DZIEŃ  BABCI I DZIADKA
Dnia 19 stycznia 2018 roku o godzinie 9.00 odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście licznie zjawili się, by wziąć udział w obchodach tego święta. Wszystkich gości serdecznie przywitała Pani Dyrektor Mirosława Graf i złożyła życzenia z okazji zbliżającego się święta Babci i Dziadka. Dzieci  pod kierunkiem swoich Pań: Magdaleny Ratajczak, Henryki Tobółki, Marzanny Błocian, Karoliny Dworniczak  przygotowały i  przedstawiły program artystyczny. Były to wiersze i piosenki, związane ze Świętem Babci i Dziadka, pokazy taneczne, a także gry na dzwonkach.  Po części artystycznej  szczególni goście, babcie i dziadkowie zostali zaproszeni na  poczęstunek do klas i obdarowani upominkami.
M. Ratajczak

PRACE UCZENNIC NASZEJ SZKOŁY NA OGÓLNOPOLSKIEJ WYSTAWIE „BARWY NIEPODLEGŁOŚCI”
Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy z okazji zbliżającego się 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, zaprosił dzieci i młodzież do udziału w konkursie „BARWY NIEPODLEGŁOŚCI”.
Wśród uczestników tego konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły, którzy przygotowali prace pod kierunkiem p. K. Urbańczak. Komisja konkursowa obejrzała i oceniła 728 prac z całej Polski. Wśród prac, które zakwalifikowano na wystawę pokonkursową znalazły się 3 z naszej szkoły. Ich autorkami są: Dominika Ratajczak z kl. VII SP, Eliza Hadrysiak i Zuzanna Jankowiak z kl. II gimnazjum.
Wszystkim autorom prac dziękujemy za udział w konkursie, a Dominice, Elizie i Zuzi gratulujemy.

Kinga Urbańczak

NAGRODA PUBLICZNOŚCI DLA MARTYNY HĄDZLIK
   W grudniu został ogłoszony powiatowy konkurs „Bożonarodzeniowa ozdoba”. Celem konkursu było kultywowanie tradycji bożonarodzeniowej,  poszukiwanie nowych środków wyrazu, poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych , prezentacja i popularyzacja plastycznej twórczości dziecięcej i młodzieżowej. Na wykonane i zgłoszone  prace można było głosować internetowo. Najwięcej głosów w kategorii szkoła podstawowa, zdobyła praca naszej uczennicy Martyny Hądzlik, uczennicy klasy 2, która otrzymała od organizatora „Papierowa Sowa” wspaniałą nagrodę.
   Henryka Tobółka


PRACE ZUZI I EMILKI NA WYSTAWIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM
 Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży z Wrocławia ogłosiło VII Ogólnopolskie Biennale Plastyczne "Świat dinozaurów". Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży w wieku 5-24 lat. Konkurs cieszył bardzo dużym zainteresowaniem. Komisja konkursowa po wnikliwej ocenie 1569 nadesłanych prac, zakwalifikowała dwie prace naszych uczennic Zuzanny Hemmerling i Emilii Pawłowskiej z klasy drugiej  na wystawę pokonkursową. Prace można zobaczyć w MDK we Wrocłwiu,.
Życzymy dalszych sukcesów!
   Henryka Tobółka


SERDUSZKA WOŚP
W grudniu Samorząd Szkolny ogłosił konkurs pt. „Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, by tradycyjnie już przyłączyć się do wspierania fundacji. Jego celem było rozbudzenie kreatywności oraz wrażliwości dzieci i młodzieży. Uczniowie wykonali prace przy użyciu różnych technik, zachowując oryginalną kolorystykę. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania.
Nagrody przyznano:
I miejsce:
Jagoda Mendyka   „0”
Zofia Kraśner  „0”
Nadia Szwarczyńska  klasa 1
Michał Mrukowski  klasa 1
Michał Włodarczyk  klasa 1
Martyna Hądzlik  klasa 2
Małgorzata Rozwalka  klasa 2
II miejsce:
Jakub Rosik  „0”
Julia Czajka  klasa 1
Hanna Adamczak  klasa 4a
Igor Biernaczyk  klasa 4a
Bartosz Józefiak klasa 7
III miejsce:
Jędrzej Świadek  „0”
Konrad Adamczak klasa 7
Julia Raburska  klasa 7
Anna Piotrowiak  klasa 2 gimnazjum
Joanna Rosińska  klasa 2 gimnazjum

Wszystkie prace zostały przekazane do Garzyna na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
   Joanna Pietrzykowska
Magdalena Ratajczak


JESZCZE O NAGRODZIE
Niedawno Szkoła otrzymała z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Departamentu Edukacji i Nauki pokonkursową publikację (dotyczącą konkursu Wielkopolska Szkoła Roku 2017).
Autorką jej wstępu jest p. Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, która podkreśliła, że: „Liczba i jakość wniosków, które zostały złożone w obu konkursach świadczą o tym, że wielkopolską oświatę charakteryzują najwyższe standardy i najlepsze wzorce w zakresie edukacji. Pokazały one, że pedagodzy z wielką troską podchodzą do swoich uczniów, z pasją, zaangażowaniem i oddaniem realizują cele i wyznaczone zadania.”
Dlatego jesteśmy dumni, że otrzymaliśmy taką nagrodę i znaleźliśmy się w gronie 21 wyróżnionych. W publikacji jest strona poświęcona naszej – Publicznej Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pawłowicach (jeszcze pod nazwą Zespół Szkół w Pawłowicach, gdyż wniosek złożony został w ubiegłym roku szkolnym). Obok znanych nam zdjęć ukazujących budynki szkolne uwzględniono ogólną charakterystykę, która stanowi wizytówkę naszej podstawówki.


   Monika Żalik

WIECZÓR KOLĘD I PASTORAŁEK
Czas Bożego Narodzenia jest wyjątkowy
i każda szkoła świętuje go inaczej.
Jest to czas uroczystych spotkań
z uczniami, nauczycielami, rodzicami i Przyjaciółmi szkoły.

Jedno z wyjątkowych spotkań, pod nazwą „Wieczornicy” odbyło się w czwartek 11 stycznia 2018r., a zgromadzili się na nim uczniowie i Przyjaciele naszej szkoły. Na spotkanie przybyli między innymi Wójt Gminy Krzemieniewo p. Andrzej Pietrula i zastępca p. Radosław Sobecki, ks. Jan Roszyk, radni naszej gminy i powiatu, członkowie Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów, członkowie Rady Rodziców, przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą oraz darczyńcy.
Bożonarodzeniowy wieczór kolęd i pastorałek, w formie montażu słowno – muzycznego opartego na twórczości księdza Twardowskiego, opowiadającej o pięknie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, przedstawili uczniowie pod kierunkiem p. A. Kasińskiej i p. K. Urbańczak. Kolędy i pastorałki śpiewali nie tylko rozśpiewani uczniowie, ale również zaproszeni goście. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom „Wieczornicy”. Dzięki temu atmosfera spotkania była pełna radości i wesela.
Wspólnemu kolędowaniu towarzyszyły liczne życzenia i podziękowania oraz nadzieja na dalszą współpracę.

  
Kinga Urbańczak


XII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ŚPIEWACZY – KOLĘDY, PASTORAŁKI, PIOSENKI ZIMOWE
4 stycznia 2018 r. w Zespole Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kąkolewie odbył się XIII Międzyszkolny Konkurs Śpiewaczy – kolędy, pastorałki, piosenki zimowe.
Celem konkursu było podtrzymywanie pięknej tradycji kolędowania oraz propagowanie wokalnej twórczości dziecięcej i młodzieżowej. Uczniowie prezentowali się w następujących kategoriach wiekowych: soliści klas 1- 3 SP, 4 – 6, klasy 7 i gimnazjum oraz zespołu lub grupy wokalnej. Jury w składzie:  P. Cecylia Glapiak, P. Barbara Kaczmarek-Kryś, P. Paula Juskowiak oraz P. Zbigniew Schulz wysłuchało ponad 60 prezentacji uczniów z 8 szkół.
Nasza uczennica Laura Maśląka (kl. 2 SP) wyśpiewała II miejsce w swojej kategorii wiekowej.
W kategorii zespołów wokalnych III miejsce zdobył zespół „Wesołe Pierwszaki” utworzony z uczniów klasy 1: Amelia Majewska, Filip Pietrzykowski, Michał Włodarczyk i Miłosz Franek.
Naszą szkołę pięknie reprezentowali również: Katarzyna Mania (kl. II), Zuzanna Hemmerling (kl. II), Nadia Adamczak (kl. 4a), Patryk Lenort (kl. 4a), Bartosz Zakrzewski (kl. 6), Dominika Ratajczak (kl. 7), Zuzanna Jankowiak (kl. 2G) oraz zespoły Dzwoneczki (Maria Matysiak, Nikola Niedzielska, Alan Tomowiak – kl 1) i trio: Maja Maciejewska, Paulina Ratajczak i Małgorzata Rembelska.
Uczniowie zostali przygotowani przez nauczycieli: Annę Kasińską, Magdalenę Ratajczak i Michała Rosika.
             Nagrodami były puchary i anioły dla zwycięzców ufundowane przez  Dyrekcję, Radę Rodziców Szkoły, Burmistrza Miasta i Gminy Osieczna oraz Dyrektora Centrum Kultury i Biblioteki w Osiecznej. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i aniołki. Organizacją Konkursu zajęli się P. Anna Poprawska i P. Dominik Nowacki.
              Serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom!

   Anna Kasińska


SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
Źle mówić lub pisać – to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali. Język smuci się, choruje, gdy ludzie źle o nim mówią lub pisz
Janusz Korczak
radycją naszej szkoły stał się organizowany przez Samorząd Szkolny (przy współpracy nauczycielek j. polskiego) konkurs ortograficzny. Jego celem jest wyrabianie czujności ortograficznej i odpowiedzialności za napisane słowo oraz podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych naszych uczniów.  
Pierwszy etap wyłonił MISTRZÓW ORTOGRAFII. W tym roku ten zaszczytny tytuł uzyskali następujący uczniowie:

kl. 1
Nadia Szwarczyńska
Karolina Grzegorzewska
Alan Tomowiak
Nikola Niedzielska
Hanna Czwojdrak
Filip Pietrzykowski
Julia Gajowa
Marysia Matysiak

kl.2
Martyna Hądzlik
Zuzanna Hemmerling
Martyna Wróblewska
Katarzyna Mania
Alicja Włodarczak
Laura Maśląka
Oskar Sadowski
Lena Ciesielska

kl. 3a
Lilianna Białek

kl. 3b
Anna Przytuła
Jakub Baksalary
Natan Szulczyński
 
kl. 5b
Michał Maślonka

PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY otrzymali: Zuzanna Hemmerling, Michał Maślonka

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy!!!   Joanna Pietrzykowska
Magdalena RatajczakZ WIZYTĄ U NADII ADAMCZAK
Pod koniec grudnia  uczennice klasy siódmej: Nikola Olejniczak, Dominika Ratajczak i Julia Raburska odwiedziły swoją rówieśniczkę Nadię Adamczak i przekazały upominek przygotowany przez uczniów klasy pierwszej, którzy  już od najmłodszych lat wiedzą, że robienie czegoś dla innych daje dużo radości i satysfakcji . Nadia od urodzenia nie  może samodzielnie funkcjonować, dlatego całą opiekę nad nią sprawuje jej mama Pani Anna Adamczak oraz jej tata Paweł i starszy brat Patryk. Pani Anna zawsze z serdecznością wita gości, a Nadia cieszy się z wizyt, co okazuje  częstym uśmiechem i zadowoleniem.
   M. Ratajczak

DZIEŃ WOLONTARIUSZA
Dzień Wolontariusza w tym roku odbywał się w dwóch etapach. 5 grudnia, gdy na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, wolontariusze ubrani w niebieskie koszulki z logo Wolontariatu, podczas przerw rozdawali ulotki informujące: Czym jest wolontariat? A także zachęcali do wzięcia udziału w akcji „Góra grosza”. Był to bardzo radosny dzień, choćby z tego powodu, że do naszego grona dołączyli kolejni uczniowie chętni niesienia pomocy.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza został podsumowany prezentacją multimedialną oraz występem wolontariuszy w przedstawieniu. Wolontariusze pokazali , że są także świetnymi aktorami, wcielając się w postaci z baśni H.Ch. Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami, dostarczyli widzom wielu wzruszeń. Pani Teresa Górczak otrzymała dyplom oraz słowa podziękowania za wieloletnią pracę z Małym Wolontariatem.
   Wolontariat

PLUSZAKI ODNALAZŁY SWYCH PRZYJACIÓŁ
Maskotki z akcji „Podziel się pluszakiem” zostały podarowane małym pacjentom Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie. 7 grudnia delegacja wolontariuszy oraz członkowie samorządu szkolnego odwiedzili pacjentów pediatrii, aby umilić im przedświąteczny czas śpiewem kolęd oraz przekazać zgromadzone w zbiórce pluszaki. Zabawki wywołały szczery uśmiech na twarzach dzieci. Również rodzice i siostra oddziałowa wyrazili swoją wdzięczność.

   Wolontariat


PARTNERSKA CHOINKA
6 grudnia wolontariusze z naszej szkoły, wspólnie z wolontariuszami z innych placówek i organizacji w gminie Krzemieniewo, przystroili choinkę rosnącą przed Urzędem Gminy. Ozdoby choinkowe zostały zrobione własnoręcznie przez wolontariuszy. W tym dniu nie zabrakło również czasu na zabawę ze Świętym Mikołajem i Śnieżynką oraz wspólne kolędowanie.   Wolontariat


WYRÓŻNIENIA DLA WOLONTARIUSZY
27. listopada w Domu Kultury w Garzynie odbyła się II edycja gminnego Dnia Wolontariatu. Z rąk wójta gminy Krzemieniewo Andrzeja Pietruli, pani Magdalena Ratajczak oraz cztery wolontariuszki z naszej szkoły: Julia Raburska, Zofia Fiszer, Dominika Ratajczak i Marcelina Giera , otrzymały dyplomy uznania za pracę wolontariacka oraz trud i czas poświęcony na rzecz społeczności lokalnej. Uroczystość uświetnił występ utalentowanego wokalisty Bartosz Dwornika, absolwenta naszej szkoły.


   Wolontariat

UROCZYSTY APEL
22 grudnia był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Wszyscy uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie obejrzeli przedstawienie świąteczne pt.: "Narodzenie" w  wykonaniu uczniów klasy 4a i 4b, pod kierunkiem Państwa: Renaty Ślusarz, Karola Żalika, Anny Kasińskiej i Michała Rosika.  Dzisiejszy apel był również okazją do wręczenia nagród uczniom uczestniczącym w  konkursach organizowanych przez p. Ewę Dąbrowską, P.Henrykę Tobółkę, P. Paulinę Michalak, P.Renatę Ślusarz oraz Samorząd
Szkolny pod kierunkiem P. Magdaleny Ratajczak i P.J.Pietrzykowskiej. Uczniowie zostali nagrodzeni  za udział w następujących konkursach
-konkurs plastyczny " Przeczytaj i namaluj";
-konkurs na "Moskaliki",
-konkurs plastyczny "Robale, robaki i robaczki Szancera"
-Szkolny Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortografii";
-szkolny konkurs na kartkę o tematyce bożonarodzeniowej;
-konkurs plastyczny "Dary Jesieni";
-konkurs języka angielskiego "Mistrz Wymowy Angielskiej";
-konkurs plastyczny "Dzień Postaci z  Bajek".
Na koniec Pani Dyrektor Mirosława Graf złożyła wszystkim życzenia świąteczne.

   Renata Ślusarz

I MIEJSCE DANIELA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM „BOŻONARODZENIOWA KARTKA”
Ze Świętami Bożego Narodzenia związanych jest wiele tradycji. Jedną  z nich jest wysyłanie kartek świątecznych. Kartka świąteczna może przybrać różne formy. W grudniu o tej tematyce został ogłoszony Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Bożonarodzeniowa kartka lub anioł”. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości estetycznej, inspirowanej tradycją Świąt Bożego Narodzenia, kształtowanie wyobraźni plastycznej dzieci i młodzieży, rozwijanie zdolności manualnych oraz promowanie twórczości artystycznej. Jak co roku uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział w konkursach o tematyce bożonarodzeniowej, odnosząc sukcesy.  W tym roku  I miejsce zajął Daniel Kubiak, uczeń klasy 7.
Gratulujemy nagrody.

   Henryka Tobółka

SUKCES NASZYCH UCZENNIC W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM „Bądź EKO”
12.12.2017 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego odbyła się uroczysta  gala podsumowująca konkurs  plastyczny ,,Bądź EKO, działaj EKO!” -  „Walka ze smogiem”. Organizatorem konkursu był Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Koordynatorem prowadzącym organizacyjną obsługę konkursu był Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Celem konkursu była edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży poprzez promowanie pozytywnych zachowań w zakresie ochrony środowiska i przyrody, jak i zwracanie uwagi na zagrożenia występujące w otaczającym nas świecie. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się uczennice naszej szkoły. Prace ich doceniła komisja konkursowa i przyznała: I miejsce Marcie Lubiejewskiej, wyróżnienie Dominice Ratajczak-  klasa 7, a praca Martyny Wróblewskiej -klasa 2 zakwalifikowała się na wystawę pokonkursową. Uczennice otrzymały wspaniałe nagrody.
 Młodym plastykom gratulujemy sukcesów.

   Henryka Tobółka

CYKL ZAJĘĆ  „POLUBIĆ CZYTANIE”
W grudniu uczniowie klasy 2 szkoły podstawowej  w ramach cyklu zajęć „Polubić czytanie „ zaprosili do wspólnego czytania, mamę Fabiana,  Panią Kingę Kubiak.  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Pani Kinga przeczytała książkę  pt. „Przygody  Świętego  Mikołaja”. Dzieci  z zaciekawieniem słuchały opowiadania o Mikołaju, któremu zabrakło prezentów.  W podziękowaniu  Pani Kubiak za wspólne czytanie,  uczniowie wręczyli upominek i złożyli życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.   Henryka Tobółka

ŚWIĄTECZNE  SPOTKANIE Z WYCHOWANKAMI DOMU DZIECKA
8 grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Pawłowicach odbyło się tradycyjne spotkanie z wychowankami Domu Dziecka ze Wschowy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się:  Wójt Gminy Krzemieniewo Andrzej Pietrula, Zastępca Wójta Radosław Sobecki oraz członkowie Samorządu Szkolnego z Drobnina wraz z opiekunem. Pani Dyrektor Mirosława Graf uroczyście wszystkich przywitała i spotkanie rozpoczęło się od wigilijnego poczęstunku oraz wspólnych rozmów. Następnie uczniowie zostali zaproszeni do innej sali, gdzie czekała na nich niespodzianka. Na zaproszenie opiekunek Samorządu Szkolnego p. Joanny Pietrzykowskiej i p. Magdaleny Ratajczak przyjechali przedstawiciele Aeroklubu Leszczyńskiego. Wśród nich byli zawodowi piloci, którzy opowiedzieli o swojej pracy i pasji. Przeprowadzili również warsztaty modelarskie. Dzieci budowały modele balonów na ogrzane powietrze. Wszyscy się przy tym doskonale bawili.

   Joanna Pietrzykowska
Magdalena Ratajczak


WYCIECZKA DO KOŚCIANA
W miniony piątek dzieci z oddziału przedszkolnego, oraz uczniowie klas: I, II i III b wraz z opiekunkami pojechali na wycieczkę do Nenufar Clubu w Kościanie, gdzie brali udział w programie pt.: „Gdzie jest Święty Mikołaj?!” Zabawa składała się z dwóch części: pierwsza odbywała się w domu Gospodyni, gdzie dzieci poznały także przezabawną postać Górala i towarzyszącego mu renifera. Następnie dom odwiedził tajemniczy Nufrik, który zaprosił dzieci na drugą część programu: spotkanie ze Świętym Mikołajem oraz zabawy w Sali Nufrik.  Dekorowanie pierników, poznawanie tradycji świątecznych i otrzymane upominki sprawiły, że nasi najmłodsi podopieczni czują już atmosferę i magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

   Karolina Dworniczak

MIKOŁAJKI
6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Długie, pełne napięcia oczekiwanie …Charakterystyczny odgłos dzwonków i… pojawił się ON - św. Mikołaj. Od samego rana, wraz ze Śnieżynkami i koszem pełnym cukierków, odwiedził wszystkie sale. W szkole zapanowała świąteczna atmosfera. Mikołajki zorganizował Samorząd Szkolny.

   Joanna Pietrzykowska
Magdalena Ratajczak


POMOC DLA BARTKA
6 grudnia w naszej szkole sprzedawano pierniki przygotowane przez Stowarzyszenie "Razem dla Pawłowic”. Zebrana kwota została przekazana na konto fundacji, do której należy Bartek Jankowski z Pawłowic. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem wśród rodziców, nauczycieli i uczniów.

