EDUKACJA PRZYRODNICZA W PLENERZE
W dniu 9 maja 2016r. uczniowie klas I i II oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczyniami pojechały na wycieczkę edukacyjną do stanicy myśliwskiej „Uroczysko Nadolnik”.  Mali przyrodnicy pod kierownictwem pani Leśnik, wyruszyli na leśną ścieżkę edukacyjną w celu poznania piękna przyrody oraz życia zwierząt. Po trudach wędrówki i dotlenieniu organizmu, przyszedł czas na ucztę przy ognisku, śpiew, rozmowy i zabawy. Dodatkowo przyjemną atmosferę zapewniały odgłosy przyrody, śpiew ptaków i szum drzew. To był niezapomniany wyjazd!

   Kornelia Bocianowska

WARSZTATY ŚWIEC ŻELOWYCH
W dniu 13 maja 2016r.  dzieci uczęszczające do oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach tworzenia świec żelowych. Jak się okazuje wiele rzeczy możemy zrobić własnoręcznie, nawet świece. Podczas tych warsztatów każdy uczestnik został Twórcą Światła. Dzieci nauczyły się kreatywnego spojrzenia na proces twórczy, łączenia elementów, a przy tym pogłębiały wrażliwość estetyczną do bycia twórczymi ludźmi. Celem tych warsztatów było rozwijanie zdolności manualnych oraz wykorzystanie wyobraźni. Uczniowie samodzielnie wykonali świece żelowe, wykorzystując do tego olejki eteryczne, żel parafinowy oraz ozdoby dekoracyjne. Prezenty, już niedługo zostaną wręczone Rodzicom z okazji Ich nadchodzącego święta.

   Kornelia Bocianowska

GMINNY KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ
14 maja 2016 r. w Zespole Szkół Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Pawłowicach odbył się Gminny Konkurs Piosenki Religijnej. W przesłuchaniach wzięli udział uczniowie ze szkół, znajdujących się na terenie gminy Krzemieniewo: z Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pawłowicach, Szkoły Podstawowej Filialnej w Oporówku, Zespołu Szkół Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Garzynie, Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie oraz Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Drobninie.
Organizacją konkursu zajęła się Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół w Pawłowicach. Nagrody rzeczowe ufundował Samorząd Uczniowski oraz ks. Proboszcz parafii w Pawłowicach - Jan Roszyk. W organizację przeglądu zaangażował się także Wolontariat szkolny, działający pod opieką Pań Magdaleny Ratajczak i Teresy Górczak.
Celem konkursu było rozpowszechnianie piosenki religijnej wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska katolickiego, a także wymiana doświadczeń muzycznych pomiędzy najmłodszym pokoleniem naszej społeczności gminnej. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny. Przesłuchania były podzielone na trzy kategorie wiekowe: klas I-III SP, IV-VI SP i I-III Gimnazjum. W każdej z tych kategorii wystąpili soliści oraz duety. Jury w składzie: Maria Wawrzyniak, Paulina Kowalczyk  i Mariusz Kowalczyk wysłuchało trzydzieści prezentacji.
Oto lista nagrodzonych:
- w kategorii wiekowej klas I – III szkoły podstawowej:
soliści
I miejsce – Zofia Klich (Garzyn)
II miejsce – Kinga Dudkowiak (Pawłowice)
III miejsce – Natalia Kowalska (Garzyn)
Wyróżnienie:
Mikołaj Brodziak (Drobnin), Patryk Lenort (Pawłowice),
Natalia Matuszak (Drobnin), Aleksandra Olejnik (Pawłowice)
- w kategorii wiekowej klas I – III szkoły podstawowej:
duety
I miejsce – Nikola Józefiak i Kamil Kowalski (Pawłowice)
II miejsce – Nadia Adamczak i Maja Janowicz (Pawłowice)
III miejsce – Oliwia Juszczak i Paulina Tomczak (Garzyn)
Wyróżnienie – Eliza Sikorska i Dawid Rychter (Oporówko)

- w kategorii wiekowej klas IV – VI szkoły podstawowej:
soliści
I miejsce – Nina Żalik (Pawłowice)
II miejsce – Roksana Glapiak (Drobnin)
III miejsce – Ewelina Bear (Drobnin), Karolina Śmieszała (Pawłowice)
Wyróżnienie:
Aleksandra Adamiak (Garzyn), Jagoda Andrzejczak (Drobnin)
Zofia Kozica (Nowy Belęcin)
- w kategorii wiekowej klas IV – VI szkoły podstawowej:
duety
I miejsce – Karolina Jakubowska i Agnieszka Kempa (Pawłowice)
II miejsce – Julia Otto i Karolina Peplińska (Pawłowice)

- w kategorii wiekowej gimnazjum:
soliści
I miejsce – Kornelia Rutkowska (Drobnin)
II miejsce – Zuzanna Poprawska (Pawłowice)
III miejsce – Paulina Ratajczak (Pawłowice)
duety
I miejsce – Monika Rzepecka i Alicja Sikorska (Drobnin)
II miejsce – Roksana Andrzejewska i Julia Pawłowska (Pawłowice)

Konkurs zakończył Koncert Laureatów, nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami. Gratulujemy!

   Anna Kasińska

ZIELONA SZKOŁA
12 maja uczniowie klasy V naszej szkoły wyjechali do oczyszczalni ścieków w Henrykowie, gdzie zapoznali się z metodami oczyszczania ścieków. Obserwowali kolejne fazy oczyszczania: mechanicznego, biologicznego i chemicznego. Uczestniczyli również w zajęciach mikroskopowania, badając  zawartość mikroorganizmów w oczyszczonych ściekach. 
Już od kilku lat szkoła uczestniczy w projekcie edukacyjnym ZIELONEJ SZKOŁY  organizowanym  przez Starostwo Powiatowe w Lesznie. Na zakończenie  zajęć uczniowie otrzymali szkolne  upominki.

   Daniela Patelka

WYCIECZKA DO KÓRNIKA
11 maja kl. V SP i kl. II gimnazjum uczestniczyły w Zielonych lekcjach na terenie ARBORETUM w Kórniku. W ramach tych zajęć uczniowie zwiedzili bogatą kolekcję drzew i krzewów Ameryki Północnej, Japonii, Chin, Kaukazu. Spacerowaliśmy alejami kwitnących magnolii i różaneczników. Uczniowie podczas warsztatów wzbogacali swoją wiedzę i umiejętności z zakresu (botaniki-dendrologii). W tym dniu sprzyjała nam piękna słoneczna pogoda.

   Daniela Patelka

ZŁOTO DO ZŁOTA
11 maja, w Lesznie, odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Plażowej Chłopców. Rywalizowało ze sobą siedem zespołów z gimnazjów. Bardzo dobry występ zakończony zdobyciem złotego medalu zanotował zespół I ze Szkoły w Pawłowicach, wygrywając cztery spotkania kolejno z Lipnem II 2:1, Osieczną 2:0, Kąkolewem 2:1 i Lipnem I 2:0 chłopcy wywalczyli sobie prawo gry w finale wojewódzkim.
Zwycięski zespół wystąpił w składzie : Adam Dolaciński , Gabriel Giera.
Odnotować również należy udział drugiego zespołu z naszej szkoły, któremu powiodło sie nieco gorzej i po zaciętych meczach ostatecznie zajął 7 miejsce. W drugim zespole wystąpili: Jonasz Wieja i Mikołaj Żmuda.
AWANS BYŁ BLISKO!!
13 maja,piątek, o mały włos okazałby się jednym z najszczęśliwszych dni dla naszej dziewczęcej drużyny piłki nożnej. Właśnie w tym dniu nasza ekipa rozegrała III rundę eliminacji w turnieju Coca Cola Cup. Rozpoczęło się od świetnej gry w meczu z piłkarkami gimnazjum z Grodziska Wielkopolskiego.
Po naszym prowadzeniu przez większą część meczu przeciwniczkom udaje się zdobyć wyrównującą bramkę i mecz kończy się małą niespodzianką 1:1, dziewczyny z Grodziska  były bowiem  uważane za zdecydowanego faworyta turnieju - wiekszość z nich na codzień bierze udział w treningach i rozgrywkach związkowych. Nastepny mecz troszkę weryfikuje nasze aspiracje. W spotkaniu z Gimnazjum  nr 4 z Kościana po kilku niefortunnych zagraniach musimy oddać pole przeciwniczkom i przegrywamy mecz 0:4. Kolejny mecz z drużyną ze Stęszewa potwierdza duże możliwości naszego zespołu. Po bardzo dobrej grze wygrywamy 3:0 i z podniesioną głowa możemy uznać kolejny turniej za bardzo udany.W ostatnim spotkaniu rozgrywek docydujacym o awansie do następnej rundy spotkały się drużyny z Kościana i Grodziska Wlkp. Bardzo wyrównany pojedynek, trzymający do ostatnich sekund w napięciu, kończy się wygraną Grodziska 1:0.
Na uwagę zasługuje fakt, że zespół z Grodziska zwycięską bramkę zdobył na 2 sekundy przed zakończeniem meczu. Nie obyło się bez spontanicznej radości oraz łez rozpaczy. Zwycięskiemu zespołowi z Grodziska życzymy awansu do finału centralnego.
W naszym zespole wystąpiły: Ewa Dolacińska, Wiktoria Adamczak, Kinga Płocharczyk, Michalina Michalak, Joanna Kaczmarek, Jolanta Klimasz, Wiktoria Otto, Aleksandra Szady, Amelia Wróblewska, Agata Kaźmierowska.
„OKŁADKA MOJEJ KSIĄŻKI”
W Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Krzemieniewie w kwietniu zostały ogłoszone konkursy: dla dzieci konkurs plastyczny pt. „Okładka mojej książki”, dla młodzieży gimnazjum konkurs literacki pt. „Świat bez książek”. Uczniowie naszej szkoły przy pomocy wychowawców i rodziców bardzo chętnie wzięli w nich udział. Ze wszystkich szkół stanowili najliczniejszą grupę – 54 uczniów na 140 wszystkich konkursowiczów.
W sobotę 7 maja w Sali Gminnego Centrum Kultury w Krzemieniewie odbyło się uroczyste podsumowanie ogłoszonych konkursów, na które zostały zaproszone wszystkie dzieci wraz
z rodzicami. Spośród prac naszych uczniów jury nagrodziło następujące:
w kategorii KLASY I – III
PATRYCJA ZEP  z klasy III zajęła III miejsce za pracę pt. „Pies ma spodnie”
MATEUSZ MAŚLONKA z klasy I a otrzymał wyróżnienie za pracę pt. „Matikowe lego dla każdego”
w kategorii KLASY IV – VI
DOMINIKA RATAJCZAK z klasy V  zajęła I miejsce za pracę pt. „Biegnij przed siebie”
JOANNA ROSIŃSKA z klasy VI zajęła III miejsce za pracę pt. „Dzienniczek zakręconej uczennicy”
Natomiast nasz uczeń klasy III gimnazjum TOMASZ BAKSALARY jako jedyny napisał pracę na konkurs literacki, za którą otrzymał wyróżnienie.
Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i długopisy, a laureaci nagrody książkowe. Spotkanie umilił mały poczęstunek, była sposobność do rozmów, obejrzenia wszystkich prac i wymiany opinii na ich temat.

Zdęcia z uroczystości można obejrzeć na stronie Gminnego Centrum Kultury w Krzemieniewie.
   Ewa Dąbrowska


MAMY AWANS DO III RUNDY
W dniu 29 kwietnia, w Kościanie, drużyna dziewcząt z Gimnazjum w Pawłowicach wzięła udział w II rundzie turnieju piłki nożnej Coca Cola Cup. Po wygraniu I rundy jechaliśmy z nadziejami na osiągnięcie dobrego wyniku, a przede wszystkim na awans do kolejnej rundy rozgrywek. I tak też się stało. Wygraliśmy mecze ze Święciechową i Starymi Oborzyskami po 1:0. i z dorobkiem 6 punktów zajmujemy 2 miejsce .
Nawet porażka 1:5 z 4 Kościan w ostatnim meczu nie zmieniła układu tabeli i awans do III rundy turnieju stał się faktem.
W naszym zespole wystąpiły: Wiktoria Adamczak, Ewa Dolacińska, Michalina Michalak, Joanna Kaczmarek, Kinga Płocharczyk, Wiktoria Otto, Jolanta Klimasz, Aleksandra Szady, Amelia Wróblewska i Agata Kaźmierowska.


    Zbigniew Tomiński


CZWÓRBOIŚCI NA MEDAL
W dniu 28 kwietnia na stadionie w Lesznie odbyły sie Mistrzostwa Powiatu w czwórboju lekkoatletycznym szkół podstawowych. Ogółem wystartowało 8 zespołów dziewcząt i 9 zespołów chłopców. Wśród nich znaleźli  się również dziewczęta i chłopcy ze Szkoły w Pawłowicach zaznaczając swój udział udanym startem. W klasyfikacji końcowej dziewczęta zajęły 5 miejsce zdobywając 720 punktów. Wystąpiły w następującym składzie: Kalina Skowronek, Klaudia Chwat, Zofia Łaszczyńska, Eliza Hadrysiak, Aleksandra Mazur i Lulia Otto. Jeszcze lepiej wypadli chłopcy w składzie :Jan Grześkowiak, Krzysztof Bartlewicz, Piotr Reddig, Jakub Chudziński,Bartosz Jagielski,Arkadiusz Dudkowiak. Zdobyli 902 punkty, złoty medal i wywalczyli awans do zawodów rejonowych.   Zbigniew Tomiński


SYPNĘŁO MEDALAMI
Bardzo dobrze wypadła reprezentacja Szkoły w Pawłowicach, która wystartowała w Mistrzostwach Powiatu w lekkiej atletyce. Zawody odbyły się 26 kwietnia w Lesznie. Ogółem podopieczni p.p. Waldemara Jarusa i Zbigniewa Tomińskiego zdobyli 12 medali oraz awans do finału wojewódzkiego w Pile.
I tak 3 miejsca uzyskali: Adam Dolaciński - skok w dal, Michał Gryczka-pchnięcie kulą, 2 miejsca – Joanna Kaczmarek-300m, Zuzanna Wojtasik-600m, Wiktoria Adamczak-1000m, Jolanta Klimasz - pchnięcie kulą, Błażej Dudziński-300m. 1 miejsca – Tomasz Adamczak-300m, Jonasz Wieja-2000m, Kacper Kaczmarek-1000m oraz sztafety 4x100m dziewcząt I chłopców. Drużynę dziewcząt reprezentowały: Ewa Dolacińska, Jolanta Klimasz, Michalina Michalak, Joanna Kaczmarek. Natomiast chłopcy Wystartowali w następującym składzie: Tomasz Adamczak, Adam Dolaciński, Błażej Dudziński i Eryk Skórzewski. Życzymy udanego startu w finale Wojewódzkim.
   Zbigniew Tomiński

KONKURS NA PROJEKT GRAFICZNY POD HASŁEM
"PALIĆ, NIE PALIĆ – OTO JEST PYTANIE?"

Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Lesznie w ramach realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce po raz kolejny zorganizowała konkurs na projekt graficzny pod hasłem "Palić, nie palić – oto jest pytanie?". Konkurs skierowany był do uczniów klas V szkół podstawowych. Udział wzięło 15 uczniów z 15 szkół. Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie projektu graficznego "memu" o tematyce antynikotynowej. W tym konkursie nasza uczennica DOMINIKA  RATAJCZAK zajęła III miejsce. Dnia 26 kwietnia w sali konferencyjnej stacji odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu.
Dominice serdecznie gratulujemy!!Ewa Dąbrowska

Apel z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
29 kwietnia odbył się apel z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klasy I gimnazjum pod kierunkiem wychowawcy zaprezentowali inscenizację, wiersze i pieśni patriotyczne. Ten dzień był wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm. Uczniowie klasy I przybliżyli w przystępny sposób fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci i młodzież. Nawiązali tez do przypadającego 2 maja Święta Flagi Rzeczypospolitej.

WYCIECZKA DO OSIECZNEJ
W dniu 5 maja 2016r  uczniowie kl. IV Szkoły Podstawowej w Pawłowicach pojechali na wycieczkę do Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa w Osiecznej oraz zwiedzili klasztor Ojców Franciszkanów.
W muzeum dowiedzieliśmy się na czym polegała praca młynarza, mogliśmy zobaczyć wyposażenie młyna, w którym bez większych zmian zachowały się wszystkie maszyny i urządzenia młyńskie. Dowiedzieliśmy się również  dlaczego wiatraki budowano po za miejscowościami. Zobaczyliśmy narzędzia rolnicze, których już się w gospodarstwach nie używa. W klasztorze O. Franciszkanów brat Mateusz opowiedział nam o historii klasztoru. Zobaczyliśmy pomieszczenia do nauki i modlitwy.
Zgodnie stwierdziliśmy, że w naszym regionie jest wiele pięknych miejsc do zobaczenia.Oficjalne wyniki XXVI Crossu Wagarowicza
Wyniki tegorocznego Crossu Wagarowicza znajdują się tutaj.

   Wlademar Jarus

ZAKOŃCZYŁA SIĘ AKCJA „KUP PAN SZCZOTKĘ!”
Akcja „Kup Pan szczotkę” polegała na zbiórce szczoteczek i past do zębów, które zostały przekazane Poznańskiej Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio". Trafią one do najbiedniejszych Kameruńczyków. Dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie.

   M. Ratajczak
T. Górczak


III MIEJSCE PAULINY RATAJCZAK W KONKURSIE PLASTYCZNYM
W marcu ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Kokarda narodowa a współczesny patriotyzm”, który został przeprowadzony w ramach projektu „Przypnij kokardę – 97. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego”. Organizatorzy – Polska Spółka Gazownictwa i Enea Operator wybrały prace, które według komisji najciekawiej połączyły pamięć o Powstaniu Wielkopolskim z ideą współczesnego patriotyzmu.
Spośród kilkudziesięciu szkół, które wzięły udział w konkursie, praca  naszej uczennicy Pauliny Ratajczak  z klasy 1 zajęła III miejsce.
Warunkiem uczestnictwa było stworzenie plakatu o tematyce związanej z Powstaniem Wielkopolskim.
   Henryka Tobółka

II PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ
pt. „Św. Janowi Pawłowi II z wdzięcznością…”
27 kwietnia 2016 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie odbył się II Przegląd Piosenki Religijnej pod hasłem „Świętemu Janowi Pawłowi II z wdzięcznością”. Inicjatorem spotkania było leszczyńskie Przedszkole Sióstr Elżbietanek, które tego dnia obchodziło Dzień swojego  Patrona. Koncert miał charakter dziękczynny za ustanowienie Święta Miłosierdzia Bożego. Artystów przywitała dyrektor przedszkola: siostra Aleksandra Błaszczyk, która przypomniała słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach: „Dziękuję Opatrzności Bożej, że dane mi było osobiście przyczynić się do wypełnienia woli Chrystusa, przez ustanowienie Święta Miłosierdzia Bożego. Nieustannie proszę Boga o „miłosierdzie dla nas i świata całego”. Patronat honorowy nad przeglądem objęli:
— Prezydent Miasta Leszna – p. Łukasz Borowiak,
— Przełożona Prowincji Poznańskiej Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety – s. M. Kamila Paszkowiak,
— Dziekan Dekanatu Leszczyńskiego – ks. prałat Jan Majchrzak,
— Proboszcz parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Lesznie – ks. kanonik Władysław Marzęcki. Nad całością czuwała Hanna Markowska.
Do Miejskiego Ośrodka Kultury przybyli młodzi wykonawcy z powiatu leszczyńskiego, którzy z radością odpowiedzieli na zaproszenie sióstr. Byli to przedstawiciele przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych z Leszna, Wschowy,  Dąbcza, Lasocic, Garzyna, Kaczkowa, Kobylina Rydzyny  i Długich Starych.
Szkoła z Pawłowic po raz drugi włączyła się w to piękne wielbienie Boga. Reprezentowali ją, pod okiem Magdaleny Ratajczak i Anny Kasińskiej, uczniowie klasy IIa. Zespół pod nazwą „Śpiewające Brzdące” wykonał piosenkę Arki Noego „Tato”. Po przeglądzie nasi uczniowie mieli okazję odwiedzić Przedszkole Sióstr Elżbietanek w Lesznie. Czekał na nich poczęstunek oraz zabawa w parku. W miłych nastrojach wróciliśmy do domu.

   Anna Kasińska
Magdalena Ratajczak


DZIEŃ ZIEMI
W poniedziałek 25 kwietnia w naszej szkole uczczono DZIEŃ ZIEMI. Kółko przyrodnicze i grupa uczniów z klasy IV pod opieką wychowawcy przygotowali program artystyczny,którego tematem była troska o dobro naszej planety,a w szczególności lasu i jego mieszkańców.

   Daniela Patelka

KWIETNIOWA ZBIÓRKA MAKULATURY
22 kwietnia 2016r. po raz drugi w naszej szkole odbyła się zbiórka makulatury, która została przygotowana i przeprowadzona przez Samorząd Szkolny. Dziękujemy wszystkich, którzy włączyli się w naszą akcję.

   Agnieszka Pospiech
Magdalena Ratajczak


GMINNY PRZEGLĄD PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ W DROBNINIE
16 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół w Drobninie odbył się Gminny Szkolny Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Celem konkursu była popularyzacja piosenek oraz prezentacja umiejętności i dorobku artystycznego młodych wykonawców. Przegląd cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ponad pięćdziesięciu solistów oraz dwanaście grup. Konkurs podzielony był na cztery kategorie wiekowe solistów oraz na dwie kategorie zespołów: wokalne i wokalno-instrumentalne.
Nasza uczennica Nina Żalik piosenką „Małe tęsknoty” wyśpiewała Grand Prix.Nagranie W kategorii solistów 14-16 lat II miejsce otrzymała Zuzanna Poprawska. W kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych Tercet Girls w składzie: Maja Maciejewska, Paulina Ratajczak i Małgorzata Rembelska zdobył III miejsce. W kategorii zespołów wokalnych Wyróżnienie otrzymał duet braci: Filip i Patryk Lenort oraz duet utworzony z naszych najmłodszych dziewczynek z Oddziału Przedszkolnego: Zuzanny Hemmerling i Katarzyny Mania, które wykonały piosenkę „Mam tę moc” z filmu Kraina lodu.

Naszą szkołę przepięknie reprezentowali także soliści: Nadia Adamczak, Patryk Lenort, Tobiasz Małecki, Dominika Ratajczak, Karolina Śmieszała i Julia Raburska oraz trio: Nadia Adamczak, Maja Janowicz i Zofia Matysiak.

Wykonawców przygotowali nauczyciele: Anna Kasińska, Magdalena Ratajczak, Karolina Majchrzak i Michał Rosik oraz instruktor Mok-u Anna Śróda.

Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

   Anna Kasińska
Michał Rosik

PODSUMOWANIE WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
„ARCHITEKTURA Z DUSZĄ”

12 kwietnia w Poznaniu odbyła się uroczystość zakończenia Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Architektura z duszą”. Tematyka konkursu miała poszerzyć wiedzę gimnazjalistów na temat zbytków architektonicznych w Polsce i na świecie. Komisja konkursowa wskazała na zaangażowanie i serce jakie wykonawcy włożyli w swoje prace oraz ich wartość artystyczną. Z naszej szkoły II miejsce zajęli Joanna Kaczmarek i Michał Karolak, a wyróżnienie otrzymały Karolina Płocharczyk, Wiktoria Adamczak z klasy 3 gimnazjum. Narodzeni i wyróżnieni otrzymali nagrody i dyplomy.

   Henryka Tobółka

UWAGA - ZBIÓRKA MAKULATURY
Samorząd Uczniowski organizuje zbiórkę makulatury, która odbędzie się  w dniu: 22 kwietnia 2016r. w  godzinach 7.15 - 9.00.
Zapraszamy wszystkich do zaangażowania się w naszą akcję. Szczegóły na gazetce SAMORZĄDU SZKOLNEGO.
   A. Andersz
M. RatajczakKOLEJNA AKCJA  WOLONTARIATU
Rusza kolejna akcja wolontariatu w naszej szkole pod hasłem: „Kup pan szczotkę”. Nasi wolontariusze przez miesiąc  kwiecień zbierać będą szczoteczki  i pasty do zębów,  które potem wysłane zostaną do poznańskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”,  i przekazane małym Kameruńczykom.


   M. Ratajczak
T. Górczak


Z PODWÓRKA NA STADION
21 marca odbył się finał wojewódzki XVI edycji turnieju” Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” w kategorii U -12.
W turnieju wzięły udział 33 zespoły wyłonione w eliminacjach powiatowych. Zespół reprezentujący Zespół Szkół w Pawłowicach  wystąpił w grupie D razem z reprezentacjami SP Trzcianka, SP nr 6 Śrem i Sp nr 3 Wolsztyn. W pierwszym meczu drużyna z Pawłowic pokonała piłkarzy z Wolsztyna 5:3. Następnie wygrała z  reprezentacją ze Śremu 6:3, by w trzecim ulec zespołowi z Trzcianki 7:6. To wystarczyło, by zająć I miejsce w grupie i spotkać się w ćwierćfinale z drużyną szkoły podstawowej z Krobi wygrywając 2:0.
W półfinale nasi zawodnicy trafili na późniejszego zwycięzcę  -ekipę z Kalisza przegrywając 2:0.
W meczu o III miejsce wygraliśmy mecz z drużyną z Międzychodu stosunkiem bramek 2:0. Jest to największe osiągnięcie naszej reprezentacji w historii tego turnieju. Oto skład naszej ekipy:
Dobrosława Skorupska, Szymon Kowalczyk, Fabian Stankowski,   Konrad  Adamczak, Filip Rozwalka, Wojciech Włodarczyk, Piotr Pindara, Adam Mazur.
Warto Nadmienić, że Dobrusia była jedyną dziewczynką w zespołach męskich i otrzymała specjalne wyróżnienie od organizatora, a trenerka zespołu dziewcząt SP nr 45 Poznań ( zwycięzcy turnieju dziewcząt) powołała ją do swej reprezentacji. Dobrusia wystąpi w finale ogólnopolskim 2- 3 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie. Gratulujemy i trzymamy kciuki za naszą koleżankę.


  Waldemar Jarus

KONIEC AKCJI "OPATRUNEK NA RATUNEK"
Przez cały marzec uczniowie naszej szkoły mogli włączyć się w akcję "Opatrunek na ratunek" podczas której zbieraliśmy: bandaże, gazy, kompresy, plastry opatrunkowe, rękawiczki gumowe, watę, a nawet igły i strzykawki.  Wszystko co zostało zebranie zostanie dostarczone do Poznania do siedziby Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, a następnie dotrze do najbardziej potrzebujących w Afryce. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję.


   Uczniowie wolontariatu i opiekunowie:
M. Ratajczak
T. Górczak


PODSUMOWANIE POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „W TROSCE O NASZE BEZPIECZEŃSTWO”.
W dniu 23 marca, w Starostwie Powiatowym  w Lesznie, odbyło się podsumowanie eliminacji na szczeblu powiatowym Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży, przebiegającego pod hasłem „W trosce o nasze bezpieczeństwo”.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz Szkół Specjalnych z terenu Miasta Leszna i Powiatu Leszczyńskiego. Na konkurs wpłynęło 210 prac. Z naszej szkoły nadesłane prace zostały wysoko ocenione i nagrodzone.
I miejsce zajęła Dominika Ratajczak i jej praca zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. Natomiast II miejsce zajęły prace Elizy Hadrysiak i Joanny Kaczmarek. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody i okolicznościowe dyplomy.
Konkurs promuje wiedzę na temat działalności straży pożarnej, uczestniczącej w usuwaniu skutków wypadków, pożarów, nieszczęśliwych zdarzeń oraz klęsk żywiołowych. Popularyzuje zasady bezpiecznego zachowania oraz właściwego postępowania w przypadku wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń. Biorące w nim udział dzieci i młodzież poszerzają swoją wiedzę o szeroko rozumianym bezpieczeństwie, o trudnej i bardzo potrzebnej pracy strażaka. Konkurs ma uzmysłowić, że w dzisiejszych czasach strażak nie tylko gasi pożary, ale także ratuje ludzi poszkodowanych w wypadkach drogowych, podczas klęsk żywiołowych, usuwa skutki katastrof chemicznych i ekologicznych.


   Henryka Tobółka

WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
11 marca w Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu, odbył się ostatni etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego, w którym uczestniczył Michał Karolak - uczeń klasy trzeciej Gimnazjum w Pawłowicach. Nasz finalista włożył wiele pracy i czasu w przygotowanie się do konkursu, co przełożyło się  na bardzo wysoki wynik testu.
 Michałowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

   Reanta Ślusarz

SPOTKANIE Z PANIĄ JOANNĄ KRZYŻANEK
W dniu 14 marca 2016 r. uczniowie kl. II a spotkali się z panią Joanną Krzyżanek – pisarką i autorką bajek dla dzieci. Pani Joanna na początku przedstawiła bohaterów swoich książek, a potem opowiedziała historię "Bajki pachnącej czekoladą".  Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchali „słodkiej” opowieści przeplatanej zabawami. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały kotki z suchych wafli, czekolady i cukierków w kształcie kulek. Niestety, w drodze powrotnej, niektóre „dzieła” zostały zjedzone, zanim uczniowie zdążyli wrócić  do szkoły.


WYJAZD DO LESZNA
W dniu 16 marca br. dzieci z klasy 2a  radośnie spędziły czas w sali zabaw „Wesoły domek" w Lesznie. Uczniowie  zapoznali się z zasadami zachowania podczas zabawy, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.  Niezwykłą atrakcją okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Dzieci korzystały także z mini pojazdów, dmuchanych pontonów, samochodów , stacji paliw i trampoliny. Z uśmiechami na twarzy dzieci wracały z powrotem.

   Magdalena Ratajczak

ZUMBA
Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach zumby. Pierwsze zajęcia prowadzone przez panią Martynę Gorwę odbyły się 14 marca. Wszyscy bardzo chętnie wykonywali polecenia instruktorki, bawiąc się przy wspaniałej muzyce. Zumba to dobry sposób na promowanie zdrowego trybu życia u dzieci. Podczas takich zajęć dzieci uczyły się nie tylko kroków tanecznych, ale również koordynacji, równowagi i pamięci.BEZPIECZNI NA WSI
14 marca naszą szkołę odwiedziła Pani z KRUS-u. Spotkanie miało formę prezentacji multimedialnej połączonej z pogadanką. Uczniowie dowiedzieli się o możliwych  zagrożeniach  czyhających na nich w gospodarstwie rolnym. Szczególną uwagę zwrócono na czynności, które dzieci nie powinny wykonywać same, takie jak:  obsługa maszyn i urządzeń rolniczych, oporządzanie zwierząt, prace z wykorzystaniem substancji chemicznych. Pokazano też miejsca niebezpieczne do zabawy, np. zagrodę ze zwierzętami czy okolice zbiorników wodnych.  Na zakończenie Pani przypomniała o zasadach corocznego konkursu plastycznego ogłoszonego przez KRUS.WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
11 marca w Gimnazjum nr 6 im.Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu odbył się ostatni, wojewódzki etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego w którym uczestniczył Michał Karolak - uczeń klasy trzeciej gimnazjum. Nasz finalista włożył wiele pracy i czasu w przygotowanie się do konkursu, co przełożyło się na bardzo wysoki wynik testu. Michałowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

ZŁOTA  ODZNAKA ZNP
11 marca 2016 roku w Sali konferencyjnej AKWAWIT w Lesznie odbyło się spotkanie członków ognisk ZNP  Drobnina, Nowego Belęcina i Pawłowic.
W miłej sympatycznej atmosferze spotkania  została wręczona  ZŁOTA  ODZNAKA ZNP koleżance Marii  Wawrzyniak. Odznaka przyznana przez Zarząd Główny ZNP  w  Warszawie jest wyrazem szczególnego uznania za wieloletnią  twórcza pracę w strukturach organizacyjnych  ZNP. Pomnażaniu dorobku  organizacji, pielęgnowaniu chlubnych tradycji ZNP oraz służeniu ludziom w rozwiązywaniu życiowych i zawodowych problemów.

   Daniela Patelka
Prezes Ogniska ZNP w Pawłowicach


WIELKANOC
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. 10 marca uczniowie klasy V uczestniczący w zajęciach projektowych z języka angielskiego i języka polskiego mieli możliwość poszerzenia swoich kulinarnych horyzontów. Po wysłuchaniu opowieści o zwyczajach i symbolach świąt wielkanocnych zabrali się za pieczenie angielskich bułeczek ozdobionych  znakiem krzyża (hot cross buns). Tradycyjnie wypieka się je w Wielki Piątek. Podczas tych zajęć praktycznych uczniowie utrwalili sobie zasady pisowni wielką literą  i  poszerzyli zasób słownictwa (nazwy świąt związanych z Wielkanocą, charakterystycznych elementów wielkanocnych, produktów spożywczych). W oczekiwaniu na pyszne bułeczki uczestnicy zajęć skorzystali z planszowej gry dydaktycznej, a efektem ich zmagań były pięknie ozdobione papierowe pisanki.

   Renata Ślusarz

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
Eryk Maśląka, uczeń klasy trzeciej gimnazjum, został zwycięzcą eliminacji gminnych, które odbyły się 4 marca w Zespole Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Nowym Belęcinie. Następnym etapem Turnieju będą eliminacje powiatowe w których Eryk będzie reprezentował naszą Gminę. Gratulujemy i trzymamy kciuki.

   Karol Żalik


SPOTKANIE Z PANIĄ PIELĘGNIARKĄ
W marcu w klasie 2a  odbyło się spotkanie z  pielęgniarką Panią Jolantą Adamczak. Uczniowie przywitali zaproszonego gościa i ze skupieniem i wielką uwagą, słuchali jak pani opowiada o swojej pracy. Pani Jola zaprezentowała dzieciom różne rekwizyty potrzebne  w codziennej pracy  i wyjaśniła do czego służą. Dzieci wypowiadały się na temat: Co szkodzi zdrowiu?, a co sprzyja zdrowiu? Kto nas leczy, kiedy jesteśmy chorzy? Na zakończenie uczniowie  podziękowali  za ciekawe spotkanie.AKCJA "ZACZAROWANY OŁÓWEK" ZAKOŃCZONA
Zakończyła się akcja charytatywna "Zaczarowany ołówek", której celem była zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci z placówek misyjnych w Papui Nowej Gwinei, Kamerunie, Czadzie, Republice Środkowej Afryki i Afganistanie. Przez miesiąc każdy miał możliwość podarowania podstawowych przyborów piśmienniczych, które umożliwią edukację dzieciom z najbiedniejszych regionów świata. Wszystkie podarowane przybory szkolne zostały spakowane i przesłane do organizatora akcji, którym jest Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio". Stamtąd, poprzez misjonarzy, przybory trafią do potrzebujących.
Serdecznie dziękujemy każdemu, kto dołączył się do tej szlachetnej inicjatywy i podarował choćby najmniejszy drobiazg!


