonaniu nauczycieli bardzo się spodobało czego dowodem były gromkie brawa. Po teatrzyku dzieci udały się na przerwę śniadaniową, po której „balonem” poleciały do „Krainy Bajek i Baśni”, gdzie czekały na nich przystanki zadań oraz zabawa taneczna w chatce u Babci Czerwonego Kapturka. Następnie na hali sportowej odbyły się „wyścigi rzędów”  podczas których uczniowie zmierzyli się z przeszkodami, jakie czyhały na Czerwonego Kapturka w lesie. W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło atrakcji ani też ulubionych łakoci dzieci.
W rolę narratora wcieliła się Pani Ewa Dąbrowska
Czerwony Kapturek – pani Kornelia Bocianowska
Mama, Babcia, Gajowy – Pani Marzanna Błocian
Gil, Zajączek i inne zwierzątka – Pani Kasia Marciniak
Wilk – Pani Karolina Dworniczak

XXVII CROSS WAGAROWICZA
WYNIKI - tutaj

FESTYN
NAGRODA DLA KAROLINY W POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYMW siedzibie Państwowej Stacji  Sanitarno – Epidemiologicznej w Lesznie uroczyście podsumowano konkurs plastyczny „Palić, nie palić – oto jest pytanie?”.
Leszczyński sanepid zorganizował konkurs plastyczny na  rebus pod tytułem „Palić, nie palić – oto jest pytanie?”. Komisja konkursowa oceniała prace zgłoszone przez uczniów z Leszna i powiatu leszczyńskiego. Pierwsze miejsce zajęła Karolina Śmieszała z Zespołu Szkół - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Pawłowicach. Nagrodę dla niej ufundowało Starostwo Powiatowe w Lesznie, a wręczyła ją Katarzyna Kamińska, naczelnik wydziału spraw społecznych.
Praca Karoliny zakwalifikowała się na etap wojewódzki.


   Henryka Tobółka


SZKOLNA WYCIECZKA DO KRAKOWAUczniowie klasy VI i I oraz III gimnazjum Zespołu Szkół w Pawłowicach byli w maju tego roku na szkolnej wycieczce historycznej w Krakowie. Uczestnicy wycieczki podziwiali m. in. Pomnik Grunwaldu, Kościół Mariacki, Stary Rynek z Sukiennicami, najstarszy gmach Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wawel.
Pobyt w dawnej stolicy Polski był dla uczestników nie tylko niezwykłą lekcją historii. Zwiedzanie królewskiego miasta Krakowa było możliwością poszerzenia wiedzy o historii naszego kraju oraz możliwością „chłonięcia” wspaniałej atmosfery tego niezwykłego miasta. Dopełnieniem i podsumowaniem wycieczki był rejs statkiem.
Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

   Kinga Urbańczak
RELACJE UCZESTNIKÓW WYCIECZKI

Zwiedzanie Krakowa rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem przy Pomniku Grunwaldu i jak się później okazało przyjazny i żartobliwy, a to umiliło nam pobyt w dawnej stolicy Polski.
Pierwszego dnia zwiedzania najbardziej moją uwagę zwrócił Kościół Mariacki, z którego co godzinę trębacz z wieży grał hejnał, który nierozerwalnie związany jest z historią tego miasta. Wieczorem po posiłku i zakwaterowaniu, poszliśmy na spacer podziwiać królewskie miasto o wieczornej porze.
Następnego dnia zwiedzaliśmy z naszym przewodnikiem piękny Wawel, a następnie Smoczą Jamę. W południe wypłynęliśmy w rejs statkiem, by zobaczyć Kraków od strony Wisły. W godzinach popołudniowych po zakupieniu pamiątek, posiłku opuściliśmy miasto, aby wrócić do domu. Podróż zakończyła się szczęśliwie.
Moim zdaniem pięknej lekcji historii nie musimy doświadczać tylko w murach naszej szkoły, ale także poprzez podróże do pięknych, historycznych oraz ciekawych miejsc.

Zuzanna Jankowiak
kl.I gimnazjum


W maju wspólnie z kolegami i koleżankami byłem w Krakowie. Zwiedziliśmy i podziwialiśmy bardzo dużo zabytków, m. in. Stary Rynek z Sukiennicami, Kościół Mariacki, dawną Akademię Krakowską. Najbardziej spodobały mi się Kościół Mariacki, Wawel oraz miejsca, które związane są z edukacją, życiem i działalnością Karola Wojtyły.
Moje zainteresowanie wzbudziło wnętrze Kościoła Mariackiego, a na Wawelu zaciekawiły mnie grobowce władców Polski i pięknie zdobione ołtarze.
Z przyjemnością i wielką dumą poznawaliśmy ważne miejsca w  naszej historii i chodzić po ziemi, którą niegdyś poruszał się nasz Wielki Rodak.

Michał Pindara
kl. I gimnazjumPODSUMOWANIE POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „ZAWÓD MOICH MARZEŃ – MOJA PASJA, MÓJ SUKCES”.
W czwartek   w Lesznie odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Zawód moich marzeń – moja pasja, mój sukces”. Celem konkursu było przekazanie młodym ludziom różnych kierunków kształcenia. Nasi gimnazjaliści wykonali prace, które przedstawiały zawód budowlańca, architekta, fryzjera. Uroczyste podsumowanie konkursu, oraz ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas obchodów „Dnia zawodowca”. Z naszej szkoły II miejsce zajęła Joanna Rosińska z klasy 1 gimnazjum, a wyróżnienie otrzymali: Zuzanna Jankowiak klasa 1 gim, Paulina Ratajczak klasa 2 gim, i Dawid Andrzejczak klasa 3 gim. Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali wspaniałe nagrody.
   Henryka Tobółka


ŚREMSONG’ 2017 – XXVI OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ
Od 26 lat w Śremie czczony jest w sposób szczególny Jan Paweł II. Maj to miesiąc Jego urodzin, dlatego w nim odbywają się całotygodniowe uroczystości, których twórcą i animatorem jest katecheta Pan Janusz Stokarczak. Swemu przedsięwzięciu nadał nazwę Śremsong. Przypominamy, że tam laury zdobywał Bartosz Dwornik, dziś już student, a od pięciu lat temu niezwykłemu klimatowi poddaje się Nina Żalik – szóstoklasistka.
Talent wokalny Niny doceniło jury, któremu przewodniczył  dr Zbigniew Malkowicz kompozytor, dyrygent, aranżer, pianista.  Nina znalazła się w gronie 27 laureatów, których zaproszono do udziału w Koncercie Galowym. Warto dodać, że w tegorocznych zmaganiach konkursowych, w dniach 12-19 maja, uczestniczyło ok. 800 wykonawców. Gratulujemy Ninie!


"MŁODE TALENTY"
W dniu 22 maja 2017 roku w naszej szkole po raz kolejny odbył się konkurs  „Młodych Talentów”. Miał on na celu rozwijanie kreatywności uczniów, promowanie i odkrywanie młodych talentów, popularyzację działań artystycznych oraz propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu.
Uczestnicy zaskakiwali świetnym głosem, pomysłowością, perfekcją ruchów i wspaniałym wyczuciem rytmu. Jury nie szczędziło pochwał i słów uznania dla posiadaczy wspaniałych talentów. Podczas konkursu wyłoniono najlepszych.
Uczestników oceniało jury w składzie:
1.    Pani  Maria Wawrzyniak - przewodnicząca
2.    Pani  Anna Kasińska
3.    Pani  Anna Andrzejewska
4.    Pan Michał Rosik
Po prezentacji wszystkich uczestników komisja postanowiła wyróżnić następujące osoby:
SZKOŁA PODSTAWOWA – klasy I- III
1.    Symeon Weis kl. III b – układanie kostki Rubika z zasłoniętymi oczami  (czas ok. 1 min).
2.    Soliści: Kacper Musielak, Alex Szepe, Kamil Kowalski, Tobiasz Małecki kl. III a + grupa taneczna dziewczynki w piosence pt. „Chłopcy radarowcy”
3.    Patryk Lenort kl. III a – piosenka pt. „Daj mi rękę tato”
       Laura Maśląka kl. I – wiersz Jana Brzechwy pt. „Żaba”
Wyróżnienie:
•    Klasa I – taniec „Czekolada”
•    Maja Janowicz, Alex Szepe, Tobiasz Małecki kl. III a – piosenka pt. „Tak bardzo się starałem”
•    Nikola Józefiak kl. III a – piosenka „ Kolorowe dzieci”
•    Zuzanna Hemerling kl. I – piosenka z filmu „SING” pt. „Nie zatrzymasz mnie”