   Joanna Pietrzykowska
Magdalena Ratajczak


ZBIÓRKA DARÓW DLA WYCHOWANKÓW DOMU DZIECKA
"Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nieważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi…”
Jan Paweł II
 


30 listopada zakończyła się zbiórka suchych produktów dla wychowanków Domu Dziecka ze Wschowy. Organizatorem akcji był Samorząd Szkolny. Dziękujemy bardzo wszystkim rodzicom oraz dzieciom, którzy wzięli sobie do serca prośbę o pomoc i przyłączyli się do tej dobroczynnej akcji.
   Joanna Pietrzykowska
Magdalena Ratajczak


POMAGAMY MAŁYM PACJENTOM
Zakończyła się kolejna akcja Samorządu Szkolnego „PODZIEL SIĘ PLUSZAKIEM”. Wszystkie nowe maskotki zostaną przekazane na odział dziecięcy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie. Dziękujemy za szczery dar serca.   Joanna Pietrzykowska
Magdalena Ratajczak


WYCIECZKA NA  REWIĘ NA LODZIE
Dnia 28 listopada w ramach akcji "Polubić czytanie" uczniowie klasy pierwszej i drugiej  oraz oddziału przedszkolnego naszej szkoły , wraz ze swymi paniami, wybrali się na wycieczkę do Hali Arena w Poznaniu , na znaną na całym świecie Moskiewską Rewię na Lodzie. Było to widowisko dla dzieci oparte na motywach baśni „Śpiąca Królewna”.  Na uwagę zasługiwała bardzo ciekawa  choreografia pełna indywidualnych popisów i trudnych elementów jazdy figurowej na lodzie. Występowało 40 wykonawców.  Baśń była bardzo ciekawa, bo  wplecione zostały postacie z innych bajek, które przybyły na bal w przepięknych kostiumach. Po spektaklu dzieci  pełne wrażeń wróciły do domu.

    Magdalena Ratajczak

ZABAWA ANDRZEJKOWA
22 listopada w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa przygotowana przez Samorząd Szkolny. Wszyscy bawili się w rytm ulubionych przebojów. Nie mogło zabraknąć również wróżb. Niektórzy chcieli się dowiedzieć, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Uczniowie byli zadowoleni, ale czuli pewien niedosyt, że impreza trwała tak krótko…

   Joanna Pietrzykowska
Magdalena RatajczakANDRZEJKI W KLASACH 0 - 3
21 listopada w klasach 1 - 3 oraz oddziale przedszkolnym zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki przygotowane  przez Samorząd Szkolny we współpracy z rodzicami. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce prowadzonymi przez animatorów.

   Magdalena Ratajczak
Joanna Pietrzykowska


POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI
Dnia 9 listopada 2017 r. uczniowie klasy pierwszej: Michał Włodarczyk, Amelia Majewska i Alan Tomowiak, reprezentowali naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim “Mój ulubiony wiersz” przeznaczonym dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Organizatorami imprezy byli: Szkoła Podstawowa im. M. Skłodowskiej-Curie i Samorządowy Ośrodek Kultury w Święciechowie oraz stowarzyszenie MożeMy. Młodzi artyści wspaniale zaprezentowali się na scenie recytując wybrane wiersze. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę.
   M. Ratajczak

WYSTAWA - "LALKI ŚWIATA"
Dzieci klas trzecich odwiedziły Muzeum Okręgowe w Lesznie, gdzie mogły podziwiać wystawę, pt.: „Lalki Świata”.  Dzięki oprowadzeniu przez przewodnika uczniowie otrzymali szeroki zakres informacji związanych z powstawaniem lalek, ich kultem, wierzeniami, czy zwyczajami. Nasi uczniowie mogli podziwiać lalki pochodzące ze zbiorów: Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju oraz z kolekcji Anny Ziembińskiej z Krotoszyna. Nie da się ukryć, iż najwięcej pytań zadawały dziewczynki.
   podpis

POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „BĄDŹMY ZDROWI- WIEMY, WIĘC DZIAŁAMY”
W październiku został ogłoszony konkurs plastyczny na plakat pod hasłem „Bądźmy zdrowi”. Organizatorem konkursu była Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu we współpracy z powiatowymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi na terenie województwa wielkopolskiego. Konkurs skierowany był do uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych na terenie województwa wielkopolskiego. Zadaniem konkursowym było opracowanie i wykonanie plakatu skierowanego do młodzieży na temat zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej. Wykonany plakat miał zachęcić do kształtowania właściwych nawyków i umiejętności prozdrowotnych. Powiatowa Komisja Konkursowa nagrodziła trzy prace. Z naszej szkoły III miejsce w powiecie zajęła Paulina Ratajczak, uczennica klasy 3 gimnazjum. W listopadzie przedstawicielka Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lesznie w obecności Dyrekcji Szkoły, wręczyła Paulinie dyplom i nagrodę rzeczową.
Gratulujemy!   Henryka Tobółka

KIERMASZ KARTEK
Najpiękniejsze kartki świąteczne to te, które zostają własnoręcznie wykonane przez dzieci, ozdabiane różnymi technikami, z życzeniami płynącymi prosto z serca. W listopadzie Samorząd Szkolny ogłosił Konkurs na Kartkę Bożonarodzeniową. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem. Wszystkie kartki zostały przekazane na kiermasz, który odbył się w czwartek16 listopada podczas zebrania z rodzicami.
   Joanna Pietrzykowska
Magdalena Ratajczak


Z WIZYTĄ W PIEKARNI
Dnia 20 listopada 2017r. uczniowie klasy pierwszej wraz z opiekunami Panią Magdaleną Ratajczak i Panią Dyrektor Mirosławą Graf udali się na wycieczkę do piekarni w Osiecznie.  Podczas wizyty w piekarni uczniowie mogli zapoznać się z procesem powstawania pieczywa, dowiedzieli się do czego służą różne produkty, co można z nich zrobić oraz jak ważne miejsce w piramidzie żywienia zajmuje chleb, szczególnie ciemny.    Poznali urządzenia potrzebne do procesu wyrobienia i wypiekania chleba. Na zakończenie wizyty udali się na degustację drożdżówek. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wizyty w piekarni, szczególnie zaciekawiła ich użyteczna i ważna dla innych ludzi praca piekarza.

DZIEŃ CZARNEGO KOTA
Nawet ci, którzy nie wierzą w zabobony, są odrobinę zestresowani, gdy ich drogę przebiegnie ta czarna, złowroga bestia. Ale czy kiedyś udowodniono jej jakieś nieszczęście? Święto Czarnego Kota, bo o nim mowa, wywodzi się z Włoch, gdzie zwierzęta te są wyjątkowo prześladowane. 17. dzień listopada uważany jest tam za najbardziej pechowy. W Polsce święto to obchodzono po raz pierwszy w 2006 r. z inicjatywy Miesięczników: „Kot” i „Cat Club Łódź”. Celem tego dnia jest nie tylko wystosowanie apeli o opiekę nad czworonogami, ale także walka z uprzedzeniami i przesądami, które – co warto podkreślić - są wyjątkowo krzywdzące dla czarnych kotów. Uczniowie klas trzecich w radosny sposób świętowali ten dzień, opowiadali o swoich pupilach i przygodach z czarnymi kotami, które niewiele miały wspólnego z pechowymi sytuacjami. Nie zabrakło w tym dniu kilku zabawnych konkurencji, zabaw ruchowych, a także plastyki podczas której dzieci wykonywały postać czarnych kotów.

   Karolina Dworniczak

KONKURS - MIĘDZY BIOLOGIĄ, A CHEMIĄ
Uczennice III klasy gimnazjalnej Paulina Ratajczak i Małgorzata Rembelska reprezentowały naszą szkołę w rejonowym konkursie przyrodniczym Między biologią, a chemią. Konkurs ten już od kilku lat organizowany jest przez II Liceum Ogólnokształcące  w Lesznie.
Nasze uczennice wykazały się wysokim poziomem wiedzy umiejętności  biologiczno-chemicznych. Miały również okazję skorzystać z warsztatów, doświadczeń i eksperymentów oraz prezentacji kierunków kształcenia w II LO.
   Daniela Patelka

PAMIĘTAMY…
11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość i wróciła na europejskie mapy. Pamiętając wydarzenia tamtych lat i ludzi, którzy oddali życie za ojczyznę, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zapalili znicze i złożyli wiązankę pod tablicą upamiętniającą poległych.


   Joanna Pietrzykowska
Magdalena Ratajczak


99 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
„Niepodległość
nie jest Polakom dana raz na zawsze.
Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym”.
Józef Piłsudski


99 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Rok bieżący jest rokiem szczególnym i wyjątkowym, 
ponieważ wprowadza nas w doniosłe wydarzenia,
które towarzyszyć nam będą przez najbliższy rok.
 A będzie to przygotowanie nas wszystkich do  świętowania 100 rocznicy
 odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI.

Tegoroczny apel z okazji Święta Niepodległości, przygotowany przez uczniów kl. II gimnazjum oraz kl. IV, VI pod kierunkiem p. K. Urbańczak i p. A. Kasińskiej, stał się doskonałą okazją, by uzmysłowić wszystkim uczestnikom, jak ważną rolę odgrywają słowa: Niepodległość, Ojczyzna i Patriotyzm. I w nawiązaniu do tych właśnie wartości, artyści zaprezentowali w programie słowno – muzycznym najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Kinga Urbańczak


PASOWANIE NA UCZNIA
Dnia 10 listopada 2017 r. w przeddzień Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się wielka uroczystość. W poczet uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich przyjęto pierwszoklasistów. Pierwszoklasiści pod okiem swojej wychowawczyni p. Magdaleny Ratajczak przygotowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i gry na instrumencie. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny i znajomością zasad ruchu drogowego oraz zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły. Pasowania na uczniów szkoły dokonała pani Dyrektor Mirosława Graf. Na pamiątkę pasowania uczniowie otrzymali legitymację szkolną, dyplom oraz kuferki z pomocami dydaktycznymi zakupionymi przez rodziców pierwszoklasistów. Dzieci otrzymały również książeczki ufundowane przez Radę Rodziców, które wręczyła przewodnicząca Pani Anastazja Raburska. Nad oprawą czuwała także p. Teresa Górczak. Na zakończenie zaproszeni goście, rodzice i pierwszoklasiści udali się na poczęstunek.

   M. Ratajczak

ROGALE ŚWIĘTOMARCIŃSKIE
W piątek 10 listopada w naszej szkole zapachniało rogalikami. Te wspaniałe wypieki, przygotowane przez rodziców uczniów naszej szkoły , wyglądały bardzo apetycznie. Rogale świętomarcińskie stanowią tradycyjny wielkopolski wypiek z okazji wspomnienia św. Marcina z Tours i Święta Niepodległości. Podczas przerw nasi uczniowie mogli  zakupić rogaliki, które  cieszyły się wielkim powodzeniem i schodziły jak przysłowiowe "ciepłe bułeczki". Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie rogali.

   podpis

ZBIÓRKA KARMY DO SCHRONISKA
W październiku 2017 r. w naszej szkole zorganizowana została zbiórka karmy do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Henrykowie. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku. Cieszymy się, że tak wielu uczniów wzięło udział w naszej akcji . Serdecznie dziękujemy.


   J. Pietrzykowska
M. Ratajczak


SPOTKANIE ABSOLWENTÓW
Chociaż od zakończenia nauki w naszej Szkole minęło prawie 17 miesięcy, uczniowie klasy III gimnazjum rocznik 2000 przyjęli zaproszenie na spotkanie absolwentów. 9 listopada o godz. 18.00 przybyli do swojej dawnej sali nr 21, by spotkać się z koleżankami i kolegami oraz panią Dyrektor Mirosławą Graf i wychowawczynią – Moniką Żalik.
Młodzież opowiadała o swoich dokonaniach czy niewielkich problemach, jakie miała na początku aklimatyzacji w nowych szkołach. Dzieliła się swoimi zamierzeniami na bliższą i dalszą przyszłość. Ucieszyliśmy się, że wszyscy obecni są zadowoleni z podjętych do tej pory decyzji.
Po raz kolejny przekonaliśmy się, że pamiętamy tylko miłe wydarzenia i z sympatią wspominaliśmy miniony czas. Humory dopisywały, a „przedandrzejkowe” wróżby wywołały szczere uśmiechy.
Pani Dyrektor zapewniała absolwentów, że drzwi naszej Szkoły zawsze są dla nich otwarte. Wszyscy nauczyciele cieszą się z ich sukcesów, a jeśli mogliby w czymś pomóc, to na pewno to zrobią. Dlatego zwróciła się do zebranych z prośbą, aby odwiedzali nas i informowali o wszystkim, co się u nich dzieje – w ten sposób będą zawsze obecni w naszym życiu, a jednocześnie wspólnie będziemy tworzyć historię Szkoły.
Nie zabrakło także życzeń szczęścia i powodzenia w dalszej edukacji.


   Monika Żalik

PODZIĘKOWANIA
Uczniowie klasy V a bardzo dziękują Radzie Rodziców za ufundowanie nagrody w zorganizowanym przez Szkołę i nauczycieli wychowania fizycznego – pana Zbigniewa Tomińskiego i pana Waldemara Jarusa konkursie na najbardziej aktywną klasę biorącą udział w XXVII Crossie Wagarowicza. W zawodach udział wzięli (wystartowali i dobiegli do mety) wszyscy, czyli 18 uczniów i uzyskali najwięcej punktów do klasyfikacji ogólnej.
Dzięki wygranej piątoklasiści 8 listopada pojechali na basen i przez godzinę miło spędzili czas, doskonaląc swoje umiejętności pływackie, które kształtowali w ubiegłym roku szkolnym.Zapewniamy wszystkie koleżanki i wszystkich kolegów, że w tym roku szkolnym będziemy chcieli powtórzyć swój sukces. Zapraszamy do rywalizacji!
   Uczniowie klasy V a

Z WIZYTĄ W STRAŻY POŻARNEJ W PAWŁOWICACH
Uczniowie klas III a i III b wybrali się na spacer do Straży Pożarnej w Pawłowicach. Dzieci nie tylko oglądały wóz strażacki i sprzęt do gaszenia pożarów, mogły także usiąść za kierownicą, przymierzyć hełm strażacki i spróbować potrzymać wąż strażacki – co nie było łatwym zadaniem. Uczniowie zapoznali się z zadaniami realizowanymi przez Straż Pożarną, sposobami alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia. Wszyscy utrwalili sobie numer telefonu do Straży Pożarnej - 998 i numer alarmowy – 112. Celem naszej wizyty było opanowanie przez dzieci niezbędnych umiejętności w sytuacjach zagrożenia oraz wiedzy z zakresu edukacji przeciwpożarowej. W ramach podziękowania za pouczające spotkanie klasy przekazały na ręce pana Mariusza Katarzyńskiego laurkę i piękny album pt.: „Praca Strażaka” z własnoręcznie wykonanymi obrazkami. Dziękujemy za wspaniałe zajęcia!

   Karolina Dworniczak

„KTO CZYTA, TEN ŻYJE PODWÓJNIE”
Mówi się, że „kto czyta, ten żyje podwójnie”, dlatego też, aby zasiać w dzieciach nawyk sięgania po książkę w miniony wtorek (07.11.) uczniowie klas trzecich pojechali na wycieczkę do ROKu – czyli Rydzyńskiego Ośrodka Kultury, gdzie uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych. Dzieci wysłuchały legendy o „Rogalach Marcińskich”, nauczyły się nawet, jak prawidłowo uzupełniać kartę biblioteczną. Grupa zwiedziła Ośrodek Kultury, po którym oprowadziła nas Pani Magdalena Szymańska. Dzieci mogły nawet wejść na scenę, na której zaprezentowały swoje zdolności wokalne. Udało nam się także porozmawiać z panem Wojciechem Antoniakiem, skarbnikiem Gminy Rydzyna, który także w kilku słowach opowiedział na czym polega pełniona przez niego funkcja. Dla naszych uczniów był to niewątpliwie bardzo aktywny i ciekawy dzień.

   Karolina Dworniczak

ZWIEDZAMY ZABYTKI RYDZYNY
Podczas wycieczki do Rydzyny dzieci z klas: 3a i 3b zwiedziły kilka zabytków tej pięknej, barokowej miejscowości. W trakcie spaceru uczniowie zobaczyli m. in. Zamek Sułkowskich – usłyszeli także mrożącą krew w żyłach legendę o „Białej Damie”. Następnie zwiedziliśmy późnobarokowy kościół św. Stanisława, kolumnę św. Trójcy upamiętniającą epidemię dżumy, która dotknęła Rydzynę w 1709 r., dawny kościół ewangelicki, który obecnie zaadaptowany jest na salę koncertową, a także wspaniały drewniany wiatrak, typu koźlak , który został zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku. Atrakcji było bardzo dużo, dzieci zadawały sporo pytań. Nasi podopieczni podczas tej wycieczki wykazali się także dużą wiedzą dotyczącą budowy zamków, fos i murów obronnych, co zapewne ma związek z niedawno omawianym tematem tygodniowym „W dawnej Polce”.

   Karolina Dworniczak

PAMIĘTAMY…
W miniony wtorek, 31.10.2017r. uczniowie klas: 3a i 3b wybrali się na cmentarz w Pawłowicach. Wizyta w tak ważnym miejscu niesie za sobą tradycję zapalenia znicza, dlatego i w tym dniu z okazji Święta Zmarłych dzieci zapaliły symboliczne światełka na grobach swoich bliskich, a także pod krzyżem. Uczymy dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazujemy, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci.

    K. Dworniczak

WIZYTA W MOK W LESZNIE
Uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas I-III uczestniczyli w pięknym teatrzyku, który powstał na podstawie wspaniałej baśni pt.: „Kraina Lodu”. Dzieci z zachwytem śledziły losy sióstr: Anny i Elzy, a także renifera Swena i przekomicznego bałwana Olafa.

   K. Dworniczak

„POLUBIĆ CZYTANIE”
Akcja czytania dzieciom pt.: „Polubić czytanie” trwa w naszej szkole od kilku lat. W bieżącym roku szkolnym odbyły się już pierwsze spotkania z tego cyklu.  Nasi uczniowie coraz chętniej obcują z książką, często odwiedzają też bibliotekę. Kształtujemy w najmłodszych nawyk samodzielnego sięgania po książkę. Za wsparcie w osiągnięciu tego celu serdecznie dziękujemy naszym gościom.
Czekamy na kolejne odwiedziny i następnych chętnych czytelników.

   K. Dworniczak

SZKOLNY KONKURS RELIGIJNY
„FATIMA. 100-LECIE OBJAWIEŃ MARYI”W tym roku z obchodzimy 100-lecie objawień Maryi w Fatimie.
Aby uczcić to wydarzenie został w październiku ogłoszony religijny, którego organizatorem były p. K. Urbańczak i p. A. Kasińska.
Zadaniem uczniów klas I – III SP było przygotowanie pracy plastycznej natomiast uczniowie klas IV – VII SP i gimnazjum, mieli wykonać album.
Nagrody dla zwycięzców ufundowała parafia NMP Śnieżnej w Pawłowicach oraz Samorząd Szkolny.

ZWYCIĘZCY KONKURSU:

SZKOŁA PODSTAWOWA KL. I – III SP
    • I miejsce         Lena Ciesielska       
                             Filip Matyla
                             Szymon Naskręt
    • II miejsce         Lilianna Białek
                                Zuzanna Hemerling
                                Julia Adamczak
    • III miejsce          Katarzyna Mania
                                Amelia Majewska
                                Alicja Włodarczak
    • Wyróżnienie      Ewelina Józefiak
                                  Hubert Wilczek
SZKOŁA PODSTAWOWA KL. IV – VII SP
    • I miejsce         Julia Raburska
    • II miejsce        Karolina Peplińska   
    • III miejsce        Agata Jankowiak
                                Dominika Ratajczak
    • Wyróżnienie      Igor Biernaczyk
                                 Patrycja Błocian
GIMNAZJUM
    • I miejsce        Eliza Hardrysiak       
    • II miejsce       Zofia Stachowiak
    • III miejsce      Paulina Ratajczak
    • Wyróżnienie   Zuzanna Jankowiak
   Kinga Urbańczak

SPOTKANIE Z POLICJANTEM
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci. W ramach edukacji w tym kierunku, 30 listopada uczniów klasy I odwiedził  policjant mł. asp. Marcin Skrzypczak z Zespołu Dzielnicowych w Krzemieniewie. Najmłodszym uczniom naszej szkoły pan Policjant przedstawił i omówił zasady bezpieczeństwa obowiązujące pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym. Uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych informacji na temat właściwego zachowania podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych i odpowiedniego oznakowania swojego ubioru . Na zakończenie Pan Policjant rozdał pierwszoklasistom odblaskowe upominki, które umieścili na swoich tornistrach. To była bardzo pouczająca lekcja, za którą mł. asp. Marcinowi Skrzypczakowi  dziękujemy.