   M. Ratajczak
T. Górczak


TURNIEJ W PONIECU
20 lutego br. na zaproszenie Szkoły Podstawowej w Poniecu wzięliśmy udział w XII Halowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły. Turniej odbył się w pięknej, pełnowymiarowej, nowo oddanej do użytku hali sportowej. W rywalizacji udział wzięły drużyny złożone z uczniów klas IV,V i VI. Bardzo dobrze wypadli w tym turnieju uczniowie naszej szkoły, podopieczni pp. Zbigniewa Tomińskiego I Waldemara Jarusa, zajmując w poszczególnych kategoriach wiekowych I miejsca. Zwycięskie zespoły otrzymały puchar przechodni, a zawodnicy upominki rzeczowe.

Reprezentację klasy IV tworzyli:
Julia Otto, Kacper Basiak, Aleksander Matuszewski, Adam Mazur, Kacper Pietraszewski, Piotr Pindara, Miłosz Skorupski, Joachim Skowronek, Krzysztof Rosik.

Reprezentację klasy V tworzyli:
Dobrosława Skorupska, Konrad Adamczak, Bartosz Józefiak, Szymon Kowalczyk, Daniel Kubiak, Filip Rozwalka, Fabian Stankowski, Kamil Wojtkowiak.

Reprezentację klasy VI tworzyli:
Piotr Reddig, Michał Pindara, Krzysztof Bartlewicz, Jakub Chudziński, Jan Grześkowiak, Sebastian Kamieniarz, Jakub Marciniak, Kacper Iwanowicz.

   Zbigniew Tomiński


WRÓCILI Z BRĄZEM !!!
Reprezentacja chłopców z gimnazjum wystartowała w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Siatkowej,które odbyły się 1 marca br. w Lesznie - Zaborowie. Po wywalczeniu awansu z eliminacji w Drobninie jechaliśmy na te zawody z nadziejami na zdobycie medalu. Niestety początek turnieju nie zapowiadał jakiegokolwiek sukcesu. Po słabych spotkaniach nasza drużyna uległa dwukrotnie 2: 0 zespołom Brenna i Drobnina. Dopiero w ostatnim spotkaniu turnieju zespół zaprezentował swoje prawdziwe umiejętności zwyciężając pewnie 2:0 Kąkolewo, tym samym zapewniając sobie brązowy medal. Drużyna prowadzona przez p. Zbigniewa Tomińskiego wystąpiła w następującym  składzie:
Adam Dolaciński, Eryk Skórzewski, Eryk Maśląka, Antoni Matuszewski, Filip Mazurkiewicz, Gabriel Giera, Mikołaj Żmuda, Jonasz Wieja, Dariusz Maćkowiak. W eliminacjach występowali również Tomasz Adamczak, Michał Gryczka i Michał Koszyczarek, którzy nie mogli wystąpić w finałach z powodu choroby lub kontuzji.

   Zbigniew Tomiński


SPOTKANIE Z LEŚNICZYM
"Uczmy miłości do przyrody
uczmy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły"
H. Zdzitowiecka
W dniu 4 marca 2016 r. dzieci z klas pierwszych odwiedził leśniczy, który przeprowadził zajęcie w ramach tematu kompleksowego „Pomagamy ptakom i zwierzętom przetrwać zimę”. Pan Bartłomiej opowiadał o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślał, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających.
Dzieci dowiedziały się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Leśniczy zainteresował dzieci swoimi opowieściami wykorzystując różne ilustracje, obrazki. Mali przyrodnicy z zapartym tchem słuchali jak chronić i dbać o przyrodę. Oglądali także przywiezione przez leśniczego eksponaty – poroże jelenia oraz łopaty daniela. Miłą niespodzianką okazał się róg myśliwski, którego brzmienia dzieci miały okazję posłuchać. Pożegnano się tradycyjnym Darz bór, którym to żegnają się, witają lub życzą sobie powodzenia leśnicy i myśliwi.
 Darz bór...

   Kornelia Bocianowska

SPEKTAKL „PIĘKNA I BESTIA”
W dniu 22 lutego 2016r., dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami, wybrały się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Lesznie na spektakl „Piękna i Bestia”. Bajka w tradycyjnej wersji wzbogacona została o nowe wątki i zaczarowane postacie - na scenie pojawił się wilk, kot, pies, a nawet gadające papugi. Znakomita gra aktorów, przepiękna bajkowa scenografia wraz z efektami laserowymi, padającym śniegiem oraz kolorowe kostiumy przeniosły nas w magiczny świat Belli udającej się do zamku Bestii. Pokazały nam, że w każdym można dostrzec piękno, dobro i wrażliwość,  bo ważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu, jak mówi Mały Książe.
Wszyscy uczestnicy przedstawienia w dobrych humorach i z uśmiechem na twarzy wrócili do szkoły.

   Kornelia Bocianowska

MIĘDZY BIOLOGIĄ, A CHEMIĄ
15 lutego troje uczniów z kl. trzeciej gimnazjum brało udział w regionalnym konkursie przyrodniczym pod hasłem "Między biologią, a chemią" organizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące w Lesznie.
Uczniowie: Aleksandra Jankowiak, Michał Karolak i Filip Mazurkiewicz zmierzyli się z czterdziesto osobową grupą uczestników regionu Leszno, Rawicz, Kościan, Gostyń .W konkursie  zajęli wysoko punktowane miejsca.
Uczestniczyli także w warsztatach biologiczno-chemicznych Kryminalne zagadki II LO, mieli okazję pozyskać wiele informacji o szkole i kierunku biologiczno-chemicznym na, który być może się wybiorą.

   Daniela Patelka

Koszulki dla wolontariuszy
Dzięki pomocy  rodziców uczniów należących do "Małego Wolontariatu", Państwu Fiszer oraz Dyrekcji Szkoły - udało nam się zakupić 30 koszulek z logo "Wolontariatu". Koszulki są w kolorze niebieskim i widnieje na nich nazwa  naszej szkoły.  Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w tej akcji i samym wolontariuszom, którzy chętnie pracują i chcą pomagać innym.


   Magdalena Ratajczak
Teresa Górczak


Dwie akcje "Małego Wolontariatu"
Pierwsza akcja: "Opatrunek na ratunek"
Uczniowie Małego Wolontariatu postanowili pomóc polskim misjonarzom i przyłączyć się do akcji Fundacji Redemptoris Missio "Opatrunek na ratunek". W naszej szkole będzie ona trwała do końca marca. Co będziemy zbierać? W misyjnych przychodniach  brakuje dosłownie wszystkiego. Każdy bandaż, czy plaster są na wagę złota. Zbierane będą: bandaże, gazy, kompresy, plastry opatrunkowe, rękawiczki gumowe, wata.
Druga akcja: " Zaczarowany Ołówek"
"Zaczarowany Ołówek" to druga akcja Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, której celem jest dostarczenie przyborów szkolnych dzieciom z najbiedniejszych krajów świata. Wystarczy przynieść potrzebne materiały: głównie kredki, ołówki, flamastry, długopisy, kredy, piórniki, zeszyty. AKCJA TRWA TYLKO DO KOŃCA LUTEGO
Zapraszamy do wspólnego włączenia się w akcje.


   Magdalena Ratajczak

II Mistrzostwa Powiatu w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt
5 drużyn rywalizowało 5 lutego  2016 roku w Rydzynie w II Mistrzostwach Powiatu w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt w kategorii gimnazjów. Bardzo dobrze zaprezentowały się w tym turnieju zawodniczki gimnazjum w Pawłowicach. Podopieczne pana Zbigniewa Tomińskiego zajęły ostatecznie II miejsce. O bardzo zaciętych I wyrównanych spotkaniach niech świadczy fakt, że mecze kończyły się wynikami zero do zera lub minimalną wygraną jedną bramką oraz to, że drużyna z Pawłowic zapewniła sobie wicemistrzostwo powiatu dopiero w ostatnim wygranym meczu. Drużynę reprezentowały nastepujące zawodniczki:
Karolina Płocharczyk, Jolanta Klimasz, Magdalena Kaczmarek, Michalina Michalak, Joanna Kaczmarek, Kinga Płocharczyk, Zofia Kurowska, Oliwia Otto, Wiktoria Adamczak, Wiktoria Otto,Ewa Dolacińska.

   Zbigniew Tomiński

Klasa II a z wizytą w gospodarstwie
12 lutego klasa 2a wybrała się do gospodarstwa państwa Kozaków. Dzięki uprzejmości gospodarza dzieci zwiedziły całe gospodarstwo. Zobaczyły jak mieszkają zwierzęta i jak wygląda opieka nad nimi. Pani gospodyni pozwoliła nam potrzymać małe owieczki, a potem je nakarmić. Na zakończenie dzieci pod opieką gospodarza oglądały traktor, który zainteresował nie tylko chłopców, ale również dziewczynki. Tak spędzony dzień długo zostanie w pamięci dzieci i będzie dla nich cenną lekcją.

   Magdalena Ratajczak

REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
„1050. ROCZNICA CHRZTU POLSKI”REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
„1050. ROCZNICA CHRZTU POLSKI”
I. Organizator konkursu
1. Organizatorem konkursu plastycznego jest p. K. Urbańczak.
II. Cele konkursu
•    Przypomnienie wydarzeń związanych z wydarzeniami Chrztu Polski w 966r. oraz jego znaczenia dla życia polskiego narodu.
•    Włączenie uczniów naszej szkoły w obchody jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski.
•    Kształtowanie wyobraźni uczniów poprzez prace plastyczne.
•    Integracja społeczności uczniowskiej.
III. Warunki uczestnictwa
1.    Uczestnicy Konkursu mają za zadanie wykonać jedną prace plastyczną ukazującą wydarzenia związane z przyjęciem przez Mieszka I Chrztu w 966r.
2.    Udział w Konkursie jest równoznaczny z akceptacją regulaminu.
3.    Jury będzie oceniać  prace w następujących kategoriach wiekowych:
•    Uczniowie klas I – III szkoły podstawowej,
•    Uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej.
•    Uczniowie klas I – III gimnazjum.
4.    Jeden autor może przekazać tylko jedną pracę (wykonaną samodzielnie).
5.    Format prac plastycznych: A3
6.    Technika wykonania pracy dowolna (nie może to być praca przestrzenna).
7.    Pracę należy podpisać:
•    dane personalne uczestnika (imię, nazwisko, klasa).
IV. Termin trwania konkursu
•    Konkurs trwa od 4 kwietnia do 25 kwietnia 2016 r.
V. Skład jury
•    Nauczyciele pracujący w Zespole Szkół w Pawłowicach.
VI. Rozstrzygnięcie konkursu
•    Uczestnik przekazuje prace do p. K. Urbańczak.
•    Po dokonaniu oceny, jury wybierze prace, które zajmą I, II, III miejsce oraz wyróżnienia (o ilości tych prac jury zadecyduje podczas obrad).
•    Decyzje Jury są ostateczne i wiążące dla wszystkich uczestników Konkursu.
VII. Publikacja prac
•    Wyniki Konkursu zostaną wywieszone na szkolnej tablicy ogłoszeń po zakończonych obradach jury. (5 maja 2016r.)
•    Nagrodzone prace zostaną umieszczone na zorganizowanej szkolnej wystawie.
•    Wręczenie nagród autorom nastąpi podczas szkolnego apelu.
VIII. Uwagi końcowe
•    Prace niezgodne z regulaminem będą dyskwalifikowane.
•    Rozstrzygnięcie jury jest ostateczne (od werdyktu nie przysługuje odwołanie).
•    Wszelkie sprawy nie uwzględnione w regulaminie rozstrzyga jury.

Bal  karnawałowy klas I-III oraz oddziału przedszkolnego
Dnia  2  i  8 lutego 2016 roku, odbyły  się w naszej szkole bale karnawałowe dla klas I-III oraz oddziału przedszkolnego . Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek, baśni i filmów. Wszyscy wspaniale bawili się  przy dźwiękach muzyki . Całą zabawę umilały ciekawe konkursy  i zabawy przygotowane przez wychowawczynie.


Dzień Babci i Dziadka
W oddziale przedszkolnym odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Był to niezwykły dzień, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków, którzy pełnią bardzo ważną rolę w wychowaniu i życiu swoich wnucząt. Tego niezwykłego dnia, cała sala wypełniła się zaproszonymi Gośćmi, którzy z zachwytem podziwiali występy małych aktorów. Dzieci, poprzez wiersze, piosenki i taniec, mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom swoje uczucia. Po części artystycznej wnuczęta
wręczyły dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki i zaprosiły na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

   Karolina Majchrzak

ANIOŁY ZE SZKOŁYAnioły ze szkoły” to ogólnopolski projekt realizowany przez Towarzystwo Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej skierowany do przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej objęło patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem.
W naszej szkole od tego roku szkolnego działają „Anioły ze Szkoły”. W skład szkolnego koła wchodzi 10 uczennic z klas 5 i 6 szkoły podstawowej. Wspólnie pomagamy zwierzętom, ucząc się empatii i szacunku do nich.
   
W pierwszym półroczu zorganizowaliśmy konkurs „NAKARM PSIAKA I KOCIAKA”, podczas, którego zbieraliśmy karmę dla psów i kotów. Największą ilość karmy zebrały klasy: 2A (49 kg); oddział przedszkolny (30kg) oraz klasa 5 (28kg).  WSZYSTKIM DARCZYŃCOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY! Dary zostaną przekazane Fundacji Zwierzęce SOS.
   
Weekendy spędzaliśmy aktywnie. Odwiedzaliśmy bezdomne psy przebywające w Hotelu dla Psów „ U TEOSIA” w Radomicku, gdzie wychodziliśmy z nimi na długie spacery i bawiliśmy się z nimi. Mimo nie zawsze sprzyjających warunków pogodowych wszystkim humory dopisywały i z żalem opuszczaliśmy to miejsce.


   A. Andersz

Święto Patrona Szkoły
    Tegoroczne obchody Święta Patrona w naszej Szkole miały miejsce 15 stycznia br., a wprowadził w nie referat nt. Powstania i Powstańców Wielkopolskich wygłoszony przez p. Kingę Urbańczak.
    Najpierw odbyła się uroczystość Pasowania przez Dyrektor Szkoły p. Mirosławę Graf 44 pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pawłowicach. Dzieci pod opieką wychowawczyń: p. Joanny Jarus, p. Kornelii Bocianowskiej i p. Karoliny Dworniczak przedstawiły specjalnie przygotowany na tę okazję program artystyczny, ale przede wszystkim złożyły Ślubowanie.
Następnie najmłodsi świętowali ten dzień w swoich salach, pracując nad plakatami sławiącymi naszego Patrona, zaś uczniowie klas IV – VI i I – III gimnazjum wraz z wychowawcami na terenie pawłowickiego parku wzięli udział w konkursie – grze terenowej. Przy sprzyjającej pogodzie młodzież zmierzyła się z następującymi zadaniami: zgaduj-zgadula, krzyżówka powstańcza, rzut lotkami do tarczy, rzut „granatem”, pierwsza pomoc i stworzenie sobowtóra Ignacego Paderewskiego. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem wykonywali polecenia i po ich ukończeniu udali się do pałacu, w którym nastąpić miało podsumowanie obchodów. W sali wykładowej uczestnicy obejrzeli film o powstaniu, podziwiali wszystkich „Paderewskich”, a przewodniczący komisji konkursowej p. Zbigniew Tomiński ogłosił wyniki.
W kategorii IV – VI – I miejsce zdobyła klasa VI; II miejsce – klasa V; III miejsce – klasa IV; a
w kategorii I – III gimnazjum – I miejsce zdobyła klasa II; II miejsce – klasa III; III miejsce – klasa I.
Wręczone zostały pamiątkowe dyplomy.
    Na zakończenie wszyscy otrzymali niespodzianki sfinansowane przez Radę Rodziców i Samorząd Szkolny.
W miłym nastroju udaliśmy się do domów na zasłużone ferie!

   Monika Żalik


DZIEŃ BABCI I DZIADKA
W Zespole Szkół w Pawłowicach  zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dnia 13 stycznia w naszej szkole odbyła się ta wspaniała impreza. Na wstępie Pani Dyrektor Mirosława Graf przywitała gości ciepłymi słowami i złożyła serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez wychowawczynie klas 1-3. Dzieci  w formie wierszy przeplatanych tańcami złożyły dziadkom  i babciom życzenia. Po części artystycznej zaproszono gości  na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.

   Magdalena Ratajczak

Zajęcia podczas ferii
Ferie  -  2016
25.01.2016r.   godz.  10.00  -  13.00

Halowa piłka nożna chłopcy / gimnazjum /
Rozgrywki międzyklasowe

26.01.2016r.    godz.  10.00  _  14.00

Piłka siatkowa dziewcząt i chłopców / gimnazjum /
Mecze sparingowe z Gimnazjum Drobnin

27.01.2016r.   godz.   10.00  -  13.00

Unihokej dziewczęta i chłopcy / szkoła podstawowa /
Rozgrywki międzyklasowe

Prowadzący  zajęcia :
Zbigniew  Tomiński , Waldemar  Jarus

XI Międzyszkolny Konkurs Śpiewaczy w Kąkolewie.
7 stycznia odbył się w Zespole Szkół w Kąkolewie XI Międzyszkolny Konkurs Śpiewaczy. Jury w składzie: Cecylia Glapiak, Paula Juskowiak i Zbigniew Schulz wysłuchało ponad 50 wykonań kolęd, pastorałek i piosenek o zimie. W konkursie prezentowali się uczniowie z 9 szkół, w tym również z Zespołu Szkół w Pawłowicach.
Uczennica klasy 5 Nina Żalik otrzymała Nagrodę specjalną Dyrektora Centrum Kultury i Biblioteki w Osiecznej za wykonanie utworu „Czekając na cud”.

Wszyscy uczestnicy zostali docenieni za podjęty trud. Nasi uczniowie otrzymali Wyróżnienia:

Marta Ostropolska (kl. 4) za interpretację utworu,
Kinga Dudkowiak (kl. 2b) i Karolina Śmieszała (kl. 4) za umiejętność wyrażania emocji,
Zofia Matysiak (kl. 2a) za oryginalność przekazu,
Alex Szepe (kl. 2a) za piękną dykcję.

Nagrodami były puchary dla zwycięzców i anioły lub aniołki dla wszystkich oraz dyplomy. Nagrody ufundowali Dyrektor Zespołu Szkół – P. Alina Żalik i Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna – P. Stanisław Glapiak oraz Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Osiecznej - P. Zbigniew Szulc. Organizacją Konkursu zajęli się P. Anna Poprawska i P. Dominik Nowacki. Serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom!

   Anna Kasińska

III Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek w Lipnie.
3 stycznia 2016 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie odbył się III Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek. Celem konkursu była prezentacja twórczości kolędniczej przez młodych wykonawców. Bardzo ważne jest pielęgnowanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek wśród najmłodszego pokolenia. Jury wysłuchało ponad 90 prezentacji w następujących kategoriach: soliści klas I-III, IV-VI, gimnazjum oraz zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne.
Nasi uczniowie po raz kolejny pięknie reprezentowali Zespół Szkół w Pawłowicach. Najmłodszą uczestniczką Przeglądu była Zuzanna Hemmerling z Oddziału Przedszkolnego. Została nagrodzona gromkimi brawami i upominkiem przez Organizatorów. Była jedyną reprezentantką przedszkola z całego powiatu. W kategorii soliści zaśpiewali: Kinga Dudkowiak (kl. 2b), Zofia Matysiak, Patryk Lenort, Alex Szepe (kl 2a), Nina Żalik (kl. 5), a w kategorii zespoły wokalne duet: Nadia Adamczak i Maja Janowicz (kl. 2a). Nina Żalik zdobyła III miejsce w kategorii klas 4-6. Nina od kilku lat uczy się śpiewu w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie i otrzymuje liczne nagrody w konkursach piosenki. Młodsi wykonawcy zostali przegotowani do Przeglądu przez nauczycieli: Karolinę Majchrzak, Magdalenę Ratajczak oraz Annę Kasińską.

Galeria zdjęć znajduje się na stronie GOK-u w Lipnie:
   Anna Kasińska

LEPIMY BAŁWANA
Korzystając z zimowej aury, uczniowie naszej Szkoły postanowili podczas długiej przerwy ulepić bałwana. Tak wyczekiwany, zarówno przez starszych jak i młodszych, śnieg, niestety, nie był skory do współpracy. Jednak nasza młodzież nie poddawała się i próbowała ze wszystkich sił stworzyć oryginalne dzieła. Niektórym, zwłaszcza tym bardziej wytrwałym, co nieco się udało - zostało to udokumentowane na zdjęciach. I chociaż na boisku szkolnym nie zaroiło się od śnieżnych figurek, to wszyscy bawili się wspaniale!

   Monika Żalik

Jasełka
W piątek 22 grudnia 2015 r. uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły spotkali się na wspólnym świątecznym apelu i kolędowaniu. Uczniowie z kl. 4 pod kierunkiem Pań Danieli Patelki i Anny Kasińskiej przygotowali  jasełka bożonarodzeniowe. Nie obyło się bez świątecznych życzeń od p. dyrektor i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Miłym akcentem było wręczenie na zakończenie apelu nagród i dyplomów za uczestnictwo w konkursach szkolnych i pozaszkolnych.


Czas kolędowania...
Jak co roku w okresie przedświątecznym Fundacja Pro Musica zorganizowała dla uczniów koncert kolęd. Muzyków gościliśmy w naszej Szkole 21 grudnia br. Na początku prowadząca p. Julia Sawicka przeprowadziła krótki kurs emisji głosu, a następnie przy akompaniamencie gitary i saksofonu zaśpiewała kolędy we własnych aranżacjach. Do wspólnego kolędowania zaprosiła także dzieci i młodzież, którzy bardzo chętnie przyłączyli się do artystów i z radością zaprezentowali kilka utworów.ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE W PAWŁOWICACH
http://www.leszno24.pl/Swiateczne_spotkanie_w_Pawlowicach_zdjecia,27165.html

NAGRODA DLA ANNY PIOTROWIAK
11.12 2015r. w Domu Kultury w Krakowie odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Jesienne skrzaty i duszki”. Na konkurs wpłynęło około 1000 prac. Komisja nagrodziła najciekawsze prace. Z naszej szkoły Anna Piotrowiak z klasy VI zajęła I miejsce, a szkoła została wyróżniona za wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac.

   Henryka Tobółka

KONKURS ŚWIĄTECZNY W JĘZYKU ANGIELSKIM DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJALNYCH
10 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  etapie finałowym TRZECIEGO KONKURSU ŚWIĄTECZNEGO W JĘZYKU ANGIELSKIM  DLA  SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJALNYCH organizowanego przez nauczycieli Gimnazjum nr9 w Lesznie.
Gimnazjum reprezentowali: Michał Karolak, Maria Olejniczak i Paulina Ratejczak a Szkołę Podstawową Patryk Ryczkowski i Wiktoria Zakrzewska.Do najważniejszych celów  tego konkursu należało rozwijanie umiejętności językowych m.in. w  zakresie słownictwa świątecznego, stworzenie atmosfery świątecznej motywującej do wykonania zadań konkursowych związanych ze świętami, rozbudzenie wśród dzieci i młodzieży potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy i dzielenia się z innymi.
 Zadaniem zespołów  etapu finałowego było przygotowanie  ilustracji dowolnego fragmentu filmu z listy konkursowej w formacie A 2 (technika dowolna), którą w trakcie finału kapitan zespołu opisywał w języku angielskim. Ponadto uczniowie rozwiazywali pisemne  świąteczne testy językowe i rywalizowali w  konkurencjach sprawnościowych zwiazanych z wykonywaniem ozdób świątecznych.  Wszyscy włożyli wiele serca, inwencji i wysiłku zarówno w  przygotowanie pracy plastycznej jak i w poszczególne konkurencje sprawnościowe. Przyniosło to efekt w postaci czwartego miejsca dla gimnazjalistów i ósmego dla szkoły podstawowej. Pozatym,  oczywiście, wszyscy świetnie się  bawili,robili zakupy podczas Kiermaszu Bożonarodzeniowego wspierając akcję charytatywną „Prezent dla Kostka”.
   Renata Ślusarz


Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom,
Pracownikom i Sympatykom
Zespołu Szkół w Pawłowicach
składam najserdeczniejsze życzenia.
Niech Boża Dziecina w stajence zrodzona obdarzy miłością wszystkich dokoła. Niechaj w ten świąteczny, wspaniały czas radość i pokój zagoszczą w każdym z Nas. Niech promienie wigilijno-noworocznej gwiazdki oświetlają Nowy 2016 Rok - napełniając szczęściem, pomyślnością
i spełnieniem marzeń.

Mirosława Graf
Dyrektor Zespołu Szkół
w Pawłowicach


SPOTKANIE OPŁATKOWE EMERYTÓW Z PAWŁOWIC.
16 grudnia br. w Zespole Szkół w Pawłowicach spotkali się emeryci, aby przełamać się opłatkiem i rozpocząć przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia .Przybyli prawie wszyscy członkowie Koła.Na wstępie przewodnicząca Koła, Urszula Maciejczak, powitała gości i złożyła życzenia radosnych, ciepłych ,rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku. Następnie Pani Dyrektor szkoły, Mirosława Graf przyłączyła się do życzeń w imieniu własnym i pracowników oraz
młodzieży szkolnej.
Spotkanie zostało wzbogacone, zresztą jak co roku, przepięknymi jasełkami i kolędami przygotowanym i przez uczniów klasy IV i V pod kierunkiem Pań - Danieli Patelka i Anny Kasińskiej .
Bardzo dziękujemy za wspaniały program!
Po części artystycznej dorośli wzięli udział w uroczystej kolacji wigilijnej. Były kolędy i oczywiście upominki.
Miło było kolejny raz gościć w szkole, pobyć ze sobą, powspominać mijający rok i oczywiście pomyśleć nad kolejnym.
Jednak Spotkanie Opłatkowe, to przede wszystkim przygotowanie do najpiękniejszych rodzinnych świąt w roku. Zatem niech wszystkim nam upływają one pod znakiem ciepłych spotkań, serdeczności, wzajemnego kolędowania; zaś Nowy Rok oszczędzi nam zmartwień i obdarzy szczęściem.


AKCJA "GÓRA GROSZA" ZAKOŃCZONA

W tym roku nasza szkoła wzięła  udział w corocznej akcji Góra Grosza organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem akcji Góra Grosza było  zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi  rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Zbiórka pieniędzy  trwała od 23 listopada do 4 grudnia 2015r. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, a szczególnie najmłodszych uczniów zebraliśmy kwotę 268 zł. i  73 gr.
Zbiórkę zorganizowali  i przeprowadzili  w naszej szkole  uczniowie wolontariatu.

   M. Ratajczak  T. Górczak

SZKOLNY KONKURS " MISTRZ ORTOGRAFII" - laureaci
Dnia  21. 11. 2015r. w Zespole Szkół w Pawłowicach odbył się  Szkolny Konkurs "Mistrz Ortografii". Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie naszej  szkoły.  Dyktanda w klasach 4-6 oraz 1-3 gimnazjum przygotowały i sprawdziły panie polonistki:  Joanna Pietrzykowska i  Monika Żalik, natomiast w klasach młodszych wychowawczynie: K. Bocianowska, K. Dworniczak, M. Ratajczak, M. Błocian i H. Tobółka.
MISTRZAMI ORTOGRAFII W ROKU SZKOLNYM  2015/2016 ZOSTALI:
KLASA   1A
Lilianna Białek,  Ewelina Józefiak, Patrycja Willer, Natalia Glapiak
KLASA 1B
Filip Matyla, Jakub Baksalary, Filip Niedzielski ,Natalia Kozak
KLASA 2 A
Nikola Józefiak, Kamil Kowalski, Alex Szepe, Hanna Adamczak, Krzysztof Berus, Patryk Lenort, Tobiasz Małecki
KLASA 2 B
Piotr Skrobała, Klaudia Jankowska
KLASA 3
Michał Maśląka, Maria Skrobała, Oliwia Jankowska
KLASY   4-6
Filip Rozwalka, Patryk Ryczkowski, Nina Żalik, Michał Pindara
PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY  OTRZYMAJĄ:
Michał Maśląka z klasy 3 i Michał Pindara z klasy 6
Gratulujemy !
A. Andersz M. Ratajczak

BĄDŹMY ZDROWI – WIEMY, WIĘC DZIAŁAMY
Uczennica klasy 3 gimnazjum - Zofia Kurowska otrzymała wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Bądźmy zdrowi”. Konkurs został zorganizowany przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lesznie w ramach realizacji projektu „Bądźmy zdrowi- wiemy, więc działamy”. Przedmiotem konkursu było wykonanie plakatu na temat zbilansowanej diety. Autorzy prac mieli zachęcić młodych ludzi do zdrowego stylu życia, poprzez zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną.
   Henryka Tobółka

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA
W dniu 7 grudnia 2015 roku uczniowie klas I-III oraz oddziału przedszkolnego uczestniczyli w przedstawieniu, zorganizowanym w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Treścią przedstawienia była podróż polskich dzieci do Afryki z pomocą humanitarną. Oczywiście całości towarzyszyła oprawa muzyczna i taneczna przygotowana przez naszych wolontariuszy. W tym dniu także podczas przerw uczniowie sprzedawali za symboliczną kwotę słodkości przygotowane przez rodziców. Młodzież wykazała się  wielką odpowiedzialnością i zaangażowaniem. Dochód z akcji wyniósł 400zł. i zostanie w całości przeznaczony na zakup koszulek dla wolontariuszy. Dziękujemy za pomoc: rodzicom, wolontariuszom, pani Marioli Więckowiak, oraz uczniom odpowiedzialnym za radiowęzeł i wszystkim, którzy wsparli naszą akcję.

   Opiekunowie wolontariatu: M. Ratajczak, T. Górczak

"Abecadło"
W poniedziałek, 07 grudnia, uczniowie klas pierwszych pojechali na wycieczkę szkolną do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie. Dzieci uczestniczyły w niezwykle ciekawych zajęciach, pt.: "Abecadło". Podczas twórczych zabaw uczniowie wyszukiwali literki alfabetu rozsypane w bibliotece, a nawet sami się w nie zamieniali. Dzieci poznały zbiór biblioteki i jego podział, dowiedzieli się na czym polega wypożyczanie książek, a nawet, jak założyć kartę biblioteczną. Na koniec dzieci przystąpiły do wykonania zadania plastycznego - odrysowaną literę musiały przekształcić w coś niezwykłego...Powstały wspaniałe prace!!!

   Karolina Dworniczak


SZKOLNE MIKOŁAJKI
4 grudnia 2015r. Święty Mikołaj odwiedził dzieci w Zespole Szkół w Pawłowicach. W tym roku przyniósł dla każdego ucznia zdrowy upominek – mandarynki.   M. Ratajczak
A. Andersz


KULINARNE PRZYGODY- ŚWIĄTECZNE PIERNIKI
Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Z tej okazji uczniowie klas 2a i 3 pod opieką pań H. Tobółki i M. Ratajczak  uczestniczyli w programie „Kulinarne przygody – świąteczne pierniczki” podczas którego każdy uczestnik wykonał pyszne, aromatyczne pierniki. W czasie zajęć uczniowie samodzielnie przygotowywali ciasto, piekli i dekorowali według własnych pomysłów. Każdy uczestnik mógł zabrać pierniczki do domu, by aromatem i smakiem uświetniły świąteczny czas w domu.

   Henryka Tobółka

SUKCES JULKI
Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej zorganizował w tym roku szkolnym konkurs Święty Jan Paweł II w pamięci mojej rodziny. Jego uczestnikami byli też uczniowie klas IV-V oraz gimnazjum Zespołu Szkół w Pawłowicach, którzy przygotowali swe prace pod kierunkiem p. K. Urbańczak.
Na konkurs wpłynęło 436 prac. Wśród grona zwycięzców znalazła się uczennica klasy IV – Julia Juszczak, która w swojej kategorii wiekowej zajęła III miejsce.
Uhonorowanie autorów nagrodzonych prac miało miejsce podczas okolicznościowego spotkania z okazji święta patronalnego Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, w niedzielę 22 listopada 2015r., w auli Wydziału Teologicznego w Poznaniu. Wręczenie nagród zostało poprzedzone uroczystą Mszą św. w katedrze poznańskiej.
Kinga Urbańczak


ANDRZEJKI
We wtorek 24 listopada Samorząd Szkolny zorganizował dyskotekę andrzejkową dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej uczestniczyli w specjalnie przygotowanych na tą okazję wróżbach i zabawach. Starsi uczniowie zorganizowali w swoich klasach poczęstunek oraz bawili się przy muzyce przygotowanej przez gimnazjalistów.


SZKOLNA WYSTAWA PRAC UCZNIOWSKICH
W ramach realizacji programu z historii, uczniowie klasy V Zespołu Szkół w Pawłowicach, wykonali budowle w stylu romańskim i gotyckim.
Autorzy prac wykazali się nie tylko pomysłowością i dużym nakładem pracy, ale przede wszystkim znajomością kierunków w sztuce doby średniowiecza.
Wszystkie budowle zostały zaprezentowane podczas szkolnej wystawy.   Kinga Urbańczak


Koncert w Zespole Szkół w Pawłowicach
16 listopada w Zespole Szkół w Pawłowicach odbył się kolejny koncert muzyczny,  tym razem był on wyjątkowy. Uczniowie po raz pierwszy mieli okazję wysłuchać brzmienia harfy irlandzkiej. Artysta,  który gościł w naszej szkole, to Michał Zator, najprawdopodobniej jedyny harfista w Polsce i jeden z niewielu na świecie, który wykonuje na harfie autorski repertuar akompaniując sobie do śpiewu. Wielokrotnie zapraszany do współpracy przez polskie filharmonie. Półfinalista piątej edycji programu "Mam Talent". W swoim repertuarze posiada kompozycje klasyczne i autorskie, inspirowane muzyką celtycką i literaturą fantasy.
Podczas koncertu harfista zaprezentował kilka autorskich utworów oraz zaprezentował uczniom ten wyjątkowy instrument od strony technicznej.