SZKOŁA PODSTAWOWA – klasy IV -VI
1.    Kacper Pietraszewski kl. V – własny układ taneczny
2.    Agnieszka Kempa, Aleksandra Bryl kl. V – piosenka A. Dąbrowskiej pt. „Porady na zdrady”
3.    Dominika Ratajczak kl. VI, Marta Ostropolska kl. V – piosenka A. Wyszkoni pt. „Biegnij przed siebie”
GIMNAZJUM – klasy I- III
1.    Jakub Świadek kl. II Gimn. – Gra na saksofonie

   Teresa Górczak

MAJOWA ZBIÓRKA MAKULATURY
Samorząd Szkoły serdecznie dziękuje wszystkim uczniom naszej szkoły  rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się w zbiórkę makulatury. Zbiórka została przeprowadzona 15 maja 2017 r. Dzięki pomocy wielu osób cała akcja przebiegła bardzo sprawnie.  Kolejna zbiórka we wrześniu  2017 r.

   M. Ratajczak   J. Pietrzykowska

ZAŁOSUJ NA "SMOKA"


  

DZIEŃ MAMY I TATY NA SPORTOWO
Dzień Mamy i Taty to najpiękniejsze dni w roku. 19 maja dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III szkoły podstawowej przygotowali dla swoich Rodziców niespodziankę- „Dzień Mamy i Taty na sportowo”. Głównym celem spotkania było połączenie uroczystości z promowaniem zdrowego stylu życia poprzez wspólne spędzenie czasu na zabawach i rozgrywkach sportowych, a także integracja dzieci, rodziców i nauczycieli. Wszyscy chętnie uczestniczyli w konkurencjach m.in.: gra w piłkę ręczną, piłkę nożną oraz w „Dwa ognie”. Po „zaciętej” rywalizacji pociechy odśpiewały „Sto lat”, wręczyły własnoręcznie wykonane upominki i obsypały Rodziców tysiącem całusów. Ale to nie był koniec niespodzianek. W  małej sali gimnastycznej czekała na Rodziców pyszna kawa oraz słodki poczęstunek.
Bardzo dziękujemy Rodzicom za aktywny udział w spotkaniu.

   Kornelia Bocianowska

PODSUMOWANIE WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „ARCHITEKTURA Z DUSZĄ”
18 maja 2017 ZSBD w Poznaniu odbyło się podsumowanie VIII edycji  wojewódzkiego konkursu plastycznego „Architektura z duszą”.  Celem konkursu było pogłębienie wiedzy na temat zbytków znajdujących się w Polsce i na świecie. Konkurs przeznaczony był dla uczniów z gimnazjum.   Z naszej szkoły w konkursie udział wzięli: Anna Piotrowiak klasa 1, Paulina Ratajczak klasa 2, Dawid Andrzejczak, Konrad Jankowski, Mikołaj Giezek, Krzysztof Maćkowiak, Michał Koszyczarek, Wiktoria Otto, Aleksandra Rosińska i Weronika Ślęzak z klasy 3.
W oczekiwaniu na werdykt jury uczestnicy konkursu mogli obejrzeć prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów klas III  kształcących się w zawodzie technik architektury krajobrazu. Werdykt jury ogłosiła organizatorka konkursu – p. Krystyna Wysocka. Przypomniała kategorie konkursowe, przedstawiła członków jury oraz kryteria oceniania prac, złożyła podziękowania jurorom, opiekunom oraz młodzieży za zaangażowanie w realizację konkursu, podkreśliła wysoki poziom nadesłanych prac.
Wyniki naszych uczniów:
III miejsce- Anna Piotrowiak, Dawid Andrzejczak, Aleksandra Rosińska
Wyróżnienie: Michał Koszyczarek, Krzysztof Maćkowiak, Wiktoria Otto, Konrad Jankowski.
Nagrodzone i wyróżnione prace można było obejrzeć na specjalnie na tę okoliczność zaaranżowanej wystawie.

   Henryka Tobółka

PROJEKTY GIMNAZJALISTÓW KLASY II
Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu.

W czwartek 18 maja 2017r. w naszej szkole, uczniowie klasy II gimnazjum zaprezentowali w obecności komisji:  p. M. Graf, p. W Jarusa oraz p. K. Urbanczak, rówieśników, nauczycieli oraz rodziców, efekty swojej pracy nad wybranymi tematami projektów edukacyjnych.
Tegoroczni gimnazjaliści wybrali następujące tematy:
•    „Historia piłki nożnej” oraz „Zdrowy tryb życia” pod opieką p. W. Jarusa.
•    „Absolwenci naszego gimnazjum” pod opieką p. K. Urbańczak.
•    „Islam” pod kierunkiem p. J. Jarus.
•    „Historia komputera”  pod kierunkiem p. K. Żalika.
•    „Beatlemania Story” pod opieką p. R. Ślusarz.
Z całą pewnością grupowa praca nad projektami i wymóg publicznej prezentacji jego efektów, dały naszym uczniom, jak każdego roku, kolejną szansę rozwinięcia umiejętności pracy zadaniowej, w tym planowania, współpracy, komunikacji, prezentacji i samooceny.
Wszystkie tematy wzbudziły duże zainteresowanie licznie zgromadzonych odbiorców oraz ukazały, jak kluczowe dla prowadzenia projektu jest, by uczniowie wypracowując jego cele, odkryli sens własnych działań, aby wiedzieli, co mogą chcą osiągnąć i jak to zrobić.

   Kinga Urbańczak

ZIELONA SZKOŁA
12 maja uczniowie klas czwartych uczestniczyli w projekcie edukacyjnym ZIELONEJ SZKOŁY  organizowanym  przez Starostwo Powiatowe w Lesznie. Zajęcia zostały zrealizowane  na terenie w  Karczmy Borowej. Czwartoklasiści  przemierzyli leśną ścieżkę dydaktyczną, gdzie pod kierunkiem leśniczego rozpoznawali : gatunki drzew i krzewów, głosy ptaków oraz rodzaje szyszek. W tym dniu była piękna słoneczna pogoda , przy  ognisku smażyli kiełbaski  i piekli chleb.

Na zakończenie  zajęć uczniowie otrzymali torby na zakupy. Zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do szkoły.

   Daniela Patelka

XVII RAJD WIOSENNY
12 maja 2017 r. Świetlica Socjoterapeutuczna w Pawłowicach zorganizowału XVII Rajd Wiosenny dla dzieci uczestniczących w zajęciach w roku szkolnym 2016/2017. Impreza odbyła sie w Uroczysku Nadolnik.

   Roman Józefiak

GMINNY KONKURS WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI Z ZAKRESU UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ
W poniedziałek 8 maja w Zespole Szkół w Drobninie odbył się finał gminnego konkursu wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z I klasy gimnazjum: Wiktoria Zakrzewska, Zuzia Jankowiak, Eliza Hedrysiak.

Wiktoria Zakrzewska zajęła I miejsce natomiast Zuzia Jankowiak wywalczyła miejsce 3.
Do konkursu uczennice przygotował p. Michał Rosik.POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „25 LAT PSP – PROFESJONALNI, SPRAWNI, POMOCNI”
9.05 2017 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lesznie podsumowano powiatowy etap XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży 2017 pod hasłem „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni.
Na konkurs wpłynęło ponad 120 prac wśród, których były prace uczniów z Zespołu Szkół w Pawłowicach. Konkurs rozegrano w trzech kategoriach: uczniów klas I-III szkoły podstawowej, klas IV-VI oraz gimnazjum.
Komisja  przyznała nagrody następującym uczniom z naszej szkoły:
Zuzanna Hemmerling klasa 1 – III miejsce,
Dominika Ratajczak klasa 6 – II miejsce,
Karolina Jakubowska klasa 6- III miejsce,
Eliza Hadrysiak klasa 1 gimnazjum- III miejsce
Gratulacje i nagrody laureaci konkursu odebrali od starosty Jarosława Wawrzyniaka i wicestarosty Roberta Kasperczaka.