   Magdalena Ratajczak

MAMY KOLEJNE ZŁOTO !!!!
Świetnie spisała się reprezentacja naszej szkoły podczas rozegranych Mistrzostw Powiatu w Halowej Piłce Nożnej w ramach Igrzysk Dzieci Szkolnych. Turniej odbył się 26 października w Rydzynie.
Po losowaniu nasza drużyna trafiła do grupy A, w której rozegrała cztery mecze, uzyskując następujące wyniki:
SP Pawłowice – SP Święciechowa  1:0 /bramkę zdobył Miłosz Skorupski/
SP Pawłowice – SP Kąkolewo    3:0 /bramki zdobyli: Wojciech Włodarczyk, Piotr Pindara , Adam Więckowiak/
SP Pawłowice – SP Nowy Belęcin 3:0 /bramki zdobyli: Kamil Bartlewicz, , Piotr Pindara - 2/
SP Pawłowice – SP Rydzyna  2:0 /bramki zdobyli: Fabian Naskręt, Adam Więckowiak/.
Nasz zespół zajął w swojej grupie 1. miejsce i wywalczył prawo gry w półfinale , w którym spotkał się z zespołem Świerczyny. Po zaciętym meczu ostatecznie wygrywamy 2:1. Strzelcami bramek byli Łukasz Maćkowiak i Wojciech Włodarczyk. I wreszcie na koniec przychodzi pora na wielki finał , w którym spotykamy się z drużyną Drobnina. Bardzo zacięte i wyrównane spotkanie kończy się wynikiem remisowym /0:0/ i o zwycięstwie decydować muszą rzuty karne. Kilka nerwowych chwil i ostatecznie wygrywamy 4:3, ku wielkiej radości całego zespołu. Skutecznymi wykonawcami rzutów karnych byli : Wojciech Włodarczyk, Fabian Naskręt, Miłosz Skorupski i Łukasz Maćkowiak.
Naszą szkołę reprezentowali: Fabian Naskręt, Łukasz Maćkowiak, Wojciech Włodarczyk, Piotr Pindara, Miłosz Skorupski, Adam Więckowiak, Kamil Bartlewicz, Jeremiasz Włodarczyk, Joachim Skowronek, Kacper Basiak. Opiekunem zespołu był p. Zbigniew Tomiński. Jako Mistrz Powiatu Leszczyńskiego zespół uzyskał awans do Turnieju Rejonowego, który odbędzie się na początku listopada w Sarnowie.
Życzymy powodzenia.


   Zbigniew Tomiński

DZIEŃ PAPIESKI
W tym roku po raz 17-ty obchodziliśmy Dzień Papieski pod hasłem: Idźmy naprzód z nadzieją. To dzień poświęcony Papieżowi Polakowi – Św. Janowi Pawłowi II. Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową 16 października 1978 r. W liturgii Kościoła wspominamy go 22-go października czyli w dniu inauguracji pontyfikatu. Pamięć o życiu i nauczaniu Jana Pawła II jest wciąż żywa w sercach Polaków i przekazywana młodszym pokoleniom. Uczniowie naszej szkoły również zapragnęli okazać swoją wdzięczność za dzieło wielkiego rodaka. Jak określili na początku uroczystego apelu: I my – Młodzi – chcemy złożyć hołd naszemu Ojcu Świętemu. Naszą wdzięczność pragniemy wyrazić muzyką, bo muzyka to najlepszy język do poruszenia serc ludzi na całym świecie, jak powiedział Jimmy Page.
Jan Paweł II niejednokrotnie kierował swoje słowo do Młodych, mówiąc: Wy jesteście przyszłością świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją! W Zespole Szkół w Pawłowicach odbył się koncert w wykonaniu najmłodszych dzieci, jak i młodzieży. Na początku młodzi wykonawcy wyśpiewali życiorys Jana Pawła II w piosence Lolek. Usłyszeliśmy również takie piosenki, jak: Nie boję się, Hetmanka, Zaufaj Panu już dziś, , Zabierzesz mnie na drugi brzeg, Emmanuel, Nasz Bóg jest wielki czy Taki duży taki mały może świętym być. Na zakończenie zabrzmiał Hymn Światowych Dni Młodzieży z Krakowa: Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Młodzi wykonawcy nie tylko śpiewali ale i wykonali piękną choreografię. Muzyka wzbudziła wiele wzruszeń i emocji. Na koniec uroczystości zostały wręczone także dyplomy i nagrody za Szkolny Konkurs Religijny: Fatima. 100-lecie objawień Maryi. Występ został powtórzony również w kościele w Pawłowicach. W obchody Dnia Papieskiego oprócz młodych artystów włączył się także Wolontariat szkolny. Nad oprawą koncertu czuwały Panie Anna Kasińska, Magdalena Ratajczak i Teresa Górczak.
   Anna Kasińska

ZŁOTO BYŁO BLISKO.
24 października reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Powiatu w Halowej Piłce Nożnej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Turniej odbył się w  Rydzynie z udziałem 10 drużyn. Nasz zespół rozgrywał swoje mecze w grupie A, a naszymi przeciwnikami były kolejno następujące szkoły:  Bukówiec Górny,  Długie Stare,  Rydzyna, Święciechowa.
Bukówiec Górny –  Pawłowice  0:4 /pierwszy mecz ,duża niewiadoma jak wypadniemy. Poszło nadspodziewanie łatwo./Bramki zdobyli: Dominik Kowalczyk, Michał Pindara, Jakub Chudziński , Piotr Reddig/.
Długie Stare – Pawłowice  0:2  /  dobry mecz w wykonaniu zespołu i pewna wygrana. Bramki zdobyli : Kacper Stankowski, Bartosz Jagielski/.
Rydzyna – Pawłowice  0:3 / kolejny dobry mecz w naszym wykonaniu od początku do końca pod naszą kontrolą okraszony piękną bramką zdobytą przez Jakuba Chudzińskiego. Bramki zdobyli : Michał Pindara, Bartosz Jagielski, Jakub Chudziński/.
Święciechowa  -   Pawłowice    1: 0 /bardzo zacięte i wyrównane spotkanie, moment nieuwagi w obronie kosztował nas przegraną i utratę pierwszego miejsca w grupie./
Po zakończeniu meczów eliminacyjnych w grupach przyszedł czas na półfinały.  W pierwszym półfinale zmierzyły się zespoły Święciechowy i Osiecznej. Wyrównane spotkanie kończy się minimalną wygraną /1:0/ drużyny ze Święciechowy. W drugim półfinale nasza drużyna w normalnym czasie remisuje z Nowym Belęcinem /1:1/, ale lepiej wykonuje rzuty karne / 2:0/ i uzyskuje awans do ścisłego finału.
W meczu o III miejsce Nowy Belęcin pewnie ogrywa Osieczną /3:0 / i zdobywa brązowe medale.
W wielkim finale spotykamy się  z zespołem Święciechowy. Po przegranym meczu z tym zespołem w grupie przystępujemy do spotkania mocno zmobilizowani i żądni rewanżu. Ponownie bardzo wyrównane i zacięte spotkanie . Po jednej z kolejnych akcji bramkę zdobywa Jakub Chudziński i prowadzimy 1:0. Zespół ze Święciechowy jednak nie daje za wygraną i w krótkich odstępach czasu zdobywa dwie bramki, zwyciężając ostatecznie 2:1.
Nasza drużyna wystąpiła w turnieju w następującym składzie : /stoją od lewej/
Jakub Chudziński, Dariusz Maćkowiak, Piotr Reddig, Bartosz Jagielski, Jakub Śląski, Krzysztof Bartlewicz, Kacper Stankowski, opiekun zespołu Zbigniew Tomiński, /klęczą od lewej/ Jakub Iwanowicz, Dominik Kowalczyk, Michał Pindara.


   Zbigniew Tomiński

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY "PANI JESIEŃ"
W październiku został ogłoszony szkolny konkurs plastyczny dla klas młodszych i oddziału przedszkolnego pt. „Pani Jesień”.
Celem konkursu było utrwalenie znajomości charakterystycznych cech jesieni, kształtowanie i rozwijanie zainteresowań plastycznych,  zdolności manualnych, rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody oraz rozwijanie kreatywności uczestników konkursu.
Uczniowie przygotowali prace plastyczne  dowolną techniką plastyczną,  przy użyciu różnorodnych materiałów przyrodniczych. Nadesłane prace oceniła powołana do tego celu komisja, która miała niezwykle trudne zadanie, aby spośród prac wybrać te najpiękniejsze z pięknych.
 Przyznano nagrody:
I miejsce
Julia Grzegorzewska  „0”, Paweł Adamczak   „0”, Jakub Rosik   „0”
Michał Mrukowski   klasa 1,   Filip Pietrzykowski   klasa 1 ,  Hanna Czwojdrak    klasa 1
Oskar Sadowski   klasa 2,    Martyna Wróblewska  klasa 2
Zofia Włodarczyk    klasa 3a,   Mateusz Maślonka   klasa 3a
Dawid Wojnowski   klasa 3b
II miejsce
Maja Spyrka   „0”, Barbara Śniegucka   „0”
Karolina Grzegorzewska   klasa 1,  Michał Włodarczyk   klasa 1
Zuzanna Hemmerling   klasa2
Lilianna Białek    klasa 3a,     Julia Adamczak   klasa 3a
Jakub Baksalary   klasa 3b,     Filip Matyla   klasa 3b
III miejsce
Amadeusz Hadrysiak   „0”
Czajka    klasa 1
Laura Maśląka   klasa 2,   Fabian Kubiak   klasa 2,     Michał Chwat   klasa 2
Lena Adamczak   klasa 3a,    Ewelina Józefiak   klasa 3a
Zuzanna Sznabel   klasa 3b,     Hubert Wilczek   klasa 3b,       Filip Niedzielski   klasa 3b
Gratulujemy !


   Henryka Tobółka

ELIZA I ZUZIA 
LAUREATKAMI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RELIGIJNEGOŚw. Jan Kanty
Pod koniec ubiegłego roku szkolnego, z okazji 250 – rocznicy kanonizacji Jana Kantego, został ogłoszony Ogólnopolski Konkurs Religijny o Świętym Janie Kantym, pod patronatem Biskupa Diecezji Bielsko – Żywieckiej oraz Burmistrza Gminy Kęty.
Celem konkursu było zainteresowanie oraz pogłębienie  wiedzy uczniów na temat życia i działalności Jana z Kęt i przygotowanie pracy związanej z legendami o Świętym.
Do konkursu przystąpili uczniowie klas gimnazjalnych Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pawłowicach, pod kierunkiem p. Kingi Urbańczak. 
Na konkurs napłynęło 298 prac z całej Polski. Powołana przez organizatorów komisja przyznała uczennicom klasy II  gimnazjum: Elizie Hadrysiak – I miejsce, i Zuzannie Jankowiak – III miejsce.
Uroczystość podsumowania konkursu i wręczenia nagród odbyła się w czwartek 19 października 2017r. w Kętach. Tej doniosłej uroczystości towarzyszyła wystawa prac zwycięzców konkursu.


   Kinga Urbańczak

WYCIECZKA DO TRZEBANI
23 października uczniowie klas piątych wyjechali na wycieczkę do Trzebani . Uczestniczyli w warsztatach i zwiedzaniu zakładu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych .Podczas warsztatów przeprowadzono świadomą segregację śmieci. Uczniowie dowiedzieli się jaka jest dalsza droga technologiczna plastikowych butelek, co można wtórnie otrzymać z kilku butelek (np. kołdrę, poduszkę czy też bluzę polarową). Zwiedzili obiekt, zostali zapoznani z różnymi sposobami segregacji odpadów: papierowych, metalowych, elektrycznych, elektronicznych i wielkogabarytowych . Na zakończenie zajęć otrzymali upominki ( notesy i kredki), które również były wykonane z materiałów wtórnie przetworzonych.
Celem wycieczki i zajęć było wyrabianie świadomego nawyku sortowania odpadów w każdym domowym gospodarstwie.


JAK DBAĆ O ZDROWIE? - SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ
W piątek 20 października uczniów klasy I odwiedziła pielęgniarka - Pani Jolanta Adamczak. Na początku w ramach akcji "Polubić czytanie" pani Jola przeczytała bajkę o chorym kotku. Następnie w nawiązaniu do tematu przeczytanej bajki, rozmawiała z dziećmi na temat zasad zdrowego odżywiania oraz konieczności dbania o higienę osobistą. Podczas zajęć pani pielęgniarka mówiła wiele o tym jak dbać o zdrowie, podkreślała rolę właściwego odżywiania się oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. Zwróciła również uwagę na konieczność przestrzegania zasad higieny osobistej. Na zakończenie Pani Jola przygotowała dla wszystkich zagadki, związane ze zdrowym odżywianiem.
   Magdalena Ratajczak

WIZYTA RATOWNIKA MEDYCZNEGO W KLASIE 1
18 października uczniów klasy pierwszej naszej szkoły odwiedził ratownik medyczny Pan Tomasz Nowak. Na początku opowiedział dzieciom o swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, pokazał jak wygląda wyposażenie ratownika medycznego, oraz jak założyć opatrunek podczas złamania kości. Poprzez zabawę pierwszaki uczyły się na czym polega udzielanie pierwszej pomocy. Dowiedzieli się gdzie trzeba zadzwonić i jak się zachować w sytuacji zagrożenia, oraz mieli możliwość nauczyć się wykonywać masaż serca na fantomach. Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja.

   Magdalena Ratajczak

„KUP PAN SZCZOTKĘ”
Serdecznie dziękujemy za przyłączenie się do akcji „Kup Pan Szczotkę”. Zbiórka past i szczoteczek do zębów dobiegła końca, a paczka została spakowana i wysłana do Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Poznańska fundacja humanitarna organizuje transport szczoteczek i past do zębów dla potrzebujących dzieci w Afryce. W tegorocznej edycji akcji udało nam się zebrać 112 szczoteczek oraz 94 pasty do zębów, do akcji przyłączyło się aż 63 uczniów !!!
"...WSPÓLNE KASZTANÓW ZBIERANIE”
Szkolna akcja pt. „Zabiorę mamę i tatę na spacer i wspólne kasztanów zbieranie” w całości już za nami. Uczniowie przynosili do szkoły kasztany, angażując do zbierania całe rodziny. Ogrom wspólnie spędzonego rodzinnego czasu, to dodatkowy atut naszego przedsięwzięcia. W czasie zbiórki, która trwała od 3.10 do 13.10, zostało dostarczonych do szkoły w sumie 653 kg kasztanów.
!!! Dziękujemy !!!APEL-DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
W piątek 13 października obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyły się uroczyste apele zarówno w szkole w Pawłowicach,  jak i w szkole filialnej  w Oporówku. Na uroczystym apelu w Oporówku została wręczona nagroda Wójta Gminy Krzemieniewo, nauczycielce – Pani Joannie Jarus. Na apelach zostały również wręczone nagrody Dyrektora Szkoły szczególnie wyróżniającym się nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi. Uroczystość uświetniły występy artystyczne pełne dowcipu i humoru, przygotowane i przedstawione przez uczniów klasy szóstej.

   Daniela Patelka

AKCJA „JABŁUSZKO”
W dniach 11-12 października 2017 roku w Naszej Szkole przeprowadzona została akcja charytatywna „JABŁUSZKO”. Polegała ona na zakupie jabłuszka za symboliczną złotówkę, a jej celem było wsparcie leczenia oraz rehabilitacji potrzebujących dzieci.  W akcję chętnie włączyła się cała społeczność szkolna i wszystkie jabłka sprzedano. Za okazałe serca bardzo dziękujemy!
Zebrane pieniążki  trafiły aż do pięciorga chorych dzieci z naszego regionu: Julitki Stephan z Grodziska, Dobrochny Dudziak z Leszna, Emilki Nowak z Leszna, Karinki Tórz z Leszna i Bartka Jankowskiego z  Pawłowic.

   Joanna Pietrzykowska
Magdalena Ratajczak


ROZPOCZĘCIE ROKU SPORTOWEGO 2017/18
4 października w Lesznie rozegrane  zostały zawody w sztafetowym biegu na przełaj.W zawodach tych wystartowała również reprezentacja naszej szkoły w czterech kategoriach wiekowych.Po raz kolejny bardzo dobrze zaprezentowali się wychowankowie p.p. Waldemara Jarusa i Zbigniewa Tomińskiego.
W kategorii dziewcząt szkół podstawowych nasza drużyna występująca w  składzie : Zofia Skrobała, Nikola Józefiak, Aleksandra Bryl, Marta Ostropolska, Justyna Wilczkowiak, Roksana Markowska, Natalia Musielak, Julia Otto po zaciętej walce ostatecznie zajęła IV miejsce.
Bardzo dobrze spisali się w tej samej kategorii wiekowej chłopcy występujący w składzie: Maciej Kubiaczyk, Symeon Weiss, Kacper Kowalczyk, Kacper Musielak, Dominik Biernaczyk, Wojciech Włodarczyk, Łukasz Maćkowiak, Piotr Pindara.Zajęli I miejsce, zdobyli złote medale i wywalczyli awans do  finału  wojewódzkiego.
Po starcie uczniów w młodszej kategorii przyszedł czas na start starszych koleżanek i kolegów. I tutaj również zanotowano bardzo dobre wyniki. W kategorii dziewcząt nasza drużyna zajęła VII miejsce występując w składzie: Kaźmierowska Agata, Dobrosława Skorupska, Oliwia Matuszewska, Zofia Łaszczyńska, Zofia Stachowiak, Eliza Hadrysiak, Wiktoria Zakrzewska, Katarzyna Kaczmarek, Natalia Siniecka, Zuzanna Jankowiak.
 Na koniec swoje umiejętności zaprezentowali chłopcy ze starszej kategorii wiekowej.I trzeba przyznać ,że podobnie jak dziewczęta z młodszej kategorii byli bardzo blisko zdobycia medalu, ostatecznie zajmując IV miejsce.Wystąpili w następującym składzie: Świtalski Norman, Sebastian Kamieniarz, Krzysztof Bartlewicz, Jakub Iwanowicz, Bartosz Jagielski, Michał Pindara, Dariusz Maćkowiak, Kacper Iwanowicz, Piotr Reddig, Jakub Chudziński.
Generalnie start naszej reprezentacji należy uznać  za bardzo udany. Osiągnięte wyniki świadczą o tym , że nadal mocno liczymy się w Mistrzostwach Powiatu w tej dyscyplinie sportu.
Jednocześnie życzym naszym młodszym kolegom udanego startu w finale wojewódzkim, który odbędzie się 12 października 2017 roku w Poznaniu.
TRUDNA PRZEPRAWA
38 sztafet wystartowało w finale wojewódzkim sztafetowych biegów na przełaj w kategorii szkół podstawowych chłopców które odbyły się 12 października  w Poznaniu. W tych zawodach wystartowała również reprezentacja naszej szkoły . W bardzo trudnych warunkach atmosferycznych / padający deszcz/ nasz zespół spisał się bardzo dobrze. Startując w bardzo odmłodzonym składzie / czterech zawodników rekrutowało się z klas czwartych- jest perspektywa dobrych startów na przyszłość / ostatecznie drużyna zajęła 22 miejsce. Gratulacje dla chłopaków!!!
Zespół wystąpił w następującym składzie: Maciej Kubiaczyk, Wojciech Włodarczyk, Łukasz Maćkowiak, Symeon Weiss, Dominik Biernaczyk, Kacper Musielak, Kacper Kowalczyk, Piotr Pindara .Rezerwowym zawodnikiem był Bartosz Zakrzewski.
"NAUCZYCIEL W OCZACH DZIECKA"
W dniu 13 października  2017 r. podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej nastąpiło wręczenie nagród  laureatom Szkolnego Konkursu Plastycznego: Nauczyciel w oczach dziecka. Konkurs cieszył się wielkim powodzeniem, a temat okazał się bardzo wdzięczny, bowiem do organizatora wpłynęła duża ilość prac uczniów naszej szkoły. Prace oddane przez młodych plastyków  były wykonane na wysokim poziomie i  wyrażały ich pomysły w bardzo atrakcyjny sposób. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i trud włożony w wykonanie prac.   Magdalena Ratajczak
Joanna Pietrzykowska


ALE MEKSYK
05. października o godzinie 16:30 uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczyć w projekcie językowym , który polegał na rozmowie z uczniami szkoły Tecnológio de Monterrey, która mieści się w miejscowości Hermosillo w północno-zachodniej części Meksyku.  Rozmowę przeprowadzono z wykorzystaniem komunikatora SKYPE. Uczniowie tej szkoły uczą się, tak jak i nasi uczniowie, języka niemieckiego jako drugiego języka obcego, dlatego też rozmawialiśmy w języku niemieckim.
  Pierwsza część naszego spotkania polegała na wzajemnym poznaniu się uczniów. Każdy z uczniów sprawdzał swoje umiejętności językowe w zakresie przedstawienia własnej osoby. Była to świetna okazja, aby przełamać barierę językową, która jest wśród uczących się języków obcych bardzo dużą przeszkodą w komunikacji. Każdy z uczestników miał możliwość bezpośredniej rozmowy z młodzieżą meksykańską. Uczniowie nie tylko odnieśli sukces komunikacyjny w języku obcym, ale również świetnie się przy tym bawili. Na koniec spotkania uczniowie postanowili zaśpiewać w języku polskim piosenkę, na co uczniowie meksykańscy odpowiedzieli piosenką w języku hiszpańskim.