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
W poniedziałek 9 listopada społeczność naszego Zespołu Szkół uczciła Narodowe Święto Niepodległości, uczestnicząc w uroczystym apelu. Część artystyczną pt. „Opowiedz nam, Ojczyzno…” przygotowali uczniowie klasy drugiej Gimnazjum pod kierunkiem wychowawcy, P. Karola Żalika. W krótkich scenkach opowiedzieli o niełatwych dziejach naszego państwa i narodu. Odnieśli się do czasów zaborów, tworzenia legionów polskich, zrywów powstańczych, lat wojny. Przypomnieli jak ważną rzeczą, dającą siłę naszemu narodowi, zawsze były jedność, wiara, modlitwa. Młodzi wykonawcy pokazali, że żyjąc dziś w wolnej Polsce, z należytą atencją musimy otaczać wdzięczną pamięcią tych, którzy podejmowali walkę o Polskość i niepodległość.  Wymowę przedstawienia podkreśliła, ponosząc nastrój patriotyzmu, piękna muzyka F. Chopina i M. Ogińskiego.  Część artystyczną ubogaciły także pięknie śpiewające solo i grupowo wokalistki: Zuzanna Poprawska – II G, Kalina Skowronek – VI SP, Nina Żalik – V SP. Wykonując wspólnie utwór finałowy pt. „Flaga”, zwróciły widzom uwagę na to, że dziś należyta troska i miłość do symboli narodowych jest ważną egzemplifikacją naszego patriotyzmu.

   Karol Żalik

KULINARNE TALENTY UCZNIÓW KLASY 5
Przełom  października i listopada  był okresem dużej aktywności uczniów naszej szkoły.
29 października uczniowie klasy V uczestniczący w zajęciach projektowych z języka angielskiego w ramach pracy z uczniem zdolnym odkrywali swoje talenty kulinarne.  Z powodu bliskości Halloween obchodzonego 31 października, produktem wiodącym była dynia. Chłopcy przygotowali pyszną zupę dyniową, a dziewczyny smakowite placuszki z dyni i jabłek. Uczestnicy zajęć w bardzo praktyczny sposób poszerzali zasób słownictwa (nazwy produktów spożywczych, naczyń, czynności związanych z gotowaniem, jednostki masy i objętości) ujawniając przy tym swoje zdolności organizacyjne, manualne i językowe. Wszyscy się przy tym nieźle bawili, a efekty „naukowe” i smakowe były wyśmienite.

   Renata Ślusarz

ROGALE MARCIŃSKIE
10 listopada 2015r. uczniowie naszej szkoły mogli skosztować przepysznych rogali domowego wypieku. Akcję przygotował Samorząd Szkolny. Oczywiście akcja ta,  nie mogłaby się  odbyć bez ogromnej pomocy ze strony rodziców, którzy przygotowali ten słodki poczęstunek.
Wszystkim Rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji akcji.
   Agnieszka Andersz

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Jak co roku, 5 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Postaci z Bajek i organizowany konkurs na najciekawsze przebranie. Również  tym roku odbył się w naszej szkole barwny korowód  przebierańców, a tematem przewodnim  byli „RYCERZE I ICH DAMY”. Przy dźwiękach dawnej muzyki uczniowie ze wszystkich klas prezentowali swoje stroje przed komisją w składzie p. Dyrektor Mirosława Graf – przewodnicząca oraz członkowie: p. Ewa Dąbrowska, p. Teresa Górczak, p. Katarzyna Marciniak, p. Anna Andrzejewska. Komisja oceniała zgodność stroju z tematem, oryginalność i pomysłowość, wkład pracy oraz ogólne wrażenie artystyczne.Oglądając poniższe zdjęcia, trzeba przyznać, że zadanie Komisji nie było łatwe.

   Renata Ślusarz

REGULAMIN KONKURSU
NA KARTKĘ I OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ


KONKURS TRWA OD 2.11.2015r. DO 16.11.2015r.

1. Cele konkursu:
 • podtrzymywanie tradycji bożonarodzeniowych,
 • rozwijanie zdolności uczniów,
 • zachęcanie do twórczej aktywności,
 • prezentacja umiejętności uczniów,
 • uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
2. Zasady uczestnictwa:
 • konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum oraz dzieci z oddziału przedszkolnego,
 • prace zostaną za zgodą uczestników przeznaczone na kiermasz podczas zebrania z rodzicami  19.11.2015r.
 • Prace należy składać u p. H. Tobółki, p. M. Ratajczak lub p. A. Andersz
3. Kryteria oceny:
Komisja w skład której wchodzą nauczyciel plastyki, opiekunowie Samorządów Szkolnych, przewodniczący Samorządów Szkolnych dokona oceny wg następujących kryteriów:
 • zgodność z tematem,
 • pomysłowość i dobór materiałów,
 • estetyka wykonania.
4. Nagrody dla laureatów:
Laureaci I, II, III miejsca otrzymają nagrody rzeczowe.

GIMNAZJADA 2015/16
MISTRZOSTWA POWIATU LESZCZYNSKIEGO W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

W dniu 5.11.2015 w Rydzynie odbyły się   MISTRZOSTWA  POWIATU  LESZCZYNSKIEGO   W  HALOWEJ  PIŁCE  NOŻNEJ .
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Kamil Adamczak, Michał Koszyczarek, Jonasz Wieja, Tomasz Adamczak, Filip Mazurkiewicz, Antoni Matuszewski, Błażej Dudziński, Michał Gryczka, Adam Dolaciński  i Eryk Skórzewski. Chłopcy zajęli drugie miejsce i zdobyli srebrny medal. GRATULUJEMY!

Poniżej przedstawiamy tabelę z wynikami poszczególnych meczów.


GIMNAZJUM

1

2

3

4

5

6

mecze

pkt

bramki

miejsce

1.

KĄKOLEWO
Gmina Osieczna


0 : 2
0

0 : 0
1

2 : 1
3

0 : 2
0

2 : 1
3

5

7

4 : 6

4

2.

WŁOSZAKOWICE
Gmina Włoszakowice

2 : 0
3


0 : 0
1

1 : 0
3

1 : 0
3

0 : 0
1

5

11

4 : 0

1

3.

DROBNIN
Gmina Krzemieniewo

0 : 0
1

0 : 0
1


0 : 0
1

0 : 0
1

2 : 1
3

5

7

2 : 1

3

4.

RYDZYNA
Gmina Rydzyna

1 : 2
0

0 : 1
0

0 : 0
1


0 : 2
0

0 : 0
1

5

2

1 : 5

6

5.

PAWŁOWICE
Gmina Krzemieniewo

2 : 0
3

0 : 1
0

0 : 0
1

2 : 0
3


2 : 0
3

5

10

6 : 1

2

6.

DŁUŻYNA
Gmina Włoszakowice

1 : 2
0

0 : 0
1

1 : 2
0

0 : 0
1

0 : 2
0


5

2

2 : 6

5


   podpis

Wielcy Odkrywcy
W miniony wtorek, 03. listopada najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego, oraz uczniowie z klas I-III wzięli udział w spektaklu pt.: „Wielcy Odkrywcy” w MOK w Lesznie. Dzieci z wszystkich grup z dużym zaciekawieniem oglądały przygody małego chłopca -€“ Rysia, który nie mógł chodzić do szkoły, ponieważ był przeziębiony. Chłopiec, któremu dziadek zabronił bawić się komputerem, strasznie się nudził. Pomogli mu w tym kłopocie przyjaciele: pająk, papuga i pewien kosmita - wszyscy rozbudzili wyobraźnię chłopczyka. Rysiek nie opuszczając własnego pokoju wyruszył w podróż po świecie, a nawet rakietą poleciał w kosmos. Wspaniała historia, niezwykle barwnie przedstawiona zaciekawiła wszystkie dzieci, które w mgnieniu oka zrozumiały przesłanie: do wspaniałej zabawy potrzebna jest jedynie wyobraźnia.


   Karolina Majchrzak

Próba bicia rekordu
W ubiegłym tygodniu uczniowie klas 2 i 3 szkoły podstawowej wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji – „Próba bicia rekordu” w resuscytacji krążeniowo- oddechowej.  Inicjatorem akcji była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.   Henryka Tobółka

Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły
17 października w Sali Domu Kultury w Garzynie  odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły „Nie lękajcie się”. Cel, który mu przyświecał, to nie tylko popularyzacja poezji Jana Pawła II, lecz także uwrażliwienie młodego człowieka na najważniejsze wartości życiowe poruszane przez papieża w jego twórczości. Naszą szkołę reprezentowali : Paulina Ratajczak, Dawid Andrzejaczak, Mikołaj Giezek, Filip Ostrowski i Eryk Maśląka. Gimnazjaliści recytowali 2 wybrane przez siebie teksty i jak stwierdził pan Ryszard Biberstajn, członek jury, powinni czuć się zwycięzcami, ponieważ zmierzyli się z niełatwym repertuarem. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki . 18 października podczas koncertu papieskiego ogłoszono wyniki  i odbyło się uroczyste wręczenie nagród, po którym laureaci zaprezentowali swoje wiersze . Eryk Maśląka zajął II miejsce w swej kategorii wiekowej. Gratulujemy!!!
Dzień Edukacji Narodowej
14 października w naszej szkole obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. O godzinie 8.30 w  hali sportowej zebrali się byli i obecni pracownicy szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców, uczniowie i zaproszeni goście.  Podczas uroczystości Pani Dyrektor Mirosława Graf, wyróżnionym nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi szkoły, wręczyła nagrody  i podziękowała wszystkim za sumienność i rzetelność w wykonywaniu obowiązków oraz życzyła dalszych sukcesów.  Do tych życzeń przyłączył się Zastępca Wójta Gminy Krzemieniewo-pan Radosław Sobecki, który w imieniu Wójta wręczył nagrodę panu Waldemarowi Jarusowi. Po oficjalnych wystąpieniach zebrani obejrzeli przygotowaną część artystyczną. Poprzez wiersze, piosenki  uczniowie podziękowali  wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie w ich wychowanie,  kształcenie oraz codzienną pracę. Były kwiaty i drobne upominki. Oglądając przedstawienie, mogliśmy przeżyć chwile pełne zadumy nad trudem i poświęceniem wynikającym z wykonywania zawodu nauczyciela oraz mieliśmy okazję spojrzeć trochę z przymrużeniem oka na los ucznia i nauczyciela w dzisiejszej oświacie przedstawiony w krótkich scenkach kabaretowych.  W apelu wzięli udział uczniowie klas IV i V, a scenariusz przygotowała p. Joanna Pietrzykowska. O oprawę muzyczną zadbała p. Anna Kasińska, a o dekoracje p. Magdalena Ratajczak i p. Teresa Górczak.Jesienna wyprawa do parku
W dniu   6 października 2015r. uczniowie klas IIa i IIb z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do parku w Pawłowicach. Tam rozpoznawali najbardziej popularne gatunki drzew i krzewów  oraz zbierali różne dary jesieni czyli: różnokolorowe liście, kasztany, szyszki i żołędzie. Po powrocie do klasy uczniowie ozdobili kąciki przyrody przyniesionymi darami z  parku.

 
Pierwszoklasiści otrzymali odblaski od PZU
Uczniowie klasy 1a oraz 1b  w ramach kampanii społecznej „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym” otrzymali odblaskowe serduszka. Wystarczy odblask przyczepiony do szkolnego plecaka, aby kierowca mógł zauważyć małego pieszego z odległości nawet 150 metrów. Dzięki temu kierowca będzie miał czas na odpowiednią reakcję. Odblaski mają chronić bezpieczeństwo najmłodszych w ich codziennej podróży do i ze szkoły. Jak wiadomo na przełomie jesieni i zimy dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych. Dlatego też nie wstydźmy się elementów odblaskowych i wprowadźmy na nie modę.

Koncert w Pałacu
28 września br. uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum wzięli udział w koncercie muzycznym, na który do pięknej sali kolumnowej naszego pałacu zaprosiła Fundacja Pro MUSICA. Ciekawie opowiadała o życiu i twórczości Fryderyka Chopina pochodząca z Japonii pianistka – pani Kayo Nishimizu. Swoją prelekcję artystka wzbogaciła prezentacją multimedialną pt. „Tańce w twórczości F. Chopina” oraz wykonanymi utworami wielkiego kompozytora.   Monika Żalik

ZBIÓRKA MAKULATURY W SZKOLE - podsumowanie
Dnia 28.09.2015r.  w naszej szkole odbyła się zbiórka makulatury. W akcji wzięli udział uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły. Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się do akcji.
   Samorząd Uczniowski z opiekunami: p. A. Andersz  i  p. M. Ratajczak

Dzień Pieczonego Ziemniaka
Kartofel, pyra, grula.. to nazwy naszego polskiego ziemniaka. Pyra, wielkopolski ziemniak, jesienią ma swoje święto. Także w naszej Szkole nie zapomnieliśmy o królowej naszych stołów. Uczniowie z klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego 24. września obchodzili "Dzień Pieczonego Ziemniaka".
Dzieci korzystały z placu zabaw, na Leśnej Polanie w Dąbczu. Konie o imionach: Baśka i Lola zabierały dzieci na przejażdżki po lesie oraz wrzosowiskach. Każdy mógł skosztować pyry z gzikiem oraz kiełbaski z grilla. Przygotowany posiłek dzieci zjadły z wielkim smakiem.   Karolina Majchrzak

Mistrzostwa Leszna i Mistrzostwa Powiatu Leszczyńskiego w sztafetowym biegu na przełaj - Leszno, 22.09.2015.
22 września 2015 roku w Lesznie odbyły się Mistrzostwa Leszna i Mistrzostwa Powiatu Leszczyńskiego w sztafetowym biegu na przełaj.
Na bardzo niebezpiecznych i trudnych technicznie trasach ścigali się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.
Po raz kolejny świetnie w tych zawodach spisali się podopieczni
pp. Waldemara Jarusa i Zbigniew Tomińskiego. W kategorii szkół podstawowych drużyna składająca się z 5 dziewcząt i 5 chłopców zajęła V miejsce. Jeszcze lepiej wypadły zespoły dziewcząt i chłopców z gimnazjum. Zdobywając odpowiednio srebrny i złoty medal, potwierdziły tym samy dominację w tej dyscyplinie w powiecie leszczyńskim. Zespół chłopców zajmując I miejsce automatycznie zapewnił sobie udział w finale wojewódzkim, natomiast dziewczętom do awansu zabrakło 8 sekund. Poniżej szczegółowe wyniki uzyskane w poszczególnych kategoriach oraz imienne składy drużyn i uzyskane przez zawodników czasy.

SZKOLY PODSTAWOWE [K + M] 10 x 800m

m.

szkoła

wynik

m.

szkoła

wynik

1

SP 7 Leszno


29’19

1

SP Bukówiec Górny


2

SP 9 Leszno


30’36

2

SP Drobnin


3

SP 13 Leszno


31’16

3

SP Święciechowa


4

SP 7 Leszno


30’04

4

SP Wijewo


5

SP 12 Leszno


31’33

5

SP Pawłowice


6

SP 4 Leszno


32’06

6

SP Osieczna


7

SP 2 Leszno


32’33

7

SP Rydzyna


8

SP 13 Leszno


35’02

8

SP Włoszakowice


9

SP 10 Leszno


35’24

9

SP Kaczkowo


10

SP 3 Leszno


37’27

10

SP LasociceSP Kąkolewo


 1. Hadrysiak Eliza 3:17

 2. Bartlewicz Krzysztof 2:59

 3. Skorupska Dobrosława 3:02

 4. Pindara Piotr 3:05

 5. Skrobała Zofia 3:46

 6. Pindara Piotr 3:05

 7. Lubiejewska Marta 3:27

 8. Reddig Piotr 2:59

 9. Ostropolska Wiktoria 3:30

 10. Kamieniarz Sebastian 3:16

R. Otto Julia , Kowalczyk Szymon – kontuzja

GIMNAZJA [KOBIETY] 10 x 800 m

m.

szkoła

wynik

m.

szkoła

wynik

1

Gim. 1 Leszno


30’11

1

Gim. Rydzyna


2

Gim. 9 Leszno


31’27

2

Gim. Pawłowice


3

Gim. 4 Leszno


32’51

3

Gim. OsiecznaGim. 2 Leszno


DNS

4

Gim. WłoszakowiceGim. 7 Leszno


DNS

5

Gim. DrobninGim. LasociceGim. ŚwięciechowaGim. Bukówiec G.Gim. Kąkolewo


 1. Wojtasik Zuzanna 2:57

 2. Kaczmarek Joanna 2:54

 3. Dolacińska Joanna 3:23

 4. Kurowska Zofia 3:02

 5. Kubiaczyk Natalia 3:02

 6. Kaczmarek Magdalena 3:18

 7. Dolacińska Ewa 2:57

 8. Michalak Michalina 3:19

 9. Klimasz Jolanta 2:54

 10. Adamczak Wiktoria 2:50

R. Otto Oliwia

GIMNAZJA [MĘŻCZYŹNI ] 10 x 1000 m

m.

szkoła

wynik

m.

szkoła

wynik

1

Gim. 8 Leszno


33’39

1

Gim. Pawłowice


2

Gim. 9 Leszno


34’33

2

Gim. Drobnin


3

Gim. 1 Leszno


35’09

3

Gim. Rydzyna


4

Gim. 5 Leszno


35’12

4

Gim. Włoszakowice


5

Gim. 4 Leszno


36’38

5

Gim. Osieczna


6

Gim. 2 Leszno


46’21


Gim. ŚwięciechowaGim. 7 Leszno


DNS


Gim. Bukówiec G.Gim. KąkolewoGim. Lasocice


 1. Kaczmarek Kacper 3:17

 2. Kowalczyk Dominik 3:26

 3. Adamczak Kamil 3:05

 4. Giera Gabriel 3:30

 5. Dolaciński Adam 3:21

 6. Koszyczarek Michał 3:20

 7. Matuszewski Eryk 3:27

 8. Dudziński Błażej 3:05

 9. Adamczak Tomasz 3:05

 10. Wieja Jonasz 2:46

R. Świtalski Oskar
Wizyta policjantów w klasach pierwszych
W Zespole Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Pawłowicach duży nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.
W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy policjantów: asp. szt. Macieja Serwatkę oraz mł. asp. Marcina Skrzypczaka którzy spotkali się z uczniami klas: „I a” i „I b”. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjanci rozmawiał  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach, a w szczególności  omówili zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz pokazali niektóre znaki drogowe. Panowie policjanci przypomnieli również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy Policji. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Szczególnie ciekawiło je, jak zostać policjantem oraz kiedy można otrzymać kartę rowerową i prawo jazdy. Najprzyjemniejszą częścią spotkania było oglądanie przyniesionych przez naszych gości podstawowych akcesoriów policjanta. Dzieci mogły przymierzyć czapkę oraz dokładnie obejrzeć kajdanki czy pałkę policyjną. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.
KURSY AUTOBUSÓW W ROKU SZKOLNYM 2015/2016
RANO
OPOROWO – 7:20 – autobus liniowy
OPORÓWKO, LUBONIA – 7:10
KOCIUGI – 7:25
PAWŁOWICE – MAŁY DWÓR – 7:40
PAWŁOWICE  - OSIEDLE, ROBCZYSKO – 7:45
PO LEKCJACH
PONIEDZIAŁEK, WTOREK
PAWŁOWICE MAŁY DWÓR – 13:40
PAWŁOWICE – OSIEDLE,  ROBCZYSKO, KOCIUGI – 14;00
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 14:20
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO, ROBCZYSKO, KOCIUGI – 15;30
ŚRODA, CZWARTEK
PAWŁOWICE MAŁY DWÓR – 13:40
PAWŁOWICE – OSIEDLE,  ROBCZYSKO, KOCIUGI – 14;00
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 14:20
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 14;50 – autobus liniowy przy szkole
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 15:45 -  autobus liniowy przystanek przy kościele
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 15:49 -  autobus liniowy przystanek przy pałacu
KOCIUGI  – 15;50  -  autobus liniowy przystanek przy kościele
PIĄTEK
PAWŁOWICE - MAŁY DWÓR – 13:40
PAWŁOWICE – OSIEDLE,  ROBCZYSKO, KOCIUGI – 14;00
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 14:20
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO, ROBCZYSKO, KOCIUGI – 14:55
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 15:45 -  autobus liniowy przystanek przy kościele
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 15:49 -  autobus liniowy przystanek przy pałacu
KOCIUGI  – 15;50  -  autobus liniowy przystanek przy kościele


UWAGA!!! ZBIÓRKA MAKULATURY W NASZEJ SZKOLE
28 września w godzinach od 7.15 - 8. 30 odbędzie się jednorazowa zbiórka makulatury. W tym dniu  podstawiony zostanie kontener, do którego po wcześniejszym zważeniu, będziemy składować zebraną makulaturę. Zachęcamy wszystkich do udziału w naszej akcji.

Uczniowie Samorządu Uczniowskiego i opiekunowie - p. A. Andersz i p. M. Ratajczak

WĘDRÓWKA UCZNIÓW KLASY PIĄTEJ SZLAKIEM PIASTOWSKIM
Uczniowie klasy V Zespołu Szkół w Pawłowicach, byli w środę 16 września 2015r. na szkolnej wycieczce historycznej w Gnieźnie i Biskupinie. Uczestnicy wycieczki rozpoczęli wędrówkę SZLAKIEM PIASTOWSKIM, od zwiedzania KATEDRY, czyli jednego z najważniejszych miejsc naszej historii. Miejsca, które nierozerwalnie wiąże się z początkiem naszej państwowości.
Ważnym celem wycieczki było też zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, które stało się jeszcze bardziej atrakcyjne dzięki trwającemu w tym czasie Festynowi Archeologicznemu Smaki w przeszłości. Uczniowie mieli okazję poznać zwyczaje kulturę oraz smaki przeszłości różnych stanów. Zarówno te, które były popularne wśród ludzi prostych, jak i te które, którymi szczycił się stan rycerski, a także duchowieństwo.
Wędrówka SZLAKIEM PIASTOWSKIM była prawdziwą lekcją historii. Pozwoliła poznać nie tylko ciekawą historię początków państwa polskiego, ale również przeniosła uczestników w dawne czasy. Czasy, które mogliśmy przeżywać w grupie rówieśników oraz sposób indywidualny. A wszystko to za sprawą tego, że festiwal połączył w sobie przeszłość z teraźniejszością. A to sprawiło, że uczestnicy wycieczki wrócili pełni wrażeń.

   Kinga Urbańczak
WRAŻENIA UCZESTNIKÓW WYCIECZKI

„W środę nasz klasa pojechała na wycieczkę do Gniezna i Biskupina. W Gnieźnie zwiedzaliśmy Katedrę, w której widziałam srebrną trumnę z relikwiami św. Wojciecha.
A w Biskupinie trafiliśmy na festiwal smaków, gdzie można było spróbować wiele potraw oraz zobaczyć, jak dawniej żyli nasi przodkowie.
Wieczorem wróciliśmy do Pawłowic trochę zmęczeni, ale za to zadowoleni i pełni wrażeń. Przywiozłam ze sobą kilka pamiątek, ale przede wszystkim cudowne wspomnienia.
Bardzo podobała mi się ta wycieczka i chciałbym tam jeszcze raz pojechać”.
Dominika Ratajczak kl.V


„Podczas wycieczki klasowej w Gnieźnie duże wrażenie zrobiła na mnie KATEDRA. Zobaczyliśmy w jej sąsiedztwie piękne ogrody i pomnik, który przedstawiał pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego. Historię tego miejsca poznaliśmy dzięki pani przewodnik. Dla mnie najpiękniejsze były słynne DRZWI GNIEŹNIŃSKIE.
W Biskupinie byliśmy na festiwalu, który przedstawiał m.in., co dawniej ludzie jedli i jak się bronili. Zobaczyliśmy też, jak wyglądały domy dawnej osady. Uczyliśmy się robić dawną biżuterię oraz przekonać się, jakie były ubrania, które mogliśmy przymierzyć. W Biskupinie zobaczyliśmy wały obronne oraz punkt widokowy.
Bardzo mi się podobało i  chciałbym, aby takich wycieczek było więcej”.
Nadia Wróblewska kl.V

W trosce o zdrowie.
W dniu 17 września  2015 r. w Zespole Szkół w Pawłowicach  odbyło się zebranie z rodzicami, na którym prelekcję na temat zdrowej żywności wygłosiła Pani Agnieszka Podfigurna, pracownik Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lesznie.  Głównym celem pogadanki było dostarczenie informacji i pogłębienie wiedzy przez zebranych rodziców i nauczycieli  z zakresu zdrowej żywności, a także zwiększenie świadomości   na temat korzyści płynących ze zdrowego odżywiania. 
Budowanie "świadomości prozdrowotnej" poprzez edukację oznacza nie tylko wzbogacanie wiedzy zdrowiu, ale i "odpowiedzialności" za własne zdrowie.
Zdrowo jesz – nie chorujesz.
Dostarczanie organizmowi odpowiednich składników pokarmowych  gwarantuje zdrowie i odporność na wszelkie zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu.
Zapraszamy uczniów, rodziców i pracowników szkoły, do sklepiku szkolnego, w gdzie znajdziemy warzywa i owoce, które wzbogacają nasz organizm.
Można smacznie zjeść sałatki warzywne i owocowe oraz wypić ciepłe kakao.„Wyprawka szkolna”
Pawłowice, 21.08.2015r.
INFORMACJA
Na podstawie Zarządzenia nr 21/2015 Wójta Gminy Krzemieniewo w sprawie składa-nia wniosków o udzielenie pomocy uczniom w formie dofinansowania zakupu podręczników w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w roku 2015 „Wyprawka szkolna”
 1. Ustala się termin składania wniosków o przyznanie pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2015 - „Wyprawka szkolna” do 19 września 2015r.
 2. Po rozpatrzeniu wniosków Dyrektor Szkoły w terminie do 15 października 2015r. wydaje decyzję przyznająca lub odmawiającą przyznania dofinansowania.
 3. Wypłata dofinansowania powinna nastąpić najpóźniej do dnia 20 listopada 2015r.
 4. Zasady udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 2015r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników  i materiałów edukacyjnych (Dz. U. z 2015r., poz. 938)

Z poważaniem
Dyrektor Zespołu Szkół w Pawłowicach
Mirosława Graf
WNIOSEK O DOFINANSOWANIE ZAKUPU PODRĘCZNIKÓW W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 (odt doc pdf)


Zakończenie roku szkolnego
W piątek 26 czerwca br. zakończyliśmy rok szkolny 2014/2015.
Wręczyliśmy wiele świadectw z wyróżnieniem i nagród. Pożegnaliśmy 36 gimnazjalistów (na dłużej niż na dwa miesiące). Gościliśmy Wójta Gminy Krzemieniewo p. Andrzeja Pietrulę, który wręczył nagrodę najlepszej gimnazjalistce – Zuzannie Stachowiak. Usłyszeliśmy wiele słów wdzięczności i podziękowań. Obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy, ostatni w naszej Szkole, występ prezentujący talenty, zwłaszcza muzyczne, naszych trzecioklasistów.
Teraz udajemy się na urlop.
Wszystkim Uczniom i Absolwentom życzymy radosnych i bezpiecznych wakacji, przyjemnego odpoczynku i magazynowania sił na następny rok pracy.
Do zobaczenia 1 września!

   Dyrekcja i Nauczyciele
Zespołu Szkół w Pawłowicach


Lista uczestników półkolonii 2015 

Lista uczestników półkolonii
I turnus: klasy I – V SP

Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

1.

Norbert Kubiak

Ia

2.

Julia Raburska

IV

3.

Dominika Ratajczak

IV

4.

Zofia Skrobała

III

5.

Zofia Matysiak

Ia

6.

Igor Biernaczyk

Ia

7.

Teresa Kozłowska

Ia

8.

Hanna Adamczak

Ia

9.

Mateusz Kozłowski

Ia

10.

Anna Pawłowska

Ia

11.

Michał Małecki

IV

12.

Kacper Wojciechowski

Ia

13.

Fabian Naskręt

III

14.

Alexander Kozłowski

II

15.

Patryk Zep

II

16.

Patrycja Zep

II

17.

Karolina Śmieszała

III

18.

Nadia Wróblewska

IV

19.

Antoni Bryl

IV

20.

Kamil Wojtkowiak

IV

21.

Jakub Gajewski/ Bartosz Zakrzewski

IV/ lll

22.

Bartosz Józefiak / Wiktoria Zakrzewska

IV / V

23.

Nikola Olejniczak

IV

24.

Szymon Kowalczyk / Wiktoria Ostropolska

IV / V

25.

Patryk Kowalczyk / Kacper Teodorczyk

IV / Ia

26.

Patryk Ryczkowski / Alex Szepe

IV / Ia

27.

Maja Janowicz

Ia

28.

Kamil Damian Kowalski

Ia

29.

Tobiasz Małecki

Ia

30.

Kacper Musielak

Ia

31.

Filip Matyla

oddział przedszkolny

32

Julia otto

III

33

Julia Adamczak

II

34

Alicja Kowalska

II

Lista rezerwowa

1.

Marcelina Gajewska

Brak dokumentów

2.

Jakub Gajewski

Brak dokumentów

3.4. 

Lista uczestników półkolonii

II turnus: klasy 6 SP ORAZ GIMNAZJUM

Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

1.

Małgorzata Kubiak

3gim

2.

Anna Podyma

3gim

3.

Zofia Gluma

3gim

4.

Barbara Oleszak

3gim

5.

Mikołaj Giezekl;./

1gim

6.

Mikołaj Adamczak

1gim

7.

Karolina Wilczkowiak

3gim

8.

Maria Śmieszała

3gim

9.

Tomasz Tmaćkowiak / Jakub Wieland

3gim

10.

Kacper Kubiak

3gim

11.

Aleksandra Mehr

3gim

12.

Karol Skorczyk

3gim

13.

Dominik Kowalczyk

6 sp

14.

Michał Kubiak

6 sp

15.

Kacper Czwojdrak

6 sp

16.

Tomasz Baksalary

2gim

17.

Antoni Matuszewski/Amadeusz Kamiński

6 sp

18.

Eryk Skórzewski / Joanna Kaczmarek

2gim

19.

Zuzanna Wojtasik

2gim

20.

Zuzanna Baksalary

2gim

21.

Adam Dolaciński

2gim

22.

Mikołaj Żmuda

2gim

23.

Natalia Kubiaczyk

2gim

24.

Ewa Dolacińska

2gim

25.

Magdalena Kaczmarek

2gim

26.

Wiktoria Łupicka

2gim

27.

Maja Maciejewska

6 sp

28.

Julia Pawłowska

6 sp

29.

Roksana Andrzejewska

6 sp

30.

Paulina Ratajczak

6 sp

31.

Małgorzata Rembelska

6 sp

323334Lista rezerwowa

1.

Ewa Soból

kl. 3gim (proszę o dostarczenie dokumentów)

2.

Jonasz Wieja

kl. 2gim (proszę o dostarczenie dokumentów)

3.4.
Renata Ślusarz

”Królewna Śnieżka”
09 czerwca uczniowie koła teatralnego przygotowali dla przedszkolaków ogromną niespodziankę, wystawiając z okazji Dnia Dziecka sztukę pt.”Królewna Śnieżka”. Samodzielnie przygotowali scenografię i wybrali muzykę. Nad całością przedsięwzięcia czuwała pani Joanna Pietrzykowska. 
Na twarzach dzieci było widać zainteresowanie. Szczególnie spodobała się rola Oli Kaczmarek grającej Królewnę Śnieżkę oraz rola Złej Królowej – zagrana przez Roksanę Andrzejewską..
Młodym aktorom gratulujemy!!!

   Joanna Machowiak

Apteczki dla ucznów klas 1-3
Fundacja WOŚP postanowiła w tym roku szkolnym przekazać najaktywniejszym uczestnikom Programu „Ratujemy i uczymy ratować” tekturowe walizeczki-apteczki. Trafiły one również do uczniów klas I-III naszej szkoły , którzy w mijającym roku szkolnym uczyli się udzielania pierwszej pomocy. Apteczki to piękne kolorowe pudełka.
W przekazanej przez WOŚP apteczce znajdą się najbardziej podstawowe rzeczy, takie jak rękawiczki, maseczka do prowadzenia resuscytacji, bandaż i koc termiczny. Jest tam jednak trochę miejsca, aby nauczyciele po konsultacji z rodzicami zrobili dodatkowy prezent dzieciom i wypełnili je, np. opatrunkami, plastrami, chustami czy dodatkowymi bandażami. Będzie to prawdopodobnie pierwsza osobista apteczka ucznia, która będzie jednocześnie fantastycznym prezentem na zakończenie roku.
   Henryka Tobółka

Ogólnopolski konkurs plastyczny "Doktor Clown"
Fundacja "Dr Clown" zaprosiła wszystkich uczniów  do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym.  Uczestnicy  mieli wykonać pracę plastyczną pod tytułem "Mój przyjaciel doktor clown". Z nadesłanych z całej Polski prac , komisja wyłoniła 5 najlepszych pod względem pomysłowości i inwencji twórczej. Wśród nagodzonych znalazła się praca uczennicy z naszej szkoły - Anny Piotrowiak z klasy 5, która zajęła 1 miejsce.. Nagrodami dla zwycięzców były  zestawy klocków LEGO oraz pokrycie kosztów przyjazdu do Warszawy po odbiór nagrody w czasie Dnia Czerwonego Noska na Krakowskim Przedmieściu.