   Henryka Tobółka

WYCIECZKA DO "DELI-PARKU"
W poniedziałek, 08 maja uczniowie szkoły podstawowej udali się na wycieczkę do „Deli-Parku” – obiektu edukacyjno-rozrywkowego, który znajduje się w miejscowości Trzebaw,  niedaleko Stęszewa. Dzieci uczestniczyły w zajęciach pt.: „Przyroda dawniej i dziś”, podczas których odkrywali tajemnice prehistorii, dowiedzieli się o gatunkach wymarłych w Polsce  oraz o zwierzętach zagrożonych wyginięciem.  Podczas drugiego bloku zajęć z zakresu geografii dzieci miały okazję dowiedzieć się jakie są najsłynniejsze budowle świata, a także  jaka jest historia ich powstania. Na koniec wszyscy odwiedziliśmy tzw. „Małpi Gaj” w którym to uczniowie mogli aktywnie spędzić czas.   Karolina Dworniczak

GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA
„Konstytucja powinna być ojcowizną narodową, w której lud znajdzie
jednocześnie pożywienie dla ducha i pożywienie dla ciała”.

Franncois Noel Babeuf

Jan Matejko - Konstytucja 3 Maja 1791r.

W tym roku obchodziliśmy 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Była ona pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą.
Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791r. ustawa zasadnicza była efektem
pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego,
które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.
Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy
A jego inicjatorami byli między innymi:
król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski,
Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.

W tym roku szkolnym 4 maja o godz. 10.00 w Zespole Szkół w Pawłowicach odbyły się GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA.
Na uroczystość przybyli dostojni goście, pracownicy szkoły oraz uczniowie.
Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przygotowany przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem p. K. Urbańczak, stał się doskonałą okazją, by uzmysłowić wszystkim uczestnikom, jak ważną rolę odgrywają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. I w nawiązaniu do tych właśnie wartości, artyści zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja.
   Kinga Urbańczak

TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO
W dniu 28.04.2017 na terenie Szkoły Podstawowej nr 12 w Lesznie odbyły się eliminacje miejskie i powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.  Do rywalizacji stanęli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.  Z naszej szkoły drużynę gimnazjum reprezentowali uczniowie z klasy 1 gimnazjum: Krzysztof Bartlewicz, Sebastian Kamieniarz i Michał Pindara, którzy zajęli II miejsce. Uczniowie musieli wykazać się znajomością testu z zakresu zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków oraz sytuacji w ruchu drogowym. Kolejnymi etapami były przejazd rowerem przez tor z przeszkodami, zadanie praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przejazd przez miasteczko ruchu drogowego. Nadzór nad miasteczkiem sprawowali
policjanci leszczyńskiej drogówki, którzy oceniali prawidłowość pokonania trasy przez zawodników. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary i nagrody rzeczowe.
   Henryka Tobółka

III PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ
PH. „ŚW. JANOWI PAWŁOWI II Z WDZIĘCZNOŚCIĄ…”

27 kwietnia 2017 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie odbył się III Przegląd Piosenki Religijnej pod hasłem „Świętemu Janowi Pawłowi II z wdzięcznością”. Inicjatorem spotkania było leszczyńskie Przedszkole Sióstr Elżbietanek, które tego dnia obchodziło Dzień swojego Świętego Patrona. Artystów przywitała dyrektor przedszkola: siostra Aleksandra Błaszczyk. Koncert prowadziła Pani Hanna Markowska.
Do Mok-u przybyli młodzi wykonawcy z powiatu leszczyńskiego, którzy z radością odpowiedzieli na zaproszenie sióstr. Byli to przedstawiciele przedszkoli oraz klas 1-3 szkół podstawowych z Leszna i okolic. Publiczność wysłuchała 21 prezentacji. Pojawiły się piosenki, jak i tańce, w wykonaniu małych artystów. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w to piękne wielbienie Boga. Reprezentowali ją, pod okiem Pań: Magdaleny Ratajczak, Anny Kasińskiej i Teresy Górczak, uczniowie klasy 3a. Zespół pod nazwą „Śpiewające Brzdące” wykonał piosenkę Arki Noego „Weź mnie na ręce”. Po przeglądzie nasi uczniowie udali się na obiad do pizzerii. Dodatkową atrakcją był powrót do Pawłowic szynobusem.


SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY
„NASI BOHATEROWIE: JÓZEF PIŁSUDSKI I TADEUSZ KOŚCIUSZKO”

Sejm RP ustanowił rok 2017 rokiem Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki.
Dlatego w kwietniu w Zespole Szkół w Pawłowicach odbył się szkolny konkurs historyczny, którego organizatorem była p. K. Urbańczak.
Uczniowie klas IV – VI SP mieli wykonać album natomiast gimnazjaliści prezentację multimedialną.
Celem konkursu była popularyzacja postaci Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki oraz zainteresowanie historią Polski.

ZWYCIĘZCY KONKURSU:

SZKOŁA PODSTAWOWA KL. IV – VI
•    Śmieszała Karolina kl. V-  I miejsce
•    Skrobała Zofia kl. V – III miejsce
Jury w tej kategorii wiekowej nie przyznało II miejsca oraz wyróżnień.
GIMNAZJUM
•    Jankowiak Zuzanna  kl. I – I miejsce
•    Stachowiak Zofia kl. I – I miejsce
•    Mazurkiewicz Bartosz kl. III – I miejsce
•    Andrzejczak Dawid kl. III – II miejsce
•    Rosińska Aleksandra kl. III – II miejsce
•    Dudkowiak Arkadiusz kl. I – III miejsce
•    Otto Wiktoria kl. III – III miejsce
Jury przyznało wyróżnienia:
•    Hadrysiak Eliza kl. I
•    Łaszczyńska Zofia kl. I
•    Pindara Michał kl. I
•    Piotrowiak Anna kl. I
•    Rosińska Joanna kl. I
•    Giezek Mikołaj kl. III   Kinga Urbańczak

WYCIECZKA DO HYDROPOLIS
W piątek, 28 kwietnia,  klasy: pierwsza  i trzecia pod opieką Pań: M. Ratajczak,  H. Tóbółki i T. Górczak udały się na wycieczkę do Hydropolis,  czyli Centrum Edukacji Ekologicznej o wodzie, obecnie jednej z najpopularniejszych atrakcji we Wrocławiu. 
Zanim jednak dotarliśmy na miejsce, przejechaliśmy kolejką gondolową „Polinka”, kursującą  nad rzeką Odrą . Przed samym wejściem do Hydropolis, czekała na nas wodna kurtyna, a zaraz za nią wodny wir. Cała multimedialna ekspozycja rozpoczęła się od filmu, opowiadającego o powstaniu wody na naszej planecie. Potem pan przewodnik, oprowadził grupy po  Hydropolis. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali: łódź podwodną, interaktywną mapę Wrocławia i ruchomą makietę Ziemi. Każdy mógł usiąść w batyskafie, podobnym do tego, w którym przebywali naukowcy badający Rów Mariański, a także dowiedzieć się, jakie strategie wykorzystują zwierzęta aby przetrwać w podmorskich głębinach. Wizyta tutaj była połączeniem nauki i zabawy. Wszyscy zadowoleni wrócili do domu.
   M. Ratajczak

ZBIÓRKA MAKULATURY !!!!!
15 MAJA 2017r. ODBĘDZIE SIĘ W NASZEJ SZKOLE ZBIÓRKA MAKULATURY W GODZINACH OD 7.10 - 9.00.
ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO WZIĘCIA UDZIAŁU W NASZEJ AKCJI  !!!
SAMORZĄD SZKOLNYDZIEŃ ZIEMI
24 kwietnia  obchodziliśmy światowy DZIEŃ ZIEMI.
Z tej okazji odbył się  apel pod hasłem JAK ROZWESELIĆ  ZIEMIĘ?.
Apel przygotowała klasa V pod opieką wychowawcy.
Poprzez taniec, słowo mówione i śpiewane zostały przekazane dobre rady -Jak należy postępować, aby żyć w zgodzie z przyrodą, aby  Ziemia-nasza planeta - była zawsze  piękna, czysta i zdrowa.