Zapraszam wszystkich chętnych, spontanicznych i otwartych na nowe wyzwania uczniów z klas  VI-VII SP oraz klas II-III Gim, do wzięcia udziału w następnym spotkaniu, które odbędzie się już w listopadzie !!! :)

Czekam na wasze zgłoszenia !

W pierwszej części spotkania aktywny udział brali :

Sebastian Kamieniarz, Julia Pawłowska, Roksana Andrzejewska, Paulina Ratajczak, Roksana Pruchnik, Małgorzata Rembelska, Ewa Olejniczak, Maja Maciejewska.

Opiekunowie : 
grupa polska -  Anna Andrzejewska
grupa meksykańska- Cristian Solis

   Anna Andrzejewska

WYBORY MISTERA KLASY!!!
Dzień Chłopaka obchodzony jest 30 września. W tym roku szkolnym wypadał  w sobotę, dlatego Samorząd Szkolny przygotował niespodziankę dla chłopców Naszej Szkoły troszeczkę później. 2  października na godzinie wychowawczej wszystkie dziewczyny wybierały klasowego MISTERA. Miał to być chłopiec: sympatyczny, kulturalny i  koleżeński. Szczęśliwi wybrańcy otrzymali słodki upominek, zostali udekorowani krawatami i zaproszeni na sesję zdjęciową. Ich miny wskazywały na to, że im się bardzo podobało.

   Joanna Pietrzykowska
Magdalena Ratajczak


ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W piątek, 29 września 2017r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – ŚDTM, zwany również WMTDay (ang. World Multiplication Table Day).
Przygotowania do ŚDTM zaczęły się od 15 września. Najpierw, w drodze konkursu, wyłonione zostały Patrole Egzaminacyjne. Następnie uczniowie klas III -VII i klas gimnazjalnych przygotowywali plakaty, gazetki tematyczne i ozdabiali nimi szkołę. Na lekcjach matematyki oraz w domu aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia, rozwiązując łamigłówki, zagadki i inne zadania związane z tabliczką mnożenia.
29 września, zgodnie z hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”, przystąpiliśmy do obchodów Święta Tabliczki Mnożenia: ŚDTM. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia w czasie przerw między lekcjami. W tym dniu role trochę się odwróciły i to uczniowie mogli odpytywać nauczycieli oraz innych pracowników szkoły. Egzamin z tabliczki mnożenia zdawali również uczniowie klas III-VII i klas gimnazjalnych. Okazało się, że uczniowie i pracownicy szkoły znają tabliczkę mnożenia śpiewająco, aż 90 osób uzyskało tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.


AKCJA ZBIERANIA KASZTANÓW
ORGANIZATOR: WOLONTARIAT SZKOLNY

REGULAMIN AKCJI ZBIERANIA KASZTANÓW
pt.: "ZABIORĘ MAMĘ I TATĘ NA SPACER I WSPÓLNE KASZTANÓW ZBIERANIE"

CELE
    1. Promowanie wartości rodzinnych i umacnianie więzi między dziećmi i rodzicami.
    2. Zachęcanie dzieci i rodziców do wspólnego spędzania czasu.
    3. Kształtowanie postaw tolerancji i bezinteresownych gestów na rzecz innych.
    4. Integracja środowiska szkolnego i rodzinnego uczniów.

§1
UCZESTNICY: Rodzice i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej  im. Powstańców Wielkopolskich w Pawłowicach oraz przyjaciele szkoły

§2
PRZEBIEG
    •  Przedmiotem akcji jest zebranie jak największej ilości kasztanów podczas wspólnych, rodzinnych spacerów.
    •  W zbiórce kasztanów, poza rodzicami, mogą uczestniczyć inne bliskie dziecku osoby (np. pełnoletni opiekunowie oraz dziadkowie).
    •  Akcja trwa od 3 października do 13 października 2017 roku.
    •  Kasztany należy gromadzić w przewiewnych workach.
    •  Każdy worek z kasztanami powinien zawierać dane: imię i nazwisko ucznia oraz klasę.
    •  Zebrane kasztany należy dostarczać przed pierwszą lekcją w terminie 3.10 – 13.10.17r. obok małej sali gimnastycznej.
    •  Kasztany odbierać będzie p. Maciej Rozwalka.
     
§3
KRYTERIA OCENIANIA
Ilość zebranych kasztanów.
    do  10 kg  + 2 pkt.
    od 20 kg  +4 pkt.
    od 30 kg +6 pkt.
    od 40 kg +8pkt.
    od 50 kg + 10pkt.
    Powyżej 100 kg +20pkt.
UWAGA!
PAMIĘTAJMY O SWOIM BEZPIECZEŃSTWIE!DZIEŃ CHŁOPCA W KLASIE DRUGIEJ
Z okazji „Dnia Chłopca” dziewczynki z klasy 2 szkoły podstawowej  przygotowały dla swoich kolegów niespodziankę. Przy pomocy mam i pani przygotowały ciasto i upiekły gofry. Każdy chłopiec mógł wybrać gofry z różnymi owocami. Upominek otrzymali także panowie uczący w naszej szkole.  Wszystkim słodka niespodzianka  bardzo smakowała.

   Henryka Tobółka

„POLUBIĆ CZYTANIE” W KLASIE 2
W piątek z okazji „Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania”  klasa 2 zaprosiła do wspólnego czytania panią Hannę Hemmerlig, mamę Zuzi, która przeczytała książkę Joanny Krzyżanek pt. „Dobre maniery”. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadania o dobrych manierach. Następnie odpowiadali na zadane pytania. Uczniowie podziękowali pani za piękne czytanie, wręczając jesienne bukiety.

   Henryka Tobółka

WIELKI SUKCES NASZEJ SZKOŁY!!!
Nasza Szkoła wzięła udział w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, którego celem było wyróżnienie przedszkoli i szkół kształtujących wśród uczniów poczucie własnej tożsamości i postaw patriotycznych z jednoczesnym modelowaniem wzorca nowoczesnego Wielkopolanina.
27 września 2017 roku w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbyła się gala podsumowująca konkursy Wielkopolska Szkoła Roku oraz Wielkopolski Nauczyciel Roku. W tegorocznej edycji konkursu złożono 123 wnioski na Szkołę i 102 naNauczyciela Roku. Ostatecznie wyróżniono 21 pedagogów, a z naszej Szkoły nominowana była Pani Kinga Urbańczak. Gratulujemy!!! Nagrodzono również 26 placówek i z radością informujemy, że Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pawłowicach znalazła się w tym zacnym gronie. Pani Dyrektor, Mirosława Graf, odebrała z rąk Marszałek Marzeny Wodzińskiej statuetkę, przedstawiająca dłoń, owiniętą laurem, trzymającą diament - symbol ucznia, który jest w rękach nauczyciela. Docenione placówki otrzymały także pamiątkowe grawertony i nagrody finansowe. Po części oficjalnej zostaliśmy zaproszeni na koncert zespołu, którego liderem jest Michał Szpak. Występ artysty zrobił na nas wielkie wrażenie.
Bardzo miło być jedną z niewielu szkół i placówek wyróżnionych w Wielkopolsce. Kształcimy ucznia, który potrafi zachować się zgodnie z zasadami współżycia społecznego, dbać o piękno języka ojczystego, szanować symbole narodowe, religijne, posługiwać się językami obcymi oraz rozwijać swoje zainteresowania. Cieszymy się, że dostrzeżono nasze działania, że uznano naszą Szkołę za wyjątkową.
Warto podkreślić, że sukces Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pawłowicach to kompetencje, entuzjazm i współpraca wielu osób: dyrekcji, nauczycieli, uczniów, rodziców, władz samorządowych, lokalnych instytucji i organizacji. Nagroda, którą w Poznaniu odebrała Pani Dyrektor, z pewnością stanie się dla całej społeczności szkolnej inspiracją do dalszego rozwoju i kolejnych sukcesów edukacyjnych. Dziękujemy!!!ZIELONA  MYSZ
W poniedziałek 25 września  uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez pana Rafała Łęckiego z FIRMY ZIELONA  MYSZ. Prowadzący poprzez zabawę doświadczenie i eksperymentowanie zaciekawił dzieci zjawiskami zachodzącymi w układzie trawiennym. Uczniowie z prostych materiałów (butelki plastikowe, lejki rurki) konstruowali   kolejne odcinki przewodu pokarmowego. Taka forma  zajęć pobudzała uczniów do  myślenia przyczynowo -skutkowego, wypowiadania  się podczas rozwiązywania problemów. Uczniowie zadowoleni i uśmiechnięci opuszczali zajęcia.
   Daniela Patelka


MAKULATURA ZEBRANA
Dnia 18 września 2017r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowicach uczestniczyli w szkolnej zbiórce makulatury organizowanej z okazji "Sprzątania Świata" Zbiórkę makulatury w szkole przeprowadził Samorząd Szkolny . Celem zbiórki było wzmocnienie działań proekologicznych, uświadomienie korzyści ze zbiórki makulatury, uświadomienie problemu narastającej ilości odpadów oraz możliwości ich przetworzenia.  Samorząd Szkoły serdecznie dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę makulatury. Dzięki pomocy wielu osób cała akcja przebiegła bardzo sprawnie.  Kolejna zbiórka w maju  2018 r.

   M. Ratajczak
J. Pietrzykowska


WYJAZD DO PRZETWÓRNI SPOŻYWCZEJ
Dnia 26.09.2017r uczniowie klasy I i II z wychowawczyniami Magdaleną Ratajczak i Henryką Tobółką oraz Panią Teresą Górczak wyjechali na wycieczkę do przetwórni spożywczej „Łabimex” . Pierwszym etapem było wejście na zakład w celu obserwacji linii produkcyjnej pieczarek. Uczniowie mogli zobaczyć również linie produkcyjne soków i przetworów mięsno-warzywnych. Najbardziej interesującą rzeczą okazał się rentgen, który prześwietlał przetworzone produkty, oraz  laboratorium zakładowe . Następnie wszyscy udali się do sali konferencyjnej, by dowiedzieć się, jakie przetwory produkuje się w zakładzie. Każdy uczestnik wycieczki mógł poczęstować się sokami o różnych smakach .  Na zakończenie wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali upominki.MAKULATURA
DNIA 18 WRZEŚNIA 2017r. ODBĘDZIE SIĘ W NASZEJ SZKOLE ZBIÓRKA MAKULATURY W  GODZ. OD 7.10 - 9.00.
ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO WZIĘCIA UDZIAŁU W NASZEJ AKCJI  !!!
   SAMORZĄD SZKOLNY

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
4 września w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2017/2018. Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego oraz przypomnienia 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy oddali życie za ojczyznę, a delegacja uczniów zapaliła znicze i złożyła wiązankę pod tablicą upamiętniającą poległych. Pani Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowicach, Mirosława Graf, w okolicznościowym przemówieniu serdecznie powitała wszystkich zebranych, a szczególnie rozpoczynających szkolną przygodę pierwszoklasistów. Następnie wręczyła nagrody jubileuszowe - w tym dniu swoje jubileusze pracy obchodziły panie: Henryka Tobółka, Małgorzata Szymańska i Kinga Urbańczak. Po apelu uczniowie udali się do swoich sal na spotkanie z wychowawcami.


KURSY AUTOBUSÓW
KURSY AUTOBUSÓW W ROKU SZKOLNYM 2017/2018
PRZED LEKCJAMI
OPOROWO, OPORÓWKO  – 6.45
LUBONIA – 7.00
KOCIUGI – 7.15
PAWŁOWICE – MAŁY DWÓR – 7.25
PAWŁOWICE - OSIEDLE, ROBCZYSKO – 7.40
OPORÓWKO – 7.53 LUBONIA – 7.58
PO LEKCJACH
PONIEDZIAŁEK, WTOREK
PAWŁOWICE - MAŁY DWÓR – 13.35
PAWŁOWICE – OSIEDLE, ROBCZYSKO, KOCIUGI – 13.45
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 14.20
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO, ROBCZYSKO, KOCIUGI – 15.25
ŚRODA, CZWARTEK
PAWŁOWICE -MAŁY DWÓR – 13.35
PAWŁOWICE – OSIEDLE, ROBCZYSKO, KOCIUGI – 13.45
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 14.20
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 15:45 - autobus liniowy przystanek przy kościele
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 15:49 - autobus liniowy przystanek przy pałacu
KOCIUGI – 15:50 - autobus liniowy przystanek przy kościele
PIĄTEK
PAWŁOWICE - MAŁY DWÓR – 13.35
PAWŁOWICE – OSIEDLE, ROBCZYSKO, KOCIUGI – 13.45
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 14:20
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 15:45 - autobus liniowy przystanek przy kościele
LUBONIA, OPORÓWKO, OPOROWO – 15:49 - autobus liniowy przystanek przy pałacu
KOCIUGI – 15:50 - autobus liniowy przystanek przy kościele

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018.
    Dyrekcja Zespołu Szkół w Pawłowicach zaprasza na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018, które odbędzie się  4 września 2017 roku (poniedziałek) o godz. 9.15.
O godz. 8.00 rozpocznie się Msza Św. w kościele parafialnym.
Spotkanie uczniów z wychowawcami klas od godz. 10.00 do godz. 11.30.

Harmonogram przywozu uczniów: (świetlica w szkole)
6,55 – Oporówko, Lubonia,
7.00  – Oporowo – autobus liniowy,
7.15 –  Kociugi,
7.25 – Pawłowice Mały Dwór,
7.35 – Robczysko,
7.45 – Pawłowice Osiedle.

Harmonogram przywozu uczniów:
11.30 – Pawłowice Mały Dwór,
11.40 – Pawłowice Osiedle, Robczysko,
11.50 – Kociugi, Lubonia, Oporówko, Oporowo.

WYCIECZKI WAKACYJNE
Pierwszy tydzień wakacji w SPiG w Pawłowicach był  niezwykle intensywny i bogaty w atrakcje dla naszych podopiecznych. Odbyły się bowiem w tym czasie „wycieczki wakacyjne”. W tym roku  w wyjazdach wzięło udział aż 66 uczniów, którzy zostali podzieleni na dwa turnusy wycieczkowe.
Pierwszego dnia uczniowie wraz z opiekunami pojechali do Rosnówka – miejscowości, w której znajduje się niezwykły punkt rekreacyjny: „Deli-Park”. Na miejscu zostały przygotowane dla dzieci zajęcia: wypiekanie chruścików oraz wykład dotyczący najbardziej popularnych słodkości naszego regionu: rogali Marcińskich, szneki z glancem, czyli popularnych drożdżówek i oczywiście chruścików.  Następnie uczniowie zostali oprowadzeni po parku miniatur, dzięki czemu wszyscy zwiedziliśmy „cały świat w jedną godzinę”. Dzień ten zakończył się swobodnymi zabawami na ogromnym placu zabaw, gdzie zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie znaleźli dla siebie odpowiednie atrakcje.
Podczas drugiego dnia wycieczek wakacyjnych nasi podopieczni zwiedzali „Teatr Miejski w Lesznie”, gdzie mieli możliwość poznać to niezwykłe miejsce  od kulis. Mieliśmy okazję zobaczyć miejsca dostępne dla widza, jak scena, widownia, ale największą atrakcją była możliwość wejścia do „tajemniczych pomieszczeń”  takich jak: charakteryzatornia, rekwizytornia oraz garderoba, gdzie mogliśmy przymierzać kapelusze, korony i hełmy. Zobaczyliśmy też skomplikowane urządzenia związane z funkcjonowaniem sceny – tzw. mechanizmy obrotowe. Kolejną atrakcją tego dnia był seans w kinie. Grupa starszych uczniów miała możliwość obejrzeć film pt.: „Wonder Woman”, natomiast  młodsze dzieci z radością obejrzały bajkę pt.: „Smerfy poszukiwacze zaginionej wioski”.  Wycieczkę zakończyliśmy spacerem w leszczyńskim zoo i parku, w którym dzieci miały możliwość spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu.
Ostatni dzień obfitował a atrakcje historyczne. Pierwszym punktem naszej wycieczki był przepiękny barokowy kościół w Oporowie po którym uczniów oprowadziła pani dyrektor Mirosława Graf.  Dzieci miały możliwość przyjrzeć się z bliska główny ołtarz z XVIII w z rzeźbami śś. Józefa, Joachima i aniołów, dzieci przyjrzały się też niezwykłej chrzcielnicy oraz analogicznym ołtarzom bocznym i organom. Uwagę przykuwał także niezwykły sufit symbolizujący życie i śmierć.  Kolejnym punktem naszej wycieczki był przepiękny pałac w Kopaszewie. W pałacu tym kilkakrotnie przebywał Adam Mickiewicz.  Legenda głosi, że to właśnie w tym miejscu powstawały fragmenty „Pana Tadeusza”. W 1868 w pałacu gościła również Helena Modrzejewska. Znajdował się tam bogaty księgozbiór liczący około 5 tys. pozycji. Kolekcja obrazów zawierała między innymi dzieła Kossaka, Wyczółkowskiego, Brandta, Fałata.  Ostatnim punktem wycieczki było „Uroczysko Nadolnik”, gdzie uczniowie wspólnie spędzili czas na pieczeniu kiełbasek i pałaszowaniu pyszności. Następnie nadszedł czas na zabawy, w których nie było miejsca na telefony i tablety: Tańczymy Labado, Stary niedźwiedź mocno śpi, wyścigi rzędów, gra w piłkę nożną i dwa ognie –  ta integracja na świeżym powietrzu była idealnym zakończeniem naszych wakacyjnych wycieczek.


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
Rok szkolny zakończyliśmy bardzo uroczyście.  23 czerwca o godzinie 9.15 w hali sportowej zabrali się uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły.   Na początku z ogromnym wzruszeniem obserwowaliśmy przekazanie pocztu sztandarowego nowym uczniom, którzy obiecali godnie reprezentować naszą szkołę. Następnie głos zabrała pani dyrektor, Mirosława Graf, powitała wszystkich i życzyła udanych oraz bezpiecznych wakacji. Do życzeń przyłączyli się przedstawiciele Rady Rodziców, którzy na ręce opiekuna Samorządu Szkolnego, pani Magdaleny Ratajczak, złożyli bardzo przydatny prezent dla całej społeczności szkolnej – aparat fotograficzny. Zgodnie z ceremoniałem absolwenci oraz uczniowie wyróżniający się w nauce otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem, niektórzy również stypendia naukowe i sportowe. Ostatnim punktem uroczystości był program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy III gimnazjum, którzy ze łzami w oczach żegnali się ze szkołą, koleżankami i kolegami.


ZAKOŃCZENIE GIMNAZJUM
Tegoroczni absolwenci Gimnazjum w Pawłowicach pożegnali się ze szkołą we wtorek 20 czerwca. Uroczystość rozpoczęła się mszą w kościele parafialnym. O godz. 17.00 odświętnie ubrani trzecioklasiści zaprosili gości do hali sportowej, w której odbyła się część oficjalna połączona z wręczeniem przez Dyrektor Szkoły p. Mirosławę Graf listów gratulacyjnych dla rodziców uczniów wyróżniających się w nauce oraz podziękowań dla rodziców za pracę na rzecz klasy i szkoły. Wójt Gminy Krzemieniewo p. Andrzej Pietrula wyróżnił swoją nagrodą najlepszego ucznia – Dawida Andrzejczaka. Następnie uczniowie zaprezentowali pełen podziękowań program artystyczny, zatańczyli poloneza i wręczyli kwiaty. W imieniu Rodziców – organizatorów części nieoficjalnej pełne wspomnień i uczuć przemówienie wygłosiła p. Monika Szady.
W dobrych humorach i przy radosnej muzyce po raz ostatni młodzież bawiła się do późnych godzin, ale wczesnych na tyle, aby następnego dnia przyjść do szkoły i spędzić jeszcze chwile z młodszymi koleżankami i kolegami.
   wychowawca klasy Karol Żalik


FESTIWAL NAUKI, KULTURY I SPORTU
Tradycyjnie w dzień poprzedzający zakończenie roku szkolnego odbył się w naszej szkole Festiwal Nauki, Kultury i Sportu. O godzinie 8.00 uczniowie spotkali się w klasach ze swymi wychowawcami i rozmawiali o bezpieczeństwie podczas wakacji. Potem udali się na halę sportową, gdzie miał miejsce apel podsumowujący II półrocze. Pani wicedyrektor, Maria Wawrzyniak, przedstawiła wyniki klasyfikacji rocznej, a poszczególni nauczyciele nagrodzili laureatów różnych konkursów. Po apelu uczniowie  wzięli udział w zajęciach instruktażowych dotyczących udzielania pierwszej pomocy oraz w rozgrywkach sportowych.
 MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY „MYŚLENIE W CENIE”.
   29 maja 2017 roku w Zespole Szkół w Nowym Belęcinie odbyła się VIII edycja konkursu.
  W matematycznych rozgrywkach wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół w Drobninie, Zespołu Szkół w Pawłowicach oraz gospodarze. Dziewięcioro uczniów  szkoły podstawowej  i dziewięcioro uczniów gimnazjum, przez sześćdziesiąt minut wytężało umysły nad przygotowanymi zadaniami. Z naszej szkoły Nina Żalik zajęła II miejsce, a Fabian Stankowski III miejsce w kategorii szkół podstawowych, a Aleksandra Rosińska III miejsce w kategorii gimnazjów. Uczniów przygotowała P. Katarzyna Ignaszak.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom!