   Henryka Tobółka

PODZIĘKOWANIE
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy pomogli uatrakcyjnić nasz "FESTYN RODZINNY".
   Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Rada Rodziców
Zespołu Szkół w Pawłowicach
LISTA SPONSORÓW – FESTYN RODZINNY 2015
 1. Zootechniczny Zakład Doświadczalny Pawłowice
 2. Urząd Gminy Krzemieniewo
 3. Firma PRIMOKNO Jacek Wlaźlak; Leszno, ul. Jagiellońska
 4. Zakład Fryzjerski Jolanta Giezek; Pawłowice
 5. TOMARK Agnieszka Dudkowiak; Oporowo
 6. Sklepy Wielobranżowe Gajewscy; Robczysko
 7. BAR SZKOLNIAK Mariola Ratajczak; Pawłowice
 8. PKO BP Leszno
 9. Pan Jan Sobczak; Pawłowice
 10. Starostwo Powiatowe w Lesznie
 11. FABRYKA STYROPIANU ARBET z siedzibą w Gostyniu
 12. EKO – PLAST Daniel Rosik
 13. PRZETWÓRNIA OWOCOWO - WARZYWNA HJH Polska Sp.zo.o Pudliszki
 14. Pan Wiktor Adamski; Garzyn
 15. Firma FACHOWIEC Jarosław Wróblewski; Pawłowice
 16. Państwo Rosik; Dąbcze
 17. Pan Andrzej Józefiak; Pawłowice
 18. "Asa" Sp.J. Sławomir Karlikowski Andrzej Glapiak Anna Glapiak; Wilkowice
 19. PEAMCO Materiały Budowlane Tomczak Sp. Jawna; Leszno
 20. Agencja Cela CERTUS Stanisław i Justyna Patelka, Marek Augustyniak; Leszno, ul. Dekana 6
 21. HURTOWNIA ŁOŻYSK GAMA Wiesława i Marek Małycha; Strzyżewice, ul. Lotnicza 18
 22. FHU RASKO Rafał Skorupka; Leszno, ul. Wiejska 17
 23. Państwo Kubiaczyk; Pawłowice
 24. Pan Radosław Sobecki; Oporówko
 25. Jan i Karol Żalik; Pawłowice

FESTYN RODZINNY
W niedzielę 7 czerwca odbył się, dziesiąty już, Festyn Rodzinny pod hasłem "GMINA KRZEMIENIEWO - NASZA MAŁA OJCZYZNA". Z powodu mało sprzyjających warunków atmosferycznych trzeba było przesunąć godzinę rozpoczęcia festynu. Na szczęście po krótkim czasie rozpogodziło się i można było w pełni korzystać z wszystkich atrakcji jakie zostały zaplanowane. A było ich nie mało.
Festyn tradycyjnie otworzyła Dyrektor Szkoły pani Mirosława Graf, a całość prowadziła – pani Renata Ślusarz. Podsumowano i wręczono nagrody zwycięzcom zawodów wędkarskich, które odbyły się w sobotnie przedpołudnie. Został również przygotowany program artystyczny w wykonaniu uczniów biorących udział w szkolnym konkursie "MAM TALENT". Wystąpiły także dwie absolwentki naszej szkoły - Katarzyna Maciejewska i Joanna Gruszeczka.
Jedną z głównych atrakcji był konkurs dojenia krowy, która przyjechała z gospodarstwa "Łaciata Wieś". Zainteresowaniem cieszyły się pokazy strażackie, a także przejażdżki bryczką. Na najmłodszych czekało również wiele atrakcji - miasteczko dla maluchów, dmuchany zamek, malowanie twarzy i bańki mydlane. Starsi uczestnicy mogli spróbować swoich sił w "Malowaniu w plenerze" lub wziąć udział w zabawach sportowych. Wszyscy uczestnicy "wyścigów rzędów" zostali nagrodzeni ufundowanymi przez sponsorów upominkami. Miał także miejsce turniej "Rodzice - Nauczyciele - Uczniowie" oraz quiz wiedzy o GMINIE KRZEMIENIEWO.
Przez cały czas trwania festynu czynna była kawiarenka z pysznymi przygotowanymi przez rodziców naszych uczniów domowymi ciastami oraz zimnymi i ciepłymi napojami. Rodzice również ufundowali dla każdego ucznia poczęstunek, w tym roku były to lody.
Wielkim zainteresowaniem cieszyła się loteria „Los szczęścia”. Na końcu festynu wylosowano nagrody główne: dwie pary łyżworolek  i rower.
Zawody wędkarskie
   Agnieszka Pospiech

Pierwszaki dbają o ptaki
Nasza szkoła uczestniczy w realizacji projektu Pani Julii Krakowiak: ,,Pierwszaki dbają o ptaki". Prelekcje w klasach pierwszych  szkół  podstawowych w powiecie leszczyńskim współfinansowane są przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Celem projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej dzieci w zakresie ochrony i dbałości o ptaki, poprzez przeprowadzoną akcję informacyjną.
Dzieci otrzymały specjalnie opracowaną publikację w formie książeczek, z których dowiedzą się, jak dbać o ptaki zimą, czym je karmić i jak zapewnić im dobre warunki do życia. Szkoła
otrzymała także budkę lęgową dla ptaków. 
W spotkaniu uczestniczył radny Michał Michalski.
  

WYCIECZKA DO WIOSKI RYCERSKIEJ
Dnia 26.05.2015r. dzieci z klas 1a i 1b wyjechały na wycieczkę do średniowiecznego Obozowiska Rycerskiego w Ostaszewie k. Przemkowa. W czasie zajęć dzieci zapoznały się z ekwipunkiem rycerzy, wysłuchały opowieści i legend, wzięły udział w mini turnieju rycerskim. Zajęcia zakończyła uczta przy ognisku.„Bom turystą się urodził...”
Sześcioro uczniów klasy szóstej i po piętnaścioro uczniów klasy I i II gimnazjum od 13 do 15 maja br. wzięło udział w wycieczce do Trójmiasta.
Młodzi podróżnicy w środę o 6.30 z radością zajęli miejsce w autokarze i udali się do Będomina, by zobaczyć Muzeum Hymnu Narodowego mieszczącego się w dworku – dawnym domu Józefa Wybickiego. Następnie pojechali do Gdańska. Widzieli Westerplatte, PGE Arena, Długi Targ, fontannę Neptuna, dźwig portowy, Katedrę Oliwską, weszli na wieżę Mariacką.
Nawet wiatr i przelotne opady nie zniechęciły ich do poznawania pięknych zakątków naszej Ojczyzny.
W Sopocie spacerowali po molo i plaży, podziwiali Krzywy Domek.
Gdynia zachwyciła ich pięknym portem, a z Muzeum Oceanograficznego szybko nie chcieli wychodzić.
W drodze powrotnej odwiedzili Malbork. Wszyscy byli pod wrażeniem jednego z najznakomitszych średniowiecznych zamków Europy.
Kilkugodzinna podróż autokarem minęła szybko, bo wypełniona była sprawdzaniem zdobytej wiedzy oraz śpiewaniem piosenek turystycznych (zwłaszcza hitu pt. „Pieniążki”!)
Pełni wrażeń wrócili do Pawłowic, gdzie czekali już stęsknieni rodzice.


   Monika Żalik
Karol Żalik


Czytanie nie sprawia im trudności!
Po raz trzeci uczniowie gimnazjum wzięli udział w VI Międzyszkolnym Konkursie „Mistrz Czytania ze Zrozumieniem” organizowanym przez Gimnazjum nr 7 w Lesznie. Do szkolnego etapu przystąpiło kilkanaścioro uczniów z klas: II, III a i III b. Troje trzecioklasistów tj. Weronika Baksalary i Barbara Oleszak z kl. III b oraz Jakub Wieland z kl. III a uzyskało najlepsze wyniki i zakwalifikowało się do finału.
18 maja br. o godz. 11.30 grupa naszych wyróżnionych razem z ponad dwudziestoma gimnazjalistami z siedmiu szkół z Leszna i okolic przystąpiła do sprawdzenia swoich umiejętności czytania i analizowania niełatwego testu o Syzyfie. Wszyscy otrzymali dyplomy za udział w konkursie. Najlepiej z naszej trójki zaprezentował się Jakub, który zajął  II miejsce. Gratulujemy!


   Monika Żalik


Mówić pięknie o przyrodzie
Zakończyła się IV edycja Rejonowego Konkursu Recytatorskiego „Przyroda w literaturze”. Składająca się z trzech etapów rywalizacja między uczniami szkół podstawowych i uczniami gimnazjów zorganizowana była przez Gimnazjum w Rydzynie oraz Rydzyński Ośrodek Kultury.
Najbardziej wytrwali okazali się uczniowie klasy piątej: Aleksandra Mazur, Zofia Stachowiak i Michał Pindara, którzy wzięli udział we wszystkich potyczkach. W ogólnej klasyfikacji Zosia zajęła III miejsce, a Michał otrzymał nagrodę specjalną.
Z powodu ograniczeń czasowych nie wszyscy trzecioklasiści mogli wziąć udział w kolejnych zmaganiach. 12 maja br. tylko Weronika Baksalary, Maria Śmieszała i Jakub Wieland recytowali wybrane przez siebie wiersze.
Gimnazjalistom życzymy więcej wolnego czasu, by mogli doskonalić zdolności recytatorskie.

   Monika Żalik


PÓŁKOLONIE 2015
Zespół Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Pawłowicach w dniach od 29 czerwca – 10 lipca 2015 r. organizuje półkolonie letnie. Udział w półkoloniach jest bezpłatny. W tym roku szkolnym w wyjazdach w pierwszym turnusie wezmą udział uczniowie klas I-V szkoły podstawowej, natomiast w drugim turnusie uczniowie klasy VI szkoły podstawowej oraz klas I-II gimnazjum.
Warunkiem uczestnictwa w zajęciach półkolonii jest dostarczenie podpisanego przez rodziców regulaminu i zgody oraz wypełnionej karty kwalifikacyjnej, które dostępne są w dziale DOKUMENTY. Wyżej wymienione dokumenty należy dostarczyć do p. Mańkowskiej (pierwszy turnus – klasy I – V) lub p.  Ślusarz  (drugi turnus - klasy VI szkoły podstawowej oraz klas I-II gimnazjum) do 5 czerwca 2015r.
Pierwszeństwo mają osoby, które nie uczestniczyły w półkoloniach w roku 2014. W pozostałych przypadkach, o uczestnictwie w półkoloniach decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które nie zostaną  zakwalifikowane, będą wpisane na listę rezerwową.
Do pobrania:
Karta kwalifikacyjna
Regulamin
   Renata Ślusarz

DZIEŃ MATKI
21. 05. 2015r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I – III gościli w szkole swoje mamy. Został przygotowany program artystyczny, podczas którego każda klasa zaprezentowała piosenki, tańce i wierszyki. Na zakończenie występów wszystkie dzieci wyśpiewały gromkie „Sto lat”. Po programie artystycznym mamy zostały zaproszone na poczęstunek. Uczniowie przygotowali też małe upominki wykonane przez siebie. Była to bardzo wzruszająca uroczystość.GMINNY KONKURS CZYTELNICZY
Uczniowie klas I – III szkoły podstawowej wzięli udział w Gminnym Konkursie Czytelniczym „ Polubić czytanie”. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań literaturą oraz rozwijanie i pogłębianie zainteresowań czytelniczych. Najpierw odbyły się eliminacje szkolne, w których wzięli udział wszyscy uczniowie. Po dwoje uczniów z każdej klasy – zdobywcy największej liczby punktów – przeszło do następnego etapu. Należało przeczytać kilka wskazanych książek, przygotować prezentację, czyli przebranie się za wybraną postać literacką i ułożyć wierszyk o niej. Trzeba podkreślić duże zaangażowanie rodziców w wykonanie strojów i wyćwiczenie recytacji. Nasi uczniowie zmierzyli się z koleżankami i kolegami ze szkół całej gminy. Wszyscy wypadli doskonale, a najlepsze miejsca zajęli:
z klas pierwszych – Nikola Józefiak – miejsce drugie; z klas drugich – Maciej Kubiaczyk – miejsce pierwsze i Michał Maślonka  - miejsce drugie; z klas trzecich – Karolina Śmieszała – miejsce pierwsze. Wszystkim gratulujemy.

   Ewa Dąbrowska


SPEKTAKL „MODA NA NIEUCZENIE SIĘ”
14.05.2015 r. uczniowie klasy IV obejrzeli spektakl profilaktyczno - wychowawczy pt." Moda na nieuczenie się" zagrany przez dwóch aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki ,,Maska" w Krakowie. Przedstawienie poruszało bardzo powszechny problem ściągania wypracowań z Internetu i było próbą przekonania dzieci, że warto pisać teksty  mniej ambitne, ale samodzielne. Spektakl ukazał młodemu człowiekowi, jak ważna w życiu jest nauka. Skrytykował drogi na skróty, ukazując, że  prowadzą  donikąd i mogą przynieść przykre konsekwencje. Dodatkowym atutem było prowokowanie przez aktorów dyskusji dotyczącej przedstawionego tematu. Nasi uczniowie bardzo chętnie korzystali też z zaproszenia na scenę.


WYCIECZKA DO HENRYKOWA
13 maja uczniowie klasy V naszej szkoły wyjechali do Henrykowa, gdzie zapoznali się z metodami oczyszczania ścieków. Obserwowali kolejne fazy oczyszczania :mechanicznego, biologicznego i chemicznego. Uczestniczyli również w zajęciach mikroskopowania, badając  zawartość mikroorganizmów w oczyszczonych ściekach.
Uczniowie naszej szkoły już od kilku lat uczestniczą w projektach edukacyjnych ZIELONEJ SZKOŁTY  organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Lesznie.
Na zakończenie  zajęć otrzymali podręczne  notesy oraz torby.

   Daniela Patelka

WYBIERAM BIBLIOTEKĘ
Dnia 14. 05. 2015r. uczniowie kl. III odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Pawłowicach. W ramach TYGODNIA BIBLIOTEK panie pracujące w bibliotece przygotowały dla dzieci ciekawe zajęcia pod hasłem „MEGA KSIĄŻKĘ PISZEMY I ILUSTRUJEMY”. Uczniowie na wstępie wysłuchali wierszy o książkach oraz rozmawiali na temat korzyści płynących z czytania książek. W drugiej części zajęć rysowali ilustracje do swoich ulubionych bajek lub bajki wymyślonej przez siebie. Wykonane prace zostały wklejone do MEGA KSIĄŻKI BAJEK, która zrobiła na dzieciach ogromne wrażenie. Lekcja w bibliotece bardzo się wszystkim podobała. Trzecioklasiści na pewno długo będą wspominali ogromną księgę, w której mogli pozostawić swoje małe dzieła.

   Wiesława Musielak

REGULAMINY KONKURSÓW

Regulamin gminnego konkursu fotograficznego

„NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA GMINY KRZEMIENIEWO”
I.Organizator konkursu
1.Organizatorem konkursu fotograficznego jest Urząd Gminy w Krzemieniewie oraz szkoły znajdujące się na jej obszarze.
II.Cel i tematyka konkursu
•Celem konkursu jest zarejestrowanie obrazów przyrody, kultury, historii i tradycji .
•Tematyką Konkursu jest ukazanie piękna naszej małej ojczyzny.
III. Uczestnicy konkursu
Konkurs "Najpiękniejsze miejsca Gminy Krzemieniewo" adresowany jest do wszystkich gimnazjalistów Gminy Krzemieniewo zainteresowanych fotografią.
1.Zasady ogólne
1.Zgłoszenie pracy konkursowej odbywa się poprzez dostarczenie druku fotografii do nauczyciela prowadzącego konkurs na terenie danej szkoły.
2.Uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie 1 pracę wykonaną samodzielnie. (wyklucza się prace wykonane wspólnie)
3.Do pracy należy dołączyć na dodatkowej karcie następujące dane:
•dane personalne uczestnika (imię, nazwisko, klasa, szkoła),
•tytuł fotografii,
•datę i miejsce wykonania fotografii,
•Obróbka zdjęć przesłanych na konkurs może polegać jedynie na działaniach odpowiadających zabiegom stosowanym w ciemni fotograficznej, polegających na globalnych zmianach - rozjaśnianiu, kontrastowaniu, redukcji koloru. Wszelkie inne zmiany, a zwłaszcza fotomontaż, są niedopuszczalne. Zdjęcie niespełniające wymagań konkursowych zostanie zdyskwalifikowane.
4.Autorzy prac dostarczają zgodę rodziców lub prawnych opiekunów na udział w Konkursie i zgodę na przetwarzanie danych osobowych (załącznik nr 1).
5.Prace będą przyjmowane w szkołach do 29 maja 2015 r.
6.Zgłoszenie fotografii do Konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
zamieszczenie fotografii podczas wystawy w pałacu w Pawłowicach.
7.Organizator zastrzega sobie prawo do bezpłatnej publikacji prac zgłoszonych na Konkurs.
8.Jeżeli na fotografiach konkursowych znajduje się wizerunek osoby,   uczestnik dostarczając fotografię zobowiązany jest do załączenia pisemnego oświadczenia osoby znajdującej się na fotografii i wyraziła zgodę na nieodpłatną publikację swojego wizerunku.
2.Zasady szczegółowe
1.Przedmiotem Konkursu są fotografie wykonane terenie Gminy Krzemieniewo.
2.Zdjęcia przesłane na Konkurs nie mogą podlegać działaniom polegającym na globalnych zmianach, np. - rozjaśnianiu, kontrastowaniu, redukcji koloru. Wszelkie zmiany, a zwłaszcza fotomontaż, są niedopuszczalne. Zdjęcie niespełniające wymagań konkursowych zostanie zdyskwalifikowane.
3.Format wywołanej lub wydrukowanej fotografii: A4.
4.Jeden autor może dostarczyć jedną pracę.
IV. Ocena prac i rozstrzygnięcie konkursu
1.W każdej placówce szkolnej komisja wewnętrzna dokona wyboru 10 najlepszych prac, które będą podlegać ocenie Jury powołanego przez Organizatora.
2.Jury dokonuje oceny po zakończeniu okresu trwania Konkursu biorąc pod uwagę wartość artystyczną,  jakość i oryginalność przekazach fotografii.
3.Spośród nadesłanych prac Jury wybierze  trzy prace, które zajmą pierwsze, drugie i trzecie miejsce.
4.Jury wybierze również prace wyróżnione – o ilości tych prac Jury zadecyduje podczas obrad.
5.Decyzje Jury są ostateczne i wiążące dla wszystkich uczestników Konkursu.
6.Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystości 12 czerwca 2015r.
7.Uroczysta prezentacja nagrodzonych i wyróżnionych prac oraz wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystości 25-lecia samorządności terytorialnej.
V. Nagrody
 1.Fundatorem nagród jest Urząd Gminy w Krzemieniewie.
VI. Postanowienia końcowe
1.Regulamin Konkursu dostępny jest na terenie każdej placówki szkolnej.
2.W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie znajdą odpowiednie przepisy prawa polskiego.
3.Zgłoszenie fotografii do Konkursu jest jednoznaczne z przyjęciem przez uczestnika Konkursu warunków niniejszego regulaminu.

ZAŁĄCZNIK nr1 do Regulaminu


Regulamin gminnego konkursu plastycznego
„NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA GMINY KRZEMIENIEWO”
I.Organizator konkursu
1.Organizatorem konkursu fotograficznego jest Urząd Gminy w Krzemieniewie oraz szkoły znajdujące się na jej obszarze.
II. Cele konkursu
•Ukazanie obrazów przyrody, kultury, historii i tradycji Gminy Krzemieniewo.
•Kształtowanie wyobraźni uczniów poprzez prace plastyczne.
III. Warunki uczestnictwa
1.Uczestnicy Konkursu mają za zadanie wykonać jedną prace plastyczną ukazującą najpiękniejsze miejsca Gminy Krzemieniewo.
2.Udział w Konkursie jest równoznaczny z akceptacja regulaminu.
3.Jury będzie oceniać  prace w następujących kategoriach wiekowych:
•Uczniowie klas „O”,
•Uczniowie klas I – III szkoły podstawowej,
•Uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej.
4.Jeden autor może przekazać tylko jedną pracę.
5.Format prac plastycznych: A3
6.Technika wykonania pracy dowolna.
7.Do pracy uczestnik dołącza zgodę rodziców lub prawnych opiekunów. (załącznik nr 1)
8.Pracę należy podpisać:
•dane personalne uczestnika (imię, nazwisko, klasa, szkoła),
•tytuł pracy.
IV. Termin trwania konkursu
•Prace będą przyjmowane w szkołach do 29 maja 2015 r.
V. Skład jury
•Nauczyciele pracujący na terenie szkół Gminy Krzemieniewo.
VI. Rozstrzygnięcie konkursu
•Uczestnik przekazuje prace do nauczyciela – koordynatora Konkursu w swojej szkole.
•Po wewnętrznej ocenie w placówce szkolnej,5 najlepszych prac zostanie ocenione przez gminną komisję konkursową.
•Spośród nadesłanych prac Jury wybierze  trzy prace, które zajmą pierwsze, drugie i trzecie miejsce.
•Jury wybierze również prace wyróżnione – o ilości tych prac Jury zadecyduje podczas obrad.
•Decyzje Jury są ostateczne i wiążące dla wszystkich uczestników Konkursu.
VII. Publikacja prac
•Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystości 12 czerwca 2015r.
•Uroczysta prezentacja nagrodzonych i wyróżnionych prac oraz wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystości 25-lecia samorządności terytorialnej.
VIII. Uwagi Końcowe
•Prace niezgodne z regulaminem będą dyskwalifikowane.
•Rozstrzygnięcie jury jest ostateczne (od werdyktu nie przysługuje odwołanie).
•Osoby nagrodzone i wyróżnione zostaną powiadomione o miejscu i godzinie uroczystego rozdania nagród.
•Wszelkie sprawy nie uwzględnione w regulaminie rozstrzyga Organizator.

ZAŁĄCZNIK nr1 do RegulaminuGMINNY KONKURS MATEMATYCZNY
Dnia 14.05.2015 r. w Oporówku odbył się Gminny Konkurs Matematyczny dla klas 2 i 3. W konkursie uczestniczyło 22 uczniów. Z naszej szkoły Tomasz Mania z klasy 2 zajął 3 miejsce, a Piotr Pindara z klasy 3 zajął 2 miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy nagrody książkowe.
Henryka Tobółka


GMINNY KONKURS PIĘKNEGO PISANIA
Dnia 13.05.15r.  w szkole w Oporówku odbył się Gminny Konkurs Pięknego Pisania dla uczniów klas pierwszych. Pierwsze miejsce z naszej szkoły zajęli: Filip Śniegucki kl.1a i Nikola Józefiak kl.1a . Drugie miejsce przyznane zostało Klaudii Kamieniarz z kl.1b, a trzecie miejsce Aleksandrze Suchaneckiej z kl. 1b. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i  nagrody książkowe.
GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
11. 05. 2015r. odbył się w Szkole Filialnej w Oporówku Gminny Konkurs Ortograficzny. Wzięli w nim udział uczniowie kl. II i III szkół gminy Krzemieniewo. W kategorii klas II z naszej szkoły miejsce III zajął Michał Maślonka. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy, a laureaci książki.
eTwinning Day – Dzień europejskiego programu edukacyjnego
7 maja obchodziliśmy w naszej szkole 10 urodziny programu  eTwinning .  Udział w tym święcie brała część klasy II gimnazjum pod opieką nauczycieli języków obcych.
W tym roku mija 10 rocznica wprowadzenia tego programu, któremu patronuje Komisja Europejska. Nasza szkoła  dołączyła do Programu eTwinnig w tym roku. Czym tak właściwie jest ten program ? Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich. To łączenie i współpraca co najmniej 2 szkół za pośrednictwem mediów edukacyjnych (z ang. twin – bliżniak). Uczniowie z różnych szkół realizują ten sam projekt, następnie przedstawiają go w Internecie, komentują i wymieniają się uwagami. Językiem komunikowania się jest wybrany język obcy. Wszyscy uczestnicy mogą spotykać się na twin space i komentować wątki, pisać posty i brać udział w ankietach. W przyszłym roku szkolnym 2015/2016 mamy nadzieję na rozpoczęcie pracy z różnymi projektami. Myślimy, że chętnych do współpracy uczniów nie zabraknie :) Dziś uczyniliśmy pierwsze kroki, jeśli chodzi o pracę z Programem eTwinnig.   Nauczyciele języków obcych


Wyniki Crossu Wagarowicza
Oficjalne wyniki XXV Crossu Wagarowicza - pobierz

I PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ POD HASŁEM „OJCU ŚWIĘTEMU JANOWI PAWŁOWI II Z WDZIĘCZNOŚCIĄ”
27 kwietnia 2015 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie odbył się I Przegląd Piosenki Religijnej pod hasłem „Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z wdzięcznością”. Inicjatorem wydarzenia było leszczyńskie katolickie przedszkole sióstr elżbietanek, którego patronem jest właśnie święty Polak. Koncert miał charakter dziękczynny i miał miejsce w pierwszą rocznicę kanonizacji papieża. Artystów przywitała siostra Aleksandra Błaszczyk, zaś nad całością czuwała Hanna Markowska. W przeglądzie wzięło udział blisko 300 młodych wykonawców, występujących solo i w zespołach. Byli to nie tylko przedszkolacy z leszczyńskich placówek, ale też przedszkolacy i uczniowie podstawówek ze Wschowy, Kaczkowa, Rydzyny, Pawłowic, Kąkolewa i Długich Starych. Naszą szkołę pięknie reprezentowali: zespół wokalny w składzie: Nadia Adamczak, Kacper Musielak i Alex Szepe oraz uczennica IV klasy Nina Żalik.
   podpis


GMINNY KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ
W dniu 25 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Pawłowicach odbył się po raz drugi Gminny Konkurs Piosenki Religijnej. W przesłuchaniach brało udział dwudziestu pięciu uczniów z pięciu szkół, znajdujących się na terenie gminy Krzemieniewo: z Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pawłowicach, Szkoły Podstawowej Filialnej w Oporówku, Zespołu Szkół Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Garzynie, Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie oraz Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Drobninie.
Organizacją konkursu zajęła się Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół w Pawłowicach. Nagrody rzeczowe ufundował Samorząd Uczniowski oraz ks. Proboszcz parafii w Pawłowicach - Jan Roszyk. W organizację przeglądu bardzo aktywnie zaangażował się także Wolontariat szkolny, działający pod opieką Pani Magdaleny Ratajczak.
Celem konkursu było rozpowszechnianie piosenki religijnej wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska katolickiego, a także wymiana doświadczeń muzycznych pomiędzy najmłodszym pokoleniem naszej społeczności gminnej. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny. Przesłuchania były podzielone na trzy kategorie wiekowe. Jury obradowało w składzie: Maria Wawrzyniak, Anna Kasińska  i Mariusz Kowalczyk.
Oto lista nagrodzonych:
- w kategorii wiekowej klas I – III szkoły podstawowej:
I miejsce – Roksana Glapiak (Drobnin)
II miejsce – Zofia Klich (Garzyn)
III miejsce – Kinga Dudkowiak (Pawłowice)
Wyróżnienie: Aleksandra Adamiak (Garzyn), Agnieszka Kempa (Oporówko), Patryk Lenort (Pawłowice)
- w kategorii wiekowej klas IV – VI szkoły podstawowej:
I miejsce – Jagoda Andrzejczak (Drobnin)
II miejsce – Nina Żalik (Pawłowice)
III miejsce – Kornelia Rutkowska (Drobnin)
Wyróżnienie: Bartosz Jabłoński (Garzyn), Jagoda Wróblewska (Drobnin)
- w kategorii wiekowej gimnazjum:
I miejsce – Alicja Sikorska (Drobnin)
II miejsce – Dagmara Toporowicz (Nowy Belęcin)
III miejsce – Maria Śmieszała (Pawłowice)
Wyróżnienie – Monika Rzepecka (Drobnin).
Konkurs zakończył Koncert Laureatów, nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami. Gratulujemy!

   Anna Kasińska

Lekcja SAVOIR VIVRE
W poniedziałek uczniowie klas 2 i 3 pod opieką pań Dąbrowskiej, Górczak, Musielak i Tobółki uczestniczyli w zajęciach pt.  „Przyjęcie” , które zorganizowane zostało w Nenufar Club w Kościanie.
Pokaz i nauka SAVOIR VIVRE przy stole, połączone było z ekskluzywnym, trzydaniowym obiadem. Dzieci i opiekunowie przyjmowani byli w restauracji przy wytwornie przygotowanym stole.  Program prowadzony był przez Szefa Sali, który w ciekawy i przystępny dla dzieci sposób uczył elegancji i zachowania SAVOIR VIVRE przy stole.

   Henryka Tobółka


POWIATOWY TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO
24 kwietnia w Lesznie po raz kolejny odbył się Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Podczas turnieju ocenie poddawana była wiedza teoretyczna i praktyczna. Na wstępie uczniowie rozwiązywali test z zakresu zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków oraz sytuacji w ruchu drogowym. Kolejnym etapem był przejazd rowerem przez tor przeszkód oraz umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Następnie oceniana była przeprawa rowerem przez miasteczko ruchu drogowego. Jurorami w tej konkurencji byli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lesznie.
Nasi uczniowie z gimnazjum Tomasz Adamczak, Filip Mazurkiewicz i Adam Dolaciński zajęli 2 miejsce.
Organizatorem zawodów był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego we współpracy z SP nr 12, Starostwem Powiatowym, Urzędem Miasta oraz leszczyńskimi policjantami.

   Henryka Tobółka

GMINNY TURNIEJ SPORTOWY KLAS I – III
24. 04. 2015 r. odbył się w Zespole Szkół w Drobninie GMINNY TURNIEJ SPORTOWY KLAS I – III. Wzięły w nim udział dzieci z Nowego Belęcina, Drobnina, Garzyna, Oporówka i z naszej szkoły. Każdą klasę reprezentował dziesięcioosobowy zespół. Sportowcy rywalizowali w wyścigach rzędów. Nasi uczniowie spisali się znakomicie. Drużyna klasy Ia zajęła II miejsce, klasy Ib - IV miejsce, klasy II – II miejsce i klasy III również miejsce II.


XXV CROSS WAGAROWICZA
29 kwietnia odbędzie się XXV CROSS WAGAROWICZA. Warunki uczestnictwa oraz program zawodów znajdziesz TUTAJ.
Zapraszamy

GMINNY PRZEGLĄD PIOSENKI DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWEJ DROBNIN 2015
11 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół w Drobninie odbył się Gminny Przegląd Piosenki Dziecięco-Młodzieżowej. Celem konkursu była popularyzacja piosenek, a także prezentacja umiejętności młodych wykonawców. Przegląd cieszył się dużym zainteresowaniem, ponieważ wzięło w nim udział ponad 60 solistów i 11 zespołów wokalnych oraz wokalno-instrumentalnych. Konkurs podzielony był na cztery kategorie wiekowe solistów, a piątą  kategorię stanowiły zespoły wokalne. Naszą szkołę reprezentowało 9 solistów i 4 zespoły. Dla niektórych z nich był to pierwszy występ na scenie przed publicznością.
W kategorii solistów lat 11-13 uczennica 4 klasy Nina Żalik zdobyła I miejsce, a w kategorii 14-16 lat - I miejsce wyśpiewał Bartosz Mania, II zaś Kacper Kubiak. W kategorii zespołów Wyróżnienie otrzymał tercet utworzony z naszych najmłodszych uczennic klasy Ia w składzie: Nadia Adamczak, Maja Janowicz, Zofia Matysiak.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

   Anna Kasińska

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY Z OKAZJI X ROCZNICY POWROTU DO DOMU OJCA JANA PAWŁA II
„WIELKI CZŁOWIEK, WIELKI POLAK, WIELKI PONTYFIKAT”

Uczniowie Zespołu Szkół w Pawłowicach, wzięli udział w SZKOLNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM „WIELKI CZŁOWIEK, WIELKI POLAK, WIELKI PONTYFIKAT”.
Jego celem było przybliżenie sylwetki największego Polaka w dziejach naszego narodu oraz ukazanie młodemu pokoleniu wartości związanych z życiem i nauką Ojca Świętego Jana Pawła II. Zachęcanie uczniów do pogłębiania wiedzy o życiu i nauczaniu świętego Jana Pawła II oraz budzenie wdzięczność Bogu za dar kanonizacji Jana Pawła II.
W konkursie wzięło udział wielu z grona naszych uczniów.
Szkolna komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:
Kl. I – III SP
I miejsce:           Hanna Adamczak        
II miejsce:         Jakub Andrzejczak
III miejsce:        Patryk Zep i Igor Biernaczyk
Kl. IV – VI SP
I miejsce:          Dominika Ratajczak i Filip Rozwalka       
II miejsce:         Paulina Ratajczak
III miejsce:        Patrycja Błocian i Piotr Reddig
Kl. I – III GIMNAZJUM
I miejsce:          Joanna Kaczmarek       
II miejsce:         Kacper Kubiak i Bartosz Mazurkiewicz
III miejsce:        Zofia Kurowska i Filip Mazurkiewicz

Wszystkie nagrodzone prace uczniów znalazły się na szkolnej wystawie.