   Daniela  Patelka


WYCIECZKA DO ŻMIGRODU
21 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z koleżankami i kolegami ze szkoły filialnej w Oporówku, uczestniczyły w zajęciach w Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Żmigród - LKP „Doliny Baryczy”.
Wstępem do zajęć właściwych była projekcja filmu „Dzik Ryjo”, który przedstawił życie leśnych zwierząt w czterech porach roku oraz wspólne omawianie treści. Kolejnym punktem spotkania była wycieczka do lasu, w celu znalezienia żołędzi. Każde dziecko miało szansę samodzielnie zasadzić nasiono dębu oraz nazwać przyszłe drzewo. Tak przygotowane sadzonki w doniczkach, dzieci zabrały do domów. Zapał z jakim dzieci pracowały wskazywał na zainteresowanie warsztatami. Podczas wycieczki był czas, aby zjeść pyszne kiełbaski upieczone na grillu. Wiele radości dostarczył dzieciom czas spędzony na placu zabaw.

   Karolina Majchrzak

NADAL LICZYMY SIĘ W POWIECIE
11 kwietnia na boiskach w Lasocicach i Święciechowie rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu w piłce nożnej chłopców/gimnazjada/. Udział w turnieju wzięło 8 drużyn, które po rozlosowaniu rywalizowały systemem „każdy z każdym” w dwóch grupach. Zespół Pawłowic swoje mecze rozgrywał w Święciechowie i uzyskał następujące wyniki:
- z Włoszakowicami 3:1 /bramki zdobyli: Dawid Kowalczyk - 2, Dominik Kowalczyk - 1/;

z Nowym Belęcinem 2:0 / bramki zdobył Michał Koszyczarek - 2/;

ze Święciechową 0:1.

Porażka w ostatnim meczu grupowym zadecydowała o tym, że zajęliśmy w grupie drugie miejsce i w półfinale przyszło nam rywalizować z Drobninem/zwycięzca drugiej grupy/. Po wyrównanym meczu ostatecznie ulegliśmy drużynie z Drobnina 1:2/ bramkę dla naszego zespołu zdobył Michał Koszyczarek. Po tej porażce pozostała nam rywalizacja o trzecie miejsce, a naszym rywalem ponownie została drużyna Święciechowy, która swój mecz półfinałowy przegrała z drużyną Osiecznej.
Wyciągając wnioski z naszej porażki w fazie grupowej przystąpiliśmy do meczu ze zdecydowaną wolą rewanżu i zwycięstwa. Dużo lepsza gra niż w pierwszym spotkaniu z tym przeciwnikiem przyniosła rezultat w postaci zdecydowanego zwycięstwa 3:0 / bramki: Dawid Kowalczyk - 2 ,Michał Koszyczarek - 1/.
Tym sposobem zdobyliśmy brązowe medale.
Nasza drużyna wystąpiła w składzie : Jakub Śląski, Kacper Stankowski, Dominik Kowalczyk, Dariusz Maćkowiak, Jakub Chudziński, Dawid Kowalczyk, Kamil Adamczak, Michał Koszyczarek, Eryk Matuszewski, Konrad Jankowski.

Ostateczna kolejność turnieju :
1.Drobnin
2. Osieczna
3. Pawłowice
4. Święciechowa
5. Rydzyna
6. Włoszakowice
7. Nowy Belęcin
8. Lasocice
UCZNIOWIE Z PAWŁOWIC NA WYCIECZCE W WARSZAWIE
Uczniowie klasy VI i I gimnazjum Zespołu Szkół w Pawłowicach, byli w środę 5 kwietnia 2017r. na szkolnej wycieczce historycznej w Warszawie. Uczestnicy wycieczki podziwiali urocze Krakowskie Przedmieście oraz Stare Miasto.
Jednak zasadniczym celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, aby lepiej poznać wydarzenia, które wspominamy zawsze 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Podzieleni na dwie grupy wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy niezapomnianą podróż w przeszłość. A wszystko za sprawą wystroju wnętrza, które podkreśla nastrój i atmosferę stolicy z dni 1944 roku. Dzięki aranżacji przenieśliśmy się do oblicza Warszawy sprzed 70 lat. Ściany muzeum zapełnione m. in zdjęciami, dokumentami okupowanego miasta, odgłosy walczącej Warszawy, śpiew powstańców oraz eksponaty, w niezwykły sposób wpłynęły na wyobraźnię zwiedzających.
W całej ekspozycji muzeum pojawia się też niezwykły kalendarz. Składa się on z luźnych kartek, które można oderwać i skompletować tworząc kopię kalendarza z czasów powstania 1944r. Zbieraliśmy je w każdej sali, aby lepiej poznać opis każdego dnia. W muzeum mieliśmy też okazję zobaczyć kapsuły, ze zrzutami aliantów oraz jedyną replikę samolotu Liberatora B-2J w skali 1:1.
Niezwykłym przeżyciem dla wszystkich było także przejście przez replikę kanałów, jakimi poruszali się powstańcy.
Pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego był dla nas nie tylko niezwykłą lekcją historii. Była to dla nas możliwość wejścia w ówczesną sytuację i przeżywanie w indywidualny sposób tamtejszych wydarzeń. A wszystko to za sprawą tego, że muzeum łączy w sobie przeszłość z dzisiejszą współczesnością. Wszyscy uczestnicy zwiedzający ekspozycję nie wyszli ani rozczarowani, ani znużeni. Głęboko poruszeni podkreślali chęć powrotu i przeżycia wydarzeń 63 dni powstania jeszcze raz.
   Kinga Urbańczak


SZUKANIE ZAJĄCZKA-  KLAS 1 i 3A
W święta wielkanocne dorośli czekają głównie na chwile spędzone w gronie rodzinnym. Za to dzieci coraz częściej myśląc o Wielkanocy odliczają dni, by poszukać zajączka. Tradycja szukania zajączka przywędrowała do nas z Niemiec. Prezenty od zająca to zazwyczaj drobne upominki w postaci słodyczy, kolorowych jajek czy małych zabawek.
W  naszej szkole też panuje taki zwyczaj. Dzieci z klasy 1 i 3 a z utęsknieniem  czekały na ten dzień. Uczniowie klasy 1  szukali swoich koszyczków, przygotowanych przez rodziców  przed szkołą pod drzewami. Mimo deszczowej pogody, każdy uczeń musiał odnaleźć swój koszyczek  ze słodyczami i jajkami do malowania. Ten wyjątkowy dzień dostarczył dzieciom miłych przeżyć i  wiele radości.
   HenrykaTobółka

GMINNY PRZEGLĄD PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ W DROBNINIE
8 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół w Drobninie odbył się Gminny Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Celem konkursu była popularyzacja piosenek oraz prezentacja umiejętności i dorobku artystycznego młodych wykonawców. W przeglądzie wzięło udział prawie stu uczestników ze szkół i przedszkoli naszej gminy: z Krzemieniewa, z Garzyna oraz z Pawłowic. Konkurs podzielony był na cztery kategorie wiekowe solistów: do 7 lat, 8-10 lat, 11-13 lat, 14-16 lat oraz na dwie kategorie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych: do 10 lat i powyżej.
Nagrodę Przewodniczącego Rady Powiatu Leszczyńskiego otrzymał Patryk Lenort z klasy 3a SP. Nina Żalik z klasy 6 SP została wyróżniona Nagrodą Dyrektora Szkoły w Drobninie. W kategorii zespołów do lat 10 miejsce II wywalczył tercet w składzie: Maja Janowicz, Tobiasz Małecki i Alex Szepe (3a SP), natomiast miejsce III duet: Nikola Józefiak i Kamil Kowalski (3a SP).
Naszą szkołę przepięknie reprezentowali również: Zuzanna Poprawska (3G), tercet: Maja Maciejewska, Paulina Ratajczak i Małgorzata Rembelska (2G), kwartet: Hanna Adamczak, Nadia Adamczak, Zofia Matysiak i Oliwia Kowalczyk (3a SP) oraz kwartet: Dominika Ratajczak, Karolina Jakubowska, Agata Jankowiak i Julia Raburska (6 SP).
Uczniowie zostali przygotowani przez P. Magdalenę Ratajczak, P. Annę Kasińską, P. Michała Rosika.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

   Anna Kasińska

SAMORZĄDOWY ZAJĄCZEK
Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. O świętach pamiętał także Samorząd Szkolny, który przygotował dla każdego małą niespodzianką i zawitał do każdej klasy z życzeniami i upominkiem. Wesołych Świąt!