   Maria Wawrzyniak

SUKCESY WOKALNE NINY I SZKOŁY
W czerwcu Nina Żalik dwukrotnie reprezentowała naszą Szkołę w konkursach śpiewaczych.
3 czerwca w urokliwej Sobocie k. Lwówka i Jeleniej Góry wyśpiewała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie “Któż jak Bóg”. Konkurs odbywał się w przepięknym przykościelnym plenerze na tle ruin starego zniszczonego podczas wojny kościoła. Piękna pogoda tej soboty, niezwykły klimat oraz możliwość obcowania z młodzieżą, której pasją jest śpiew i muzykowanie zdecydowanie zmniejszyły trudy długiej podróży. Organizatorzy uhonorowali wokalistów przepięknymi nagrodami.

4 czerwca odbywał się finał Regionalnego Konkursu „Śpiewać może każdy” w Sławie, do którego Nina zakwalifikowała się w kwietniu, wygrywając w swojej kategorii. Jak co roku finaliści mieli występować na scenie usytuowanej na pięknej sławskiej plaży. Jednak pogoda pokrzyżowała plany organizatorom, którzy konkurs musieli przenieść do zastępczego pomieszczenia. Mimo trudnych warunków Nina została bardzo doceniona przez Jury konkursowe, które przyznało Jej swoje wyróżnienie specjalne i w nagrodę piękny tablet.
Podziękowanie za zaangażowanie w organizację
Festynu Rodzinnego w Zespole Szkół w Pawłowicach


„Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa…..
wtedy proste – dziękujemy – zawiera wszystko co chcemy wyrazić”

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Samorząd oraz Rady Rodziców Zespołu Szkół w Pawłowicach składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom za ufundowanie nagród rzeczowych i wsparcie finansowe oraz pomoc okazaną przy organizacji festynu szkolnego: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Serdecznie dziękujemy za bezcenne wsparcie, które nam zapewniliście. Jesteście dowodem na istnienie ludzi dobrej woli na których można polegać.Serdecznie dziękujemy też wszystkim, którzy pracowali na stoiskach oraz realizowali powierzone im zadania: nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom i uczniom. Paniom, które obsługiwały kawiarenkę, rodzicom za ciasto i naleśniki oraz pani  Więckowiak za wypożyczenie termosów. Panom, którzy przywieźli (oraz odwieźli) i pomogli w ustawieniu ławek i stołów oraz udostępnili swój sprzęt do przewozu. Dziękujemy tym, którzy pomogli w realizacji zawodów wędkarskich i turnieju piłki nożnej. Dziękujemy wszystkim, którzy swą pracą i pomocą wsparli organizację festynu.

DZIĘKUJEMY !!!

INFORMACJA DLA RODZICÓW  W SPRAWIE PODRĘCZNIKÓW
NA ROK SZKOLNY 2017/2018


Wszyscy uczniowie otrzymują darmowe podręczniki z wyjątkiem podręcznika do nauki religii, który rodzice kupują we własnym zakresie.

Podręczniki do nauki religii w roku szkolnym 2017/2018

oddział zerowy
Przychodzimy do Pana Boga. Podręcznik dla dzieci sześcioletnich” (Wyd. św. Wojciech)

klasa 1 szkoły podstawowej
"Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa” (Wyd. św. Wojciech)

klasa 2 szkoły podstawowej
“Kochamy Pana Jezusa” ( Wyd. Św. Wojciech)

klasa 3 szkoły podstawowej
J. Szpet, D. Jackowiak „Przyjmujemy Pana Jezusa ” (Wyd. Św. Wojciech)

klasa 4 szkoły podstawowej
J. Szpet, D. Jackowiak „Jestem chrześcijaninem” (Wyd. Św. Wojciech)

klasa 5 szkoły podstawowej
D. Jackowiak, ks. J. Szpet „Wierzę w Boga” (Wyd. Św. Wojciech)

klasa 6 szkoły podstawowej
J. Szpet, D. Jackowiak “Wierzę w Kościół” (Wyd. Św. Wojciech)

klasa 7 szkoły podstawowej
ks. J. Szpet, D. Jackowiak “Spotkanie ze słowem” (Wyd. Św. Wojciech)

klasa II gimnazjum
D. Jackowiak, ks. J. Szpet "Aby nie ustać w drodze" (Św. Wojciech)

klasa III gimnazjum
J. Szpet, D. Jackowiak "Żyć w miłości Boga" (Wyd. Św. Wojciech)DWUDNIOWA WYCIECZKA KLASY 3A DO KOTLINY KŁODZKIEJ
Dnia 19 czerwca 2017r. o godz. 7.00  uczniowie klasy 3a szkoły podstawowej  wyjechali  na dwudniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej pod opieką pań:  M. Ratajczak, A. Kasińskiej i T. Górczak.  Pierwszym  akcentem wycieczki była wizyta w Muzeum Techniki, gdzie uczniowie podziwiali zdobycze techniki z czasów średniowiecza. Jednak najwięcej emocji dostarczył dzieciom  Dom Kata i Jaskinia Strachu. Kolejną atrakcją tego dnia było zwiedzanie Kopalni Złota. Pani przewodnik opowiadała nam o czasach, kiedy wydobywało się w niej złoto. Zeszliśmy po schodach na wysokość ósmego piętra i ujrzeliśmy wypływający ze skał kolorowy wodospad. Na powierzchnię ziemi wyjechaliśmy kolejką. W drodze do hotelu zwiedziliśmy Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku. Wieczorem wspólnie z przewodnikiem wybraliśmy się na spacer  po  Parku Zdrojowym. Można tam było skosztować wody  źródlanej, nakarmić ryby w pobliskim stawie i spędzić czas bawiąc się na placu zabaw. Etapem drugiego dnia naszej wycieczki była wyprawa na Szczeliniec – znajdujące się na wysokości 919 m. n. p. m. miejsce, do którego nie dochodzi żadna droga i nie dojeżdża żaden pojazd. Pokonując 665 skalnych schodów dotarliśmy do schroniska, gdzie mogliśmy odpocząć przed drogą powrotną. Tego samego dnia wróciliśmy pełni wrażeń i zadowoleni do domu.

   Magdalena Ratajczak

„WIELKIE PORUSZENIE CZYLI NOC BIBLIOTEK POD HASŁEM „CZYTANIE PORUSZA” W BIBLIOTECE SZKOLNEJ W ZESPOLE SZKÓŁ W PAWŁOWICACH
    Wielkie – bo próbowaliśmy poruszyć czytaniem wszystkie zmysły i chęć do działania. Naszą „Noc” rozpoczęliśmy o godzinie 18.00 także od „Lokomotywy” Tuwima. Nie było to tylko czytanie wiersza, ale inscenizacja. Tekst został podzielony na role, trzeba było uważać, aby w odpowiednim momencie swoją kwestię powiedzieć. pokazać (przygotowano sporo rekwizytów) lub wyartykułować.
Było przy tym dużo zabawy. Następnie obejrzeliśmy prezentację na temat bohatera książki pt. „Poza horyzonty” – Jaśka Meli, czytaliśmy ciekawe fragmenty opowieści i zastanawialiśmy się, czego postawa bohatera może nas nauczyć. W toku dyskusji wyciągnęliśmy interesujące wnioski. Prezentacji było jeszcze kilka: o łapaczach snów i o cyklu „Jeżycjada”, by zapoznać uczestników z czekającymi ich zadaniami.
By pofolgować zmysłom smaku i nabrać sił, smażyliśmy naleśniki (ciasto i nadzienie robione przez uczestników), które układaliśmy na wzór wymyślony przez Idę z powieści Małgorzaty Musierowicz. „Paluszki Aspazji” wszystkim bardzo smakowały. Śpiew sprzyja integracji i miłej atmosferze, więc podjęliśmy działania, by poruszyć chęć do tej formy aktywności. Zespołowo lub indywidualnie do linii melodycznej śpiewaliśmy piosenkę pt. „Jadę pociągiem prawdziwym”, a ponieważ trudno było poprzestać na jednej melodii, chętnie kontynuowaliśmy działanie w formie karaoke. Przyszedł też czas na poruszanie szarych komórek. Łatwe a zarazem trudne było ułożenie opowiadania o tematyce podróżniczej lub kryminalnej składające się z czterech słów. Wyszukiwanie słów najdobitniej wyrażających myśl pochłonęło wszystkich na jakiś czas. Fuzji smaków dopełniło smakowanie (nie jednej) pizzy z dodatkami według indywidualnych upodobań, wcześniej zagniecionej przez kilka uczennic. Wesoła atmosfera wskazywała z góry, że trudno będzie poruszyć chęć do snu. Działaniem w tym kierunku było tworzenie łapaczy snów. Powstały piękne ozdoby, które zawisły w sali przeznaczonej do spania. Tam też obejrzeliśmy film pt. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra”. Później rozmowom, dowcipom i żartom zdawało się, że nie będzie końca. Jednak stopniowo cichły i uczestnicy „Nocy Bibliotek” po kolei zapadali w sen. Od czasu do czasu tylko dał się słyszeć szelest nieładnych snów spływających po piórkach łapaczy snów, ale rzadko, ponieważ po takim spotkaniu można było mieć wyłącznie piękne sny.
    Trzeba dodać, że opanowaliśmy pomieszczenie biblioteki szkolnej, korytarz i kilka sąsiednich sal, co umożliwiło nam podejmowanie tak różnorodnych działań.
    W naszej akcji uczestniczyło 18 uczniów i 4 osoby dorosłe. Było „wielkie poruszenie”, …”wszyscy dobrze się bawili” i … nie było wyjątku.

   Ewa Dąbrowska, Katarzyna Marciniak,
Joanna Pietrzykowska, Monika Żalik


KULTURALNIE DOPINGUJEMY
Już  po raz kolejny chętni uczniowie Gimnazjum w Pawłowicach uczestniczyli w projekcie prewencyjnym  „Jestem kibicem przez duże K” . W ramach tej akcji 18 czerwca 2017 roku wraz z opiekunami zjawili się  na Stadionie  im. Alfreda Smoczyka w Lesznie, aby zgodnie z założeniami organizatorów, w sposób kulturalny, kibicować drużynie Fogo Unia Leszno.
Przed wejściem na stadion każdy uczestnik  akcji otrzymał darmowy bilet zaproszenie.  Nasi gimnazjaliści, jak na prawdziwych kibiców przystało, zaopatrzyli się  w szaliki i głośno wspierali leszczyńskie Byki. Doping wszystkich wielbicieli żużla okazał się skuteczny, gdyż ostatecznie Unia,  ku radości wszystkich swoich  fanów, pokonała drużynę z Częstochowy  57:33.

   Samorząd Szkolny

SZKOLNY KONKURS RELIGIJNY O ŚWIĘTYM BRACIE ALBERCIE
 „Powinno się być dobrym jak chleb,
 powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole,
z którego każdy może kęs dla siebie ukroić
 i nakarmić się, jeśli jest głodny”.
Święty Brat AlbertSejm RP ustanowił rok 2017 rokiem ŚWIĘTEGO BRATA ALBERTA.
Dlatego w maju w Zespole Szkół w Pawłowicach odbył się szkolny konkurs religijny, którego organizatorem była p. K. Urbańczak.
Uczniowie klas IV – VI SP mieli wykonać album, natomiast gimnazjaliści prezentację multimedialną o życiu i działalności św. Brata Alberta.
Nagrody dla zwycięzców ufundowała parafia NMP Śnieżnej w Pawłowicach oraz Samorząd Szkolny.

ZWYCIĘZCY KONKURSU:

SZKOŁA PODSTAWOWA KL. IV – VI
•    I miejsce         Julia Raburska         kl. VI
              Dominika Ratajczak    kl. VI
•    II miejsce        Karolina Pelplińska        kl. V
•    III miejsce        Nina Żalik            kl. VI
•    Wyróżnienie        Piotr Pindara            kl. V
GIMNAZJUM
•    I miejsce        Eliza Hardrysiak        kl. I
Zuzanna Jankowiak        kl. I
Joanna Rosińska         kl. I
Zofia Stachowiak        kl. I
•    II miejsce        Anna Piotrowiak        kl. I
Paulina Ratajczak        kl. II
Aleksandra Rosińska    kl. III
Wiktoria Otto         kl. III
•    III miejsce        Dawid Andrzejczak        kl. III
Michał Pindara        kl. I
•    Wyróżnienie        Arkadiusz Judkowiak    kl. I

   Kinga Urbańczak

GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY
W środę, 14 czerwca w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Matematyczny, w którym wzięło udział 16 uczniów z klas II i 16 uczniów z klas III. Dzieci przystąpiły do rozwiązywania zadań  na małej sali sportowej punktualnie o godzinie 10.00. Już sam udział w tym konkursie stanowił ogromne wyróżnienie dla każdego uczestnika.  Wszystkim uczniom serdecznie Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!


WYCIECZKA W GÓRY OPAWSKIE –POKRZYWNA, CZECHY, CICHA DOLINA
Na przełomie maja i czerwca 55 osobowa grupa uczniów naszej szkoły  pod opieką wychowawców wyjechała na trzydniową wycieczkę w Góry Opawskie w Sudetach. Każdy dzień przynosił moc atrakcji i wiele emocji.
Pierwszy dzień spędziliśmy w parku zaginionego miasta  Rosenau,  gdzie mogliśmy skorzystać z różnorodnych atrakcji takich jak: zwiedzanie zaginionego miasta i poznanie jego legendy, poznanie zasad fizyki i optyki  w parku żywiołów, emocjonująca przygoda w wirującym domku. Emocje wywołały również  przejścia po przeszkodach w parku linowym oraz zjazd na kole po wyznaczonym torze. Miłe wspomnienia przywołuje bajkowa  ciuchcia i  karuzela.
Drugi dzień spędziliśmy na terenie Czech, gdzie zwiedziliśmy uzdrowisko Jesenika. Przewodnik opowiadał o metodach leczenia w tym uzdrowisku ,a także wspomniał znanych Polaków, którzy się tam leczyli. Przy pięknej słonecznej pogodzie spacerowaliśmy  alejkami  kwitnących rododendronów i azalii.  W tym dniu zwiedziliśmy również Jaskinię na Spicaku oraz Skansen Zlotorudne Młyny. Język czeski jest podobny do naszego języka, więc nie wszystko trzeba było nam  tłumaczyć. Nie mieliśmy problemów z zakupem pamiątek i słodyczy –wszyscy sprawnie przeliczali złote na korony .
Nasz trzeci ostatni dzień  to piesza wycieczka do Cichej Doliny, wszyscy byli bardzo zmęczeni, bo trasa dość trudna, ale bardzo piękna, podziwialiśmy  wspaniałe widoki i robiliśmy zdjęcia.

Daniela Patelka

"NIE MARNUJĘ - WYKORZYSTUJĘ"
Uczniowie naszej szkoły  kolejny raz brali udział w konkursie organizowanym przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego pod hasłem –Nie marnuję -wykorzystuję. Do konkursu     przystąpiło kilkadziesiąt szkół i przedszkoli  z różnych stron powiatu leszczyńskiego. Uczennica klasy I gimnazjum Zofia Stachowiak otrzymała wyróżnienie w kategorii szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych-  z obiektywem wśród śmieci.  Zadaniem tej grupy uczestników było wykonanie formy użytkowej ze zbędnych materiałów oraz nadesłanie zdjęć i dokładnej dokumentacji.
Wyróżniona praca to ogrodowa ławeczka wykonana z palet,którą wzbogaciły  własnoręcznie uszyte poduszki z resztek materiału, wypełnione styropianową pianką.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Leszczyńskim Ratuszu w kolorowej scenerii zabawek, kwiatów i innych form użytkowych wykonanych ze śmieci.
Gratulacje ciekawego pomysłu i otrzymania wartościowych nagród.

   Daniela Patelka

KONKURS KALIGRAFICZNY I ORTOGRAFICZNY
Dnia 13 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół w Pawłowicach odbyły się Gminne Konkursy: Kaligraficzny dla kl.1 i Ortograficzny dla kl.2 i 3. Celem konkursu kaligraficznego było promowanie sztuki pięknego pisania, kształtowanie szacunku do tradycji kaligrafii, która jest nie tylko sposobem przekazywania informacji i posiada walory estetyczne, ale w dużej mierze kształtuje i odzwierciedla charakter piszącego, czyli jego pracowitość, zaangażowanie, trening i talent . Uczniowie klasy 1 mieli za zadanie przepisanie tekstu. Natomiast uczniowie klas 2 i 3 musieli napisać dyktando. Celem konkursu ortograficznego było doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni, utrwalanie zasad ortograficznych, a przede wszystkim integracja uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Emocji było sporo, a nadziei na zwycięstwo jeszcze więcej. Najlepszymi jednak okazali się w poszczególnych grupach wiekowych:
Klasa 1- konkurs kaligraficzny:
I miejsce- Oskar Sadowski  (SP Pawłowice)
II miejsce- Lena Lutowicz (Szkoła Oporówko)
II miejsce- Martyna Wróblewska (SP Pawłowice)
III miejsce- Katarzyna Mania (SP Pawłowice)
III miejsce- Antonina Skrzypczak (Szkoła Oporówko)
Klasa 2- konkurs ortograficzny:
I miejsce- Nikola Hauza (SP Drobnin)
I miejsce- Ewelina Kubicka (SP Garzyn)
II miejsce- Dominika Stachowiak (SP Drobnin)
II miejsce- Natalia Kowalska (SP Garzyn)
II miejsce- Bartosz Bartkowiak (SP Drobnin)
III miejsce- Maja Łukaszewska (SP Garzyn)
III miejsce- Tomasz Andrzejewski (SP Nowy Belęcin)
Klasa 3- konkurs ortograficzny:
I miejsce- Patryk Lenort (SP Pawłowice)
II miejsce- Klich Zofia (SP Garzyn)
II miejsce – Nikola Józefiak (SP Pawłowice)
II miejsce- Dawid Rychter (SP Oporówko)
III miejsce- Wiktoria Kaczmarek (SP Drobnin)
III miejsce- Katarzyna Jańczak (SP Nowy Belęcin)
III miejsce- Piotr Skrobała (SP Pawłowice)
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.


WIZYTA W DOMU DZIECKA WE WSCHOWIE
We wtorek 06 czerwca uczniowie należący do Samorządu Szkolnego pod opieką p. Magdaleny Ratajczak  oraz p. Joanny Pietrzykowskiej po raz kolejny udali się z wizytą do Domu Dziecka we Wschowie. Wychowankowie i kadra bardzo miło i ciepło nas przyjęli, chętnie oprowadzając po terenie swojej placówki, częstując smażonymi kiełbaskami i domowymi wypiekami. Spotkanie było okazją do odnowienia zawartych wcześniej przyjaźni, wspólnych zabaw i rozmów.

TAKA NOC NIE ZDARZA SIĘ CZĘSTO…
Przygoda miała rozpocząć się 9 czerwca o godzinie 18.00, ale najbardziej zniecierpliwieni uczniowie przybyli do szkoły już pół godziny wcześniej. Po pierwszych okrzykach zachwytu i radości wyrażonej licznymi piskami przystąpiliśmy do przygotowania miejsc do spania. Naszą "sypialnią" była mała sala gimnastyczna.
  Poprzez wspólne przeżywanie razem z podopiecznymi tej „przygody” opiekunki (pani Marzanna Błocian, pani Kornelia Bocianowska i pani Karolina Dworniczak) dyskretnie realizowały postawione sobie cele. Dzieci uczyły się samodzielności i odpowiedzialności (w pobliżu nie czuwali rodzice!), a także  umiejętności podejmowania ważnych dla siebie i innych decyzji. Dzieciaki miały możliwość poznać inne niż na co dzień formy spędzania wolnego czasu i być współorganizatorami naprawdę  dobrej zabawy – bez tabletów, telefonów, komputerów i telewizji.
Taka noc w szkole, to doskonała okazja do lepszego poznania naszych wychowanków, a dla nich okazja do głębszej integracji, przełamywania różnorodnych barier i umacniania więzi. Zabawy były tak pomyślane i zaplanowane, by pokazać dzieciom, że najbardziej owocna i najważniejsza jest współpraca i konstruktywne działanie wszystkich dzieci. Przy szybkim podejmowaniu decyzji znikają wszelkie bariery. Aby wykonać zadanie, potrzebna jest współpraca. Więzi rodzą się same.
Po licznych zabawach grupowych na świeżym powietrzu i na hali sportowej dzieci posiliły się zjadając pyszną, ciepłą pizzę przywiezioną przez właścicieli pizzerii „U Quuurczaka”. To dopiero była kolacja!!!
Podczas „nocki w szkole” dzieci zobaczyły szkołę od innej, mniej oficjalnej strony. Atmosfera zabawy, akceptacji i życzliwości towarzyszyła nam przez cały czas.