   Kinga Urbańczak


PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO  „BEZPIECZEŃSTWO I ROZWAGA – TEGO OD CIEBIE KAŻDY WYMAGA”
31 marca w Starostwie Powiatowym w Lesznie odbyła się uroczystość wręczenia nagród uczestnikom konkursu plastycznego„Bezpieczeństwo i rozwaga – tego od Ciebie każdy wymaga”. Konkurs skierowany był do najmłodszych obywateli naszego społeczeństwa, na bezpieczeństwie których szczególnie nam zależy. Jego celem było zainteresowanie tematem bezpieczeństwa, gdyż właściwa postawa oraz świadomość występowania różnorodnych zagrożeń może uratować życie lub zdrowie. Poprzez przekaz artystyczny można zwrócić uwagę na ważne zjawiska i sytuacje, jakie mogą pojawić się w codziennym życiu oraz nauczyć się właściwego zachowania i prawidłowego postępowania już od najmłodszych lat. Uczniowie naszej szkoły z dużym zaangażowaniem wykonali swoje prace plastyczne, których walory artystyczne doceniła komisja konkursowa.
Ogółem wpłynęło 79 prac, które podzielono na cztery kategorie wiekowe:
I grupa – uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych
I miejsce – Patrycja Zep, SP w Pawłowicach
II miejsce – Joanna Jakubowska, SP w Pawłowicach

II grupa – uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych
III miejsce –Dominika Ratajczak, SP w Pawłowicach
Prace, które zajęły pierwsze miejsca w poszczególnych grupach, zostaną wysłane do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego na etap wojewódzki konkursu.
Wszyscy laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy ufundowane przez Powiat Leszczyński.

   opracowała: Henryka Tobółka

GMINNY KONKURS PLASTYCZNY RODZINNY KOSZYK WIELKANOCNY
28. 03. 15r. odbył się w Garzynie po raz 14 Gminny Konkurs Plastyczny RODZINNY KOSZYK WIELKANOCNY. Jak co roku wzięli w nim udział członkowie Samorządów Szkolnych. W konkursie wzięło udział 16 koszyczków, z czego 5 zostało nagrodzonych. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki i dyplomy. Prezentowane prace były piękne i bardzo pomysłowe.
ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO
Owoce i warzywa odgrywają ważną rolę w diecie człowieka. Są źródłem wielu witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego i innych ważnych związków dla naszego zdrowia. Na temat właściwego odżywiania się oraz roli warzyw i owoców w naszym życiu uczniowie Zespołu Szkół w Pawłowicach dowiadują się m.in. podczas realizacji projektów o charakterze profilaktycznym. Jednym z nich jest realizowany w naszej szkole program „Żyj smacznie i zdrowo”. Realizują go uczniowie klasy II gimnazjum, przedstawiając krótkie prelekcje uczniom klas I – III. Propagując wśród młodszych kolegów zasady właściwego odżywiania się, m.in. dotyczące pięciu porcji warzyw i owoców w ciągu dnia, zachęcali ich do degustacji przygotowanych przez siebie porcji owoców i warzyw.
WYCIECZKA DO AFRYKARIUM
27. 03. 15r. uczniowie klas I – III wyjechali na wycieczkę do Wrocławia. Głównym punktem wycieczki było zwiedzanie AFRYKARIUM. Po wejściu do zoo dzieci zobaczyły ogromny kompleks, który już z zewnątrz zrobił na wszystkich wrażenie. W AFRYKARIUM uczniowie zobaczyli  różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo. Kolorowe rybki, ogromne ukwiały, rekiny, żółwie i hipopotamy zachwyciły dzieci. Lecz najwięcej radości było przy basenie z pingwinami, które popisywały się sprawnością i szybkością. Obrazy z wycieczki na pewno na długo pozostaną w pamięci zwiedzających ten niesamowity obiekt.SZKOLNY KONKURS „OZDOBA WIELKANOCNA”
Przed Świętami Wielkanocnymi w naszej szkole odbył się konkurs na „Najpiękniejszą Ozdobę Wielkanocną”.  Konkurs jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Liczba prac świadczy o tym, że idea podtrzymywania tradycji wielkanocnych znalazła uznanie wśród naszych uczniów. Uczniowie wykazali się wspaniałą inwencją twórczą. Komisja wyłoniła zwycięzców.
 Oto lista nagrodzonych:

I miejsce

Filip Śniegucki              klasa 1a
Oskar Śniegucki           klasa 2
Michał Maślonka          klasa 2
Filip Rozwalka              klasa 4
Julia Raburska              klasa 4
Eliza Hadrysiak             klasa 5
Krzysztof Bartlewicz     klasa 5

II miejsce

Filip Matyla                  oddział „O”
Kamil Skorczyk            klasa 1b
Patryk Zep                    klasa 2
Kamil Bartlewicz           klasa 2
Daniel Kubiak               klasa 4
Zofia Stachowiak          klasa 5
Dawid Andrzejczak       klasa 1 gim
Karol Skorczyk             klasa 3 b Gim

III miejsce

Zofia Włodarczyk         oddział „O”
Natan Szułczyński         oddział „O”
Anna Pawłowska          klasa 1a
Maciej Kubiaczyk         klasa 2
Jeremiasz Włodarczyk   klasa 2
Karolina Śmieszała        klasa 3
Karolina Peplińska        klasa 3
Dominika Ratajczak      klasa 4

Wyróżnienie:

Agata Jankowiak          klasa 4
Bartosz Józefiak            klasa 4
Wiktoria Zakrzewska    klasa 5
Paulina Ratajczak          klasa 6

Henryka Tobółka

SUKCESY WOKALNE
W  dniach 12-13 marca odbywały się we Wrocławiu finałowe zmagania uczestników XXIII Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej, który ma zasięg ogólnopolski. Finaliści śpiewali utwory w  10 językach: angielskim,  niemieckim, francuskim, czeskim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim, litewskim, ukraińskim i jidysz. W gronie finalistów (wyłonionych spośród kilkuset audiozgłoszeń) znalazła się  czwartoklasistka Nina Żalik, która reprezentowała nasz Zespół Szkół w kategorii klas IV-VI SP. Nina śpiewała piosenkę pt. Tomorrow, a do jej wykonania zainspirował ją niedawno obejrzany film pt. ANNIE. Prezentacje wokalne finalistów słuchała komisja artystyczno-językowa, która oceniała i umiejętności wokalne, i językowe. 16 marca ogłoszono werdykt jury, a 24 marca w sali koncertowej Centrum Kultury Agora we Wrocławiu odbył się uroczysty koncert laureatów,  na który zaproszenie otrzymała także Nina. Wyróżnienie naszej uczennicy cieszy tym bardziej, że Festiwal ten ma wieloletnią tradycję i bardzo wysoki poziom artystyczny. Nad poprawnością wymowy (śpiewu) w języku angielskim Nina pracowała po kierunkiem Pani Renaty Ślusarz. Gratulujemy sukcesu!


24 marca odbyły się eliminacje do 20. Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Wygraj Sukces.
Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Lipnie wystąpiło  33 wokalistów. Naszą Szkołę reprezentowała Nina Żalik. Każdy uczestnik musiał zaśpiewać przed komisją dwa utwory, w tym obowiązkowo jeden z płyt Wygraj Sukces. Komisja wyłoniła szczęśliwą dziewiątkę, czyli wokalistów, którzy przeszli do zmagań – eliminacji regionalnych w Poznaniu. Wśród nich jest Nina!
Nagrodą główną finału w Tarnobrzegu jest wyjazd do Euro Disneylandu. Gratulujemy Ninie i życzymy powodzenia!
27 marca w Sławskim Centrum Kultury odbyły się zmagania konkursowe - eliminacyjne w ramach XV Festiwalu Piosenki „Śpiewać może każdy”. Uczestnikami są wokaliści z województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Chętnych do prezentacji na estradzie jest tylu, że organizatorzy zapraszają na przesłuchania od lutego do maja, w wyznaczonym dniu miesiąca. Po raz czwarty w konkursowe szranki stanęła Nina Żalik, wykonując utwór pt. „Czterdzieści słów”. Decyzją komisji otrzymała wyróżnienie, czyli nominację do finałowego koncertu, który odbędzie się 14 czerwca w pięknej scenerii plaży w Sławie.
Będzie to już trzeci finał Festiwalu z udziałem Niny. W roku 2013 była laureatką II miejsca, a w 2014 roku – III miejsca w kategorii wiekowej 2002 r. – 2004 r.
Życzymy Ninie powodzenia w tegorocznym finale.

TEATRZYK KUKIEŁKOWY „BAJKA O SZCZĘŚCIU”
24. 03. 2015r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I – III obejrzały teatrzyk kukiełkowy pt. „Bajka o szczęściu”. Na przedstawienie przyjechali również uczniowie Szkoły Filialnej z Oporówka. Bajka zawierała wiele wartościowych treści. Mówiła o przyjaźni, lojalności, wzajemnym zrozumieniu i prawości. Słowo mówione przeplatały piosenki. Duże zainteresowanie wzbudziły ciekawe kukiełki oraz kolorowa scenografia. Przedstawienie się podobało, dzieci nagrodziły aktorów brawami.


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

9 – 11 marca 2015r.

 

PONIEDZIAŁEK 9 marca 2015r.

 

odz./ klasy

I – III szkoła podstawowa

IV – VI szkoła podstawowa

I – III gimnazjum

8.00 – 9.00

Zajęcia z wychowawcami:

Zabawa w kalambury „Serdecznie dobry człowiek”

Dzielimy dzieci na małe grupy. Każda  losuje scenkę z życia, którą ma przedstawić pozostałym dzieciom w sposób pantomimiczny.  Pozostała część uważnie obserwuje i próbuje odgadnąć  przedstawianą scenkę.

 

  Dzieci ( wcześniej przynoszą do szkoły; czerwoną kartkę bloku technicznego, żółty lub pomarańczową wycinankę, rolkę po papierze toaletowym, klej, nożyczki.)

Z czerwonego brystolu wycinamy serce, rolkę obklejamy żółtą lub pomarańczową wycinanką- powstaje świeca, doklejamy w środku wycięty żółty płomyczek, z obrazków, które rozda siostra, wycinamy bł. Edmunda i przyklejamy go przy świecy, którą przyklejamy na wcześniej wycięte serce.

Zajęcia z wychowawcami:

 FILM animowany „ Największy z cudów” ok.60min.

Kościół – siostra Hiacynta

9.30  – 10.30

Zajęcia z wychowawcami:

 FILM animowany „ Największy z cudów” ok.60min.

Kościół – siostra Hiacynta

Zajęcia z wychowawcami:

Klasa I i IIPraca plastyczna -  Kim jestem?  (uczniowie wcześniej przynoszą różne gazety)

Wykonanie pracy plastycznej kolaż . Z przyniesionych przez siebie gazet dzieci wycinają obrazki , które mówią coś o nich samych kim są i co lubią. Naklejają to na kartkę tworząc swoją rozbudowaną wizytówkę.

Nauczyciel podsumowuje, że każdy z nas jest jedyny, niepowtarzalny, cenny. Że jesteśmy kochani przez Boga, który nieustannie czuwa nad nami w Swojej Bożej Opatrzności.  Następnego dnia uczniowie prace przynoszą do kościoła.

Klasa III A – zajęcia przygotowujące do egzaminu z języka polskiego – P. M. Żalik

Klasa III B – zajęcia przygotowujące do egzaminu przedmioty przyrodnicze – P. E. Polańska

Klasa II – opieka P. R. Ślusarz.

11.00 – 12.00

Kościół – siostra Hiacynta

Zajęcia z wychowawcami:

Klasa IV i V - Praca plastyczna -  Kim jestem?  (uczniowie wcześniej przynoszą różne gazety)

Wykonanie pracy plastycznej kolaż.  Z przyniesionych przez siebie gazet dzieci wycinają obrazki , które mówią coś o nich samych kim są i co lubią. Naklejają to na kartkę tworząc swoją rozbudowaną wizytówkę.

Nauczyciel podsumowuje, że każdy z nas jest jedyny, niepowtarzalny, cenny. Że jesteśmy kochani przez Boga, który nieustannie czuwa nad nami w Swojej Bożej Opatrzności.  Następnego dnia uczniowie prace przynoszą do kościoła.

Klasa VI – zajęcia przygotowujące do sprawdzianu z j. angielskiego – P. R. Ślusarz

Klasa IV – opieka P. A. Andrzejewska

Zajęcia z wychowawcami:

Klasa I i II - FILM animowany „ Największy z cudów” ok.60min.

Klasa III A – zajęcia przygotowujące do egzaminu z matematyki – P. G. Przybylska

Klasa III B – zajęcia przygotowujące do egzaminu z matematyki – P.  P. Mańkowska

 

WT0REK 10 marca 2015r.

 

Godz./ klasy

I – III szkoła podstawowa

IV – VI szkoła podstawowa

I – III gimnazjum

8.00 – 9.00

Zajęcia z wychowawcami:

 Praca konkursowa – „ Portret bł. Edmunda Bojanowskiego”

Prace dzieci przynoszą do kościoła, gdzie w ostatni dzień rek. najładniejsze  pomysłowe prace zostaną nagrodzone.

Zajęcia z wychowawcami:

Mój żywot”  - filmik o bł. Edmundzie Bojanowskim ok.25min + prezentacje

List Pana Boga” + „ Słowo Boga na każdy dzień” + multimedialny quiz o bł. EB

Kościół – siostra Hiacynta

9.30  – 10.30

Zajęcia z wychowawcami:

Mój przyjaciel Anioł Stróż” albo „ Objawienia w Fatimie” -30min.

+ „ Aureola bł. Edmunda Bojanowskiego” filmik 15min. +

 prezentacja „ Jaki to święty ?”

Kościół – siostra Hiacynta

Zajęcia z wychowawcami:

Klasa I i II - Praca plastyczna – Oko Opatrzności Bożej

Dzieci wykonują Oko Opatrzności Bożej różnymi metodami plastycznymi wg własnego pomysłu z przyniesionych wcześniej materiałów np. zapałki, sól, mak do wyklejenia oka, plastelina, brystol.

Prace dzieci przynoszą do kościoła, gdzie w ostatni dzień rek. najlepsze  - najładniejsze, najbardziej pomysłowe prace zostaną nagrodzone.

Klasa III A – zajęcia przygotowujące do egzaminu przedmioty przyrodnicze – P. E. Polańska

Klasa III B – zajęcia przygotowujące do egzaminu z języka polskiego – P. M. Żalik

Klasa II – opieka – P. D. Patelka

11.00 – 12.00

Kościół – siostra Hiacynta

Zajęcia z wychowawcami: Klasa IV i V - Praca plastyczna – Oko Opatrzności Bożej

Dzieci wykonują Oko Opatrzności Bożej różnymi metodami plastycznymi wg własnego pomysłu z przyniesionych wcześniej materiałów np. zapałki, sól, mak do wyklejenia oka, plastelina, brystol.

Prace dzieci przynoszą do kościoła, gdzie w ostatni dzień rek. najlepsze  - najładniejsze, najbardziej pomysłowe prace zostaną nagrodzone.

Klasa VI – zajęcia przygotowujące do sprawdzianu – matematyka –

P. P. Mańkowska

Klasa IV – opieka od godz. 09.00 – 12.00  - P. A. Pospiech

Zajęcia z wychowawcami:

Mój żywot”  - filmik o bł. Edmundzie Bojanowskim ok.25min + prezentacje

List Pana Boga” + „ Słowo Boga na każdy dzień” + multimedialny quiz o bł. EB

 

 

ŚRODA 11 marca 2015r.

 

Godz./ klasy

I – III szkoła podstawowa

IV – VI szkoła podstawowa

I – III gimnazjum

8.00 – 9.00

zajęcia z zakonnikami.

Klasa IV i V - zajęcia z zakonnikami.

Klasa VI – zajęcia przygotowujące do sprawdzianu – język polski –

P. J. Pietrzykowska

Klasa IV – opieka – P. W. Jarus

MSZA Św.

9.30  – 10.30

zajęcia z zakonnikami.

MSZA Św.

Klasa I i II - zajęcia z zakonnikami.

Klasa III A B – zajęcia przygotowujące do egzaminu z języków nowożytnych – P. A. Andrzejewska, P. A. Pospiech, P. R. Ślusarz

11.00 – 12.00

MSZA Św.

Zajęcia z zakonnikami.

 Klasa I i II -zajęcia z zakonnikami.

Klasa III A B – zajęcia przygotowujące do egzaminu z historii i wos-u – P. K. Urbańczak,

 

·         Uczniowie w czasie drogi do kościoła i do szkoły są pod opieką wychowawców swoich klas lub przydzielonych opiekunów.

·         Uczniowie klas gimnazjalnych wychodzą do kościoła pod opieką wychowawców o godz. 7.45.

·         Świetlica przed zajęciami w szkole - P. T. Górczak, P. M. Rosik.

·         Świetlica po zajęciach przy kościele wychowawcy klas I – III i oddziału przedszkolnego.

·         Świetlica po zajęciach w szkole – P. T. Górczak, P. E. Dąbrowska,P. M. Rosik.

 

Zabawa w kalambury „Serdecznie dobry człowiek” - Klasy I – III szkoły podstawowej – poniedziałek.

Pomysły na różnorodność scenek:

- rodzice z dziećmi są na spacerze, pokazanie wzajemnej miłości

- pomagam mamie w różnych pracach domowych: myję naczynia, odkurzam, pomagam  piec ciasto

-koleżanka jest smutna i ją pocieszam, bawię się z nią

- koledzy się pokłócili i pobili są obrażeni na siebie, ale w końcu się godzą

- dzielę się swoim śniadanie z kolegą w szkole , który zapomniał przynieść kanapek do szkoły

- pani nauczycielce wysypały się spinacze, które niosła –dzieci szybko je pozbierały

-jestem z rodzicami w sklepie na zakupach i chcę koniecznie zabawkę, rodzice się nie zgadzają dziecko zaczyna tupać nogami, jest niezadowolone. Rodzice nie ulegają i wychodzą z dzieckiem ze sklepu. Później dziecko podchodzi do rodziców i przeprasza ich

- dwie koleżanki bardzo się przyjaźnią  ale jednocześnie wytykają palcami i wyśmiewają się innej koleżanki – ta widzi zachowanie dziewczynek smutna siada w kącie i płacze. Koleżanki, kiedy ją mijają i widzą, że się popłakała podchodzą do niej pocieszają i przepraszają.

- odwiedzam chorą leżącą w łóżku koleżankę, przynoszę jej lekcje

-itp.

Nagrodzenie  wszystkich aktorów gromkimi brawami. Podsumowanie zajęć podkreślając, że każdy z nas jak bł. Edmund Bojanowski może być dobry dla innych. jak świeca, która sama się spala a innym przyświeca.


BAL KARNAWAŁOWY DLA UCZNIÓW KLAS I –III ORAZ ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
W pierwszy dzień ferii 16 lutego 2015 r. w szkole w Pawłowicach odbył się balik karnawałowy  dla uczniów klas I – III oraz oddziału przedszkolnego Sponsorami baliku była rada rodziców, a słodki poczęstunek przygotowali uczniowie gimnazjum. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji baliku.

   zdjęcia: Klaudia Basiak

 PASOWANIE NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
To był wyjątkowy dzień dla uczniów klas I a i b  szkoły podstawowej w Pawłowicach. Zostali oni bowiem pasowani na czytelników szkolnej biblioteki, a towarzyszyły temu zabawy, konkursy i gry zręcznościowe, w których wzięli udział wszyscy uczniowie klas młodszych i oddziału przedszkolnego. Koleżanki z gimnazjum przeczytały zebranym bajkę i pomogły w organizacji tej uroczystości.

   Ewa Dąbrowska

WYSTAWA PRAC UCZNIÓW
Uczniowie klasy V i II gimnazjum Zespołu Szkół w Pawłowicach przygotowali, w ramach realizacji programu z historii, budowle romańskie i gotyckie. Autorzy prac wykazali się nie tylko pomysłowością, ale także znajomością zdobytej wiedzy na temat omawianych kierunków w sztuce.
Wszystkie budowle zostały zaprezentowane podczas szkolnej wystawy.


   Kinga Urbańczak

SPOTKANIE W STYLU VIOLETTY
17 lutego 2015 roku
Drogi Pamiętniku!
 
Dzisiaj byłyśmy na spotkaniu w szkolnej bibliotece. To spotkanie było niezwykłe, ponieważ dotyczyło naszej ulubionej bohaterki filmowej i literackiej – Violetty. Bawiłyśmy się doskonale.  Rozpoczęłyśmy od malowania paznokci kolorem ulubionym przez naszą idolkę.  Podrabiałyśmy podpis Violetty, w czym najlepsze były: Ola, Eliza i Wiktoria. Potem ozdabiałyśmy grafiką serduszka z materiału, oczywiście był to napis „Violetta”. Wyćwiczyłyśmy jeden krok tańca ze znanej piosenki. W pewnej chwili okazało się, że mamy gości – przybyli do nas chłopcy wystylizowani na Leona i Federico. Wspólnie ozdabialiśmy talerzyki motywami charakterystycznymi dla naszej bohaterki. Potem poczęstowaliśmy się babeczkami, a w jednej ukryty był orzeszek i ta dziewczyna, która ją wybrała, została okrzyknięta „ Orzechową Violettą” – los wybrał Elizę. Prezentowałyśmy się też przed komisją, w składzie pani Joanna Apolinarska, pani Małgorzata Matysiak i pani Elżbieta Polańska, która dokonała wyboru najlepszego przebrania. Pamiętajmy, że to tylko zabawa, ale I miejsce zajęły Ola i Zosia S., II miejsce Wiktoria Z. i Zosia Ł., III miejsce Wiktoria O. i Eliza, a wyróżnienia otrzymały Dominika i Ania. Wszystkie wypadłyśmy wspaniale. Chłopcy też się postarali. Było super!!!

                                                                                                                                                Eliza Hadrysia, Zosia Łaszczyńska, Ola Mazur, Wiktoria Ostropolska, Anna Piotrowiak, Dominika Ratajczak, Zosia Stachowiak, Wiktoria Zakrzewska i Krzysiek Bartlewicz, Bartek Jagielski razem z panią Ewą Dabrowską

Zajęcia podczas ferii zimowych 2014/2015
 

l.p.

Data

zajęć

klasa

Czas zajęć

Rodzaj zajęć

Prowadzący zajęcia

sala

1

16.02.2015r.

poniedziałek

III A B

9.00 – 11.00

Zajęcia przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego z języka niemieckiego.

A. Andrzejewska

7

III A B

9.00 – 11.00

Zajęcia przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego z języka angielskiego w ramach programu „Youngster”.

R. Ślusarz

8

III A B

11.00 –13.00

Zajęcia przygotowujące do egzaminu z  chemii.

D. Patelka

2

I – III ,

oddział przed.

9.00 – 13.00

Balik sportowy.

K. Majchrzak
M. Ratajczak
M. Błocian
H. Tobółka
W. Musielak
T. Górczak
E. Dąbrowska

hala

SP

Gimn.

 9.00 – 13.00

Tenis stołowy.

Z. Tomiński

mała sala gimn.

2

17.02.2015r.

wtorek

III A B

8.00 – 10.00

Przygotowanie do egzaminu z wos- u.

K. Urbańczak

11

VI

8.00 – 10.00

Przygotowanie do sprawdzianu – język polski.

J. Pietrzykowska

8

III A B

10.00 – 12.00

Przygotowanie do egzaminu z biologii.

E. Polańska

2

VI

10.00 – 12.00

Przygotowanie do sprawdzianu – matematyka.

P. Mańkowska

20

IV, Vdz.

8.00 – 12.00

Spotkanie w stylu Violetty.

E. Dąbrowska

biblioteka

I, II Gimn.

8.00 – 12.00

Piłka siatkowa

Z. Tomiński

hala

3

18.02.2015r.

środa

VI

9.00 – 11.00

Przygotowanie do sprawdzianu – język polski.

J. Pietrzykowska

8

III A B

9.00 – 11.00

Przygotowanie do egzaminu z matematyki.

G. Przybylska

8

III SP

9.00 – 11.00

Przygotowanie uczniów do gminnego konkursu matematycznego i ortograficznego.

W. Musielak

34

VI

11.00 –13.00

Przygotowanie do sprawdzianu – matematyka.

P. Mańkowska

20

III A B

11.00 –13.00

Przygotowanie do egzaminu z języka polskiego.

M. Żalik

21

II gim.

10.30 – 12.30

Kółko historyczne

K. Urbańczak

11

SP i Gimn. dz i chł.

9.00 – 13.00

Piłka nożna.

Z. Tomiński

hala

4

19.02.2015r.

czwartek

IV – VI

SP

I _ III gimn.

9.00- 13.00

Wyjazd do Gostynia na lodowisko.

M. Ratajczak
T. Górczak
A. Pospiech
E. Dąbrowska

 

5

20.02.2015r.

piątek

III A B

9.00 – 11.00

Przygotowanie do egzaminu z języka polskiego.

M. Żalik

21

VI

9.00 – 11.00

Przygotowanie do egzaminu z języka angielskiego.

R. Ślusarz

32

III A B

11.00 – 13.00

Przygotowanie do egzaminu z matematyki.

G. Przybylska.

20

VI

11.00 – 13.00

Ferie w świetlicy.

T. Górczak

świetlica

I – III

gimn.

9.00 – 13.00

Wyjazd do Leszna do kina.

M. Ratajczak
P. Mańkowska
A. Andrzejewska


 

PRZYWÓZ  UCZNIÓW  NA   ZAJĘCIA:

poniedziałek, środa, czwarte, piątek

OPOROWO – GODZ. 8,15

OPORÓWKO – GODZ. 8,20

LUBONIA – GODZ. 8,25

KOCIUGI – GODZ.8,35

ROBCZYSKO – GODZ.8,45

ROZWÓZ UCZNIÓW OD GODZINY  13.00    

Wtorek

OPOROWO – GODZ. 7,15

OPORÓWKO – GODZ. 7,20

LUBONIA – GODZ. 7,25

KOCIUGI – GODZ.7,35

ROBCZYSKO – GODZ.7,45

ROZWÓZ UCZNIÓW OD GODZINY  12.00  

   podpis

ZABAWA KARNAWAŁOWA
W czwartek 5 lutego 2015 r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Organizatorem dyskoteki był Samorząd Szkolny. Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie świetnie bawili się przy najnowszych przebojach muzyki młodzieżowej przygotowanych przez gimnazjalistów.

   Agnieszka Pospiech


DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Kochają nas, wspierają, zawsze są przy nas, na każdy smutek mają słodkie i pyszne rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie. Wnuki z oddziału przedszkolnego to czują i wiedzą dlatego zaprosiły swoje babcie i dziadków do szkoły na to najpiękniejsze ze wszystkich świąt, żeby podziękować im za dobro i wyrazić im swoją miłość. Dzieci przedstawiły swoim "Dziadkom najpiękniejsze piosenki i wiersze. Oczywiście były również życzenia, upominki i słodki poczęstunek dla zaproszonych gości.CYBERPRZEMOC
W dniu 28 stycznia 2015r. w Zespole Szkół w Pawłowicach odbyło się spotkanie dla rodziców, w ramach którego podsumowaliśmy pracę szkoły za I półrocze roku szkolnego 2014/2015.
Gościem spotkania był dr Mirosław Radoła, który mówił o zagrożeniach związanych z cyberprzemocą - zagrożenia dla dzieci i młodzieży płynące z Internetu, o pozornej anonimowości w sieci. Prelekcja miała na celu z jednej strony uświadomienie wszystkim konieczności osobistego przeciwstawiania się hejtowaniu, a z drugiej - pomóc rodzicom i nauczycielom, wspierać dzieci skrzywdzone tą formą przemocy w sieci.

   Mirosława Graf

PASOWANIE NA UCZNIA
Dnia 26 stycznia podczas uroczystego apelu odbyło się  pasowanie pierwszoklasistów na uczniów, w którym brało udział 50 uczniów  z klasy pierwszej. Pasowania dokonała pani dyrektor - Mirosława Graf. Do pasowania uczniów przygotowały wychowawczynie: p. Magdalena Ratajczak, p. Marzanna Błocian i p. Renata Szłapka. Na pamiątkę pasowania każdy uczeń otrzymał książkę ufundowane przez Radę Rodziców.

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY W PAWŁOWICACH
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, teren Wielkopolski nie znalazł się w granicach Rzeczpospolitej. Walka o powrót do macierzy rozpoczęła się 27 grudnia 1918r. w godzinach popołudniowych, gdy w centrum Poznania padły pierwsze strzały.
Polała się ofiarna krew powstańcza. Rozpoczął się bój mieszkańców całej  Wielkopolski o wolność oraz usunięcie pruskiego zaborcy. O powodzeniu powstania, zadecydował spontaniczny i masowy udział całego ludu wielkopolskiego.
Powstanie Wielkopolskie zakończyło się pełnym sukcesem wyzwoleńczym. To dzięki niemu, po 123 latach niewoli, ogłoszona została niepodległość, a Wielkopolska wróciła do upragnionej macierzy.
W historii naszego narodu było to jedyne powstanie zakończone zwycięstwem.
   
W środę 21 stycznia 2015r. w Zespole Szkół w Pawłowicach odbył się uroczysty apel z okazji ŚWIĘTA PATRONA SZKOŁY – POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH oraz pasowanie i ślubowanie klas pierwszych szkoły podstawowej.
W programie słowno – muzycznym, uczniowie szkoły pod opieką p. Kingi Urbańczak, ukazali drogę Wielkopolski do odzyskania wolności. W programie wykorzystano utwory poetyckie oraz pieśni patriotyczne.
Uroczystość swą obecnością zaszczycili zaproszeni goście, m. in. wójt gminy Krzemieniewo p. A. Pietrula, księża proboszczowie z Pawłowic i Oporowa, dyrektor I. Dymarski, dyrektorzy szkół  i przedszkoli, radni naszej gminy, sołtysi.
Dyrektor szkoły p. Mirosława Graf podziękowała uczniom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz gościom, którzy uczestniczyli w tak ważnym wydarzeniu życia szkoły.

   tekst: Kinga Urbańczak
zdjęcia: Kinga Urbańczak
Aleksandra MehrSZKOLNY KONKURS WIEDZY O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM
Uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum Zespołu Szkół w Pawłowicach, wzięli udział w SZKOLNYM KONKURSIE WIEDZY O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM. Jego celem było zachęcenie do poznawania historii regionu,  szerzenie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, a także kształtowanie wśród uczniów tożsamości regionalnej oraz poczucia więzi z regionem.
W konkursie wzięło udział 21 uczniów, po trzech przedstawicieli z każdej klasy. Wśród konkursowiczów znaleźli się uczniowie, których przodkowie byli czynnymi uczestnikami jedynego zwycięskiego powstania w dziejach naszego narodu.
Komisja konkursowa po sprawdzeniu testów przyznała następujące miejsca:

SZKOŁA PODSTAWOWA:
I miejsce:      Paulina Ratajczak           kl. VI

II miejsce:     Dominika Ratajczak       kl. IV

III miejsce:    Dawid Majewski             kl. VI
                    Małgorzata Rembelska  kl. VI
                    Nina Żalik                        kl. IV

GIMNAZJUM:
I miejsce:     Zofia Gluma                     kl. III A
                   Barbara Oleszak             kl. III B

II miejsce:    Gabriel Giera                  kl. II
                   Kacper Kubiak                kl. III B
                   Zuzanna Stachowiak        kl. III B

III miejsce:  Dawid Andrzejczak          kl. I

Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki upominek. Natomiast  podczas uroczystego apelu zostały ogłoszone wyniki konkursu oraz wręczone nagrody zwycięzcom przez Wójta Gminy Krzemieniewo p. A. Pietrulę i p. Dyrektor M. Graf.

tekst: Kinga Urbańczak
zdjęcia: Kinga Urbańczak
Aleksandra MehrSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
„ORDER DLA POWSTAŃCA WIELKOPOLSKIEGO”

Uczniowie klas I – III szkoły podstawowej Zespołu Szkół w Pawłowicach, wzięli udział w SZKOLNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM „ORDER DLA POWSTAŃCA WIELKOPOLSKIEGO”. Jego celem było popularyzowanie wiedzy historycznej o Powstaniu Wielkopolskim, rozwijanie zainteresowań historycznych oraz kształcenie zdolności plastycznych.
W konkursie wzięło udział wielu z grona naszych uczniów.
Szkolna komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

I miejsce:     Julia Adamczak
                   Izabela Kowalczyk
                   Aleksandra Olejnik

II miejsce:   Natalia Jakubowska
                  Julia Juszczak
                  Maciej Maciejewski

III miejsce: Jakub Andrzejczak
                  Maja Janowicz
                  Kacper Musielak
                  Kacper Wytykowski

WYRÓŻNIENIE: Dawid Rychter

Nagrodzone prace uczniów znalazły się na szkolnej wystawie, a wyniki konkursu plastycznego zostały ogłoszone podczas uroczystego apelu. Nagrody zwycięzcom wręczyła p. Dyrektor M. Graf.   tekst: Kinga Urbańczak
zdjęcia: Kinga Urbańczak
Aleksandra Mehr


SPOTKANIE Z ŻUŻLOWCEM TOBIASZEM MUSIELAKIEM
W dniu 20. stycznia 2015  roku w Zespole Szkół w Pawłowicach odbyło się spotkanie uczniów z  żużlowcem Tobiaszem Musielakiem zawodnikiem Fogo Unii Leszno, której barwy reprezentuje od 2009 roku. Od sezonu 2011 jest członkiem  żużlowej reprezentacji Polski juniorów. Wicemistrzem Europy juniorów z 2012 roku.
Musielak jest brązowym medalistą mistrzostw Polski par klubowych na żużlu z 2009 roku i młodzieżowych mistrzostw Polski par klubowych na żużlu z 2011 roku. 8. zawodnik finału indywidualnych mistrzostw Europy juniorów na żużlu z 2010 roku. W 2011 roku zajął 5. miejsce w finale tej samej imprezy. Rok później zdobył tytuł wicemistrza Europy juniorów.
Swoją pierwszą jazdę motocyklem żużlowym odbył 7. kwietnia 2007 roku. 17. kwietnia 2009 roku zdał egzamin na licencję żużlową.
Zaproszony gość opowiadał o swoich sukcesach i karierze motocyklowej. Tobiasz Musielak podkreślał w swych wypowiedziach, że w życiu należy mieć marzenia i pasje, które pomagają w osiągnięciu wyznaczonych sobie celów. Jednak aby osiągnąć sukces należy wytrwale i systematycznie pracować przez cały rok.
Na zakończenie spotkania uczniowie mieli okazje do zadania zawodnikowi Fogo Unii Leszno pytań, zdobycia autografu czy też pamiątkowej fotografii.


KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ CHOINKĘ
Choinka
jest znakiem Świąt Bożego Narodzenia,
niemym świadkiem najpiękniejszych życzeń,
oraz strażniczką ukrytych pod nią prezentów.
Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie ponownie zaprosiło mieszkańców naszej gminy do udziału w konkursie na „Najpiękniejszą choinkę”. Jego celem było pobudzenie aktywności twórczej mieszkańców oraz prezentacja twórczości dzieci, młodzieży i dorosłych, aby ukazać radość, klimat i nastrój Świąt Bożego Narodzenia.
Wszyscy uczestnicy ubierali zielone drzewka własnoręcznie wykonanymi ozdobami, w niedzielę 21 grudnia 2014r. w Garzynie.
W konkursie wzięli udział członkowie Kółka Historycznego Gimnazjum naszej Szkoły, wspólnie z opiekunem p. K. Urbańczak, ponieważ była to doskonała okazja do kultywowania polskich tradycji bożonarodzeniowych.
Imprezie, której tłem stały się pięknie udekorowane choinki, towarzyszył śpiew kolęd oraz występ dzieci. Konkurs zakończył się wręczeniem wszystkim uczestnikom dyplomów i słodkich upominków.

   Kinga Urbańczak

Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego

Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego dla uczniów gimnazjów województwa wielkopolskiego

ETAP REJONOWY

rok szkolny 2014/2015

WYNIKI

KOD UCZNIA

LICZBA PUNKTÓW

JP01

32

JP02

37

JP03

33

JP04

37

JP06

36

JP07

26

JP08

40

JP09

43

JP10

28

JP11

44

JP13

32

JP14

40

JP15

30

JP16

36

JP17

36

JP18

34

JP19

18

JP20

35

JP21

32

JP22

26

JP23

30

JP24

37

JP25

37

JP26

29

JP27

41

JP28

36

JP29

37

JP30

31

JP31

31

JP32

50

JP33

31

JP34

35

JP35

31

JP36

44

JP37

34

JP38

42

JP39

42

JP40

37

JP41

40

JP42

42

JP43

35

JP44

36

JP45

31

JP46

32

JP47

27

Po wcześniejszym umówieniu się z Przewodniczącą Rejonowej Komisji Konkursowej p. Moniką Żalik (tel. Szkoły 655368217) uczeń/uczennica i/lub opiekunowie prawni mają możliwość wglądu do prac w następujących terminach: środa (14.01.15 r.) 15.00 – 16.30, piątek (16.01.15 r.) 14.00 – 15.00.