   M. Ratajczak
A. Andersz


"NIE DO WIARY W BIBLIOTECE DZIEJĄ SIĘ CZARY"
Dnia 31 marca uczniowie klas 3 szkoły podstawowej wzięli udział w przedstawieniu pt: "Nie do wiary w bibliotece dzieją się czary" prezentowane przez krakowski teatr Maska. Celem przedstawienia było zachęcenie uczniów do czytania książek , które rozwijają wyobraźnię , uczą i bawią. Wspaniała gra aktorów zachęcała publiczność do aktywności, a gromkie brawa na zakończenie, świadczyły , że przedstawienie bardzo się wszystkim podobało.

   M. Ratajczak

„STÓŁ WIELKANOCNY – TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ”
Dnia 9 kwietnia 2017r Samorząd Szkolny naszej szkoły wziął udziału w gminnym konkursie wielkanocnym: „STÓŁ WIELKANOCNY – TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ”. Celem konkursu była  popularyzacja tradycji i zwyczajów związanych z Wielkanocą.  Zadaniem grupy było przygotowanie aranżacji stołu oraz potraw i wypieków wielkanocnych. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów z samorządu i ich rodziców, którzy przygotowali wspaniałe wypieki i potrawy, stół wyglądał bardzo świątecznie .  Dziękujemy  i życzymy wszystkim zdrowych , spokojnych Świąt Wielkanocnych.   M. Ratajczak
A . Andersz


ZAWODY SPORTOWE KLAS 1-3
Dnia 4 kwietnia 2017 roku w  Zespole Szkół w Drobninie odbyły się Gminne Zawody Sportowe dla uczniów klas I-III. Brały w nich udział wszystkie szkoły podstawowe z  gminy Krzemieniewo. Wśród startujących uczniów klas 1 -3 wspaniale zaprezentowali się także uczniowie z naszej szkoły. Klasa pierwsza zajęła I miejsce w kategorii klas pierwszych, klasa 3a zajęła II miejsce w kategorii klas trzecich. Zwycięskie drużyny w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymały puchary i dyplomy, a zawodnicy z tych zespołów pamiątkowe medale.
Gratulujemy !


GMINNY KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ
W dniu 1 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Pawłowicach już po raz czwarty odbył się Gminny Konkurs Piosenki Religijnej. W przesłuchaniach wzięło udział około 50-ciu uczniów ze szkół znajdujących się na terenie gminy Krzemieniewo czyli z Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pawłowicach, ze Szkoły Podstawowej Filialnej w Oporówku, z Zespołu Szkół Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Garzynie, z Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie oraz z Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Drobninie.
Organizacją konkursu zajęła się Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół w Pawłowicach. Nagrody rzeczowe ufundował Samorząd Uczniowski oraz ks. Proboszcz parafii w Pawłowicach - Jan Roszyk. W organizację przeglądu prężnie zaangażował się także Wolontariat szkolny, działający pod opieką Pań Magdaleny Ratajczak i Teresy Górczak.
Celem konkursu było rozpowszechnianie piosenki religijnej wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska katolickiego, a także wymiana doświadczeń muzycznych pomiędzy najmłodszym pokoleniem naszej społeczności gminnej. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny. Przesłuchania były podzielone na trzy kategorie wiekowe: klas I-III SP, IV-VI SP i I-III Gimnazjum. W każdej z tych kategorii wystąpili soliści oraz zespoły wokalne (duety lub tria). Jury w składzie: Pani Maria Wawrzyniak, Pani Paulina Kowalczyk i siostra Emma Ratajczak wysłuchało trzydzieści prezentacji.
Oto lista nagrodzonych:
- w kategorii wiekowej klas I – III szkoły podstawowej:
soliści
I miejsce – Agnieszka Maćkowiak (Garzyn) II miejsce – Natalia Matuszak (Drobnin), Mikołaj Brodziak (Drobnin) III miejsce – Kinga Dudkowiak (Pawłowice), Patryk Lenort (Pawłowice) Wyróżnienie: Zofia Klich (Garzyn), Natalia Kowalska (Garzyn), Filip Lenort (Pawłowice)
zespoły wokalne
I miejsce – Oliwia Juszczak i Paulina Tomczak (Garzyn) II miejsce – Julia Gniłka i Sandra Siama (Garzyn) III miejsce – Antonina Skrzypczak, Mikołaj Bryl, Dawid Rychter (Oporówko)
Wyróżnienie –Nikola Józefiak i Maja Janowicz (Pawłowice), Nadia Adamczak, Zofia Matysiak i Kamil Kowalski (Pawłowice), Tobiasz Małecki, Alex Szepe i Kacper Musielak (Pawłowice)
- w kategorii wiekowej klas IV – VI szkoły podstawowej:
soliści
I miejsce – Bartosz Jabłoński (Drobnin) II miejsce – Nina Żalik (Pawłowice) III miejsce – Ewelina Bear (Drobnin), Wyróżnienie: Aleksandra Adamiak (Garzyn), Karolina Śmieszała (Pawłowice) akomp. Małgorzata Rembelska, Justyna Wilczkowiak (Pawłowice)
zespoły wokalne
I miejsce – Słoneczka (Drobnin) II miejsce – Marta Ostropolska, Julia Juszczak, Aleksandra Bryl (Pawłowice) III miejsce – Dominika Ratajczak, Julia Raburska, Agnieszka Kempa (Pawłowice)
- w kategorii wiekowej gimnazjum:
soliści
I miejsce – Kornelia Rutkowska (Drobnin) II miejsce – Kinga Jakubczak (Nowy Belęcin) III miejsce – Zofia Kozica (Nowy Belęcin) Wyróżnienie: Paulina Ratajczak, akomp. Małgorzata Rembelska (Pawłowice), Monika Mazur (Nowy Belęcin)
zespoły wokalne I, II, III miejsce – nie przyznano Wyróżnienie – Roksana Andrzejewska i Julia Pawłowska (Pawłowice)
Konkurs zakończył Koncert Laureatów, nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami. Gratulujemy!

   Anna Kasińska

WYCIECZKA NA „RANCZO RADOSŁAW”
W poniedziałek, 10 kwietnia uczniowie klas: II a, II b oraz III b udali się na wycieczkę na „Ranczo Radosław” w pobliżu Góry. Mieliśmy przyjemność gościć już w tym uroczym miejscu w grudniu ubiegłego roku, jednak pierwszy raz odwiedziliśmy ranczo w wiosennej odsłonie. Ogromną atrakcją dla dzieci było bliskie spotkanie z kucykami i końmi. Zwierzęta były na tyle oswojone, że jadły dzieciom z ręki i same podchodziły, by je pogłaskać. Uczniowie byli zachwyceni tak bliskim obcowaniem z przyrodą i zwierzętami. Nie mniejszą atrakcję stanowiły liczne zabawy na świeżym powietrzu, a także poczęstunek jaki czekał na dzieci - ulubione łakocie naszych podopiecznych to rzadkość w szkole, ale w takie dni, jak ten, można pozwolić sobie na chwilę zapomnienia… Na świeżym powietrzu apetyt dopisywał, jak nigdy dotąd. Także grillowane kiełbaski znikały w mgnieniu oka. Aż żal było opuszczać to urokliwe miejsce.


„OZDOBA WIELKANOCNA”- PODSUMOWANIE SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc – najradośniejsze, najbardziej wiosenne, kwitnące i pachnące Święta. To najwspanialsza okazja, by móc wykonywać wiele symboli, które w ludowych zwyczajach wiążą się z okresem poprzedzającym Święta Wielkanocne Z tej okazji w naszej szkole po raz kolejny odbył się konkurs na ozdobę wielkanocnego stołu.
Różnorodność materiałów i technik świadczyć może o ogromnej fantazji i pomysłowości twórców pięknych prac. Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia, które wręczone zostaną na apelu.