WYRÓŻNIENIE DLA DOMINIKI RATAJCZAK W WIELKOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM „MALOWANY DZIEŃ ŚRODOWISKA”
Jednym z działań towarzyszących obchodom Wielkopolskiego Dnia Ochrony Środowiska był konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych regionu wielkopolskiego na plakat promujący ochronę środowiska. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – łącznie wpłynęło 558 prac w 3 kategoriach tematycznych (ochrona atmosfery, wykorzystanie odpadów, energia odnawialna)! Konkurs został zorganizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju. Do tej akcji włączyła się również nasza szkoła, a uczennica klasy 6 - Dominika Ratajczak otrzymała wyróżnienie za plakat promujący ochronę atmosfery.


   Henryka Toółka

ZAJĘCIA „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”
W miesiącu maju 2017r. zostały przeprowadzone zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie przeprowadzono na zajęciach ruchowych w klasach I-III. Zajęcia prowadziła Henryka Tobółka, która otrzymała certyfikat ukończenia kursu pt. „Ratujemy i uczymy ratować" zorganizowanego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Podczas zajęć uczniowie uczyli się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje. W szkoleniu wykorzystano materiały dydaktyczne przygotowane przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy typu:
•    Podręczniki do nauki pierwszej pomocy dla dzieci i nauczycieli'
•    Manekiny MiniAnia i LittleAnia,
 Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z następującymi zagadnieniami:
 1. Bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy i poszkodowanego oraz wzywanie pomocy.
 2. Sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej oraz wzywanie pomocy.
 3. Sprawdzenie oddechu
 4. Pozycja boczna ustalona.
.5. Oddechy ratownicze.
 6. Uciskanie klatki piersiowej.
Podsumowanie zajęć to zapamiętanie „Łańcucha Przeżycia”.

   Henryka Tobółka

WYCIECZKA DO HENRYKOWA
Uczniowie klasy V zwiedzili oczyszczalnię ścieków w Henrykowie. Zostali zapoznani z kolejnymi fazami oczyszczania  mechanicznego przez sita  i biologicznego przez bakterie .Uczestniczyli w zajęciach mikroskopowania, których  celem było poszukiwanie zwierzątek niewidocznych gołym okiem oraz  bakterii oczyszczających ścieki. Byli bardzo zaciekawieni taką formą zajęć.
Są to kolejne  zajęcia z programu Zielonej Szkoły organizowane przez Starostwo Powiatowe w Lesznie.


W HARMONII Z PRZYRODĄ
Uczniowie klasy I Marta Lubiejewska i Patryk Ryczkowski kolejny raz reprezentowali szkołę w konkursie przyrodniczym pod hasłem W harmonii z przyrodą. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 7 w Lesznie. Chłopcy wykazali się szerokim zakresem wiedzy geograficznej i botanicznej. Bardzo dobre wyniki osiągnęli jako dwuosobowy zespół. W przyszłym roku szkolnym mogą już startować w konkursach przedmiotowych z biologii, chemii, geografii czy fizyki.
WIZYTA W BIBLIOTECE
W ramach tematu tygodniowego „Książka w życiu pomaga” oraz  „Dnia czytelnika i czytelniczki” 02 czerwca uczniowie klas: 2a i 2b odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Pawłowicach. Dzieci z zachwytem zwiedziały nową siedzibę i poznawały poszczególne pomieszczenia. Następnie uczniowie wzięli udział w licznych  zabawach związanych z tematyką bajek i baśni. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się także, co to jest biblioteka, oraz jak można zostać czytelnikiem i jak dbać o książki. Podczas pracy grupowej zmagały się z krzyżówką, której hasło wyjaśniło temat spotkania. To zadanie niektórym sprawiło sporo trudności, ale także dużo zabawy. Następnie z pomocą wylosowanych rekwizytów uczniowie wyszukiwali tytuły wierszy i baśni dla najmłodszych, zamieniali błędne słowa w tytułach bajek i rozwiązywali zagadki. Na koniec spotkania chłopcy i dziewczęta  wykonali zakładki do książki metodą origiami.  Nikt nie chciał opuszczać biblioteki, jednak trzeba było wracać do szkolnych zajęć i obowiązków.  Dzieci podziękowały za wspaniałą zabawę wierszykiem oraz wręczyły pracownikom biblioteki laurkę i małe upominki.


WIELKIE SERCE HANI
Wiele dziewcząt ścina swoje włosy po pierwszej komunii świętej. Jest to okazja,  aby przeznaczyć swoje włosy na szczytny cel i pomóc chorym na raka. Tak właśnie zrobiła Hanna Adamczak uczennica klasy 3a, która postanowiła obciąć włosy i przekazać je dla dzieci po chemioterapii. Gratulujemy Hani, że zdecydowała się na tak wielki gest.

   M. Ratajczak

XII FESTYN RODZINNY PAWŁOWICE 2017
4 czerwca 2017 roku w parku przy pałacu w Pawłowicach odbył się XII Festyn Rodzinny. Tradycyjnie uroczystego otwarcia imprezy dokonały dyrektor szkoły pani Mirosława Graf oraz wicedyrektor pani Maria Wawrzyniak. Następnie podano wyniki zawodów wędkarskich, które odbyły się dzień wcześniej oraz nagrodzono zwycięzców. Gorącą atmosferę zapewniali laureaci konkursu szkolnego „Mam Talent”, którzy prezentowali swoje umiejętności oraz ukryte talenty. Poza tym w programie pojawiły się takie atrakcje jak: stacje zadań zręcznościowych dla małych i dużych, kącik malucha  z klockami, zabawkami, punkt plastyczny, przejażdżki kucykiem, malowanie w plenerze, malowanie twarzy czy bańki mydlane. Na odważnych czekały specjalne atrakcję m.in. zamek powietrzny oraz trampolina. Nowością podczas tegorocznego festynu okazała się zabawa przyrodnicza- dojenie krowy oraz ZUMBA dla wszystkich, którzy kochają ruch, sport i zabawę. Nie zabrakło również  pokazu strażackiego i udzielania pierwszej pomocy. Dobry humor i uśmiech nie opuszczały uczestników  festynu. Oczywiście impreza nie mogła odbyć się bez kawiarenki i słodkiego co nieco. Każdy więc mógł znaleźć coś dla siebie. W drugiej części festynu pogoda nie dopisała i trzeba było uciekać przed ulewnym deszczem.  Planowane turnieje sportowe klas: I-III, IV-VI, I-III gimnazjum oraz turniej: Nauczyciele- Rodzice- Uczniowie odbył się następnego  dnia na hali sportowej w naszej szkole. Były to niesamowite dni, pełne wrażeń i pozytywnych emocji.

LICHEŃ
30 maja uczniowie klas trzecich, pod opieką Pań Anny Kasińskiej i Magdaleny Ratajczak oraz rodziców, udali się na wycieczkę do Sanktuarium maryjnego w Licheniu. Dwa dni wcześniej dzieci przystąpiły do I Komunii św. w kościele parafialnym w Pawłowicach. Pielgrzymi poznali historię objawień maryjnych. Następnie w Bazylice uczestniczyli we Mszy św., zwiedzili również Golgotę. Był czas na obiad i pamiątki. W drodze powrotnej była okazja do zwiedzeni klasztoru w Lądzie nad Wartą.


3 MIEJSCE OLIWII W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM
W maju został  rozstrzygnięty Wojewódzki   Konkurs  Plastyczny  „Za to kocham moją mamę....”. Uczennica naszej szkoły  Oliwia Kowalczyk z klasy 3a wykonała pracę plastyczną i zdobyła trzecie miejsce. Otrzymała nagrodę w postaci bonu do realizacji w  sklepie empik. Serdecznie gratulujemy Oliwii i życzymy dalszych sukcesów.

   M. Ratajczak

„NAUCZYCIELE DZIECIOM” – TEATRZYK KUKIEŁKOWY W WYKONANIU NAUCZYCIELI Z OKAZJI DNIA DZIECKA
Pierwszego czerwca, w Zespole Szkół w Pawłowicach  odbyła się rzecz wyjątkowa. Tego dnia swoje święto obchodzą dzieci i to właśnie dla nich kadra pedagogiczna przygotowała niespodziankę - przedstawienie kukiełkowe na podstawie bajki pt.: „Czerwony Kapturek”. Niezwykłym przeżyciem dla dzieci było usłyszeć „swoją Panią” wcielającą się w jedną z postaci bajki. Uczniom przedstawienie w wykonaniu nauczycieli bardzo się spodobało czego dowodem były gromkie brawa. Po teatrzyku dzieci udały się na przerwę śniadaniową, po której „balonem” poleciały do „Krainy Bajek i Baśni”, gdzie czekały na nich przystanki zadań oraz zabawa taneczna w chatce u Babci Czerwonego Kapturka. Następnie na hali sportowej odbyły się „wyścigi rzędów”  podczas których uczniowie zmierzyli się z przeszkodami, jakie czyhały na Czerwonego Kapturka w lesie. W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło atrakcji ani też ulubionych łakoci dzieci.
W rolę narratora wcieliła się Pani Ewa Dąbrowska
Czerwony Kapturek – pani Kornelia Bocianowska
Mama, Babcia, Gajowy – Pani Marzanna Błocian
Gil, Zajączek i inne zwierzątka – Pani Kasia Marciniak
Wilk – Pani Karolina Dworniczak

XXVII CROSS WAGAROWICZA
WYNIKI - tutaj

FESTYN
NAGRODA DLA KAROLINY W POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYMW siedzibie Państwowej Stacji  Sanitarno – Epidemiologicznej w Lesznie uroczyście podsumowano konkurs plastyczny „Palić, nie palić – oto jest pytanie?”.
Leszczyński sanepid zorganizował konkurs plastyczny na  rebus pod tytułem „Palić, nie palić – oto jest pytanie?”. Komisja konkursowa oceniała prace zgłoszone przez uczniów z Leszna i powiatu leszczyńskiego. Pierwsze miejsce zajęła Karolina Śmieszała z Zespołu Szkół - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Pawłowicach. Nagrodę dla niej ufundowało Starostwo Powiatowe w Lesznie, a wręczyła ją Katarzyna Kamińska, naczelnik wydziału spraw społecznych.
Praca Karoliny zakwalifikowała się na etap wojewódzki.


   Henryka Tobółka


SZKOLNA WYCIECZKA DO KRAKOWAUczniowie klasy VI i I oraz III gimnazjum Zespołu Szkół w Pawłowicach byli w maju tego roku na szkolnej wycieczce historycznej w Krakowie. Uczestnicy wycieczki podziwiali m. in. Pomnik Grunwaldu, Kościół Mariacki, Stary Rynek z Sukiennicami, najstarszy gmach Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wawel.
Pobyt w dawnej stolicy Polski był dla uczestników nie tylko niezwykłą lekcją historii. Zwiedzanie królewskiego miasta Krakowa było możliwością poszerzenia wiedzy o historii naszego kraju oraz możliwością „chłonięcia” wspaniałej atmosfery tego niezwykłego miasta. Dopełnieniem i podsumowaniem wycieczki był rejs statkiem.
Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

   Kinga Urbańczak
RELACJE UCZESTNIKÓW WYCIECZKI

Zwiedzanie Krakowa rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem przy Pomniku Grunwaldu i jak się później okazało przyjazny i żartobliwy, a to umiliło nam pobyt w dawnej stolicy Polski.
Pierwszego dnia zwiedzania najbardziej moją uwagę zwrócił Kościół Mariacki, z którego co godzinę trębacz z wieży grał hejnał, który nierozerwalnie związany jest z historią tego miasta. Wieczorem po posiłku i zakwaterowaniu, poszliśmy na spacer podziwiać królewskie miasto o wieczornej porze.
Następnego dnia zwiedzaliśmy z naszym przewodnikiem piękny Wawel, a następnie Smoczą Jamę. W południe wypłynęliśmy w rejs statkiem, by zobaczyć Kraków od strony Wisły. W godzinach popołudniowych po zakupieniu pamiątek, posiłku opuściliśmy miasto, aby wrócić do domu. Podróż zakończyła się szczęśliwie.
Moim zdaniem pięknej lekcji historii nie musimy doświadczać tylko w murach naszej szkoły, ale także poprzez podróże do pięknych, historycznych oraz ciekawych miejsc.

Zuzanna Jankowiak
kl.I gimnazjum


W maju wspólnie z kolegami i koleżankami byłem w Krakowie. Zwiedziliśmy i podziwialiśmy bardzo dużo zabytków, m. in. Stary Rynek z Sukiennicami, Kościół Mariacki, dawną Akademię Krakowską. Najbardziej spodobały mi się Kościół Mariacki, Wawel oraz miejsca, które związane są z edukacją, życiem i działalnością Karola Wojtyły.
Moje zainteresowanie wzbudziło wnętrze Kościoła Mariackiego, a na Wawelu zaciekawiły mnie grobowce władców Polski i pięknie zdobione ołtarze.
Z przyjemnością i wielką dumą poznawaliśmy ważne miejsca w  naszej historii i chodzić po ziemi, którą niegdyś poruszał się nasz Wielki Rodak.

Michał Pindara
kl. I gimnazjumPODSUMOWANIE POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „ZAWÓD MOICH MARZEŃ – MOJA PASJA, MÓJ SUKCES”.
W czwartek   w Lesznie odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Zawód moich marzeń – moja pasja, mój sukces”. Celem konkursu było przekazanie młodym ludziom różnych kierunków kształcenia. Nasi gimnazjaliści wykonali prace, które przedstawiały zawód budowlańca, architekta, fryzjera. Uroczyste podsumowanie konkursu, oraz ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas obchodów „Dnia zawodowca”. Z naszej szkoły II miejsce zajęła Joanna Rosińska z klasy 1 gimnazjum, a wyróżnienie otrzymali: Zuzanna Jankowiak klasa 1 gim, Paulina Ratajczak klasa 2 gim, i Dawid Andrzejczak klasa 3 gim. Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali wspaniałe nagrody.
   Henryka Tobółka


ŚREMSONG’ 2017 – XXVI OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ
Od 26 lat w Śremie czczony jest w sposób szczególny Jan Paweł II. Maj to miesiąc Jego urodzin, dlatego w nim odbywają się całotygodniowe uroczystości, których twórcą i animatorem jest katecheta Pan Janusz Stokarczak. Swemu przedsięwzięciu nadał nazwę Śremsong. Przypominamy, że tam laury zdobywał Bartosz Dwornik, dziś już student, a od pięciu lat temu niezwykłemu klimatowi poddaje się Nina Żalik – szóstoklasistka.
Talent wokalny Niny doceniło jury, któremu przewodniczył  dr Zbigniew Malkowicz kompozytor, dyrygent, aranżer, pianista.  Nina znalazła się w gronie 27 laureatów, których zaproszono do udziału w Koncercie Galowym. Warto dodać, że w tegorocznych zmaganiach konkursowych, w dniach 12-19 maja, uczestniczyło ok. 800 wykonawców. Gratulujemy Ninie!


"MŁODE TALENTY"
W dniu 22 maja 2017 roku w naszej szkole po raz kolejny odbył się konkurs  „Młodych Talentów”. Miał on na celu rozwijanie kreatywności uczniów, promowanie i odkrywanie młodych talentów, popularyzację działań artystycznych oraz propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu.
Uczestnicy zaskakiwali świetnym głosem, pomysłowością, perfekcją ruchów i wspaniałym wyczuciem rytmu. Jury nie szczędziło pochwał i słów uznania dla posiadaczy wspaniałych talentów. Podczas konkursu wyłoniono najlepszych.
Uczestników oceniało jury w składzie:
1.    Pani  Maria Wawrzyniak - przewodnicząca
2.    Pani  Anna Kasińska
3.    Pani  Anna Andrzejewska
4.    Pan Michał Rosik
Po prezentacji wszystkich uczestników komisja postanowiła wyróżnić następujące osoby:
SZKOŁA PODSTAWOWA – klasy I- III
1.    Symeon Weis kl. III b – układanie kostki Rubika z zasłoniętymi oczami  (czas ok. 1 min).
2.    Soliści: Kacper Musielak, Alex Szepe, Kamil Kowalski, Tobiasz Małecki kl. III a + grupa taneczna dziewczynki w piosence pt. „Chłopcy radarowcy”
3.    Patryk Lenort kl. III a – piosenka pt. „Daj mi rękę tato”
       Laura Maśląka kl. I – wiersz Jana Brzechwy pt. „Żaba”
Wyróżnienie:
•    Klasa I – taniec „Czekolada”
•    Maja Janowicz, Alex Szepe, Tobiasz Małecki kl. III a – piosenka pt. „Tak bardzo się starałem”
•    Nikola Józefiak kl. III a – piosenka „ Kolorowe dzieci”
•    Zuzanna Hemerling kl. I – piosenka z filmu „SING” pt. „Nie zatrzymasz mnie”

SZKOŁA PODSTAWOWA – klasy IV -VI
1.    Kacper Pietraszewski kl. V – własny układ taneczny
2.    Agnieszka Kempa, Aleksandra Bryl kl. V – piosenka A. Dąbrowskiej pt. „Porady na zdrady”
3.    Dominika Ratajczak kl. VI, Marta Ostropolska kl. V – piosenka A. Wyszkoni pt. „Biegnij przed siebie”
GIMNAZJUM – klasy I- III
1.    Jakub Świadek kl. II Gimn. – Gra na saksofonie

   Teresa Górczak

MAJOWA ZBIÓRKA MAKULATURY
Samorząd Szkoły serdecznie dziękuje wszystkim uczniom naszej szkoły  rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się w zbiórkę makulatury. Zbiórka została przeprowadzona 15 maja 2017 r. Dzięki pomocy wielu osób cała akcja przebiegła bardzo sprawnie.  Kolejna zbiórka we wrześniu  2017 r.

   M. Ratajczak   J. Pietrzykowska

ZAŁOSUJ NA "SMOKA"


  

DZIEŃ MAMY I TATY NA SPORTOWO
Dzień Mamy i Taty to najpiękniejsze dni w roku. 19 maja dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III szkoły podstawowej przygotowali dla swoich Rodziców niespodziankę- „Dzień Mamy i Taty na sportowo”. Głównym celem spotkania było połączenie uroczystości z promowaniem zdrowego stylu życia poprzez wspólne spędzenie czasu na zabawach i rozgrywkach sportowych, a także integracja dzieci, rodziców i nauczycieli. Wszyscy chętnie uczestniczyli w konkurencjach m.in.: gra w piłkę ręczną, piłkę nożną oraz w „Dwa ognie”. Po „zaciętej” rywalizacji pociechy odśpiewały „Sto lat”, wręczyły własnoręcznie wykonane upominki i obsypały Rodziców tysiącem całusów. Ale to nie był koniec niespodzianek. W  małej sali gimnastycznej czekała na Rodziców pyszna kawa oraz słodki poczęstunek.
Bardzo dziękujemy Rodzicom za aktywny udział w spotkaniu.

   Kornelia Bocianowska

PODSUMOWANIE WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „ARCHITEKTURA Z DUSZĄ”
18 maja 2017 ZSBD w Poznaniu odbyło się podsumowanie VIII edycji  wojewódzkiego konkursu plastycznego „Architektura z duszą”.  Celem konkursu było pogłębienie wiedzy na temat zbytków znajdujących się w Polsce i na świecie. Konkurs przeznaczony był dla uczniów z gimnazjum.   Z naszej szkoły w konkursie udział wzięli: Anna Piotrowiak klasa 1, Paulina Ratajczak klasa 2, Dawid Andrzejczak, Konrad Jankowski, Mikołaj Giezek, Krzysztof Maćkowiak, Michał Koszyczarek, Wiktoria Otto, Aleksandra Rosińska i Weronika Ślęzak z klasy 3.
W oczekiwaniu na werdykt jury uczestnicy konkursu mogli obejrzeć prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów klas III  kształcących się w zawodzie technik architektury krajobrazu. Werdykt jury ogłosiła organizatorka konkursu – p. Krystyna Wysocka. Przypomniała kategorie konkursowe, przedstawiła członków jury oraz kryteria oceniania prac, złożyła podziękowania jurorom, opiekunom oraz młodzieży za zaangażowanie w realizację konkursu, podkreśliła wysoki poziom nadesłanych prac.
Wyniki naszych uczniów:
III miejsce- Anna Piotrowiak, Dawid Andrzejczak, Aleksandra Rosińska
Wyróżnienie: Michał Koszyczarek, Krzysztof Maćkowiak, Wiktoria Otto, Konrad Jankowski.
Nagrodzone i wyróżnione prace można było obejrzeć na specjalnie na tę okoliczność zaaranżowanej wystawie.