X Międzyszkolny Konkurs Śpiewaczy – kolędy, pastorałki, piosenki zimowe


8 stycznia 2015 r. w Zespole Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kąkolewie odbył się X Międzyszkolny Konkurs Śpiewaczy – kolędy, pastorałki, piosenki zimowe.
Celem konkursu było propagowanie wokalnej twórczości dziecięcej i młodzieżowej. Uczniowie mogli wykonać jeden utwór w kategoriach wiekowych: soliści klas 1- 3, 4 – 6 i gimnazjum oraz zespołu wokalnego. Jury wysłuchało ponad 50 prezentacji.
Z okazji jubileuszu na uczestników czekało wiele atrakcji, między innymi koncert absolwentki Szkoły w Kąkolewie, jak i laureatki konkursów ogólnopolskich - Magdaleny Katarzyńskiej.
Wszyscy uczniowie, którzy reprezentowali naszą Szkołę zostali nagrodzeni. Niezwykły sukces odniosła Nina Żalik, która zdobyła Grand Prix całego Konkursu.
W kategorii solistów klas 4 – 6 wyróżnienie otrzymały: Patrycja Błocian i Karolina Jakubowska. W kategorii solistów gimnazjum Kacper Kubiak wyśpiewał II miejsce, a Bartosz Mania III.
Laureatom gratulujemy!

   Anna Kasińska

II Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek
3 stycznia 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie odbył się II Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek. Celem przeglądu była prezentacja twórczości kolędniczej przez dzieci i młodzież. Bardzo ważna jest pielęgnacja tradycji śpiewania utworów świątecznych wśród młodego pokolenia.
Naszą szkołę w kategorii solistów klas 4 – 6 reprezentowali: Roksana Andrzejewska, Patrycja Błocian, Karolina Jakubowska, Agata Jankowiak, Julia Raburska i Nina Żalik, natomiast w kategorii gimnazjum: Jagoda Dudka, Kacper Kubiak i Bartosz Mania.
W kategorii klas 4 – 6 nasza uczennica Nina Żalik zajęła I miejsce. Nina od kilku lat uczy się śpiewu solowego w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie u P. Anny Śródy. Odnosi sukcesy zarówno w konkursach szkolnych, regionalnych, jak i ogólnopolskich. Laureatce gratulujemy!

   Anna Kasińska

JASEŁKA
19 grudnia o godzinie 9.00 odbyło się tradycyjne spotkanie świąteczne dla uczniów i pracowników Zespołu Szkół w Pawłowicach. Uczniowie klas IV i VI przygotowani przez panie Joannę Pietrzykowską i Annę Kasińską zaprezentowali piękne tradycyjne jasełka O odpowiednie tło spektaklu zadbała również pani Magdalena Ratajczak. W specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w scenografii nawiązującej do Betlejem młodzi artyści przedstawili sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Byli: św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, Herod, Diabeł, Śmierć, aniołowie, pasterze i dzieci. Przypominając historię nowonarodzonego Dzieciątka, zwrócili uwagę na istotę tego wydarzenia i wprowadzili widzów w magiczny nastrój świąt Bożego Narodzenia. Wiele emocji dostarczyły widzom kolędy i pastorałki wspaniale zaśpiewane i przez solistów, i przez chór. Pani Dyrektor podziękowała młodym wykonawcom i przy okazji złożyła zebranym świąteczne życzenia. Wszyscy w radosnych nastrojach rozeszli się do sal, w których odbyły się klasowe spotkania wigilijne. Składaniu życzeń i śpiewaniu kolęd nie było końca ... i w tym świątecznym klimacie pożegnaliśmy się aż do Nowego Roku.


   Joanna Pietrzykowska


JESTEŚMY Z WAMI CAŁY CZAS
18 grudnia w naszej szkole po raz 11 odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów zamieszkałych na terenie gminy Krzemieniewo. W atmosferze wzajemnej życzliwości i zrozumienia uczestnicy i zaproszeni goście mile spędzili czas. Na początku były życzenia, które składali, m.in.: pani Dyrektor Mirosława Graf, wójt Krzemieniewa Andrzej Pietrula i przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego Jan Szkudlarczyk. W świąteczny nastrój wprowadzili wszystkich obecnych na spotkaniu uczniowie ZS w Pawłowicach. Świąteczne przedstawienie przygotowane zostało przez panie Joannę Pietrzykowską i Annę Kasińską przy współpracy z panią Magdaleną Ratajczak. Po części artystycznej wszyscy łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia i wspólnie zasiedli do wigilijnego stołu. W imieniu osób niepełnosprawnych wszystkim zaangażowanym serdecznie podziękowała organizatorka i prowadząca spotkanie p. Józefa Adamska.

   Joanna Pietrzykowska

Jasełka z przedszkolu
17 grudnia w oddziale przedszkolnym przy Zespole Szkół w Pawłowicach odbyły się tradycyjne Jasełka. W przepięknych strojach przygotowanych przez rodziców oraz w scenografii nawiązującej do Betlejem, przedszkolacy przedstawili sceny narodzin Dzieciątka Jezus i tym samym pokazali swoje aktorskie talenty. Przedstawienie było wyjątkowe. Pięknie zaśpiewane kolędy i pastorałki w pełni oddawały  wyniosłość i powagę, a zarazem radość ze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Rodzice i zaproszeni goście po zakończonym występie nagrodzili przedszkolaków gromkimi brawami. Na przedszkolaków czekała również wspaniała niespodzianka od samego Świętego Mikołaja…

   Karolina Majchrzak

SPOTKANIE Z KOŁEM EMERYTÓW


CZY ZAWSZE WIESZ, CO PIJESZ I JESZ?
Sięgając po kromkę chleba, owoc lub szklankę soku, najczęściej myślimy jedynie o zaspokojeniu naszego głodu lub pragnienia. Często nie zastanawiamy się, co zawierają produkty spożywcze, które konsumujemy.
W Zespole Szkół Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Pawłowicach, uczniowie klasy IV i V ponownie mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach warsztatowych z cyklu „Spotkania z nauką”, które odbyły się 9 i 10 grudnia br. Zajęcia tradycyjnie prowadził mgr Rafał Łęcki z firmy edukacyjnej „Zielona Mysz”. Uczestnicy warsztatów samodzielnie określali zawartość skrobi w różnych produktach, analizowali też różnice zawartości witaminy C w wybranych owocach, ich przetworach i preparatach witaminowych. Obserwując „fajerwerk” z mąki uczniowie przekonali się również o tym, że substancje odżywcze są dla człowieka źródłem energii. Odpowiadali na pytania problemowe ( Dlaczego nie należy kichać podczas przygotowywania ciasta? Dlaczego lepiej pić soki przygotowane z naturalnych świeżych owoców). Sprawdzili również doświadczalnie wpływ alkoholu na białko jaja kurzego.
Celem zajęć było nie tylko przeprowadzenie prostego testu na obecność skrobi w produktach spożywczych, ale też zapoznanie uczniów z techniką prostych metod analityki laboratoryjnej, wykorzystaną przy analizie zawartości witaminy C w różnych produktach. Zajęcia te z pewnością pomogły uczniom krytycznie odnosić się do niektórych informacji, zawartych na etykietach produktów spożywczych.
Zrealizowane zajęcia warsztatowe były spójne z realizowaną tematyką zajęć na lekcjach przyrody, a jednocześnie stanowiły wstęp do nauki chemii w gimnazjum.


„SZUKAMY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA” – WYCIECZKA KLAS 2 i 3 DO NENUFARU W KOŚCIANIE
W czwartek (11 grudnia 2014 r.) z samego rana klasy 2 i 3 pod opieką pań Wiesławy Musielak, Ewy Dąbrowskiej i Henryki Tobołki wybrały się na poszukiwania Świętego Mikołaja do Nenufaru w Kościanie, gdzie czekało wiele atrakcji. Dzieci musiały wykonać kilka zadań, by zasłużyć na prezent od Świętego Mikołaja: malowały pierniki, ubierały choinki, śpiewały kolędy. Po tych wszystkich zadaniach nadszedł czas na poszukiwania Świętego Mikołaja. Dzieci przechodziły przez mosty, aż dotarły do Bajkowej Krainy, bo tam ukrył się Święty Mikołaj, który zaprowadził dzieci na ciepłe kiełbaski a później wręczył im upominki. Udział uczniów w  programie „Szukamy Świętego Mikołaja” wymagał dużego zaangażowania, wykonywania czynności i uważnego słuchania. Przybliżył ducha Świąt Bożego Narodzenia i uświadomił wszystkim to, co w nich najistotniejsze.

   Henryka Tobółka

JAK USTRZEC SIĘ PRZED ZACZADZENIEM?
Rozpoczęcie sezonu grzewczego w naszych domach to dobry moment na przypomnienie zasad bezpieczeństwa, związanych z użytkowaniem różnego typu urządzeń grzewczych, których niesprawność lub niewłaściwe użytkowanie może doprowadzić do wydzielania czadu. W związku z tym, w Zespole Szkół w Pawłowicach, 1 grudnia br. odbyła się prelekcja, przeprowadzona przez przedstawiciela Straży Pożarnej, który przedstawił uczniom przykłady zagrożeń, wynikających z niesprawności przewodów kominowych, wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie ww. przewodów może wynikać z niesolidności osoby dokonującej konserwacji, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności okien i drzwi, w związku np. z wymianą starych okien i drzwi na nowe. Podał również sposoby zabezpieczeń przed zaczadzeniem: przeglądy urządzeń, przeglądy kominiarskie, wietrzenie pomieszczeń, niezasłanianie kratek wentylacyjnych i otworów nawiewowych, dokonywanie okresowych przeglądów instalacji gazowej, systematyczne sprawdzanie dostępu powietrza do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia, w których przebiega spalanie węgla, gazu, koksu itd. Przestrzegł również uczniów przed bagatelizowaniem przez uczniów objawów zatrucia tlenkiem węgla, takich jak: bóle i zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszność, trudności w oddychaniu, senność, nudności. Uczniowie dowiedzieli się również o możliwości stosowania czujników tlenku węgla, które całodobowo są w stanie zasygnalizować obecność czadu w pomieszczeniach.
Wizyta przedstawiciela Straży Pożarnej w naszej szkole wpisuje się w realizację projektu edukacyjnego „Bezpieczni w szkole i poza nią”, który jest realizowany w ZS Pawłowice w roku szkolnym 2014/2015.
 

WYNIKI WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO – ETAP SZKOLNY, W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

Nazwa konkursu

Liczba uczestników

Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego

Nauczyciel prowadzący

Termin etapu rejonowego konkursu

Konkurs Przyrodniczy

5

0

-

-

Konkurs Języka Polskiego

10

0

-

-

Konkurs Matematyczny

12

Paulina Ratajczak
Michał Pindara

Paulina Mańkowska
Maria Wawrzyniak

08 stycznia 2015r.

   Maria Wawrzyniak

WYNIKI WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH  DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW
WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO – ETAP SZKOLNY, W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

Nazwa konkursu

Liczba uczestników

Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego

Nauczyciel prowadzący

Termin etapu rejonowego konkursu

Konkurs Historyczny

3

0

-

-

Konkurs Matematyczny

11

0

-

-

Konkurs Geograficzny

6

0

-

-

Konkurs Języka Angielskiego

7

Michał Karolak

Renata Ślusarz

09 stycznia 2015r.

Konkurs Języka Polskiego

5

Zuzanna Stachowiak

Monika Żalik

10 stycznia 2015 r.

Konkurs Biologiczny

3

0

-

-

Konkurs Fizyczny

3

0

-

-

Konkurs Chemiczny

3

0

-

-

   Maria Wawrzyniak

ZABAWA ANDRZEJKOWA
We wtorek 25 listopada 2014r. odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa. Organizatorem andrzejek był Samorząd Szkolny, natomiast muzyka została przygotowana przez uczniów klas gimnazjalnych.
Uczniowie najmłodszych klas mogli wziąć udział we wróżbach andrzejkowych oraz w zorganizowanych zabawach przy muzyce. Starsi uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści wraz z wychowawcami zorganizowali w klasach poczęstunek oraz bawili się przy młodzieżowych przebojach muzycznych.
   Agnieszka Pospiech

KONKURS ŚWIĄTECZNY
W listopadzie Samorząd Szkolny Zespołu Szkół w Pawłowicach zorganizował konkurs na najładniejszą kartkę i ozdobę świąteczną. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy włożyli wiele pracy w wykonane własnoręcznie ozdoby i kartki.
21 listopada, podczas zebrania z rodzicami, miała miejsce wystawa zgromadzonych przez samorząd prac.
WYNIKI KONKURSU ŚWIATECZNEGO
SZKOŁA PODSTAWOWA
KARTKA ŚWIĄTECZNA

I MIEJSCE
Dawid Wojnowski – kl. „0”
Karolina Śmieszała – kl. III
Dominika Ratajczak – kl. IV
Zofia Stachowiak – kl. V

II MIEJSCE
Jakub Andrzejczak – kl. II
Bartosz Jakubowski – kl. II
Agata Jankowiak – kl. IV
Filip Rozwalka – kl. IV
Piotr Reddig – kl. V

III MIEJSCE
Julia Adamczak – kl. „0”
Natalia Glapiak – kl. „0”
Ewelina Józefiak – kl. „0”
Kamil Skorczyk – kl. Ib
Kamil Bartlewicz – kl. II
Michał Maślonka – kl. II
Konrad Adamczak – kl. IV
Eliza Hadrysiak – kl. V
Wiktoria Zakrzewska – kl. V
OZDOBA ŚWIĄTECZNA

I MIEJSCE
Teresa Kozłowska – kl. Ia
Igor Biernaczyk – kl. Ia
Filip Śniegucki – kl. Ia
Jakub Andrzejczak – kl. II
Eliza Hadrysiak – kl. V

II MIEJSCE
Norbert Kubiak – kl. Ia
Kacper Musielak – kl. Ia
Zofia Stachowiak – kl. V
Paulina Ratajczak – kl. VI

III MIEJSCE
Kacper Teodorczyk – kl. Ia
Mateusz Kolańczyk – kl. Ia
Oskar Śniegucki – kl. II
Karolina Peplińska – kl. III
GIMNAZJUM
KARTKA ŚWIĄTECZNA

I MIEJSCE
Dawid Andrzejczak – kl. I
Mikołaj Giezek – kl. I
Natalia Kubiaczyk – kl. II

II MIEJSCE
Zofia Kurowska – kl. II
Jakub Wieland – kl. IIIa

III MIEJSCE
Michalina Zygner – kl. II
Zuzanna Stachowiak – kl. IIIb

wyróżnienie
Aleksandra Rosińska – kl. I
Karol Skorczyk – kl. IIIb

OZDOBA ŚWIĄTECZNA

I MIESCE
Dawid Andrzejczak – kl. I

II MIEJSCE
Zuzanna Baksalary – kl. II

III MIEJSCE
Małgorzata Kubiak – kl. IIIb

wyróżnienie
Aleksandra Mehr – kl. IIIb

   Agnieszka Pospiech

DIAGNOZOWANIE PREDYSPOZYCJI ZAWODOWYCH UCZNIÓW
W Zespole Szkół Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Pawłowicach rozpoczęto realizację zajęć dla uczniów klas trzecich gimnazjum, które mają na celu ich preorientację zawodową. Zajęcia te, rozpoczęte w dniu 20 listopada 2014 roku, realizowane są przy ścisłej współpracy z Powiatową Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Lesznie i prowadzone przez jej dyrektorkę, mgr Iwonę Lipowy. Zaplanowane działania wynikają z konieczności wspierania sytuacji edukacyjnej młodzieży, zamieszkującej tereny wiejskie i podnoszenie poziomu ich wykształcenia. Obejmują one wszystkich uczniów, którzy stają przed wyborem dalszej drogi kształcenia lub wręcz wyborem zawodu, wykonywanego w niedalekiej przyszłości. Stąd też konieczne jest postawienie właściwej diagnozy, która wynika z przeprowadzanych w pierwszej kolejności testów psychologicznych, przygotowanych przez pracowników PPPP.
Poszerzenie oferty Szkoły związane z poradnictwem i doradztwem edukacyjno-zawodowym oraz informowaniem uczniów o korzyściach płynących z wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej i możliwościach dalszego kształcenia, jest nie tylko zgodna z priorytetami Unii Europejskiej, lecz również z priorytetami Ministra Edukacji Narodowej oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Dyrekcja i grono pedagogiczne Szkoły wykazują również troskę o uczniów, mających problemy w nauce lub zagrożonych z innych przyczyn wypadnięciem z systemu szkolnictwa. Realizowane zajęcia mają charakter psychologiczno-pedagogiczny i w szczególności nakierowane są na wspieranie dalszej kariery naszych uczniów. Po wypełnieniu przez uczniów klas trzecich Gimnazjum różnorodnych testów psychologiczno-pedagogicznych, dokonana zostanie przez psychologa dokładna ich analiza, której celem jest stwierdzenie predyspozycji edukacyjnych i zawodowych naszych 16-latków. Dowiedzą się oni o swoich możliwościach, które nie zawsze byli w stanie sobie sami uświadomić, a obiektywne spojrzenie psychologa pozwoli wielu z nich odkryć własny potencjał. Czekająca naszych uczniów w najbliższym czasie zmiana szkoły, a co za tym idzie zmiana warunków kształcenia oraz wejście w nowe środowisko, są dla nich procesami bardzo stresującymi, dlatego istotne jest, aby w jak największym stopniu wesprzeć ich w tym trudnym dla nich momencie. Po przeprowadzeniu przez pracowników PPPP dokładnych analiz różnorakich testów, rozwiązywanych przez naszych trzecioklasistów, zostanie sporządzona charakterystyka cech osobowości każdego z nich, ich predyspozycji i umiejętności, a także zamiłowań. Na ich podstawie z pewnością łatwiej będzie naszym uczniom dokonać właściwego wyboru drogi dalszego kształcenia. Aby jeszcze bardziej wesprzeć ich w tym zakresie, organizowane są spotkania z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych, którzy przyjadą do naszej szkoły i wyjaśnią, jakie specjalności czy zawody można zdobyć, kształcąc się w ich placówkach.   Elżbieta Polańska


GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
W ZESPOLE SZKÓŁ W PAWŁOWICACH

W piątek 7 listopada 2014r. świętowaliśmy w Szkole Podstawowej i Gimnazjum imienia Powstańców Wielkopolskich w Pawłowicach, gminne obchody 96. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. O godz. 10.00 zebrali się w budynku szkoły dostojni goście, wszyscy pracownicy i uczniowie szkoły oraz mieszkańcy gminy Krzemieniewo.
Wszystkich obecnych powitała pani Dyrektor Maria Wawrzyniak. Wspólnie ze społecznością szkolną i lokalną świętowali między innymi wójt gminy Krzemieniewo pan Andrzej Pietrula, radni, dyrektorzy szkół i przedszkoli, księża, sołtysi naszej gminy oraz przedstawiciele Rady Rodziców, przewodnicząca Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów p. U. Maciejczak, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich p. A. Dolacińska.
Koncert Niepodległościowy, w którym wystąpili uczniowie szkoły, przygotowała p. K. Urbańczak przy współpracy p. W. Musielak, p. W. Jarusa oraz p. M. Rosika.
Podczas uroczystości uczczono pamięć wszystkich poległych, którzy walczyli o wolną Polskę zarówno w I, jak i w II wojnie światowej oraz w Powstaniu Warszawskim, ponieważ rok bieżący obfituje w doniosłe rocznice wydarzeń historycznych.
Poza tym delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze przy pomniku poległych w I wojnie światowej, który znajduje się przy kościele parafialnym w Pawłowicach.
Wszyscy uczestnicy gminnych obchodów Święta Niepodległości w Pawłowicach dali piękny przykład postawy patriotycznej.

   Kinga Urbańczak


KONKURS PRZYRODNICZY

Pięcioro uczniów z klas trzecich gimnazjum Zespołu Szkół w Pawłowicach wzięło udział w konkursie, zorganizowanym przez Fundację „Biblioteka Ekologiczna”. Tematyka konkursu dotyczyła unikalności obszarów cennych przyrodniczo, różnorodności fauny i flory, a także rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było fotograficzne ich udokumentowanie. Uwieńczeniem konkursu był wernisaż prac uczniowskich, zorganizowany przez wspomnianą Fundację w Poznaniu, na który zaproszeni zostali wszyscy nasi uczniowie, których prace znalazły się na wystawie. Na uznanie jury (wyróżnienie) zasłużyło zdjęcie purchawicy olbrzymiej, wykonane przez Klaudię Basiak. Purchawica olbrzymia to gatunek grzyba, występujący w okolicach Pawłowic, a nawet na trawniku naszej szkoły. Jesienią tego roku pojawiło się na nim aż 9, ogromnych jak dynie, owocników tego chronionego gatunku. Cała społeczność uczniowska obserwowała ich wzrost we wrześniu i październiku. Na uwagę zasługuje świadomość przyrodnicza naszych uczniów – wszystkie owocniki przetrwały na trawniku naszej szkoły nieuszkodzone. Z pewnością populacja tego gatunku będzie dzięki temu wzrastać. Finaliści konkursu – Zuzanna Stachowiak, Maria Śmieszała, Jakub Wieland, Klaudia Basiak i Aleksandra Mehr – otrzymali od organizatora nagrody książkowe o tematyce przyrodniczej.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
W dniu 05 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek.
W tym roku uczniowie przenieśli się w świat czarów i magii Harry'ego Pottera przebierając się za bohaterów serii książek J.K Rowling.
Konkursowi na najlepsze przebranie towarzyszyły konkursy plastyczny i literacki. Konkurs plastyczny przeznaczony dla najmłodszych uczniów  polegał na wykonaniu ilustracji do przeczytanego fragmentu książki. Zadaniem uczniów z klas 4-6 było zaprojektowanie okładki kolejnej części przygód młodego czarodzieje a chętni gimnazjaliści mieli napisać krótką recenzję zachęcając do jej przeczytania.

Wyniki konkursu
Przdszkole i klasy 1-3
 • Wyróżnienia otrzymują: cała grupa przedszkolna oraz Leszek Michalak, Julia Juszczak,
 • Ngarody otrzymują: Ewelina Józefiak, Kacper Peliński, Lilianna Białek, Jeremiasz Włodarczyk (kl.2), Tobiasz Małecki (kl.3).
Klasy 4-6
 • Nagrody otrzymują: Dominika Ratajczak, Karolina Jakubowska, Julia Raburska, Nina Żalik,
 • Wyróżnienia otrzymują: Nikodem Krauze, Paulina Ratajczak.
Gimnazjum
 • Nagrody otrzymują: Joanna Kaczmarek, Michał Karolak,
 • Wyróżnienie otrzymuje Michalina Zygner.
Renata Ślusarz


SPOTKANIE POETYCKIE
W ramach XX Dnia Leszczyńskiego XXXVII Międzynarodowego Listopada Poetyckiego 6 listopada br. uczniowie klasy III b zostali zaproszeni przez Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie – Bibliotekę w Pawłowicach na lekcję i spotkanie poetyckie z Panią Marleną Zynger.
W nadzwyczajny i przekonywujący sposób poetka zainteresowała uczniów poezją, zapoznała ich z kwartalnikiem literacko-kulturalnym „LiryDram”, którego jest redaktorką naczelną, przepięknie czytała swoje wiersze. Trzecioklasiści pod kierunkiem p. Zynger wspólnie napisali optymistyczne wiersze, których dzięki interpretacji naszego wspaniałego Gościa słuchało się ciekawie. Oto one:

Mam na imię Dominik                         Mam na imię Dawid
I lubię grać w piłkę.                             I uczęszczam do szkoły w Pawłowicach.
Dziś czuję się wspaniale.                      Dzisiejszy dzień jest wspaniały i cudowny.
Nie lubię chodzić do szkoły.                 Lubię grać w piłkę nożną.
Kocham piłkę nożną.                           Kocham muzykę Justina Bibera.
Lubię, kiedy szumią liście,                    Jutro będzie piątek.
Robić wszystko, co się kocha.             Ściany są białe.
Ściany są białe, a lampy się świecą.      Życie rozwija się wiosną,
Szyby są małe, a lampy świecą.            Wtedy świat jest piękniejszy.
Życie jest piękne.                                 Życie jest największym darem.

Pani Marlena Zynger to bardzo miła, mająca dobry kontakt z młodzieżą osoba. Następnie podziękowała uczniom, życzyła wielu sukcesów, realizacji planów i odkrywania nieznanych zakamarków swoich dusz; wszyscy otrzymali od poetki autografy. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcie.

   Monika Żalik

Kibic przez duże K
O naszym udziale w organizowanym przez Policję, Klub Fogo Unia Leszno, Starostwo Powiatowe w Lesznie oraz Miasto Leszno projekcie „Kibic przez duże K” informowaliśmy w czerwcu, gdy dopingowaliśmy leszczyńskich żużlowców na Stadionie im. Alfreda Smoczyka.
W miniony wtorek tj. 28 października gościliśmy kom. Sławomira Glapiaka, zastępcę Naczelnika Komendy Policji w Lesznie. Uczniowie klas II i III gimnazjum uczestniczyli w prelekcji, dzięki której zdobyli szczegółowe informacje nt. zadań policji, jej działań na rzecz bezpieczeństwa podczas różnych imprez masowych. Następnie nasi gimnazjaliści zostali zaproszeni na uroczystą Galę podsumowująca realizację programu. 24 listopada br. w auli PWSZ w Lesznie spotkają się: młodzież z 12 gimnazjów, które przystąpiły do akcji, przedstawiciele samorządów i zawodnicy KS FOGO Unia Leszno. Wtedy rozstrzygnięty zostanie konkurs na najlepiej przygotowane do kulturalnego kibicowania gimnazjum.   Monika Żalik

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI
Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum ZS Pawłowice mieli okazję kolejny raz spotkać się z policjantami. Prelekcja odbyła się 21 października br. i dotyczyła tym razem spraw związanych z karalnością i możliwościami przesłuchiwania nieletnich. Przypomniano uczniom o zasadach określonych przez prawo i o konsekwencjach, jakie pociąga za sobą ich nieprzestrzeganie. Prelekcja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem uczniów, którzy zadawali policjantom wiele pytań.


GRA MIEJSKA - „GDZIE JEST PRACA?”
    W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w dniu 21 października sześcioro uczniów z klas trzecich naszego gimnazjum wzięło udział w grze miejskiej "Gdzie jest praca?" w Lesznie. Gra realizowana była przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu we współpracy z pracodawcami rzemieślnikami z Wielkopolski w ramach projektu „Społecznie odpowiedzialne rzemiosło” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Gra adresowana była do uczniów, którzy chcą wybrać jako dalszą ścieżkę kariery szkołę zawodowa lub też rozważają taką możliwość.
    Podczas gry uczniowie mieli możliwość odwiedzenia zakładów pracy, rozmowy z przedsiębiorcami, spotkania z doradcą zawodowym oraz poznania ścieżek kariery zawodowej. A wszystko to w formie zabawy połączonej z rywalizacją. Nasza drużyna "czerwoni" odwiedziła piekarnię Ratajczk-Gawlicki przy ul. Wolności oraz zakład lakierniczy Rafała Szudry przy ul. Luksemburskiej. W obu zakładach powitano nas bardzo serdecznie i ...kazano trochę popracować. W piekarni z zapałem wyrabialiśmy bułeczki i rogaliki a w lakierni fachowo polakierowaliśmy blat. Musieliśmy też rozwiązać mnóstwo zadań znajdujących się w zestawie które, biorąc pod uwagę wyznaczony limit czasowy i odległości do pokonania pieszo, wcale nie były takie łatwe.
    Wszyscy jednakże robiliśmy co w naszej mocy aby sprostać postawionym wymaganiom. Za rok na pewno będziemy pierwsi.   Renata Ślusarz

SPEKTAKL
21 października w ZS Pawłowice, uczniowie gimnazjum obejrzeli spektakl o charakterze profilaktycznym „100 km/h przez życie”, którego celem było uzmysłowienie młodzieży tempa uzależnienia oraz skutków zażywania narkotyków, propagowanie postawy rozwijania swoich pasji i zainteresowań, a także uświadomienie szybkiego i nieuchronnego upływu czasu oraz kruchości ludzkiego życia. Aktorzy realizujący spektakl mieli również na celu przekonanie odbiorców o wadze, konsekwencjach oraz nieodwracalności każdego kroku i życiowych wyborów. Ciekawy scenariusz programu utrzymywał uczniów w napięciu, ponieważ aktorzy Krakowskiego Centrum Profilaktyki dostarczyli im wielu emocji, związanych z tematyką zażywania narkotyków, które są zabójcze w skutkach. Po spektaklu aktorzy poprowadzili prelekcję na tematy poruszane w widowisku.


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O JANIE PAWLE II
W dniu 17 października 2014 r. w Szkole Podstawowej w Dąbczu odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II.
W etapie szkolnym wzięło udział 25 uczniów z klas IV-VI, natomiast do kolejnego etapu zakwalifikowali się: Dominika Ratajczak (kl. IV), Michał Pindara (kl. V) i Paulina Ratajczak (kl. VI). Konkurs miał za zadanie pogłębienie wiedzy na temat życia i nauczania Sługi Bożego oraz motywowanie do naśladowania Wielkiego Polaka.
W etapie międzyszkolnym znaleźli się przedstawiciele szkół z: Dąbcza, Pawłowic, Kąkolewa i Kaczkowa. Konkurs został przeprowadzony w formie testu. Wyniki ogłoszono podczas uroczystego apelu związanego z Dniem Papieskim. Na zakończenie wszyscy obecni wykonali razem ulubioną pieśń Papieża – Barkę.
Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę i zajęli wysokie miejsca:
Paulina Ratajczak – III miejsce
Piotr Pindara – Wyróżnienie
Laureatom gratulujemy!

   Anna Kasińska

PRÓBA BICIA REKORDU W RESUSCYTACJI
Nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej  akcji  „Próba pobicia ubiegłorocznego rekordu w resuscytacji”, która organizowana była przez Wielką Orkiestrę  Świątecznej Pomocy. W czwartek,  punktualnie od 12:00 do 12:30 prowadziliśmy resuscytację, czyli cykle 30 uciśnięć i 2 wdechów.  Uczestnicy z klas 2, 4, 5 i 2 gimnazjum zmieniali się przy 2 fantomach. Była to okazja do przypomnienia zasad prawidłowej  resuscytacji, która może uratować komuś życie.
   Henryka Tobółka

DEN
Z okazji Święta Edukacji Narodowej 14 października 2014 r. uczniowie klas I i II gimnazjum zaprosili na spotkanie emerytowanych nauczycieli - Państwa Mirosławę i Jana Żalików, z którymi przeprowadzili wywiad.
Gimnazjaliści dowiedzieli się, jak kiedyś wyglądała nasza Szkoła, jak i gdzie uczono się, jakich zdolnych i wyjątkowych ludzi mieli przyjemność uczyć nasi Goście. Poznali ulubione zajęcia Pani Żalik, z zainteresowaniem słuchali o tym, jak wygląda życie codzienne emeryta, które wypełnia także praca, a nie tylko hobby, o którym ze szczegółami opowiadał Pan Żalik. Młodzież przeszła szybki kurs nauki alfabetu Morse'a oraz geografii Świata. Dowiedzieli się, że także ludzie w wieku ich Dziadków posługują się komputerem i korzystają z Internetu.
Na koniec podziękowali oklaskami i wręczyli róże. W miłej atmosferze wszyscy udali się do hali na dalszą część uroczystości, myśląc, kogo by można  zaprosić za rok!

   Klasy I i II z wychowawcami

ŚWIĘTO LATAWCA
Niezwykle kolorowo było w poniedziałek 6. 10. 2014r. nad naszą szkołą. Zorganizowano bowiem coroczne Święto Latawca, w którym brali udział uczniowie klas I – III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Uczestnicy zabawy najpierw prezentowali swoje latawce, a następnie wypróbowywali ich lotność. Ponieważ wszystkie latawce zachwyciły komisję konkursową, były ciekawe, barwne, pomysłowe, a ich wykonanie wymagało dużo pracy nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy.
Święto Latawca to okazja, aby  popularyzować modelarstwo i zawody latawcowe, aby rozwijać umiejętności manualne, konstruktorskie oraz plastyczne dzieci. To również sposób na ciekawe, wspólne spędzenie czasu.

Trzecie w kraju!
Wszyscy pamiętamy o ważnych rocznicach, które obchodziliśmy w bieżącym roku. Nasi uczniowie wzięli udział w zorganizowanym przez Zarząd Główny Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu Ogólnopolskim Konkursie Historycznym pt. „70. rocznica Powstania Warszawskiego”.
27 września br. w LO w Kutnie odbyło się jego podsumowanie.  W konkursie wzięło udział 347 szkół, w tym 139 szkół gimnazjalnych.
W skład komisji oceniającej prace weszli: ppłk dr Marek Moliński, płk dr Wiesław Światłowski, ppłk Zenon Sternik, mgr Małgorzata Trybuś, ks. mgr Krystian Frąckowiak.

W kategorii szkół gimnazjalnych III miejsce zdobyły nasze uczennice: Zuzanna Stachowiak i Barbara Oleszak z kl. III b oraz Zofia Kurowska z kl. II.
Atrakcyjne nagrody dla zwycięzców ufundowali m.in. Pani Prezydent Warszawy, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Kutna, Starosta kutnowski, poseł Tadeusz Woźniak, Prezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Wójt Gminy Piątek, Prezydent Łodzi, Prezes Płockiego Uniwersytetu Ludowego, Dyrektor Muzeum Regionalnego z Kutna, Stowarzyszenie SALW-a.
Wszystkie wyróżnione szkoły otrzymały listy gratulacyjne od Dyrektora Departamentu Kadr MON gen. dyw. Andrzeja Wasilewskiego.