   Henryka Tobółka

WYRÓŻNIENIE DLA JOLI W V OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „PISANKA”
Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Tradycje wielkanocne- Pisanka”. Do konkursu zgłoszono ponad 600 prac z Poznania i województwa wielkopolskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, śląskiego i dolnośląskiego. Można powiedzieć, że konkurs stał się popularny od morza do Tatr.
 Jury w składzie sześcioosobowym, któremu przewodniczyła pani dyrektor Ogrodu Jordanowskiego Nr 2 Grażyna Lück – Kubalewska wytypowało w trzech kategoriach wiekowych 18 laureatów wśród których znalazła się nasza uczennica Jolanta Klimasz z klasy 3 gimnazjum – otrzymała wyróżnienie. Jury wyróżniło 15 szkół (Zespół Szkół w Pawłowicach) dyplomami za liczne uczestnictwo i wysoki poziom artystyczny dostarczonych prac.

   Henryka Tobółka

WYRÓŻNIENIA DLA UCZNIÓW Z PAWŁOWIC W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE
W grudniu uczniowie klasy 3a ze szkoły w Pawłowicach wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie "STYPENDIADA WCZESNOSZKOLNA" dla uczniów klas 3. Stypendiada składała się z czterech konkursów; czytelniczego, ortograficznego, matematycznego i plastycznego. Wyróżnienie w konkursie czytelniczym otrzymała Nikola Józefiak, w konkursie plastycznym : Oliwia Kowalczyk i Alex Szepe. Wyróżnieni otrzymali medale i dyplomy, a pozostali uczniowie biorący udział w konkursie, czyli: Adamczak Hanna , Biernaczyk Igor , Kolańczyk Mateusz, Kowalski Kamil, Kozłowska Teresa, Kozłowski Mateusz, Kubiak Norbert, Lenort Patryk , Małecki Tobiasz, Matysiak Zofia, Musielak Kacper, Teodorczyk Kacper, Tęga Marika, Wojciechowski Kacper - otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.   Magdalena Ratajczak

KONKURS RECYTATORSKI
Laureaci szkolnego konkursu recytatorskiego, w którym brali udział uczniowie klas: pierwszej, drugich i trzecich udali się w miniony czwartek (06.04.)  na etap gminny, który odbył się w Szkole Podstawowej w Garzynie. W tym roku konkurs ten odbył się pod hasłem.: „Czarodzieje słowa i poeci dziecięcej radości”. Zadaniem uczniów było jak najpiękniejsze przedstawienie wybranego wiersza z poezji Jana Brzechwy lub Juliana Tuwima. Laura Maśląka, uczennica klasy I zdobyła pierwsze miejsce, Zuzanna Sznabel (klasa II b) i Klaudia Jankowska (klasa III b) otrzymały wyróżnienie.
Serdecznie GRATULUJEMY i  życzymy dalszych sukcesów!!!


FINAŁ WOJEWÓDZKI XVII EDYCJI TURNIEJU „ Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU”
28 marca reprezentacja Szkoły Podstawowej w Pawłowicach / kategoria U-12 chłopcy/ wzięła udział w turnieju o Puchar Tymbarku. Impreza odbyła się we Wrześni i zgromadziła na starcie  19 zespołów dziewcząt  i 33 zespoły chłopców. Nasza drużyna swoje mecze rozgrywała w grupie G, uzyskując następujące wyniki :
SP Gołuchów        -     SP Pawłowice  0:4
bramki dla Pawłowic zdobyli :  Wojciech  Włodarczyk - 2     
                                               Piotr         Pindara         - 1
                                               Łukasz      Maćkowiak  - 1

  SP Kobylin              -     SP Pawłowice   1:3   
                               bramki :   Wojciech  Włodarczyk - 1 
                                              Piotr Pindara        - 1
Zdobywając komplet punktów, zajmujemy I miejsce w grupie i uzyskujemy awans do 1/8 rozgrywek. W tej fazie imprezy mecze były rozgrywane systemem pucharowym, a więc przegrywający odpadał z dalszej części turnieju.
Los przydzielił nam drużynę SP 12 z Gniezna.

SP 12 Gniezno      -     SP Pawłowice    1:4   
                               Bramki : Wojciech Włodarczyk - 1
                                            Łukasz Maćkowiak - 1
                                            Piotr Pindara        - 2
Pewne zwycięstwo i zdobywamy awans do 1/4 finału, w którym  gramy z SP 4 Oborniki.
 W tym momencie dopada zespół kryzys i po słabym meczu przegrywamy z naszymi przeciwnikami 0:6, kończąc tym samym nasz udział, w sumie bardzo udanym dla nas, turnieju. Ostatecznie zajmujemy 5-8 miejsce.
Nasza drużyna wystąpiła w następującym składzie :
Fabian  Naskręt, Kacper  Basiak, Łukasz  Maćkowiak, Tomasz  Mania, Piotr  Pindara, Aleksander Matuszewski, Miłosz Skorupski, Joachim  Skowronek, Adam  Więckowiak , Wojciech Włodarczyk.
Opiekunami zespołu byli panowie : Zbigniew Tomiński i Waldemar Jarus.
Na uwagę zasługuje również bardzo dobra organizacja turnieju. Sprawnie prowadzone rozgrywki, atmosfera sportowego święta, piękna, słoneczna pogoda oraz upominki  wielu zawodnikom pozostaną na długo w pamięci.


SPOTKANIE Z POLICJANTAMI
16 marca 2017r. w Zespole Szkół w Pawłowicach gościliśmy policjantów, którzy przeprowadzili szkolenie dla uczniów klas VI i wszystkich klas gimnazjum. Funkcjonariusze mówili uczniom o odpowiedzialności i zwracali uwagę na konieczność przestrzegania zasad i regulaminów obowiązujących na terenie szkoły. Przeprowadzili również pogadankę na temat niewłaściwych i często niebezpiecznych zjawisk występujących we współczesnym świecie, takich jak hejtowanie, stalking, cyberprzemoc a także rozbój, demoralizacja, znęcanie. Przedstawili kto to jest osoba nieletnia, na czym polega nadzór kuratora oraz jak funkcjonują ośrodki wychowawcze. Na koniec policjanci przypomnieli o bezwzględnym zakazie stosowania jakichkolwiek używek do 18 roku życia. Uczniowie w skupieniu wysłuchali omawianych zagadnień, co pomoże im w podejmowaniu przemyślanych decyzji.


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE - 21 - 23 marca 2017r.
kursy autobusów„PRZEDSZKOLAKI Z SEGREGOLANDII”
W ramach kampanii „PRZEDSZKOLAKI Z SEGREGOLANDII” dnia 7 marca  dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w warsztatach, przeprowadzonych przez Joannę Orzechowską z Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Dzieci  miały okazję poznać członków Drużyny Segregolandii: Papa Pièra,  PETunię oraz dwójkę wesołych Szkłaków. Razem z nimi uczyli się jak prawidłowo segregować odpady, jak postępować z odpadami niebezpiecznymi, takimi jak przeterminowane leki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny czy zużyte baterie. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał upominki edukacyjne.
Dzieci z oddziału przedszkolnego przekazały również pracę na konkurs, zorganizowany przez KZGRL pt. „Nie marnuję – wykorzystuję! Odpadowa fabryka zabawek”.  W okresie od 19. maja do 26. maja będzie można na naszego „Smoka” oddać głosy – szczegóły zostaną opublikowane na stronie internetowej organizatora.   Karolina Majchrzak

MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM
15 marca w Zespole Szkół w Drobninie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Do konkursu w kategoriach szkół podstawowych i gimnazjów przystąpili uczniowie Zespołu Szkół w Pawłowicach oraz Zespołu Szkół w Drobninie. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce i awans do etapu powiatowego zajął nasz uczeń klasy szóstej Patryk Ryczkowski. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki we wtorek 28 marca na następnym etapie konkursu.