   Henryka Tobółka

PROJEKTY GIMNAZJALISTÓW KLASY II
Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu.

W czwartek 18 maja 2017r. w naszej szkole, uczniowie klasy II gimnazjum zaprezentowali w obecności komisji:  p. M. Graf, p. W Jarusa oraz p. K. Urbanczak, rówieśników, nauczycieli oraz rodziców, efekty swojej pracy nad wybranymi tematami projektów edukacyjnych.
Tegoroczni gimnazjaliści wybrali następujące tematy:
•    „Historia piłki nożnej” oraz „Zdrowy tryb życia” pod opieką p. W. Jarusa.
•    „Absolwenci naszego gimnazjum” pod opieką p. K. Urbańczak.
•    „Islam” pod kierunkiem p. J. Jarus.
•    „Historia komputera”  pod kierunkiem p. K. Żalika.
•    „Beatlemania Story” pod opieką p. R. Ślusarz.
Z całą pewnością grupowa praca nad projektami i wymóg publicznej prezentacji jego efektów, dały naszym uczniom, jak każdego roku, kolejną szansę rozwinięcia umiejętności pracy zadaniowej, w tym planowania, współpracy, komunikacji, prezentacji i samooceny.
Wszystkie tematy wzbudziły duże zainteresowanie licznie zgromadzonych odbiorców oraz ukazały, jak kluczowe dla prowadzenia projektu jest, by uczniowie wypracowując jego cele, odkryli sens własnych działań, aby wiedzieli, co mogą chcą osiągnąć i jak to zrobić.

   Kinga Urbańczak

ZIELONA SZKOŁA
12 maja uczniowie klas czwartych uczestniczyli w projekcie edukacyjnym ZIELONEJ SZKOŁY  organizowanym  przez Starostwo Powiatowe w Lesznie. Zajęcia zostały zrealizowane  na terenie w  Karczmy Borowej. Czwartoklasiści  przemierzyli leśną ścieżkę dydaktyczną, gdzie pod kierunkiem leśniczego rozpoznawali : gatunki drzew i krzewów, głosy ptaków oraz rodzaje szyszek. W tym dniu była piękna słoneczna pogoda , przy  ognisku smażyli kiełbaski  i piekli chleb.

Na zakończenie  zajęć uczniowie otrzymali torby na zakupy. Zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do szkoły.

   Daniela Patelka

XVII RAJD WIOSENNY
12 maja 2017 r. Świetlica Socjoterapeutuczna w Pawłowicach zorganizowału XVII Rajd Wiosenny dla dzieci uczestniczących w zajęciach w roku szkolnym 2016/2017. Impreza odbyła sie w Uroczysku Nadolnik.

   Roman Józefiak

GMINNY KONKURS WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI Z ZAKRESU UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ
W poniedziałek 8 maja w Zespole Szkół w Drobninie odbył się finał gminnego konkursu wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z I klasy gimnazjum: Wiktoria Zakrzewska, Zuzia Jankowiak, Eliza Hedrysiak.

Wiktoria Zakrzewska zajęła I miejsce natomiast Zuzia Jankowiak wywalczyła miejsce 3.
Do konkursu uczennice przygotował p. Michał Rosik.POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „25 LAT PSP – PROFESJONALNI, SPRAWNI, POMOCNI”
9.05 2017 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lesznie podsumowano powiatowy etap XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży 2017 pod hasłem „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni.
Na konkurs wpłynęło ponad 120 prac wśród, których były prace uczniów z Zespołu Szkół w Pawłowicach. Konkurs rozegrano w trzech kategoriach: uczniów klas I-III szkoły podstawowej, klas IV-VI oraz gimnazjum.
Komisja  przyznała nagrody następującym uczniom z naszej szkoły:
Zuzanna Hemmerling klasa 1 – III miejsce,
Dominika Ratajczak klasa 6 – II miejsce,
Karolina Jakubowska klasa 6- III miejsce,
Eliza Hadrysiak klasa 1 gimnazjum- III miejsce
Gratulacje i nagrody laureaci konkursu odebrali od starosty Jarosława Wawrzyniaka i wicestarosty Roberta Kasperczaka.

   Henryka Tobółka

WYCIECZKA DO "DELI-PARKU"
W poniedziałek, 08 maja uczniowie szkoły podstawowej udali się na wycieczkę do „Deli-Parku” – obiektu edukacyjno-rozrywkowego, który znajduje się w miejscowości Trzebaw,  niedaleko Stęszewa. Dzieci uczestniczyły w zajęciach pt.: „Przyroda dawniej i dziś”, podczas których odkrywali tajemnice prehistorii, dowiedzieli się o gatunkach wymarłych w Polsce  oraz o zwierzętach zagrożonych wyginięciem.  Podczas drugiego bloku zajęć z zakresu geografii dzieci miały okazję dowiedzieć się jakie są najsłynniejsze budowle świata, a także  jaka jest historia ich powstania. Na koniec wszyscy odwiedziliśmy tzw. „Małpi Gaj” w którym to uczniowie mogli aktywnie spędzić czas.   Karolina Dworniczak

GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA
„Konstytucja powinna być ojcowizną narodową, w której lud znajdzie
jednocześnie pożywienie dla ducha i pożywienie dla ciała”.

Franncois Noel Babeuf

Jan Matejko - Konstytucja 3 Maja 1791r.

W tym roku obchodziliśmy 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Była ona pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą.
Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791r. ustawa zasadnicza była efektem
pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego,
które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.
Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy
A jego inicjatorami byli między innymi:
król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski,
Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.

W tym roku szkolnym 4 maja o godz. 10.00 w Zespole Szkół w Pawłowicach odbyły się GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA.
Na uroczystość przybyli dostojni goście, pracownicy szkoły oraz uczniowie.
Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przygotowany przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem p. K. Urbańczak, stał się doskonałą okazją, by uzmysłowić wszystkim uczestnikom, jak ważną rolę odgrywają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. I w nawiązaniu do tych właśnie wartości, artyści zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja.
   Kinga Urbańczak

TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO
W dniu 28.04.2017 na terenie Szkoły Podstawowej nr 12 w Lesznie odbyły się eliminacje miejskie i powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.  Do rywalizacji stanęli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.  Z naszej szkoły drużynę gimnazjum reprezentowali uczniowie z klasy 1 gimnazjum: Krzysztof Bartlewicz, Sebastian Kamieniarz i Michał Pindara, którzy zajęli II miejsce. Uczniowie musieli wykazać się znajomością testu z zakresu zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków oraz sytuacji w ruchu drogowym. Kolejnymi etapami były przejazd rowerem przez tor z przeszkodami, zadanie praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przejazd przez miasteczko ruchu drogowego. Nadzór nad miasteczkiem sprawowali
policjanci leszczyńskiej drogówki, którzy oceniali prawidłowość pokonania trasy przez zawodników. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary i nagrody rzeczowe.
   Henryka Tobółka

III PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ
PH. „ŚW. JANOWI PAWŁOWI II Z WDZIĘCZNOŚCIĄ…”

27 kwietnia 2017 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie odbył się III Przegląd Piosenki Religijnej pod hasłem „Świętemu Janowi Pawłowi II z wdzięcznością”. Inicjatorem spotkania było leszczyńskie Przedszkole Sióstr Elżbietanek, które tego dnia obchodziło Dzień swojego Świętego Patrona. Artystów przywitała dyrektor przedszkola: siostra Aleksandra Błaszczyk. Koncert prowadziła Pani Hanna Markowska.
Do Mok-u przybyli młodzi wykonawcy z powiatu leszczyńskiego, którzy z radością odpowiedzieli na zaproszenie sióstr. Byli to przedstawiciele przedszkoli oraz klas 1-3 szkół podstawowych z Leszna i okolic. Publiczność wysłuchała 21 prezentacji. Pojawiły się piosenki, jak i tańce, w wykonaniu małych artystów. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w to piękne wielbienie Boga. Reprezentowali ją, pod okiem Pań: Magdaleny Ratajczak, Anny Kasińskiej i Teresy Górczak, uczniowie klasy 3a. Zespół pod nazwą „Śpiewające Brzdące” wykonał piosenkę Arki Noego „Weź mnie na ręce”. Po przeglądzie nasi uczniowie udali się na obiad do pizzerii. Dodatkową atrakcją był powrót do Pawłowic szynobusem.


SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY
„NASI BOHATEROWIE: JÓZEF PIŁSUDSKI I TADEUSZ KOŚCIUSZKO”

Sejm RP ustanowił rok 2017 rokiem Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki.
Dlatego w kwietniu w Zespole Szkół w Pawłowicach odbył się szkolny konkurs historyczny, którego organizatorem była p. K. Urbańczak.
Uczniowie klas IV – VI SP mieli wykonać album natomiast gimnazjaliści prezentację multimedialną.
Celem konkursu była popularyzacja postaci Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki oraz zainteresowanie historią Polski.

ZWYCIĘZCY KONKURSU:

SZKOŁA PODSTAWOWA KL. IV – VI
•    Śmieszała Karolina kl. V-  I miejsce
•    Skrobała Zofia kl. V – III miejsce
Jury w tej kategorii wiekowej nie przyznało II miejsca oraz wyróżnień.
GIMNAZJUM
•    Jankowiak Zuzanna  kl. I – I miejsce
•    Stachowiak Zofia kl. I – I miejsce
•    Mazurkiewicz Bartosz kl. III – I miejsce
•    Andrzejczak Dawid kl. III – II miejsce
•    Rosińska Aleksandra kl. III – II miejsce
•    Dudkowiak Arkadiusz kl. I – III miejsce
•    Otto Wiktoria kl. III – III miejsce
Jury przyznało wyróżnienia:
•    Hadrysiak Eliza kl. I
•    Łaszczyńska Zofia kl. I
•    Pindara Michał kl. I
•    Piotrowiak Anna kl. I
•    Rosińska Joanna kl. I
•    Giezek Mikołaj kl. III   Kinga Urbańczak

WYCIECZKA DO HYDROPOLIS
W piątek, 28 kwietnia,  klasy: pierwsza  i trzecia pod opieką Pań: M. Ratajczak,  H. Tóbółki i T. Górczak udały się na wycieczkę do Hydropolis,  czyli Centrum Edukacji Ekologicznej o wodzie, obecnie jednej z najpopularniejszych atrakcji we Wrocławiu. 
Zanim jednak dotarliśmy na miejsce, przejechaliśmy kolejką gondolową „Polinka”, kursującą  nad rzeką Odrą . Przed samym wejściem do Hydropolis, czekała na nas wodna kurtyna, a zaraz za nią wodny wir. Cała multimedialna ekspozycja rozpoczęła się od filmu, opowiadającego o powstaniu wody na naszej planecie. Potem pan przewodnik, oprowadził grupy po  Hydropolis. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali: łódź podwodną, interaktywną mapę Wrocławia i ruchomą makietę Ziemi. Każdy mógł usiąść w batyskafie, podobnym do tego, w którym przebywali naukowcy badający Rów Mariański, a także dowiedzieć się, jakie strategie wykorzystują zwierzęta aby przetrwać w podmorskich głębinach. Wizyta tutaj była połączeniem nauki i zabawy. Wszyscy zadowoleni wrócili do domu.
   M. Ratajczak

ZBIÓRKA MAKULATURY !!!!!
15 MAJA 2017r. ODBĘDZIE SIĘ W NASZEJ SZKOLE ZBIÓRKA MAKULATURY W GODZINACH OD 7.10 - 9.00.
ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO WZIĘCIA UDZIAŁU W NASZEJ AKCJI  !!!
SAMORZĄD SZKOLNYDZIEŃ ZIEMI
24 kwietnia  obchodziliśmy światowy DZIEŃ ZIEMI.
Z tej okazji odbył się  apel pod hasłem JAK ROZWESELIĆ  ZIEMIĘ?.
Apel przygotowała klasa V pod opieką wychowawcy.
Poprzez taniec, słowo mówione i śpiewane zostały przekazane dobre rady -Jak należy postępować, aby żyć w zgodzie z przyrodą, aby  Ziemia-nasza planeta - była zawsze  piękna, czysta i zdrowa.

   Daniela  Patelka


WYCIECZKA DO ŻMIGRODU
21 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z koleżankami i kolegami ze szkoły filialnej w Oporówku, uczestniczyły w zajęciach w Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Żmigród - LKP „Doliny Baryczy”.
Wstępem do zajęć właściwych była projekcja filmu „Dzik Ryjo”, który przedstawił życie leśnych zwierząt w czterech porach roku oraz wspólne omawianie treści. Kolejnym punktem spotkania była wycieczka do lasu, w celu znalezienia żołędzi. Każde dziecko miało szansę samodzielnie zasadzić nasiono dębu oraz nazwać przyszłe drzewo. Tak przygotowane sadzonki w doniczkach, dzieci zabrały do domów. Zapał z jakim dzieci pracowały wskazywał na zainteresowanie warsztatami. Podczas wycieczki był czas, aby zjeść pyszne kiełbaski upieczone na grillu. Wiele radości dostarczył dzieciom czas spędzony na placu zabaw.

   Karolina Majchrzak

NADAL LICZYMY SIĘ W POWIECIE
11 kwietnia na boiskach w Lasocicach i Święciechowie rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu w piłce nożnej chłopców/gimnazjada/. Udział w turnieju wzięło 8 drużyn, które po rozlosowaniu rywalizowały systemem „każdy z każdym” w dwóch grupach. Zespół Pawłowic swoje mecze rozgrywał w Święciechowie i uzyskał następujące wyniki:
- z Włoszakowicami 3:1 /bramki zdobyli: Dawid Kowalczyk - 2, Dominik Kowalczyk - 1/;

z Nowym Belęcinem 2:0 / bramki zdobył Michał Koszyczarek - 2/;

ze Święciechową 0:1.

Porażka w ostatnim meczu grupowym zadecydowała o tym, że zajęliśmy w grupie drugie miejsce i w półfinale przyszło nam rywalizować z Drobninem/zwycięzca drugiej grupy/. Po wyrównanym meczu ostatecznie ulegliśmy drużynie z Drobnina 1:2/ bramkę dla naszego zespołu zdobył Michał Koszyczarek. Po tej porażce pozostała nam rywalizacja o trzecie miejsce, a naszym rywalem ponownie została drużyna Święciechowy, która swój mecz półfinałowy przegrała z drużyną Osiecznej.
Wyciągając wnioski z naszej porażki w fazie grupowej przystąpiliśmy do meczu ze zdecydowaną wolą rewanżu i zwycięstwa. Dużo lepsza gra niż w pierwszym spotkaniu z tym przeciwnikiem przyniosła rezultat w postaci zdecydowanego zwycięstwa 3:0 / bramki: Dawid Kowalczyk - 2 ,Michał Koszyczarek - 1/.
Tym sposobem zdobyliśmy brązowe medale.
Nasza drużyna wystąpiła w składzie : Jakub Śląski, Kacper Stankowski, Dominik Kowalczyk, Dariusz Maćkowiak, Jakub Chudziński, Dawid Kowalczyk, Kamil Adamczak, Michał Koszyczarek, Eryk Matuszewski, Konrad Jankowski.

Ostateczna kolejność turnieju :
1.Drobnin
2. Osieczna
3. Pawłowice
4. Święciechowa
5. Rydzyna
6. Włoszakowice
7. Nowy Belęcin
8. Lasocice
UCZNIOWIE Z PAWŁOWIC NA WYCIECZCE W WARSZAWIE
Uczniowie klasy VI i I gimnazjum Zespołu Szkół w Pawłowicach, byli w środę 5 kwietnia 2017r. na szkolnej wycieczce historycznej w Warszawie. Uczestnicy wycieczki podziwiali urocze Krakowskie Przedmieście oraz Stare Miasto.
Jednak zasadniczym celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, aby lepiej poznać wydarzenia, które wspominamy zawsze 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Podzieleni na dwie grupy wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy niezapomnianą podróż w przeszłość. A wszystko za sprawą wystroju wnętrza, które podkreśla nastrój i atmosferę stolicy z dni 1944 roku. Dzięki aranżacji przenieśliśmy się do oblicza Warszawy sprzed 70 lat. Ściany muzeum zapełnione m. in zdjęciami, dokumentami okupowanego miasta, odgłosy walczącej Warszawy, śpiew powstańców oraz eksponaty, w niezwykły sposób wpłynęły na wyobraźnię zwiedzających.
W całej ekspozycji muzeum pojawia się też niezwykły kalendarz. Składa się on z luźnych kartek, które można oderwać i skompletować tworząc kopię kalendarza z czasów powstania 1944r. Zbieraliśmy je w każdej sali, aby lepiej poznać opis każdego dnia. W muzeum mieliśmy też okazję zobaczyć kapsuły, ze zrzutami aliantów oraz jedyną replikę samolotu Liberatora B-2J w skali 1:1.
Niezwykłym przeżyciem dla wszystkich było także przejście przez replikę kanałów, jakimi poruszali się powstańcy.
Pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego był dla nas nie tylko niezwykłą lekcją historii. Była to dla nas możliwość wejścia w ówczesną sytuację i przeżywanie w indywidualny sposób tamtejszych wydarzeń. A wszystko to za sprawą tego, że muzeum łączy w sobie przeszłość z dzisiejszą współczesnością. Wszyscy uczestnicy zwiedzający ekspozycję nie wyszli ani rozczarowani, ani znużeni. Głęboko poruszeni podkreślali chęć powrotu i przeżycia wydarzeń 63 dni powstania jeszcze raz.
   Kinga Urbańczak


SZUKANIE ZAJĄCZKA-  KLAS 1 i 3A
W święta wielkanocne dorośli czekają głównie na chwile spędzone w gronie rodzinnym. Za to dzieci coraz częściej myśląc o Wielkanocy odliczają dni, by poszukać zajączka. Tradycja szukania zajączka przywędrowała do nas z Niemiec. Prezenty od zająca to zazwyczaj drobne upominki w postaci słodyczy, kolorowych jajek czy małych zabawek.
W  naszej szkole też panuje taki zwyczaj. Dzieci z klasy 1 i 3 a z utęsknieniem  czekały na ten dzień. Uczniowie klasy 1  szukali swoich koszyczków, przygotowanych przez rodziców  przed szkołą pod drzewami. Mimo deszczowej pogody, każdy uczeń musiał odnaleźć swój koszyczek  ze słodyczami i jajkami do malowania. Ten wyjątkowy dzień dostarczył dzieciom miłych przeżyć i  wiele radości.
   HenrykaTobółka

GMINNY PRZEGLĄD PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ W DROBNINIE
8 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół w Drobninie odbył się Gminny Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Celem konkursu była popularyzacja piosenek oraz prezentacja umiejętności i dorobku artystycznego młodych wykonawców. W przeglądzie wzięło udział prawie stu uczestników ze szkół i przedszkoli naszej gminy: z Krzemieniewa, z Garzyna oraz z Pawłowic. Konkurs podzielony był na cztery kategorie wiekowe solistów: do 7 lat, 8-10 lat, 11-13 lat, 14-16 lat oraz na dwie kategorie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych: do 10 lat i powyżej.
Nagrodę Przewodniczącego Rady Powiatu Leszczyńskiego otrzymał Patryk Lenort z klasy 3a SP. Nina Żalik z klasy 6 SP została wyróżniona Nagrodą Dyrektora Szkoły w Drobninie. W kategorii zespołów do lat 10 miejsce II wywalczył tercet w składzie: Maja Janowicz, Tobiasz Małecki i Alex Szepe (3a SP), natomiast miejsce III duet: Nikola Józefiak i Kamil Kowalski (3a SP).
Naszą szkołę przepięknie reprezentowali również: Zuzanna Poprawska (3G), tercet: Maja Maciejewska, Paulina Ratajczak i Małgorzata Rembelska (2G), kwartet: Hanna Adamczak, Nadia Adamczak, Zofia Matysiak i Oliwia Kowalczyk (3a SP) oraz kwartet: Dominika Ratajczak, Karolina Jakubowska, Agata Jankowiak i Julia Raburska (6 SP).
Uczniowie zostali przygotowani przez P. Magdalenę Ratajczak, P. Annę Kasińską, P. Michała Rosika.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

   Anna Kasińska

SAMORZĄDOWY ZAJĄCZEK
Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. O świętach pamiętał także Samorząd Szkolny, który przygotował dla każdego małą niespodzianką i zawitał do każdej klasy z życzeniami i upominkiem. Wesołych Świąt!

   M. Ratajczak
A. Andersz


"NIE DO WIARY W BIBLIOTECE DZIEJĄ SIĘ CZARY"
Dnia 31 marca uczniowie klas 3 szkoły podstawowej wzięli udział w przedstawieniu pt: "Nie do wiary w bibliotece dzieją się czary" prezentowane przez krakowski teatr Maska. Celem przedstawienia było zachęcenie uczniów do czytania książek , które rozwijają wyobraźnię , uczą i bawią. Wspaniała gra aktorów zachęcała publiczność do aktywności, a gromkie brawa na zakończenie, świadczyły , że przedstawienie bardzo się wszystkim podobało.