   Monika Żalik

Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych
Świetnie spisali się podopieczni panów Zbigniewa Tomińskiego i Waldemara Jarusa w Mistrzostwach Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Zespoły Szkoły Podstawowej, Dziewcząt z Gimnazjum oraz Chłopców z Gimnazjum nie pozostawili żadnych złudzeń swoim przeciwnikom zwyciężając zdecydowanie w swoich kategoriach. Zdobyli złote medale oraz awans do Finału Wojewódzkiego, który odbędzie się 17 października 2014 roku w Poznaniu.
Zespoły wystąpiły w następujących składach:
Szkoła Podstawowa:

Roksana Pruchnik, Kacper Kaczmarek, Agata Kaźmierowska, Dominik Kowalczyk, Tatiana Wróblewska, Jakub Chudziński, Dobrosława Skorupska, Patryk Drewniak, Oliwia Matuszewska, Jakub Iwanowicz
;
Dziewczyny z Gimnazjum
:
Zofia Gluma, Ewa Dolacińska, Zuzanna Wojtasik, Wiktoria Otto, Karolina Wilczkowiak, Joanna Kaczmarek, Maria Śmieszała, Michalina Michalak, Jolanta Klimasz, Wiktoria Adamczak
;
 Chłopcy z Gimnazjum:
Jonasz Wieja, Gabriel Giera, Tomasz Adamczak, Kacper Kubiak, Dawid Adamczak, Filip Masztalerz, Piotr Biernat, Tomasz Maćkowiak, Karol Skorczyk, Adrian Sobecki.

Serdecznie gratulujemy i życzmy udanego startu w Finale Wojewódzkim.

  

Wycieczka do Wrocławia
22 września br. uczniowie gimnazjum ZS Pawłowice odwiedzili Wrocław. Wycieczka odbyła się jako element realizacji podstawy programowej z biologii, w ramach zapoznawania uczniów z różnorodnością gatunków zwierząt występujących na Ziemi. Stąd też głównym punktem programu były odwiedziny we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym. Uczniowie zwiedzili m.in. pawilony z ptakami, gadami i płazami. Najdłużej zatrzymywali się przy wybiegach małp, zachwycali się stadem lwów i watahą wilków. Wizytę w ZOO poprzedził rejs statkiem wycieczkowym po Odrze. Wycieczka nie tylko dostarczyła uczniom wielu wrażeń, ale była również wartościowym elementem zajęć dydaktycznych z biologii.
Lekcja biologii
Podczas lekcji biologii ważne jest, aby uczniowie zaznajomili się z etapami badania naukowego i mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia. Dzięki temu nabędą umiejętności logicznego myślenia, połączą wiedzę z praktyką i będą mieli możliwość poszerzania swoich zainteresowań przyrodniczych. W ZS Pawłowice chętni uczniowie włączani są w prowadzenie lekcji, prezentując wykonane przez siebie badania. Na zdjęciach uczeń klasy pierwszej gimnazjum, Bartosz Mazurkiewicz, prezentujący podczas lekcji biologii wykonane przez siebie doświadczenie na temat przepływu wody w roślinie i objaśniający pozostałym uczniom za pomocą wykonanej samodzielnie prezentacji multimedialnej wyniki swojej pracy.


Narodowe czytanie
Już po raz trzeci w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku, 6 września, Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił wszystkich  do lektury "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.
W naszej szkole Narodowe Czytanie  odbyło się dzień wcześniej. Wybrani uczniowie - najlepiej czytający - czytali w klasach swoim koleżankom i kolegom. Stanowiło to dobrą okazję do wspólnych przeżyć i przypomnienia sobie przygód Sienkiewiczowskich bohaterów. Zespołowa lektura to również doskonały sposób, by polubić czytanie.

   Ewa Dąbrowska

Rozkład jazdy autobusu szkolnego
Rozkład jazdy autobusu szkolnego znajduje się tutaj.
   

INFORMACJA
Na podstawie Zarządzenia nr 13/2014 Wójta Gminy Krzemieniewo w sprawie składania wniosków o udzielenie pomocy uczniom w formie dofinansowania zakupu podręczników w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w roku 2014 „Wyprawka szkolna”
1.    Ustala się termin składania wniosków o przyznanie pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2014 - „Wyprawka szkolna” do 19 września 2014r.
2.    Po rozpatrzeniu wniosków Dyrektor Szkoły w terminie do 15 października 2014r. wydaje decyzję przyznająca lub odmawiającą przyznania dofinansowania.
3.    Wypłata dofinansowania powinna nastąpić najpóźniej do dnia 17 listopada 2014r.
4.    Zasady udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2014r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników  i materiałów edukacyjnych (Dz. U. z 2014r., poz. 1024)

WNIOSEK O DOFINANSOWANIE ZAKUPU PODRĘCZNIKÓW (doc) (pdf)


Obóz harcerski w Borach Tucholskich
Malownicze Jezioro Charzykowskie, obfite w jagody Bory Tucholskie i bogate w tradycje i kulturę Kaszuby gościły harcerzy z Hufca ZHP w Lesznie. Wśród nich 9 Drużyna Harcerska z Pawłowic zmieniła adres zamieszkania na 2 tygodnie życia pełnego przygód w Funce i okolicach.
Nocleg pod namiotami, wędrówki, rowerówki, pływanie pod żaglami i kąpiele w jeziorze - to była nasza codzienność. „Dziewiąta” ćwiczyła umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, brała udział w różnych warsztatach rozwijających umiejętności, pływała w kajakach po jeziorze. Nauczyliśmy się rzeźby w drewnie i pracy z ceramiką. Poznaliśmy świat pszczół- ich życie, budowę i rolę w środowisku.
Prócz gier i zabaw, ognisk i harcerskich śpiewów mieliśmy też obowiązki. Miasteczko namiotowe, w którym mieszkaliśmy, musieliśmy sami stworzyć od podstaw. Wspólnie z pozostałymi drużynami rozbiliśmy 25 dużych namiotów, wykonaliśmy urządzenia obozowe, bramę i maszt na flagę narodową.  Codziennie witaliśmy dzień gimnastyką, apelami i konkursem czystości. Ten ostatni wypadał różnie, ale radziliśmy sobie.
Mieliśmy również okazję zwiedzić Charzykowy, Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornychgaciach i Borne- przepiękną miejscowość nad rzeką Brdą, w której nasze serca pozostaną na dłużej. Tam ugościła nas Pani Zosia, w której gospodarstwie czas zatrzymał się przed stu laty.
Pełni zapału do pracy 27 lipca powróciliśmy do domów. Czekamy na kolejny rok harcerski i już planujemy przyszłoroczny obóz. Dokąd tym razem zaprowadzi nas szlak?Więcej informacji, a także fotogaleria dostępne na fanpage drużyny:
https://www.facebook.com/DH.Pawlowice
   Phm. Sylwia Wawrzyniak

Półkolonie 2014
W dniu 30 czerwca 2014r. pierwsza grupa uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej z Pawłowic rozpoczęła aktywny wypoczynek na półkoloniach. Natomiast 7 lipca 2014 r. rozpoczął się drugi turnus, w którym udział brali starsi uczniowie szkoły.
W pierwszym dniu dzieci zwiedziły Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej. Specjalnie dla nich miejscowa piekarnia upiekła pyszne chlebki, które wszyscy zjedli z apetytem. Następnego dnia zorganizowano dla uczniów gry i zabawy na boisku sportowym Orlik . Trzeciego dnia młodsi uczestnicy półkolonii spędzili czas w Bajkolandii w Lesznie, a po zabawie dzieci odpoczęły w pizzerii zajadając pyszne pizze. Natomiast, uczestnicy drugiego turnusu półkolonii mieli okazję popływać w basenach na pływalni w Gostyniu, a po wyczerpującym treningu czekał na nich obiad w restauracji. Kolejną atrakcją był pobyt na kręgielni w Lesznie. W piątek przy pięknej pogodzie dzieci bawiły się w "Leśnej Polanie" w Dąbczu. Były tam do zabawy dmuchane zamki, trampoliny do skakania, tenis stołowy. Dla wszystkich zaplanowana została przejażdżka bryczką. Uczniowie zostali poczęstowani owocami, kiełbaską z grilla, oraz napojem. Na koniec uczestników półkolonii pożegnał tygrysek, z którym prawie wszyscy uczniowie zrobili sobie zdjęcia.Gala II Wielkopolskiego Konkursu Poezji Patriotycznej
Informacje nt. II Wielkopolskiego Konkursu Poezji Patriotycznej „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” ukazały się już na naszej stronie. Czas na ich dokończenie.
Dyplomy i nagrody dla uczestników i zwycięzców etapu szkolnego wręczone zostały podczas obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w naszej Szkole.
24 maja br. w Publicznym Gimnazjum Katolickim w Poznaniu w finale Konkursu, do którego zakwalifikowało się po 30 uczestników w każdej kategorii wiekowej, naszą Szkołę reprezentowała Nina Żalik. Uczennica klasy III SP recytowała wiersz, za co zdobyła II miejsce; wzięła także udział w przeznaczonej dla chętnych finalistów kategorii „Pieśń patriotyczna” i uzyskała Wyróżnienie. Tym samym była jedną z dwóch uczestniczek, które osiągnęły laury w obu rywalizacjach. Podziękowanie za udział w finale otrzymała także Szkoła Podstawowa w Pawłowicach.
Tuż po zakończeniu roku szkolnego – 28 czerwca br. w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu odbyła się Gala Konkursu, na którą zaproszono 28 nagrodzonych. Uroczystość rozpoczęła się „Rotą”, którą zaśpiewała w towarzystwie wszystkich zebranych – Nina. Następnie zaprezentowane zostały przez nagrodzonych wszystkie utwory. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom, nagrody książkowe, płytę i słodkie upominki od sponsorów. Wiele satysfakcji przyniósł nagrodzonym List Gratulacyjny od Prezydenta Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dr. Mariana Króla, w którym podkreślano, że „udziałem w niniejszym konkursie dzieci i młodzież z Wielkopolski oddają hołd poległym rówieśnikom – ofiarom wojen. Cześć Ich pamięci!” oraz osobista dedykacja następującej treści:
„Droga Laureatko,
wierzę, że Twoja miłość do Ojczyzny jest równie wielka, a sukcesy, które w życiu osiągniesz, będą tego najlepszym potwierdzeniem.”
I z taką nadzieją będziemy uczestniczyć w kolejnych edycjach Konkursu Poezji Patriotycznej!

   Monika Żalik

Zakończenie roku szkolnego
Już nie „za parę dni, za dni parę...”, ale dziś, tj. 27 czerwca rozpoczęliśmy wakacje.
Czas upragniony przez wszystkich i zasłużony dla wielu uczniów, zwłaszcza tych, których praca została nagrodzona:
ze Szkoły Podstawowej są to:
Klasa I : Julia Adamczak, Jakub Andrzejczak, Kamil Bartlewicz, Nikodem Glapiak, Patryk Iwanowicz, Joanna Jakubowska,  Bartosz Jakubowski, Oliwia Jankowska, Kacper Jankowski,
Alicja Kowalska, Alexander Kozłowski, Maciej Kubiaczyk, Łukasz Maćkowiak, Mariusz Małycha,Tomasz Mania, Michał Maślonka, Aleksandra Olejnik, Miłosz Skorupski, Jakub Skrobała, Maria Skrobała, Zuzanna Śniegucka, Oskar Śniegucki, Adam Więckowiak, Justyna Wilczkowiak, Jeremiasz Włodarczyk, Patrycja Zep, Patryk Zep.
Klasa II: Julia Juszczak, Adam Mazur, Fabian Naskręt, Marta Ostropolska, Karolina Peplińska, Piotr Pindara, Wiktoria Pruchnik, Zofia Skrobała, Karolina Śmieszała.
Klasa III: Konrad Adamczak, Patrycja Błocian, Karolina Jakubowska, Nina Żalik, Dominika Ratajczak, Julia Raburska, Filip Rozwalka, Michał Małecki, Agata Jankowiak, Fabian Stankowski, Nadia Wróblewska, Dobrosława Skorupska.
Klasa IV: Arkadiusz Dudkowiak, Eliza Hadrysiak, Sebastian Kamieniarz, Zofia Łaszczyńska, Joanna Rosińska, Kalina Skowronek, Wiktoria Zakrzewska, Anna Piotrowiak, Aleksandra Mazur, Michał Pindara, Zofia Stachowiak.
Klasa V: Paulina Ratajczak, Małgorzata Rembelska, Weronika Szewczyk.
Klasa VI: Dawid Andrzejczak, Wiktoria Otto, Aleksandra Szady.

Z Gimnazjum:
Klasa I: Zofia Kurowska, Filip Mazurkiewicz.
Klasa II A: Maria Śmieszała, Zofia Gluma, Jakub Wieland.
Klasa II B: Weronika Baksalary, Małgorzata Kubiak, Kacper Kubiak, Barbara Oleszak, Zuzanna Stachowiak.
Klasa III B: Wiktoria Dolacińska, Joanna Gruszeczka, Paulina Kubiaczyk, Katarzyna Maciejewska, Julia Oleszak, Olga Kaźmierowska, Julia Wujek.

Nagrodę Wójta Gminy Krzemieniewo otrzymała Katarzyna Maciejewska.

Wszystkim życzymy miłego i bezpiecznego wypoczynku, aktywnego relaksu, chwil, które pozwolą nabrać sił do następnego roku szkolnego. Do zobaczenia 1 września!
 

Apel podsumowujący osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2013/2014
W dzień poprzedzający uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014 w Zespole Szkół w Pawłowicach odbył się apel podsumowujący osiągnięcia uczniów. Ogłoszono wyniki w Gminnych Konkursach – Konkursie Matematycznym, Ortograficznym, Kaligraficznym oraz Recytatorskim. Przedstawiono także uczniów, którzy zajęli czołowe miejsca w Konkursach Plastycznych na różnych szczeblach : „Postać papieża”, Namaluj nasz świat”, „Humorystyczne spojrzenie na dzieło sztuki”, „Portret Wojska Polskiego”, „Szopka Bożonarodzeniowa”, „Rola bobra w środowisku”, Kolory tolerancji”. Nagrodzeni zostali również uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek oraz w Konkursie Recytatorskim „ Humor w literaturze”. Ogłoszone zostały również wyniki szkolnego konkursu „Mam talent”.  Laureaci konkursów otrzymali nagrody i dyplomy.
    Podsumowana została także zbiórka baterii oraz sprzedaż gazety gminnej. Wyróżniono uczniów, którzy najbardziej włączyli się w akcje. Głos zabrała również przewodnicząca samorządu uczniowskiego, która przedstawiła sprawozdanie z działania samorządu w drugim półroczu roku szkolnego 2013/2014, a następnie zaprezentowała nowy skład samorządu szkoły podstawowej i gimnazjum. Nagrodzeni zostali również uczniowie klas III gimnazjum, którzy przez 3 lata reprezentowali naszą szkołę w zawodach i rozgrywkach sportowych.

   Agnieszka Pospiech

Płkolonie 2014
30 czerwca 2014 w Zespole Szkół w Pawłowicach rozpoczynają się półkolonie letnie.
Plan półkolonii.
Lista uczestników.
Agnieszka Pospiech

"Spotkania z nauką"
 • DSCF3375
 • DSCF3381
 • DSCF3377
jquery slider by WOWSlider.com v5.5
Tuż przed końcem roku szkolnego, w Zespole Szkół Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Pawłowicach odbyły się kolejne zajęcia z cyklu "Spotkania z nauką", w których udział wzięli szóstoklasiści oraz uczniowie gimnazjum. Podczas dwugodzinnych zajęć, w humorystyczny sposób zapoznano uczniów z metodami pracy naukowców, metodami badań, sposobami zbierania danych. Odbyły się również ciekawe pokazy fizyczne, ilustrujące niezwykłe właściwości zwykłych substancji. Atutem tych zajęć był fakt, że uczniowie w
czynny sposób brali udział w przygotowaniu i wykonywaniu większości eksperymentów. Prowadzący, również przy pomocy uczniów, interpretował zachodzące zjawiska. Spotkanie z naukowcem było bardzo ciekawe i prowadzone przez niego zajęcia pobudzały ciekawość uczestników i spotkały się z żywym odbiorem. Z pewnością w kolejnym roku szkolnym cykl spotkań z nauką będzie kontynuowany.
   Elżbieta Polańska

XXIV Cross Wagarowicza
Wyniki XXIV Crossu Wagarowicza w Kategoriach: K6-K16 oraz M6-M16


Wykaz podręczników
Wykaz podręczników obowiązujących w Zespole Szkół Szkole Podstawowej i Gimmnazjum w Pawłowicach w roku szkolnym 2014/2015 znajduje się tutaj.

Żużel
Na zaproszenie Komendy Miejskiej Policji w Lesznie 28 uczniów z kl. I, II a i II b gimnazjum wraz z kolegami z innych gimnazjów z Leszna, a także m.in. Lipna, Święciechowy, Osiecznej wzięło udział w akcji „Kibic przez duże K”, której celem jest kształtowanie pozytywnych zachowań młodzieży, która uczestniczy w  imprezach sportowych, prowadząc „zdrowy” doping. Uczniowie uczestniczyli w meczu żużlowym FOGO Unia Leszno – Unibax Toruń na leszczyńskim Stadionie im. A. Smoczyka w niedzielę 15 czerwca br. Młodzi kibice byli świadkami pasjonującego spotkania, w którym Byki pokonały Toruń 48:41. Bohaterem okazał się Tobiasz Musielak.
Jedną z atrakcji przed wieczornym meczem było lądowanie na płycie stadionu zawodników z leszczyńskiego klubu FOGO SKYDIVE TEAM, ale największą radość sprawili leszczyńscy żużlowcy, gdy po zakończeniu biegów spotkali się z gimnazjalistami, rozdawali autografy, rozmawiali i pozowali do zdjęć.

   Monika Żalik

Wycieczka do Warzszawy
Uczniowie klasy VI i I – III gimnazjum byli w sobotę 14 czerwca 2014r. na szkolnej wycieczce historycznej w Warszawie. Uczestnicy wycieczki rozpoczęli wizytę w stolicy od Grobu Nieznanego Żołnierza i Parku Saskiego. Następnie pod opieką przewodnika zwiedzali obiekty Krakowskiego Przedmieścia oraz Starego Miasta.
Jednak zasadniczym celem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, ponieważ już 1 sierpnia w tym roku będziemy obchodzić 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Podzieleni na dwie grupy wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy niezapomnianą podróż w przeszłość. A wszystko za sprawą wystroju wnętrza, które podkreśla nastrój i atmosferę stolicy z dni 1944 roku. Dzięki aranżacji przenieśliśmy się do oblicza Warszawy sprzed 70 lat. Ściany muzeum zapełnione m. in zdjęciami, dokumentami okupowanego miasta, odgłosy walczącej Warszawy, śpiew powstańców oraz eksponaty, w niezwykły sposób wpłynęły na wyobraźnię zwiedzających.
W całej ekspozycji muzeum pojawia się też niezwykły kalendarz. Składa się on z luźnych kartek, które można oderwać i skompletować tworząc kopię kalendarza z czasów powstania 1944r. Zbieraliśmy je w każdej sali, aby lepiej poznać opis każdego dnia. W muzeum mieliśmy też okazję zobaczyć kapsuły, ze zrzutami aliantów oraz jedyną replikę samolotu Liberatora B-2J w skali 1:1.
Niezwykłym przeżyciem dla wszystkich było także przejście przez replikę kanałów, jakimi poruszali się powstańcy.
Pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego był dla nas nie tylko niezwykłą lekcją historii. Była to dla nas możliwość wejścia w ówczesną sytuację i przeżywanie w indywidualny sposób tamtejszych wydarzeń. A wszystko to za sprawą tego, że muzeum łączy w sobie przeszłość z dzisiejszą współczesnością. Wszyscy uczestnicy zwiedzający ekspozycję nie wyszli ani rozczarowani, ani znużeni. Głęboko poruszeni podkreślali chęć powrotu i przeżycia wydarzeń 63 dni powstania jeszcze raz.

   Kinga Urbańczak

Festyn Rodzinny

Tegoroczny, dziewiąty już, Festyn Rodzinny przy niezwykle sprzyjającej aurze odbył się w niedzielę 8 czerwca. Poświęcony był obchodom 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Do parku przy pawłowickim pałacu przybyło wielu – od najmłodszych do najstarszych – członków emocjonalnie związanych z naszą placówką rodzin.

Festyn tradycyjnie otworzyła Dyrektor Szkoły pani Mirosława Graf, a całość prowadziła – wicedyrektor pani Maria Wawrzyniak. Uroczystość rozpoczęła się od pochodu przedstawicieli wszystkich klas z flagami oraz żółtymi i niebieskimi balonikami, które na koniec poszybowały do nieba. Następnie reprezentanci oddziałów prezentowali krótkie programy popularyzujące poszczególne kraje UE, a więc nie zabrakło informacji, piosenek, wierszy, tańców i krótkich scenek ukazujących charakterystyczne postaci i zdarzenia z państw członkowskich; na stoiskach wystawiono eksponaty, a ponadto można było dokonać degustacji potraw np. holenderskiego sera i napojów np. angielskiej herbaty.

Podsumowano i wręczono nagrody zwycięzcom zawodów wędkarskich, które odbyły się w sobotnie przedpołudnie. Ustanowiono rekordową ilość uczestników (51 uczniów) oraz połowów. Najwięcej ryb złowiła Ewa Soból.

Zainteresowaniem cieszyły się pokazy strażackie, a także prezentacja zastosowania sprzętu w zaaranżowanych akcjach strażackich oraz przejażdżka wozem strażackim.

Przez cały czas trwania festynu czynna była kawiarenka z pysznymi przygotowanymi przez rodziców naszych uczniów domowymi wypiekami oraz zimnymi i ciepłymi napojami. Przedstawiciele rodziców zadbali także, by każdy uczeń otrzymał smaczną kiełbaskę z grilla.

Dla najmłodszych było wiele atrakcji – dmuchany zamek, basen z piłeczkami, trampolina, kącik zabaw i malowanie twarzy.

Uzdolnieni plastycznie mogli spróbować swych sił w „Malowaniu w plenerze”, a sprawni fizycznie w różnorodnych zabawach sportowych przygotowanych i nadzorowanych przez pracowników Szkoły. Wszyscy uczestnicy tzw. „wyścigów rzędów” zostali nagrodzeni ufundowanymi przez sponsorów upominkami. Miał także miejsce historyczny; gdyż po raz pierwszy pracownicy Szkoły zajęli II miejsce; turniej „Rodzice – Nauczyciele – Uczniowie”.

W części artystycznej zaprezentowali się zwycięzcy szkolnego konkursu „Mam talent”. Śpiewające i grające na gitarach uczennice klasy III b gimnazjum: Kasia, Asia i Paulina umilały czas wszystkim bawiącym się na festynie.

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się loteria „Los szczęścia”, bo już po kilku minutach od rozpoczęcia imprezy rozprowadzone zostały wszystkie kupony. Na końcu festynu wylosowano nagrody główne: dwa śpiwory i rower. Szczęśliwą posiadaczką białego jednośladu została Zuzanna Poprawska z kl. VI.

Po godzinie 17 festyn zakończono. Wszyscy żałowali, że trwał tak krótko, a do następnego, tym razem jubileuszowego – dziesiątego, trzeba będzie czekać cały rok.

Zawody wędkarskie Festyn Rodzinny
   Monika Żalik

Projekt  Edukacyjny
W ostatnim tygodniu maja odbyły się prezentacje projektów edukacyjnych klas drugich gimnazjum. Siedem zespołów w ciekawy oryginalny sposób przedstawiło dorobek i wynik kilkumiesięcznej pracy.
Projekty  został wysoko ocenione  zarówno przez komisję jak i  przez  uczniów klas drugich, którzy towarzyszyli prezentującym grupom.
Projekty edukacyjne były prowadzone pod kierunkiem nauczycieli:
Elżbiety Polańskiej, Kingi Urbańczak, Danieli Patelki, Joanny Jarus, Zbigniewa Tomińskiego, Karola Żalika, Michała Rosika.

Tematy projektów edukacyjnych:
1.    Mykoflora wsi Pawłowice i jej najbliższych okolic.
2.    Sole wokół nas.
3.    Polski Dwór Szlachecki.
4.    Muzyka na przestrzeni wieków.
5.    Ekstremalne zjawiska pogodowe.
6.    Historia gier komputerowych.
7.    Historia klubu sportowego „Unia” Leszno w latach 1938-2011.
   podpis

Noc w szkole
W ostatni majowy weekend uczniowie z klas 2a i 2b gimnazjum razem z wychowawczyniami spędzili noc w szkole. Program tej imprezy integracyjnej obejmował projekcję filmów, rozgrywki sportowe oraz wspólne przygotowanie zdrowego śniadania. W praktyce okazało się, że nasza młodzież gimnazjalna to zapaleni sportowcy i sport mogą  uprawiać o każdej porze. Tak więc seans filmowy stanowił jedynie maleńką część wieczoru, natomiast wszelkiego rodzaju konkurencje sportowe i mecze piłkarskie trwały niemal całą noc. Rano wszyscy usiedliśmy do śniadania , które wspólnie przygotowaliśmy z przyniesionych produktów. Po śniadaniu wszyscy uczniowie nieco zmęczeni ale w dobrych humorach udali się do domów.

   Daniela Patelka
Renata Ślusarz


Program profilaktyczny
Uczniowie klas drugich Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pawłowicach 4 czerwca br. mieli możliwość obejrzenia spektaklu o charakterze profilaktycznym "Online" w Centrum Kultury w Garzynie. Spektakl został zrealizowany przez aktorów Stowarzyszenia Edukacji Nieformalnej Meritum z Krakowa. Tematyką spektaklu były zachowania młodych osób, uzależnionych od Internetu, jak też zagrożenia wynikające z tego faktu. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie, po którym nastąpiło omówienie ukazanych problemów.
   Elżbieta Polańska

Wymiana młodzieży ze szkołą  w Balk
W ramach  ponad dwudziestoletniej współpracy i wymiany młodzieży ze szkołą  w Balk, w dniach od 21 do 24 maja uczniowie z gminy Krzemieniewo kolejny raz  wyjechali do Holandii.
Oprócz zwiedzania ciekawych miejsc i zawierania nowych znajomości, uczestnicy wymiany mieli możliwość praktycznego wykorzystania nauczanych języków obcych, poznania życia codziennego   przeciętnej rodziny holenderskiej oraz   sprawdzenia  swoich umiejętności pracy w grupie zróżnicowanej kulturowo i językowo podczas wspólnych zajęć.
Strona holenderska, jak zwykle, przygotowała niezwykle bogaty i interesujący program.
Pierwszy dzień to długa, czternastogodzinna podróż. Dzień drugi, czwartek, to pobyt w Walibi – największym  parku rekreacyjnym w Holandii. Zarówno liczba atrakcji jak i ich rozmiary wielu mogą przyprawić o zawrót głowy; wielu, ale nie naszych uczniów, którzy byli zachwyceni    i skorzystali niemal ze wszystkich dostępnych w tym dniu kolejek górskich, diabelskich młynów itp.
Trzeciego dnia, po grupowych zajęciach w szkole, udaliśmy się rowerami do pobliskiego gospodarstwa agroturystycznego, a tam,  w holendersko-polskich zespołach, graliśmy w golfa farmerskiego. W nagrodę za świetną grę zostaliśmy poczęstowani pysznymi lodami produkowanymi w tymże gospodarstwie.  Wieczorem odbyła się  dyskoteka  zakończona  tradycyjnym  tańcem za świecą przy piosence WE ARE THE CHAMPIONS oraz zaproszeniem do Polski w  przyszłym roku. W sobotę rano wyruszyliśmy w drogę powrotną i późnym wieczorem bezpiecznie dotarliśmy do Drobnina.

   Renata Ślusarz

Warsztaty - Komunalny Zwiazek Gmin Regionu Leszczynskiego
21 maja uczniowie klasy IV Zespołu Szkół w Pawłowicach uczestniczyli we warsztatach, które prowadziła Pani Katarzyna Kaczmarek z inicjatywy Komunalnego Związku Gmin Powiatu Leszczyńskiego.
Celem tych zajęć było wyrabianie świadomego nawyku sortowania odpadów  z domowego gospodarstwa.
Uczniowie zadeklarowali udział w konkursie   Jak widzą dzieci segregację śmieci.
Zajęcia zakończyły się  rozdaniem upominków wykonanych z przetworzonych odpadów.
   Daniela Patelka

Wycieczka do Trzebanii
14 maja uczniowie klasy V Zespołu Szkół w Pawłowicach uczestniczyli w programie zielonej szkoły organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Lesznie. Zajęcia odbywały się na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów  Komunalnych w Trzebanii.
Uczniowie zwiedzili obiekt zostali zapoznani z różnymi sposobami segregacji odpadów: niebezpiecznych, elektrycznych ,elektronicznych i wielkogabarytowych .Uczestniczyli także w prelekcji na temat powstania zakładu, jego roli i znaczenia w naszym powiecie.Sztuka i uśmiech
13 maja 2014 roku zakończyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego „Humor w literaturze” organizowanego przez Gimnazjum im. Sułkowskich w Rydzynie. Finał rozegrany został w sali widowiskowej Rydzyńskiego  Ośrodka Kultury.  Podczas całorocznych zmagań sześcioosobowe drużyny  rywalizowały  w trzech kategoriach: klas I –III  i IV – VI szkoły podstawowej oraz gimnazjum, prezentując się przed komisją konkursową trzykrotnie – 3 grudnia 2013 przedstawiając wiersz, 25 lutego 2014 fragment prozy  i w maju ponownie poezję.
Reprezentanci Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Pawłowicach odnieśli  podwójny sukces -  zwycięzcą trzeciego etapu jak i całego konkursu  w klasyfikacji generalnej  gimnazjów został uczeń klasy II B Kacper Kubiak ( II miejsce w trzecim etapie uzyskał ex aequo z przedstawicielką Rydzyny Jakub Wieland z klasy II A). W końcowej  klasyfikacji zespołowej gimnazjum pawłowickie  w składzie : Maria Śmieszała i Jakub Wieland z kl. II A oraz Weronika Baksalary , Kacper Kubiak, Barbara Oleszak i Zuzanna Stachowiak z klasy II B  - uplasowało się na II miejscu. 
Jak co roku, rywalizacji recytatorów towarzyszył konkurs plastyczny „ Humorystyczne spojrzenie na dzieło sztuki”. Również w tej dziedzinie uczniowie Zespołu Szkół w Pawłowicach odnieśli znaczący sukces. W kategorii uczniów klas I – III szkoły podstawowej zwyciężył Maciej Kubiaczyk z klasy I, natomiast  wśród uczniów klas IV – VI  I miejsce zdobyła Paulina Ratajczak z klasy V, a II Aleksandra Mazur z klasy IV. Oliwia Łupicka z klasy IV zdobyła wyróżnienie.   podpis

PÓŁKOLONIE 2014
Zespół Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Pawłowicach w dniach od 30 czerwca – 11 lipca 2014 r. organizuje półkolonie letnie. Udział w półkoloniach jest bezpłatny. W tym roku szkolnym w wyjazdach w pierwszym turnusie wezmą udział uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej, natomiast w drugim turnusie uczniowie klas V-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum.
Warunkiem uczestnictwa w zajęciach półkolonii jest dostarczenie podpisanego przez rodziców regulaminu i zgody oraz wypełnionej karty kwalifikacyjnej, które dostępne są w dziale DOKUMENTY. Wyżej wymienione dokumenty należy dostarczyć do p. Pospiech (sala nr. 31) do 28 maja 2014r.
Pierwszeństwo mają osoby, które nie uczestniczyły w zajęciach półkolonii w roku 2013. Poza tym, o uczestnictwie w półkolonii decyduje kolejność zgłoszeń.
Agnieszka Pospiech

Gminny Konkurs Recytatorski
W maju w Garzynie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski. Celem konkursu było promowanie polskiej poezji dziecięcej wśród dzieci, popularyzacja szeroko rozumianej kultury słowa. Naszą szkołę reprezentowali Jakub Skrobała, Karolina Śmieszała i Nina Żalik. Uczniowie recytowali wybrane przez siebie utwory Brzechwy i Tuwima. Na ocenę jury miały wpływ następujące czynniki: dobór wiersza dostosowanego do wieku dziecka, dykcja i wyrazistość,  wyrażanie emocji, tempo, siła głosu i ogólny wyraz artystyczny.
W kategorii klas 1
Jakub Skrobała zajął -II miejsce,
W kategorii klas 2
Karolina Śmieszała zajęła - II miejsce
W kategorii klas 3
Nina Żalik zajęła -I miejsce
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.
   Henryka Tobółka

Wycieczka do Włoszakowic
5 maja uczniowie klasy IV Zespołu Szkół w Pawłowicach uczestniczyli w programie zielonej szkoły organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Lesznie. Zajęcia odbywały się na terenie Nadleśnictwa Włoszakowice.
Dzieci zwiedziły „ochronkę dla zwierząt”, zapoznały się z warunkami życia i zwyczajami niektórych zwierząt (jeleni, dzików, kóz, papug, pawi).
Uczniowie uczestniczyli również w ścieżce dydaktycznej, podczas której rozpoznawali nazwy gatunkowe drzew oraz ślady racic pozostawione przez zwierzęta.
Pobyt w nadleśnictwie uświetniły zabawy na świeżym powietrzu i upominki.

   Daniela Patelka

 „Witaj majowa jutrzenko”
W dniu 5 maja 2014 r. w Zespole Szkół w Pawłowicach odbył się uroczysty apel  upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja, który przygotowali  uczniowie z klasy II A  pod kierunkiem wychowawczyni Renaty Ślusarz. Wydarzenia sprzed 223 lat zostały przedstawione w formie scenki, w której uczniowie  wcielili się w role postaci historycznych z XVIII wieku: króla Stanisława Augusta  Poniatowskiego, władcę Prus Fryderyka, carycę Rosji Katarzynę, cesarza Austrii Franciszka Józefa. Na scenie pojawiły się najważniejsze osoby związane z uchwaleniem Konstytucji, czyli  poseł Ignacy Potocki, reformator Hugo Kołłątaj oraz marszałek sejmu Stanisław Małachowski. Występowali również magnaci i szlachta. Występ zakończył się odśpiewaniem piosenki  „Witaj majowa jutrzenko”. Aktorzy zostali nagrodzeni brawami, a pani dyrektor Mirosława Graf  podziękowała uczniom za udany występ.

   Renata Ślusarz

Apel – Dzień Ziemi
28 kwietnia klasa IIB gimnazjum przygotowała apel poświęcony międzynarodowemu Dniu Ziemi. Spektakl pod hasłem „Eko Soplicowo” zainspirowany został poematem Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”.
Problemy dzisiejszych czasów zostały wplecione w scenerię minionej epoki. Apel uświetniły fragmenty utworów poetyckich opisujących piękno rodzimej przyrody, stroje z minionego wieku oraz tradycyjny Polonez.
Na apelu podsumowano również zbiórkę baterii i akumulatorów, gdzie nagrodzono najlepszych zbieraczy.