   Karol Żalik

WITAMINKI
„Witaminki witaminki,
dla chłopczyka i dziewczynki,
wszyscy mamy dziarskie minki,
bo zjadamy witaminki.”
Wszyscy wiemy, że śniadanie to baza energii na cały dzień, lecz co i jak przygotować, to nie jest już tak oczywiste. Dlatego w piątek 10 marca -  dzieci z klasy II b własnoręcznie robiły kanapki z produktów, które przyniosły z domu. Rodzice zadbali o to, aby nie zabrakło pieczywa, wędliny, pomidorków, ogórków, sera, szczypiorku czy  jajek. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się rzeżucha, którą tydzień wcześniej dzieci własnoręcznie zasiały. Wszystko – palce lizać! Kanapki wyglądały pięknie, ale smakowały jeszcze lepiej. Serdecznie dziękujemy rodzicom za wsparcie i zaangażowanie w tego typu zajęcia lekcyjne, promujące zdrowe nawyki żywieniowe wśród naszych najmłodszych podopiecznych. W takim dniu, nawet „niejadek” nie pozostaje obojętny na widok tak kolorowej i zdrowej kanapki.

   Karolina Dworniczak

DZIEŃ KOBIET
Wyjątkowo, bo w poniedziałek 06.03.2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kobiet. Wszystkie panie, dziewczyny i dziewczynki otrzymały najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta, a chłopcy z Samorządu Szkolnego wręczyli kwiatki. Humorystyczny program artystyczny przygotowała klasa VI pod kierunkiem pań: Joanny Pietrzykowskiej i Anny Kasińskiej. Scenki z życia wzięte miały uświadomić wszystkim, że: „Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów” . Publiczność żywiołowo reagowała na występy wszystkich artystów i nagradzała ich gromkimi brawami.


WALIZKI WYOBRAŹNI
13 lutego odbyło się kolejne spotkanie Lokalnego Klubu Czytelniczego, w ramach projektu „Walizki Wyobraźni” realizowanego w naszym oddziale przedszkolnym. Tym razem dzieci musiały przejść po zwodzonym moście i przeskoczyć mur, aby dostać się do zamku. Dziewczynki, aby stać się księżniczkami wykonały dla siebie korony … natomiast chłopcy-rycerze przygotowali miecze. Choć wszyscy znają opowieści o księżniczkach, smokach i rycerzach … to przeczytana na spotkaniu bajka pt. „Księżniczka Jula, Smok i Rycerze niedorajdy” była opowieścią z zaskakującym zakończeniem. Jednak jak to w bajkach bywa wszyscy żyli długo i szczęśliwie….

   Karolina Majchrzak

GIMNAZJALIŚCI Z PAWŁOWIC ŚWIĘTOWALI ROCZNICĘ
WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Teren Wielkopolski po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918r. nie znalazł się w granicach Rzeczpospolitej.
Walka o powrót do macierzy rozpoczęła się 27 grudnia 1918r.,
gdy w centrum Poznania padły pierwsze strzały.
Polała się ofiarna krew powstańcza.
Rozpoczął się bój mieszkańców całej  Wielkopolski o wolność
oraz usunięcie pruskiego zaborcy.
O powodzeniu powstania, zadecydował spontaniczny
 i masowy udział całego ludu wielkopolskiego.
Powstanie Wielkopolskie zakończyło się pełnym sukcesem wyzwoleńczym. To dzięki niemu ogłoszona została niepodległość,
a Wielkopolska wróciła do upragnionej macierzy.
W historii naszego narodu
było to jedyne powstanie, które zakończyło się  zwycięstwem.

Kolejna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, którą obchodzili gimnazjaliści ze szkoły w Pawłowicach, była doskonałą okazją do zorganizowania w piątek 27 stycznia 2017r. wycieczki do Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu..
W programie wycieczki, którą zorganizowała p. K. Urbańczak, znalazła się projekcja filmu o życiu i działalności pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego - generała Stanisława Taczaka oraz zwiedzanie wspaniale przygotowanej ekspozycji muzealnej z przewodnikiem.
Czas spędzony w gmachu muzeum z pewnością wzbogacił wiedzę uczestników o PATRONIE SZKOŁY i sprawił, że uczestniczyli oni w ważnym wydarzeniu, które w sposób trwały jest już wpisane w życie naszej szkoły.

   Kinga Urbańczak

KULINARNE ASPIRACJE
Zajęcia kulinarne, które odbywają się w ramach przedmiotu „zajęcia techniczne” są doskonałym źródłem wiedzy na temat jedzenia dla uczniów klasy 3 gimnazjum.  To fascynująca podróż do świata smaków, zapachów i kolorów. Dzięki zabawie w gotowanie, w prosty i przyjemny sposób można wspierać ucznia w poznawaniu zmysłowym i rozumieniu przez niego otaczającego go świata.
Zajęcia te mają na celu nauczyć uczniów czerpania radości ze wspólnego przygotowywania potraw oraz zachęcić  do zdrowego odżywiania pokazując, że to, co jest zdrowe może też ładnie wyglądać i wyśmienicie smakować.
Dzięki warsztatom kulinarnym uczniowie rozwijają nawyki racjonalnego i zdrowego odżywiania, nabywają umiejętność planowania i organizowania swoich działań, rozwijają swoją kreatywność, samodzielność, sprawność manualną, zapoznają się z zasadami savoir- vivru przy stole.

   Henryka Tobółka

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
Święto Patrona Szkoły to dla naszej społeczności szkolnej ważne wydarzenie. W tym roku obchodziliśmy je 27 stycznia. Uczniowie klas IV-VI o godzinie 8.00 spotkali się na hali sportowej. Po zapoznaniu się z harmonogramem dnia, przystąpili do wykonywania zadań. Czekały na nich 3 stacje zadaniowe: rzut lotkami do tarczy, udzielanie pierwszej pomocy (ćwiczenia na fantomie) oraz zakładanie opatrunku. Następnie rozegrano mecze unihokeja i piłki nożnej. Zmagania te dostarczyły wielu pozytywnych emocji związanych z zabawą i rywalizacją. Wszyscy w dobrych humorach udali się do sal, by popracować nad komiksem o naszym Patronie.


DZIEŃ BABCI I DZIADKA
21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a - 22 stycznia - Dzień Dziadka. Święta te mają w Polsce tradycję liczącą ponad pół wieku, pojawiły się bowiem w naszych kalendarzach już w latach 60 ubiegłego wieku i na stałe weszły w nasze kalendarze. Są to Święta, które dają naszym najbliższym wiele ciepła, radości i miłości, wnukowie mogą okazać swój szacunek. Laurka, ręcznie robiony upominek, piosenka, wierszyk – na tę okazję każdy prezent jest dobry. Ważne, żeby był to prezent od serca bo takie najbardziej cenią sobie Babcie i Dziadkowie.


NINA ŻALIK LAUREATKĄ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
Poziom ogólnopolskich konkursów śpiewaczych w ostatnich kilku latach jest tak wysoki, że trudno wybrać najlepszych, decydują już pewnie „szczególiki”. Tym bardziej cieszy fakt, gdy oceniający występ docenią i nagrodzą uczestnika. Z taką właśnie radością i ogromną satysfakcją (10 godzin w podróży, 4 min.  śpiewania) wróciła 20 stycznia Nina Żalikuczennica szóstej klasy – ze Szczecinka. Tam odbywał się IV Ogólnopolski Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych. Komisja konkursowa, której przewodniczył Kamil Bijoś (Wokalista jednego z najbardziej znanych i najlepiej sprzedających się chórów w Polsce – Sound’n’Grace. Ich płyta „Atom” pokryła się podwójną platyną (sprzedała się w ilości ponad 70 tys. egzemplarzy), a singiel „Dach” ma już status multiplatyny. Finalista IV edycji programu "The Voice of Poland". Znany również z szóstej edycji programu "Twoja twarz brzmi znajomo") przyznała Ninie tytuł Laureata. Sukces podkreśla fakt, że tylko 8 osób spośród 140 zostało nim uhonorowanych, a uczestnikami byli przepięknie śpiewający młodzi ludzie z całej Polski. Dyplom, piękna statuetka i nagroda finansowa są dla Niny przede wszystkim motywacją do dalszej pracy i rozwoju.
Serdecznie i Ninie, i Szkole gratulujemy!
ŚWIĘTO PATRONA
W miniony piątek (27.01.2017r.) tuż przed wyczekiwaną przez wszystkich uczniów przerwą zimową odbyło się coroczne Święto Patrona. W tym roku połączyliśmy to niezwykłe wydarzenie z Balikiem Karnawałowym organizowanym przez Samorząd Szkolny. Motywem przewodnim całego wydarzenia były: służby mundurowe i pierwsza pomoc. Nasi najmłodsi uczniowie po wykonaniu w klasach albumów poświęconych tematyce Powstania Wielkopolskiego udali się wraz z opiekunami na halę sportową, gdzie czekała na nich niespodzianka.  Uczniowie poprzebierani zgodnie z tematem przewodnim wykonywali szereg trudnych zadań sportowych, które były przeplatane przerwami tanecznymi. Pod czujnym okiem opiekunów dzieci spędziły ten wyjątkowy dzień na radosnej zabawie. Na koniec uczniowie otrzymali słodki upominek od Samorządu Szkolnego.

   Karolina Dworniczak

SPOTKANIE Z IRLANDCZYKIEM
19 stycznia naszą Szkołę odwiedzili Pan John McGowan, dyrektor The North West Academy of English z Derry w Irlandii Północnej oraz Pani Katarzyna Lisiewicz, dyrektor Szkoły Języków Obcych w Poznaniu. Nasi goście spotkali się z uczniami kl. 6 Szkoły Podstawowej oraz uczniami z klas 1-3 Gimnazjum. Podczas prezentacji na temat Irlandii Pan McGowan przekazał wiele ciekawostek dotyczących , kultury , geografii oraz atrakcji turystycznych swojego kraju. Spotkanie z naszym gościem było również okazją do poznania kilku wyrażeń z irlandzkiego slangu oraz posłuchania języka angielskiego w wersji irlandzkiej. Nasi uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji , a potem sami zadawali pytania oczywiście w języku angielskim. Okazało się, że przynajmniej , jeżeli chodzi o gusta kulinarne i sposób bycia, Polacy i Irandczycy mają ze sobą wiele wspólnego:).

   Renata Ślusarz

IV POWIATOWY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK W LIPNIE
W dniu 8 stycznia 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie odbył się IV Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek.
Na scenie zaprezentowało się 57 solistów oraz 7 zespołów wokalnych i 3 zespoły muzyczno-wokalne. Gościnnie wystąpił zespół "Malaika Kuimba" z Poznania. Komisja konkursowa obradowała w skladzie: Izabela Woźniak, Agata Śliwińska i Anna Ślotała. Naszą szkołę reprezentowała Nina Żalik, która w swojej kategorii wiekowej: soliści klas IV-VI szkoły podstawowej, zdobyła Wyróżnienie. Pamiątkowe statuetki wręczyli: Wicestarosta Leszczyński - Robert Kasperczak, Wójt Gminy Lipno - Jacek Karmiński oraz Jan Szkudlarczyk - Przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego. Organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie i Powiat Leszczyński. Naszej solistce gratulujemy!

   Anna Kasińska

JEDEN GROSZ ZNACZY NIEWIELE, ALE GÓRA GROSZA JEST NAJWIĘKSZA NA ŚWIECIE.
Mały wolontariat zakończył akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem na który zbierane były te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji było działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej zebraliśmy kwotę 150 zł.   Magdalena Ratajczak
Teresa Górczak


OGÓLNOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY SYNAPSIK „MEN”
 W październiku uczniowie klasy III a  wzięli udział w  OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE MATEMATYCZNYM KLAS TRZECICH SYNAPSIK MEN. Konkurs miał charakter ogólnopolski, a jego celem było sprawdzenie wiedzy uczniów z zakresu edukacji matematycznej. W celu otrzymania tytułu Laureata należało rozwiązać test w 100% i zdobyć 73 punkty. W naszej szkole taki wynik uzyskał Alex Szepe, drugie miejsce zajęła Nikola Józefiak, a trzecie Patryk Lenort i Kacper Musielak. Pozostali uczniowie uzyskali również wysokie wyniki, byli to: Kacper Teodorczyk, Patryk Lenort, Zofia Matysiak, Kamil Kowalski, Tobiasz Małecki, Igor Biernaczyk, Kacper Wojciechowski i Nadia Adamczak. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

   Magdalena Ratajczak


SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ Z CYKLU: „POCZYTAJ MI, PRZYJACIELU”
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. I w takiej zabawie mogli uczestniczyć uczniowie klas młodszych naszej szkoły. Opowiadania i wiersze o tematyce świątecznej i zimowej czytali „przyjaciele”, czyli uczniowie klas gimnazjalnych. Korzyści z tych spotkań było wiele. Czytający doskonalili się w sztuce czytanie i przekazu, słuchacze pogłębiali swą wiedzę w miłej atmosferze. Były też słodkie upominki. Kolejny raz mogliśmy się przekonać, że czytanie jest bez wad.
   Ewa Dąbrowska

XII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ŚPIEWACZY – KOLĘDY, PASTORAŁKI, PIOSENKI ZIMOWE
    4 stycznia 2017 r. w Zespole Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kąkolewie odbył się XII Międzyszkolny Konkurs Śpiewaczy – kolędy, pastorałki, piosenki zimowe.
Celem konkursu było propagowanie wokalnej twórczości dziecięcej i młodzieżowej. Uczniowie mogli wykonać jeden utwór w kategoriach wiekowych: soliści klas 1- 3 SP, 4 – 6 i gimnazjum oraz zespołu lub grupy wokalnej. Jury w składzie: Cecylia Glapiak, Paula Juskowiak i Zbigniew Schulz wysłuchało ponad 50 prezentacji. W konkursie uczestniczyło około 80 uczniów z 8 szkół, w tym również z Zespołu Szkół w Pawłowicach.
Nasza uczennica Nina Żalik (kl. VI) zdobyła Grand Prix - nagrodę ufundowaną przez Burmistrza Miasta i Gminy Osieczna.
W kategorii solistów klas 1 – 3 SP wyróżnienie otrzymał Patryk Lenort (kl. IIIa).
W kategorii zespołów wokalnych wyróżnienie otrzymał zespół utworzony z uczniów klasy IIIa: Maja Janowicz, Tobiasz Małecki, Kacper Musielak i Alex Szepe.
Naszą szkołę pięknie reprezentowali również: Filip Lenort (kl. IIa), Kinga Dudkowiak (kl. IIIb), Justyna Wilczkowiak (kl. IVb), Karolina Śmieszała (kl. V), Zuzanna Poprawska (kl. IIIG) oraz duet: Roksana Andrzejewska i Julia Pawłowska (kl. IIG) i kwartet: Maja Maciejewska, Roksana Pruchnik, Paulina Ratajczak, Małgorzata Rembelska.
    Nagrodami były puchary i anioły dla zwycięzców oraz aniołki i dyplomy dla wszystkich wykonawców. Nagrody ufundowali Dyrektor Zespołu Szkół – P. Alina Żalik i Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna – P. Stanisław Glapiak. Organizacją Konkursu zajęli się P. Anna Poprawska i P. Dominik Nowacki.
    Serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom!

   Anna Kasińska

WIECZORNICA
„HEJ KOLĘDA, KOLĘDA”
WIECZÓR KOLĘD I PASTORAŁEK
 
Czas Bożego Narodzenia jest wyjątkowy
 i każda szkoła świętuje go inaczej.

Jest to czas uroczystych spotkań
z uczniami, nauczycielami, rodzicami i Przyjaciółmi szkoły.

     Jedno z wyjątkowych spotkań, pod nazwą „Wieczornicy” odbyło się 3 stycznia 2017r., a zgromadzili się na nim uczniowie i Przyjaciele naszej szkoły. Na spotkanie przybyli między innymi Wójt Gminy Krzemieniewo p. Andrzej Pietrula i zastępca p. Radosław Sobecki, ks. Jan Roszyk, radni naszej gminy i powiatu, członkowie Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów, członkowie Rady Rodziców oraz darczyńcy.
Bożonarodzeniowy wieczór kolęd i pastorałek, w formie montażu słowno – muzycznego opowiadającego o pięknej tradycji Świąt Bożego Narodzenia, przedstawili uczniowie pod kierunkiem p. A. Kasińskiej i p. K. Urbańczak. Kolędy i pastorałki śpiewali nie tylko rozśpiewani uczniowie, ale również zaproszeni goście. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom „Wieczornicy”. Dzięki temu atmosfera spotkania była pełna radości i wesela.
Wspólnemu kolędowaniu towarzyszyły liczne życzenia i podziękowania oraz nadzieja na dalszą współpracę.

   Kinga Urbańczak