   Daniela Patelka

Zuchy i Harcerze na kwietniowych biwakach.
Kwiecień był bardzo pracowitym miesiącem dla 9 Drużyny Harcerskiej i Gromady Zuchowej „Tęczowe Słoneczka”. W połowie miesiąca spotkaliśmy się na biwaku „Mydło i powidło” w Domu Harcerza w Lesznie. Uczyliśmy się samodzielnie robić mydełka i biżuterię. Komponowaliśmy nuty zapachowe i dobieraliśmy składniki. Harcerze przygotowali i przeprowadzili dla zuchów grę terenową, a potem sami mieli zajęcia z ceremoniału harcerskiego, gdzie uczyli się odpowiedniego zachowania w poczcie sztandarowym. Pierwszego wieczoru oglądaliśmy filmy, których tytuły wybieraliśmy demokratycznie, a kolejnego śpiewaliśmy przy obrzędowym ognisku ułożonym i przygotowanym przez zuchy i harcerzy.
W programie zajęć znalazła się także wizyta kosmetyczki, która podpowiedziała dziewczynom jak prawidłowo zadbać o skórę. Panowie w tym czasie mieli zajęcia w terenie.
Weekend 26-27 kwietnia upłynął pod znakiem bohaterów. Po raz kolejny wzięliśmy bowiem udział w corocznym Rajdzie „Bohater”. Tym razem poświęcony był on pamięci Powstańców Wielkopolskich i odbywał się na trasie Leszno – Kąkolewo - Osieczna. Dla naszej drużyny była to impreza szczególna, ponieważ wystąpiliśmy w charakterze organizatorów. Do naszych zadań należało przygotowanie i obsługa trasy harcerskiej z zadaniami, które rozwiązywało kilkudziesięciu uczestników podzielonych na patrole rajdowe.
Musieli oni wykazać się cierpliwością, znajomością historii Powstania Wielkopolskiego, umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy, czy zdolnościami manualnymi przy budowie wiatraka.
Zuchy natomiast bawiły się jako uczestnicy podczas gry miejskiej na terenie Osiecznej. Wzięły też udział w zawodach latawcowych oraz zwiedziły wiatraki Franciszek i Józef, które mieszczą się na terenie Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej.
Wkrótce Zuchowe Powitanie Lata w Boszkowie połączone z Regatami o Puchar Komendanta Hufca. A w lipcu prawdziwy obóz harcerski. Nie możemy się doczekać! Wy też możecie jechać. Śledźcie nasze profile na facebooku. Zapraszamy!
https://www.facebook.com/DH.Pawlowice
https://www.facebook.com/gzteczowesloneczka

9 Drużyna Harcerska oraz Gromada Zuchowa „Tęczowe Słoneczka”

KONKURS WIEDZY Z ZAKRESU UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

Dnia 14.04.2014 w Zespole Szkół w Drobninie po raz kolejny odbył się konkurs wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Pierwszym etapem były eliminacje szkolne. Z każdej szkoły została wyłoniona trójka najlepszych uczniów, którzy następnie stanęli do rywalizacji w etapie gminnym. Po przejściu etapu pisemnego, którym był test, uczniowie musieli wykazać się swoimi umiejętnościami praktycznymi z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Była zatem resuscytacja krążeniowo-oddechowa na fantomie,
opatrywanie krwotoków, układanie poszkodowanego
w pozycji bocznej czy usztywnianie złamań.

I miejsce zajęła Aleksandra Jankowiak,
II miejsce zajął Adamow Dolaciński,
IV miejsce zajęła Zosia Kurowska.
Serdecznie gratulujemy!!!
   Michał Rosik


Wycieczka na Wyspę Tropikalną

W dniach 5 i 12 kwietnia br. grupa 49 uczniów Zespołu Szkół w Pawłowicach wyjechała na jednodniową wycieczkę na Wyspę Tropikalną k. Berlina. W wyjeździe uczestniczyli zainteresowani uczniowie klas IV i VI szkoły podstawowej oraz I i III gimnazjum.

Od 10:00 do 18:00 uczniowie korzystali z różnych atrakcji oferowanych na Wyspie Tropikalnej, m.in. zjeżdżalni, windy afrykańskiej. Jednak najwięcej czasu poświęcili na kąpiel w gorących basenach Morza Południowego. Później odpoczywali na piaszczystej plaży pod palmami. Uczestnicy podziwiali egzotyczną roślinność charakterystyczną dla lasów tropikalnych. Mieli możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć z flamingami i papugami. W trakcie pobytu zjedli smaczny posiłek w restauracji na plaży. Pod koniec dnia zakupili drobne pamiątki i ok. godziny 19:00 pełni pozytywnych wrażeń wyruszyli w drogę powrotną.

W dobrych humorach dotarli do Pawłowic w późnych godzinach wieczornych. Wrażenia z pobytu w tropikach na pewno na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników wycieczki:)


   podpis

WYRÓŻNIENIE DLA KÓŁKA HISTORYCZNEGO
W tym roku pierwszy raz Kółko Historyczne Gimnazjum naszej szkoły wraz z opiekunką p. Kingą Urbańczak, wzięło udział w konkursie „Rodzinny koszyk wielkanocny”, którego organizatorem było Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie.
Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się w sobotę 12 kwietnia 2014r. w Garzynie. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki oraz dyplomy. Wśród wyróżnionych i nagrodzonych uczestników znalazło się Kółko Historyczne. Podczas uroczystości można było również podziwiać występ artystyczny o tradycjach wielkanocnych oraz skosztować pyszne wielkanocne potrawy przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z naszego terenu.
Konkurs na "Rodzinny koszyk wielkanocny" był doskonałą okazją do integracji społeczności uczniowskiej i lokalnej, a także kultywowaniem rodzimych tradycji wielkanocnych.

   Kinga Urbańczak

SUKCES ZUZI
W tym roku szkolnym odbył się kolejny już XIV etap Międzyszkolnego Konkursu Historycznego z cyklu „Cudze chwalicie, swego nie znacie…Bohaterowie znani i nie znani”. Jego organizatorem było Muzeum Okręgowe w Lesznie oraz I Liceum Ogólnokształcące w Lesznie.
Celem konkursu było pogłębienie i poszerzenie wiedzy o historii i losach postaci, które przez swoją działalność wywarły znaczący wpływ na dzieje całej Wielkopolski lub jej części, a także poszczególnych miejscowości i ich mieszkańców, a także umacnianie więzi emocjonalnej z „małą ojczyzną” oraz wyrabianie przekonania o powinności gruntownego poznania dziedzictwa kulturowego nie tylko Polski, ale i własnej okolicy.
W tegorocznej edycji konkursu udział wzięła uczennica klasy II B gimnazjum Zuzanna Stachowiak, która zajęła III miejsce. Swoją pracę przygotowała, w formie prezentacji multimedialnej, pod opieką nauczycielki historii pani Kingi Urbańczak.
Uroczystość podsumowania konkursu i wręczenia nagród odbyła się w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie, w piątek 11 kwietnia 2014r. o godzinie 12.00. Na spotkanie przybyli uczestnicy konkursu wspólnie z opiekunami. Zwycięzcy konkursu otrzymali bony na zakup książek oraz dyplomy.


   Kinga Urbańczak

PATRIOTYCZNIE!
Konkursy recytatorskie, niestety, nie cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród uczniów, a tym bardziej gdy trzeba nauczyć się interpretować wiersz o niełatwej tematyce, bo  patriotycznej!

    W naszej Szkole 17 marca br. przeprowadzony został szkolny etap II Wielkopolskiego Konkursu Poezji Patriotycznej pt. „Nie rzucim ziemi skąd  nasz ród”, którego honorowy patronat objął Wielkopolski Kurator Oświaty. W kategorii klas najmłodszych udział wzięli uczniowie klasy III SP:  Patrycja Błocian, Agata Jankowiak, Dominika Ratajczak, Filip Rozwalka i Nina Żalik, w grupie IV – VI: Aleksandra Mazur, Michał Pindara i Zofia Stachowiak z kl. IV oraz Paulina Ratajczak z kl. V; najstarszą grupę, tzn kl. I – III gimnazjum: Joanna Gruszeczka i Julia Oleszak z kl. III B oraz Zofia Kurowska i Eryk Maśląka z kl. I.
Po wysłuchaniu recytacji Szkolna Komisja Konkursowa ogłosiła wyniki:
- w kategorii I – III SP
1. Nina Żalik
2. Dominika Ratajczak i Filip Rozwalka
3. Patrycja Błocian i Agata Jankowiak
- w kategorii IV – VI SP
1. Zofia Stachowiak
2. Michał Pindara
3. Aleksandra Mazur
4. Paulina Ratajczak
- w kategorii I – III gimnazjum
1. Joanna Gruszeczka
2. Julia Oleszak
3. Eryk Maśląka
4. Zofia Kurowska
Do półfinału zgodnie z regulaminem zakwalifikowały się po 3 osoby z każdej kategorii wiekowej.
    5 kwietnia br. na godz. 14.00 do Poznania udali się następujący uczniowie: F. Rozwalka, N. Żalik, A. Mazur, M. Pindara, Z. Stachowiak i E. Maśląka. Wszyscy bardzo ładnie się prezentowali i godnie reprezentowali naszą Szkołę. W tym etapie wystąpiło ponad 300 recytatorów, dlatego dopiero w poniedziałek na stronie Wydawnictwa zamieszczono listy Finalistów. Wśród nich znalazła się uczennica klasy III SP Nina Żalik. Komisji spodobała się recytacja „Polskich kwiatów” w wykonaniu trzecioklasistki i tym samym zakwalifikowała ją do finału konkursu, który odbędzie się 24 maja br. w Poznaniu.


Gminny Przegląd Piosenki Dziecięco-Młodzieżowej
W sobotę, 5.04. 2014 odbył się V Gminny Przegląd Piosenki Dziecięco-Młodzieżowej. Ogółem w przeglądzie wzięło udział 63 uczestników (soliści oraz grupy wokalne) w kategoriach wiekowych: do 7 lat, 8-10 lat, 11-13 lat, 14-16 lat.

W kategorii solistów w wieku 8-10 lat: I miejsce zajęła Nina Żalik ze Szkoły Podstawowej w Pawłowicach.
W kategorii solistów w wieku 14-16 lat wyróżnienie  otrzymał: Kacper Kubiak z Pawłowic .
W kategorii zespoły/grupy wokalne III miejsce zajął zespół w składzie Katarzyna Maciejewska i Joanna Gruszeczka z Pawłowic.

Nagrodę Grand Prix ufundowaną przez Wójta Gminy Krzemieniewo otrzymała Joanna Gruszeczka z Pawłowic.

   Michał Rosik

Spotkanie z pisarką - panią Katarzyną Majgier
Ważnym wydarzeniem kulturalnym w naszej szkole było spotkanie uczniów klasy piątej i pierwszej gimnazjum z autorką książek dla dzieci i młodzieży, laureatką nagrody literackiej imienia Kornela Makuszyńskiego – panią Katarzyną Majgier. Pisarka opowiadała o książkach i literaturze ogólnie, swoim warsztacie pisarskim, pasjach literackich, o tym, skąd czerpie pomysły na tematykę, czy też, jaką drogę pokonuje tekst od napisania do wydrukowania. Uczniowie z uwagą przysłuchiwali się opowiadaniom pani Katarzyny, a ich zainteresowanie i zaciekawienie, które widoczne było w ilości zadawanych pytań, bardzo spodobało się prelegentce. Chwaliła naszych uczniów i przyznała, że spotkanie odbyło się w szczególnie miłej atmosferze.

   Ewa Dąbrowska

Asia i Kasia
Uczennice klasy IIIb gimnazjum w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Pawłowicach, Joanna Gruszeczka i Katarzyna Maciejewska, to laureatki wielu konkursów piosenek, przeglądów kolęd i pastorałek, grające na gitarach i realizujące różnorodny repertuar muzyczny. Oprócz talentów wokalno-instrumentalnych, osiągają wysokie wyniki w nauce, biorą udział w wielu konkursach przedmiotowych, ostatnio w konkursie “Między biologią a chemią”, organizowanym przez II LO w Lesznie. Pomimo, że nie zostały jego laureatkami, to uplasowały się na wysokich miejscach, tuż za jego zwycięzcami. Asia i Kasia interesują się biologią i chemią i chciałyby pogłębić wiedzę z tych dziedzin nauki w szkole ponadgimnazjalnej. Marzą im się studia z tego zakresu, może medycyna lub weterynaria? A może biotechnologia? Jeszcze nie są pewne swoich wyborów, ale z pewnością dokonają ich właściwie.

Międzyszkolna  Olimpiada Języka Angielskiego „Funny English”
28 lutego w Zespole Szkół w Kąkolewie odbył się drugi etap  międzyszkolnej  olimpiady języka angielskiego „Funny English”. Naszą szkołę reprezentowali Michał Pindara, Anna Piotrowiak, Nina Żalik, Paulina Ratajczak i Katarzyna Maciejewska.

Nina Żalik
zajęła I miejsce w  grupie wiekowej klas III – IV,
Paulina Ratajczak
III miejsce  w grupie  klas  V – VI,
Katarzyna Maciejewska
II miejsce w grupie gimnazjalnej.

Nasi uczniowie wykazali się szerokim zasobem słownictwa, bardzo dobrą znajomością gramatyki , piękną  wymową  oraz swobodą   wypowiedzi.   Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w następnych  konkursach.

   Renata Ślusarz

Jak pracują naukowcy
W ramach zajęć z cyklu „Spotkania z nauką” w Zespole Szkół Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Pawłowicach im. Powstańców Wielkopolskich, odbył się wykład i warsztaty, prowadzone przez pracownika Polskiej Akademii Nauk, mgr Rafała Łęckiego. Wykład był przeznaczony dla klas trzecich gimnazjum i dotyczył aktualnie realizowanego działu biologii – ekologii. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego nie należy mylić ekologii z ochroną środowiska, a także poznali metody badań naukowych, jakimi posługują się naukowcy, badający ekologię różnych grup organizmów. Prowadzący, z dużą dozą humoru, zaprezentował szeroką gamę sposobów pracy ekologów, prowadzących badania terenowe. Klasa szósta szkoły podstawowej wzięła udział w warsztatach dotyczących elektryczności, jej historii, zastosowania w życiu codziennym, jak również zasad bezpiecznego posługiwania się urządzeniami elektrycznymi. Zajęcia były prowadzone przez mgr Łęckiego w nietypowy, bardzo ciekawy sposób, angażujący wszystkich uczniów do aktywnego udziału w warsztatach.


Zajęcia w czasie ferii
Plan zajęc w czasie ferii zimowych 2013/14 w Szkole w Pawłowicach znajduje się tutaj.

GMINNY KONKURS HISTORYCZNY
„Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim”

W tym roku szkolnym członkowie kółka historycznego gimnazjum Zespołu Szkół w Pawłowicach z opiekunką p. K. Urbańczak, zorganizowali gminny konkurs historyczny dla swoich rówieśników, na prezentację multimedialną „Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim”. Inicjatywa organizacji konkursu związana była z nadaniem szkole sztandaru i obchodami 95 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w którym tak liczna część społeczeństwa gminy Krzemieniewo wzięła udział.
Celem konkursu było upowszechnienie wśród uczniów wiedzy na temat powstańców oraz historii jedynego, wygranego w dziejach naszej Ojczyzny powstania, którego uczestnicy są patronem szkoły w Pawłowicach. Poza tym chodziło o zwrócenie uwagi na konieczność zachowania pamięci o przeszłości, gdyż ma ona wpływ na kształtowanie patriotyzmu młodego pokolenia.
Wszystkie prace zostały ocenione przez jury. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystości nadania szkole sztandaru.

WYNIKI KONKURSU:
I MIEJSCE
1.    Zuzanna  Stachowiak     kl. II B    Zespół Szkół w Pawłowicach
2.    Zuzanna Wieja         kl. III A    Zespół Szkół w Pawłowicach
II MIWEJSCE
1.    Julia Oleszak        kl. III B    Zespół Szkół w Pawłowicach
2.    Agata Szymoniak        kl. II        Zespół Szkół w Nowym Belęcinie
III MIEJSCE
1.    Paulina Kubiaczyk    kl. III B    Zespół Szkół w Pawłowicach
WYRÓŻNIENIE
- Filip Mazurkiewicz        kl. I        Zespół Szkół w Pawłowicach
- Barbara Oleszak            kl. II B    Zespół Szkół w Pawłowicach
   Kinga Urbańczak


CZIMY PAMIĘĆ POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH
„Nikt im iść nie kazał.
Poszli, bo tak chcieli”
PAMIĘTAMY O POWSTAŃCACH WIELKOPOLSKICH
W związku z obchodami 95 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, uczniowie Zespołu Szkół w Pawłowicach pod opieką p. K. Urbańczak, uczcili pamięć poległych i zmarłych powstańców spoczywających na miejscowym cmentarzu, poprzez zapalenie zniczy i złożenie kwiatów.

„ Wszystkim tym, którym w sercach nie wygasła miłość Ojczyzny.
Wszystkim tym, co nie dali się zwieść.
Tym, co odnieśli krwawe blizny.
I tym – co polegli w Powstaniu Wielkopolskim.
Cześć!
Tym – co chwycili za broń.
Tym – co nie stracili nadziei.
Tym – co szli i walczyli o Wielkopolskę, jak lew.
Tym – co ranami okryci pomarli.
I tym – których dumna postawa we wrogach budziła strach.
Cześć i sława Powstańcom Wielkopolskim!”
                                                                      (B. Karpiński „Cześć i Sława” – fragm.. „Krople wrzącej krwi”)

   Kinga Urbańczak

NADANIE SZTANDARU SZKOLE W PAWŁOWICACH
11 listopada 1918r. powstała niepodległa Polska, jednak Wielkopolska nie weszła w skład państwa polskiego. Walka o powrót do macierzy rozpoczęła się 27 grudnia 1918r. w godzinach popołudniowych, gdy w centrum Poznania padły pierwsze strzały.
Polała się krew powstańcza. Rozpoczęła się walka mieszkańców  Wielkopolski o wolność oraz usunięcie pruskiego zaborcy. O powodzeniu powstania, zadecydował spontaniczny i masowy udział całego ludu wielkopolskiego.
Powstanie Wielkopolskie zakończyło się pełnym sukcesem wyzwoleńczym. To dzięki niemu, po 123 latach niewoli, na ziemi Piastów, ogłoszona została niepodległość, a Wielkopolska wróciła do upragnionej macierzy.
W historii naszego narodu jest to jedyne powstanie zakończone zwycięstwem.
   
W środę 29 stycznia 2014r. w Zespole Szkół w Pawłowicach odbyła się wyjątkowa uroczystość nadania szkole sztandaru.
Jego fundacja to wyraz uczczenia 95 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, kontynuacja nadania szkole imienia Powstańców Wielkopolskich oraz symbol jedności działania rodziców i nauczycieli, zmierzających do zaszczepienia w pamięci uczniów przodków walczących w powstaniu.
    Po mszy św. w kościele parafialnym NMP Śnieżnej, goście, potomkowie powstańców, rodzice, pracownicy szkoły oraz uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w historycznym wydarzeniu życia szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztów sztandarowych i powitania wszystkich zebranych przez p. Dyrektor Mirosławę Graf.
Wśród znamienitych gości znaleźli się m. in. poczty sztandarowe z zaprzyjaźnionych szkół im. Powstańców Wielkopolskich, Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawłowicach i Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Starosta Leszczyński p. Krzysztof Piwoński Wójt Gminy Krzemieniewo p. Andrzej Pietrula, Wielkopolski Wicekurator Oświaty p. Dorota Kinal,  potomkowie rodzin powstańców,  przewodniczący Rady Gminy p. S. Osięgłowski, dyrektorzy szkół  i przedszkoli naszej gminy, Radni Powiatu Leszczyńskiego, Radni Gminy Krzemieniewo, sołtysi, przedstawiciele  Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Pawłowicach, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Pawłowicach p. A. Dolacińska.
Uczestnicy spotkania wysłuchali też referatu wygłoszonego przez p. Kingę Urbańczak na temat historii szkoły oraz drogi do wyboru patrona szkoły.
Po nim Rada Rodziców przekazała sztandar na ręce p. Dyrektor Mirosławy Graf, a następnie przejął go poczet sztandarowy uczniów. Aktu poświęcenia sztandaru dokonał ksiądz proboszcz Jan Roszyk. Po nim społeczność szkolna złożyła ślubowanie na sztandar.
W drugiej części uroczystości jej uczestnicy obejrzeli program słowno – muzyczny, przygotowany przez uczniów pod opieką p. Kingi Urbańczak, przy współpracy p. Wiesławy Musielak i p. Magdaleny Ratajczak. Mottem przewodnim programu artystycznego były słowa „CZEŚĆ i CHWAŁA POWSTAŃCOM WIELKOPOLSKIM”. W programie wykorzystano kalendarium historyczne przebiegu powstania, utwory poetyckie, pieśni patriotyczne oraz utwory klasyczne.
Podsumowaniem uroczystości było wręczenie nagród zwycięzcom konkursów gminnych, które odbyły się z okazji 95 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Dyrektor szkoły p. Mirosława Graf podziękowała uczniom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz gościom, którzy uczestniczyli w tak ważnym wydarzeniu życia szkoły.

   Kinga Urbańczak

Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka to najcudowniejsze dni w roku. 24 stycznia do Zespołu Szkół w Pawłowicach licznie przybyli goście – Babcie i Dziadkowie, aby podziwiać występy swoich wnucząt.
Dla zacnych gości wnuczęta pod  kierunkiem swoich pań: Wiesławy Musielak, Magdaleny Ratajczak i Henryki Tobółki przygotowały wspaniały program artystyczny.
Były wiersze, piosenki i tańce oraz  własnoręcznie wykonane upominki. Życzeniom nie było końca.
Na zakończenie  nasi zacni goście zostali zaproszeni na  słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Dziadkowie nie kryli zadowolenia i wzruszenia. W imieniu wszystkich gości za zaproszenie i piękne występy podziękował Dziadek naszej uczennicy Pan Jan Żalik.


Przegląd Widowisk Jasełkowych i Grup Kolędniczych
19 stycznia w sali Domu Kultury w Garzynie odbył się I Przegląd Widowisk Jasełkowych i Grup Kolędniczych Gminy Krzemieniewo. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły, kończąc w ten sposób szereg występów przez cały okres Bożonarodzeniowy. Wcześniej wystąpili bowiem dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej i Koła Emerytów, dla osób niepełnosprawnych i gości z Domu Dziecka we Wschowie, a przede wszystkim dla całej społeczności szkolnej. Wszystkim występy te się bardzo podobały, a młodzi wykonawcy zbierali pochwały, bo mieli okazje wykazać się wieloma umiejętnościami: śpiewem, i to w różnych językach, grą na gitarach, keyboardzie i skrzypcach, nawet talentem spikerskim i aktorskim. Sukcesem był też występ na wspomnianym Przeglądzie w Garzynie. Uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom oraz słodycze. Nabyli wiele doświadczeń, które mogą wykorzystać w swoich karierach, a wszelkie pochwały mogą być dla nich zachętą do dalszych osiągnięć.

Teresa Górczak, Ewa Dąbrowska, Michał Rosik

Zaproszenie

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne,
Uczniowie i Rodzice
Zespołu Szkół w Pawłowicach
mają zaszczyt zaprosić
przedstawicieli Rodzin
Powstańców Wielkopolskich
na uroczystość nadania
Sztandaru Szkoły,
która odbędzie się w dniu 29 stycznia 2014 roku.

Program:

godz. 945zbiórka pocztów sztandarowych przy kościele w Pawłowicach
godz. 1000 - Msza Święta w kościele pw. NMP Śnieżnej w Pawłowicach
godz. 1115 – ceremoniał związany z nadaniem Sztandaru Szkoły - część artystyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w PawłowicachKomunikat
Dnia 21 stycznia z powodu gołoledzi zajęcia są odwołane.

IX Międzyszkolny Konkurs Śpiewaczy – kolędy, pastorałki, piosenki zimowe.
12 stycznia 2014 r. w Zespole Szkół Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Kąkolewie odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Śpiewaczy. Celem konkursu było podtrzymanie pięknej tradycji kolędowania, jak i wymiana doświadczeń  w zakresie upowszechniania śpiewu wśród młodego pokolenia.
Konkurs został przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Zaprezentować mogli się soliści oraz zespoły lub grupy wokalne. W konkursie wzięli udział wykonawcy z dwunastu szkół.
Naszą szkołę reprezentowali: w  kategorii klas 1-3 Patrycja Błocian, Maciej Kubiaczyk i  Nina Żalik, w kategorii klas 4-6: Roksana Andrzejewska, Paulina Ratajczak i Kalina Skowronek, natomiast w kategorii gimnazjum: Roksana Jankowiak. Wystąpił również Zespół Wokalny – Joanna Gruszeczka i Katarzyna Maciejewska.
Uczniowie naszej szkoły zdobyli zaszczytne miejsca, mianowicie:
- w kategorii Zespół Wokalny:
Joanna Gruszeczka i Katarzyna Maciejewska - I miejsce
- w kategorii klas 1-3:
Nina ŻalikII miejsce
Patrycja BłocianWyróżnienie
Artystom GRATULUJEMY!

   Anna Kasińska

Coroczne spotkanie świąteczno-noworoczne
W środę 8 stycznia 2014r. w szkole w Pawłowicach odbyło się coroczne spotkanie świąteczno-noworoczne z  wychowankami Domu Dziecka we Wschowie.  Tym razem było ono wyjątkowe, gdyż organizowane po raz dwudziesty. Samorząd Szkolny Zespołu Szkół w Pawłowicach przygotował z tej okazji program artystyczny oraz poczęstunek. Nie zabrakło również wielu wspólnych zabaw. Podczas spotkania wychowankom Domu Dziecka zostały przekazane suche produkty, które zebraliśmy przed Świętami Bożego Narodzenia.

   Agnieszka Pospiech

Powiatowy przegląd Kolęd i Pastorałek
5 stycznia 2014 r. odbył się Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek. Organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie. Przegląd miał na celu podtrzymanie pięknej tradycji kolędowania, a także promowanie młodych wykonawców.
Konkurs został przeznaczony dla uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Zaprezentować mogli się zarówno soliści, jak i zespoły wokalne czy wokalno-instrumentalne.
W Przeglądzie wzięli udział również uczniowie naszej szkoły, którzy przeszli wcześniejsze eliminacje szkolne. W kategorii klas 1-3 zaprezentowali się: Patrycja Błocian, Maciej Kubiaczyk i  Nina Żalik, w kategorii klas 4-6: Roksana Andrzejewska, Paulina Ratajczak i Kalina Skowronek, natomiast w kategorii gimnazjum: Joanna Gruszeczka i Roksana Jankowiak. Wystąpił również Zespół Wokalny „Śpiewające Gwiazdki”  złożony z uczennic klasy 3 szkoły podstawowej oraz Zespół wokalno-instrumentalny – Joanna Gruszeczka i Katarzyna Maciejewska.
W Przeglądzie wzięło udział ponad 70 wykonawców.
Uczniowie naszej szkoły zdobyli wysokie miejsca, mianowicie:
- w kategorii klas 1-3:      Nina ŻalikIII miejsce
                                       Maciej KubiaczykWyróżnienie
- w kategorii gimnazjum:  Joanna GruszeczkaII miejsce
- w kategorii Zespołów Wokalno-Instrumentalnych :
                    Joanna Gruszeczka i Katarzyna MaciejewskaII miejsce
Artystom GRATULUJEMY!

   Anna Kasińska

Magia Świąt
„Magia Świąt” to tytuł montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół w Pawłowicach, które wyreżyserowały panie Teresa Górczak, Ewa Dąbrowska i nauczyciele języków obcych. O niepowtarzalną oprawę muzyczną zadbał pan Michał Rosik. Uczniowie śpiewali nie tylko tradycyjne kolędy i pastorałki ale także popularne piosenki świąteczne w języku angielskim i niemieckim.  Wyjątkowy charakter  przedstawienia podkreśliły występy uczniów grających na gitarach, skrzypcach i keyboardzie.  Występ naszych artystów pozwolił poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie.
 Po przedstawieniu odbyło się wręczenie nagród laureatom szkolnych konkursów. Następnie Pani Dyrektor Mirosława Graf  złożyła wszystkim życzenia świąteczne. Później odbyły się wigilie klasowe. Składaniu życzeń i śpiewaniu kolęd, które słychać było na korytarzach nie było końca ... i w tym świątecznym nastroju pożegnaliśmy się aż do Nowego Roku.

   Renata Ślusarz

Koncert kolęd i pastorałek w Pawłowicach
16 grudnia uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w koncercie kolęd i pastorałek, zorganizowanym przez  Fundację Edukacyjną Pro MUSICA. Odwiedzili nas artyści z Teatru Wielkiego w Poznaniu – solistka ,  sopranistka Pani Anna Winiak i akompaniator, pianista Pan Krzysztof Raduła. 
    Zaprezentowali nam znane i te mniej znane utwory świąteczne. Nie zabrakło również kolęd w języku obcym. Wszystkim obecnym udzieliła się świąteczna aura i włączyli się do wspólnego śpiewu. Koncert ten wzbudził wiele radości zarówno wśród młodszych jak i starszych uczniów.
   Michał Rosik

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ CHOINKĘ
Choinka
jest znakiem nadchodzących świąt Bożego Narodzenia,
uczestniczką wigilii,
świadkiem najpiękniejszych życzeń,
strażniczką ukrytych pod nią prezentów,
zasłuchaną w śpiew kolęd…

Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie ponownie zaprosiło mieszkańców naszej gminy do udziału w konkursie na „Najpiękniejszą choinkę”. Jego celem było pobudzenie aktywności twórczej mieszkańców oraz prezentacja twórczości dzieci, młodzieży i dorosłych, aby ukazać radość, klimat i nastrój Świąt Bożego Narodzenia.
Wszyscy uczestnicy ubierali zielone drzewka własnoręcznie wykonanymi ozdobami, w sobotę 14 grudnia w budynku siedziby GCK w Krzemieniewie.
W konkursie pierwszy raz, wzięli udział członkowie Kółka Historycznego Gimnazjum naszej Szkoły, wspólnie z opiekunem p. K. Urbańczak. Choinka naszego zespołu została przebrana w drzewo gruszkowe z płatkami śniegu.
Imprezie, której tłem stały się pięknie udekorowane choinki, towarzyszył śpiew kolęd oraz występ dzieci. Konkurs zakończył się wręczeniem wszystkim uczestnikom dyplomów i słodkich upominków oraz ogłoszeniem wyników. Debiut kółka historycznego, które kultywuje polskie tradycje i obyczaje, zakończył się sukcesem, ponieważ jego członkowie znaleźli się wśród nagrodzonych zwycięzców.

   Kinga Urbańczak

Dojazdy autobusem szkolnym

w dniach od 16 do 18 grudnia 2013r.

Rano:

Oporowo, Oporówko, Lubonia – bez zmian
Pawłowice – Mały Dwór – przedszkole - 7:30
Kociugi - 8:05
Robczysko – 8:25
przyjazd do szkoły – 8:45


Powrót po zajęciach:

Oporowo, Oporówko, Lubonia – bez zmian
Oddział przedszkolny i Robczysko  - 13:50
Kociugi, Lubonia, Oporówko, Oporowo – 14:15
uczniowie bedą:
w Kociugach o 14:35
w Luboni o 14:50
w Oporówku – 14:55
w Luboni o 15:00

Ostatni kurs godz. 15:30
   Maria Wawrzyniak

W imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Nowym Belęcinie zapraszamy do udziału w konferencji pn. "Aktywność fizyczna w Gminie Krzemieniewo", która odbędzie się 13.12. o godz.17:00 w restauracji Dobrodziej w Krzemieniewie. Celem konferencji jest upowszechnianie kultury fizycznej i sportu w Gminie Krzemieniewo.

Gośćmi konferencji będą:

pan Sławomir Mocek, szermierz-florecista, drużynowy mistrz świata i drużynowy mistrz Europy, uczestnik igrzysk olimpijskich, który podejmie temat roli samorządu w upowszechnianiu kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzież, a także pan Robert Maćkowiak, lekkoatleta -sprinter, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy, uczestnik igrzysk olimpijskich, który podejmie temat wpływu pedagoga/trenera na upowszechnienie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży.


Konferencja jest realizowana w ramach projektu "Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród młodzieży w Gminie Krzemieniewo" prowadzonego przez Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Nowym Belęcinie w partnerstwie z Gminą Krzemieniewo. Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji uprzejmie prosimy o potwierdzenie swojej obecności na konferencji do dnia 11 grudnia na adres: mmskrzemieniewo@gmail.com.


POEZJA  Z  UŚMIECHEM
Rozpoczęła się druga  edycja Rejonowego Konkursu Recytatorskiego „Humor w literaturze” przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.   Zwycięzcą  pierwszego etapu konkursu w kategorii gimnazjów rozegranego  3 grudnia 2013 r. w sali widowiskowej  Rydzyńskiego Ośrodka Kultury został uczeń klasy  II b Gimnazjum w Pawłowicach – Kacper Kubiak, natomiast trzecie miejsce zdobyła jego koleżanka z klasy – Zuzanna Stachowiak.
W klasyfikacji zespołowej największą liczbę punktów uzyskali gimnazjaliści z Rydzyny, tuż za nimi uplasowali się uczniowie z Pawłowic.
W tegorocznym konkursie  biorą udział cztery sześcioosobowe zespoły gimnazjalistów  reprezentujące  gimnazja z Bojanowa, Borowa, Pawłowic i Rydzyny oraz  dwa zespoły  uczniów szkół podstawowych  - z Dąbcza i Kaczkowa.
W pierwszej turze uczniowie prezentowali wybrane przez siebie utwory poetyckie. Przed uczestnikami konkursu jeszcze dwa etapy zmagań – 25 lutego 2014 r. prezentacja fragmentów prozy i 13 maja kolejne utwory poetyckie. Tego też dnia poznamy zwycięzców  klasyfikacji generalnej.
Rywalizacji recytatorów towarzyszy konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży „Humorystyczne spojrzenie na dzieło sztuki”. Najlepsze prace zostaną wyeksponowane na wystawie plastycznej  podczas  finału  recytatorskiego 13 maja.
Organizatorem obu konkursów jest Gimnazjum im. Sułkowskich w Rydzynie.