   M. Ratajczak

„STÓŁ WIELKANOCNY – TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ”
Dnia 9 kwietnia 2017r Samorząd Szkolny naszej szkoły wziął udziału w gminnym konkursie wielkanocnym: „STÓŁ WIELKANOCNY – TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ”. Celem konkursu była  popularyzacja tradycji i zwyczajów związanych z Wielkanocą.  Zadaniem grupy było przygotowanie aranżacji stołu oraz potraw i wypieków wielkanocnych. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów z samorządu i ich rodziców, którzy przygotowali wspaniałe wypieki i potrawy, stół wyglądał bardzo świątecznie .  Dziękujemy  i życzymy wszystkim zdrowych , spokojnych Świąt Wielkanocnych.   M. Ratajczak
A . Andersz


ZAWODY SPORTOWE KLAS 1-3
Dnia 4 kwietnia 2017 roku w  Zespole Szkół w Drobninie odbyły się Gminne Zawody Sportowe dla uczniów klas I-III. Brały w nich udział wszystkie szkoły podstawowe z  gminy Krzemieniewo. Wśród startujących uczniów klas 1 -3 wspaniale zaprezentowali się także uczniowie z naszej szkoły. Klasa pierwsza zajęła I miejsce w kategorii klas pierwszych, klasa 3a zajęła II miejsce w kategorii klas trzecich. Zwycięskie drużyny w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymały puchary i dyplomy, a zawodnicy z tych zespołów pamiątkowe medale.
Gratulujemy !


GMINNY KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ
W dniu 1 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Pawłowicach już po raz czwarty odbył się Gminny Konkurs Piosenki Religijnej. W przesłuchaniach wzięło udział około 50-ciu uczniów ze szkół znajdujących się na terenie gminy Krzemieniewo czyli z Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pawłowicach, ze Szkoły Podstawowej Filialnej w Oporówku, z Zespołu Szkół Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Garzynie, z Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie oraz z Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Drobninie.
Organizacją konkursu zajęła się Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół w Pawłowicach. Nagrody rzeczowe ufundował Samorząd Uczniowski oraz ks. Proboszcz parafii w Pawłowicach - Jan Roszyk. W organizację przeglądu prężnie zaangażował się także Wolontariat szkolny, działający pod opieką Pań Magdaleny Ratajczak i Teresy Górczak.
Celem konkursu było rozpowszechnianie piosenki religijnej wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska katolickiego, a także wymiana doświadczeń muzycznych pomiędzy najmłodszym pokoleniem naszej społeczności gminnej. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny. Przesłuchania były podzielone na trzy kategorie wiekowe: klas I-III SP, IV-VI SP i I-III Gimnazjum. W każdej z tych kategorii wystąpili soliści oraz zespoły wokalne (duety lub tria). Jury w składzie: Pani Maria Wawrzyniak, Pani Paulina Kowalczyk i siostra Emma Ratajczak wysłuchało trzydzieści prezentacji.
Oto lista nagrodzonych:
- w kategorii wiekowej klas I – III szkoły podstawowej:
soliści
I miejsce – Agnieszka Maćkowiak (Garzyn) II miejsce – Natalia Matuszak (Drobnin), Mikołaj Brodziak (Drobnin) III miejsce – Kinga Dudkowiak (Pawłowice), Patryk Lenort (Pawłowice) Wyróżnienie: Zofia Klich (Garzyn), Natalia Kowalska (Garzyn), Filip Lenort (Pawłowice)
zespoły wokalne
I miejsce – Oliwia Juszczak i Paulina Tomczak (Garzyn) II miejsce – Julia Gniłka i Sandra Siama (Garzyn) III miejsce – Antonina Skrzypczak, Mikołaj Bryl, Dawid Rychter (Oporówko)
Wyróżnienie –Nikola Józefiak i Maja Janowicz (Pawłowice), Nadia Adamczak, Zofia Matysiak i Kamil Kowalski (Pawłowice), Tobiasz Małecki, Alex Szepe i Kacper Musielak (Pawłowice)
- w kategorii wiekowej klas IV – VI szkoły podstawowej:
soliści
I miejsce – Bartosz Jabłoński (Drobnin) II miejsce – Nina Żalik (Pawłowice) III miejsce – Ewelina Bear (Drobnin), Wyróżnienie: Aleksandra Adamiak (Garzyn), Karolina Śmieszała (Pawłowice) akomp. Małgorzata Rembelska, Justyna Wilczkowiak (Pawłowice)
zespoły wokalne
I miejsce – Słoneczka (Drobnin) II miejsce – Marta Ostropolska, Julia Juszczak, Aleksandra Bryl (Pawłowice) III miejsce – Dominika Ratajczak, Julia Raburska, Agnieszka Kempa (Pawłowice)
- w kategorii wiekowej gimnazjum:
soliści
I miejsce – Kornelia Rutkowska (Drobnin) II miejsce – Kinga Jakubczak (Nowy Belęcin) III miejsce – Zofia Kozica (Nowy Belęcin) Wyróżnienie: Paulina Ratajczak, akomp. Małgorzata Rembelska (Pawłowice), Monika Mazur (Nowy Belęcin)
zespoły wokalne I, II, III miejsce – nie przyznano Wyróżnienie – Roksana Andrzejewska i Julia Pawłowska (Pawłowice)
Konkurs zakończył Koncert Laureatów, nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami. Gratulujemy!

   Anna Kasińska

WYCIECZKA NA „RANCZO RADOSŁAW”
W poniedziałek, 10 kwietnia uczniowie klas: II a, II b oraz III b udali się na wycieczkę na „Ranczo Radosław” w pobliżu Góry. Mieliśmy przyjemność gościć już w tym uroczym miejscu w grudniu ubiegłego roku, jednak pierwszy raz odwiedziliśmy ranczo w wiosennej odsłonie. Ogromną atrakcją dla dzieci było bliskie spotkanie z kucykami i końmi. Zwierzęta były na tyle oswojone, że jadły dzieciom z ręki i same podchodziły, by je pogłaskać. Uczniowie byli zachwyceni tak bliskim obcowaniem z przyrodą i zwierzętami. Nie mniejszą atrakcję stanowiły liczne zabawy na świeżym powietrzu, a także poczęstunek jaki czekał na dzieci - ulubione łakocie naszych podopiecznych to rzadkość w szkole, ale w takie dni, jak ten, można pozwolić sobie na chwilę zapomnienia… Na świeżym powietrzu apetyt dopisywał, jak nigdy dotąd. Także grillowane kiełbaski znikały w mgnieniu oka. Aż żal było opuszczać to urokliwe miejsce.


„OZDOBA WIELKANOCNA”- PODSUMOWANIE SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc – najradośniejsze, najbardziej wiosenne, kwitnące i pachnące Święta. To najwspanialsza okazja, by móc wykonywać wiele symboli, które w ludowych zwyczajach wiążą się z okresem poprzedzającym Święta Wielkanocne Z tej okazji w naszej szkole po raz kolejny odbył się konkurs na ozdobę wielkanocnego stołu.
Różnorodność materiałów i technik świadczyć może o ogromnej fantazji i pomysłowości twórców pięknych prac. Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia, które wręczone zostaną na apelu.

   Henryka Tobółka

WYRÓŻNIENIE DLA JOLI W V OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „PISANKA”
Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Tradycje wielkanocne- Pisanka”. Do konkursu zgłoszono ponad 600 prac z Poznania i województwa wielkopolskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, śląskiego i dolnośląskiego. Można powiedzieć, że konkurs stał się popularny od morza do Tatr.
 Jury w składzie sześcioosobowym, któremu przewodniczyła pani dyrektor Ogrodu Jordanowskiego Nr 2 Grażyna Lück – Kubalewska wytypowało w trzech kategoriach wiekowych 18 laureatów wśród których znalazła się nasza uczennica Jolanta Klimasz z klasy 3 gimnazjum – otrzymała wyróżnienie. Jury wyróżniło 15 szkół (Zespół Szkół w Pawłowicach) dyplomami za liczne uczestnictwo i wysoki poziom artystyczny dostarczonych prac.

   Henryka Tobółka

WYRÓŻNIENIA DLA UCZNIÓW Z PAWŁOWIC W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE
W grudniu uczniowie klasy 3a ze szkoły w Pawłowicach wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie "STYPENDIADA WCZESNOSZKOLNA" dla uczniów klas 3. Stypendiada składała się z czterech konkursów; czytelniczego, ortograficznego, matematycznego i plastycznego. Wyróżnienie w konkursie czytelniczym otrzymała Nikola Józefiak, w konkursie plastycznym : Oliwia Kowalczyk i Alex Szepe. Wyróżnieni otrzymali medale i dyplomy, a pozostali uczniowie biorący udział w konkursie, czyli: Adamczak Hanna , Biernaczyk Igor , Kolańczyk Mateusz, Kowalski Kamil, Kozłowska Teresa, Kozłowski Mateusz, Kubiak Norbert, Lenort Patryk , Małecki Tobiasz, Matysiak Zofia, Musielak Kacper, Teodorczyk Kacper, Tęga Marika, Wojciechowski Kacper - otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.   Magdalena Ratajczak

KONKURS RECYTATORSKI
Laureaci szkolnego konkursu recytatorskiego, w którym brali udział uczniowie klas: pierwszej, drugich i trzecich udali się w miniony czwartek (06.04.)  na etap gminny, który odbył się w Szkole Podstawowej w Garzynie. W tym roku konkurs ten odbył się pod hasłem.: „Czarodzieje słowa i poeci dziecięcej radości”. Zadaniem uczniów było jak najpiękniejsze przedstawienie wybranego wiersza z poezji Jana Brzechwy lub Juliana Tuwima. Laura Maśląka, uczennica klasy I zdobyła pierwsze miejsce, Zuzanna Sznabel (klasa II b) i Klaudia Jankowska (klasa III b) otrzymały wyróżnienie.
Serdecznie GRATULUJEMY i  życzymy dalszych sukcesów!!!


FINAŁ WOJEWÓDZKI XVII EDYCJI TURNIEJU „ Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU”
28 marca reprezentacja Szkoły Podstawowej w Pawłowicach / kategoria U-12 chłopcy/ wzięła udział w turnieju o Puchar Tymbarku. Impreza odbyła się we Wrześni i zgromadziła na starcie  19 zespołów dziewcząt  i 33 zespoły chłopców. Nasza drużyna swoje mecze rozgrywała w grupie G, uzyskując następujące wyniki :
SP Gołuchów        -     SP Pawłowice  0:4
bramki dla Pawłowic zdobyli :  Wojciech  Włodarczyk - 2     
                                               Piotr         Pindara         - 1
                                               Łukasz      Maćkowiak  - 1

  SP Kobylin              -     SP Pawłowice   1:3   
                               bramki :   Wojciech  Włodarczyk - 1 
                                              Piotr Pindara        - 1
Zdobywając komplet punktów, zajmujemy I miejsce w grupie i uzyskujemy awans do 1/8 rozgrywek. W tej fazie imprezy mecze były rozgrywane systemem pucharowym, a więc przegrywający odpadał z dalszej części turnieju.
Los przydzielił nam drużynę SP 12 z Gniezna.

SP 12 Gniezno      -     SP Pawłowice    1:4   
                               Bramki : Wojciech Włodarczyk - 1
                                            Łukasz Maćkowiak - 1
                                            Piotr Pindara        - 2
Pewne zwycięstwo i zdobywamy awans do 1/4 finału, w którym  gramy z SP 4 Oborniki.
 W tym momencie dopada zespół kryzys i po słabym meczu przegrywamy z naszymi przeciwnikami 0:6, kończąc tym samym nasz udział, w sumie bardzo udanym dla nas, turnieju. Ostatecznie zajmujemy 5-8 miejsce.
Nasza drużyna wystąpiła w następującym składzie :
Fabian  Naskręt, Kacper  Basiak, Łukasz  Maćkowiak, Tomasz  Mania, Piotr  Pindara, Aleksander Matuszewski, Miłosz Skorupski, Joachim  Skowronek, Adam  Więckowiak , Wojciech Włodarczyk.
Opiekunami zespołu byli panowie : Zbigniew Tomiński i Waldemar Jarus.
Na uwagę zasługuje również bardzo dobra organizacja turnieju. Sprawnie prowadzone rozgrywki, atmosfera sportowego święta, piękna, słoneczna pogoda oraz upominki  wielu zawodnikom pozostaną na długo w pamięci.


SPOTKANIE Z POLICJANTAMI
16 marca 2017r. w Zespole Szkół w Pawłowicach gościliśmy policjantów, którzy przeprowadzili szkolenie dla uczniów klas VI i wszystkich klas gimnazjum. Funkcjonariusze mówili uczniom o odpowiedzialności i zwracali uwagę na konieczność przestrzegania zasad i regulaminów obowiązujących na terenie szkoły. Przeprowadzili również pogadankę na temat niewłaściwych i często niebezpiecznych zjawisk występujących we współczesnym świecie, takich jak hejtowanie, stalking, cyberprzemoc a także rozbój, demoralizacja, znęcanie. Przedstawili kto to jest osoba nieletnia, na czym polega nadzór kuratora oraz jak funkcjonują ośrodki wychowawcze. Na koniec policjanci przypomnieli o bezwzględnym zakazie stosowania jakichkolwiek używek do 18 roku życia. Uczniowie w skupieniu wysłuchali omawianych zagadnień, co pomoże im w podejmowaniu przemyślanych decyzji.


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE - 21 - 23 marca 2017r.
kursy autobusów„PRZEDSZKOLAKI Z SEGREGOLANDII”
W ramach kampanii „PRZEDSZKOLAKI Z SEGREGOLANDII” dnia 7 marca  dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w warsztatach, przeprowadzonych przez Joannę Orzechowską z Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Dzieci  miały okazję poznać członków Drużyny Segregolandii: Papa Pièra,  PETunię oraz dwójkę wesołych Szkłaków. Razem z nimi uczyli się jak prawidłowo segregować odpady, jak postępować z odpadami niebezpiecznymi, takimi jak przeterminowane leki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny czy zużyte baterie. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał upominki edukacyjne.
Dzieci z oddziału przedszkolnego przekazały również pracę na konkurs, zorganizowany przez KZGRL pt. „Nie marnuję – wykorzystuję! Odpadowa fabryka zabawek”.  W okresie od 19. maja do 26. maja będzie można na naszego „Smoka” oddać głosy – szczegóły zostaną opublikowane na stronie internetowej organizatora.   Karolina Majchrzak

MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM
15 marca w Zespole Szkół w Drobninie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Do konkursu w kategoriach szkół podstawowych i gimnazjów przystąpili uczniowie Zespołu Szkół w Pawłowicach oraz Zespołu Szkół w Drobninie. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce i awans do etapu powiatowego zajął nasz uczeń klasy szóstej Patryk Ryczkowski. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki we wtorek 28 marca na następnym etapie konkursu.

   Karol Żalik

WITAMINKI
„Witaminki witaminki,
dla chłopczyka i dziewczynki,
wszyscy mamy dziarskie minki,
bo zjadamy witaminki.”
Wszyscy wiemy, że śniadanie to baza energii na cały dzień, lecz co i jak przygotować, to nie jest już tak oczywiste. Dlatego w piątek 10 marca -  dzieci z klasy II b własnoręcznie robiły kanapki z produktów, które przyniosły z domu. Rodzice zadbali o to, aby nie zabrakło pieczywa, wędliny, pomidorków, ogórków, sera, szczypiorku czy  jajek. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się rzeżucha, którą tydzień wcześniej dzieci własnoręcznie zasiały. Wszystko – palce lizać! Kanapki wyglądały pięknie, ale smakowały jeszcze lepiej. Serdecznie dziękujemy rodzicom za wsparcie i zaangażowanie w tego typu zajęcia lekcyjne, promujące zdrowe nawyki żywieniowe wśród naszych najmłodszych podopiecznych. W takim dniu, nawet „niejadek” nie pozostaje obojętny na widok tak kolorowej i zdrowej kanapki.

   Karolina Dworniczak

DZIEŃ KOBIET
Wyjątkowo, bo w poniedziałek 06.03.2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kobiet. Wszystkie panie, dziewczyny i dziewczynki otrzymały najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta, a chłopcy z Samorządu Szkolnego wręczyli kwiatki. Humorystyczny program artystyczny przygotowała klasa VI pod kierunkiem pań: Joanny Pietrzykowskiej i Anny Kasińskiej. Scenki z życia wzięte miały uświadomić wszystkim, że: „Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów” . Publiczność żywiołowo reagowała na występy wszystkich artystów i nagradzała ich gromkimi brawami.


WALIZKI WYOBRAŹNI
13 lutego odbyło się kolejne spotkanie Lokalnego Klubu Czytelniczego, w ramach projektu „Walizki Wyobraźni” realizowanego w naszym oddziale przedszkolnym. Tym razem dzieci musiały przejść po zwodzonym moście i przeskoczyć mur, aby dostać się do zamku. Dziewczynki, aby stać się księżniczkami wykonały dla siebie korony … natomiast chłopcy-rycerze przygotowali miecze. Choć wszyscy znają opowieści o księżniczkach, smokach i rycerzach … to przeczytana na spotkaniu bajka pt. „Księżniczka Jula, Smok i Rycerze niedorajdy” była opowieścią z zaskakującym zakończeniem. Jednak jak to w bajkach bywa wszyscy żyli długo i szczęśliwie….

   Karolina Majchrzak

GIMNAZJALIŚCI Z PAWŁOWIC ŚWIĘTOWALI ROCZNICĘ
WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Teren Wielkopolski po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918r. nie znalazł się w granicach Rzeczpospolitej.
Walka o powrót do macierzy rozpoczęła się 27 grudnia 1918r.,
gdy w centrum Poznania padły pierwsze strzały.
Polała się ofiarna krew powstańcza.
Rozpoczął się bój mieszkańców całej  Wielkopolski o wolność
oraz usunięcie pruskiego zaborcy.
O powodzeniu powstania, zadecydował spontaniczny
 i masowy udział całego ludu wielkopolskiego.
Powstanie Wielkopolskie zakończyło się pełnym sukcesem wyzwoleńczym. To dzięki niemu ogłoszona została niepodległość,
a Wielkopolska wróciła do upragnionej macierzy.
W historii naszego narodu
było to jedyne powstanie, które zakończyło się  zwycięstwem.

Kolejna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, którą obchodzili gimnazjaliści ze szkoły w Pawłowicach, była doskonałą okazją do zorganizowania w piątek 27 stycznia 2017r. wycieczki do Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu..
W programie wycieczki, którą zorganizowała p. K. Urbańczak, znalazła się projekcja filmu o życiu i działalności pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego - generała Stanisława Taczaka oraz zwiedzanie wspaniale przygotowanej ekspozycji muzealnej z przewodnikiem.
Czas spędzony w gmachu muzeum z pewnością wzbogacił wiedzę uczestników o PATRONIE SZKOŁY i sprawił, że uczestniczyli oni w ważnym wydarzeniu, które w sposób trwały jest już wpisane w życie naszej szkoły.

   Kinga Urbańczak

KULINARNE ASPIRACJE
Zajęcia kulinarne, które odbywają się w ramach przedmiotu „zajęcia techniczne” są doskonałym źródłem wiedzy na temat jedzenia dla uczniów klasy 3 gimnazjum.  To fascynująca podróż do świata smaków, zapachów i kolorów. Dzięki zabawie w gotowanie, w prosty i przyjemny sposób można wspierać ucznia w poznawaniu zmysłowym i rozumieniu przez niego otaczającego go świata.
Zajęcia te mają na celu nauczyć uczniów czerpania radości ze wspólnego przygotowywania potraw oraz zachęcić  do zdrowego odżywiania pokazując, że to, co jest zdrowe może też ładnie wyglądać i wyśmienicie smakować.
Dzięki warsztatom kulinarnym uczniowie rozwijają nawyki racjonalnego i zdrowego odżywiania, nabywają umiejętność planowania i organizowania swoich działań, rozwijają swoją kreatywność, samodzielność, sprawność manualną, zapoznają się z zasadami savoir- vivru przy stole.

   Henryka Tobółka

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
Święto Patrona Szkoły to dla naszej społeczności szkolnej ważne wydarzenie. W tym roku obchodziliśmy je 27 stycznia. Uczniowie klas IV-VI o godzinie 8.00 spotkali się na hali sportowej. Po zapoznaniu się z harmonogramem dnia, przystąpili do wykonywania zadań. Czekały na nich 3 stacje zadaniowe: rzut lotkami do tarczy, udzielanie pierwszej pomocy (ćwiczenia na fantomie) oraz zakładanie opatrunku. Następnie rozegrano mecze unihokeja i piłki nożnej. Zmagania te dostarczyły wielu pozytywnych emocji związanych z zabawą i rywalizacją. Wszyscy w dobrych humorach udali się do sal, by popracować nad komiksem o naszym Patronie.


DZIEŃ BABCI I DZIADKA
21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a - 22 stycznia - Dzień Dziadka. Święta te mają w Polsce tradycję liczącą ponad pół wieku, pojawiły się bowiem w naszych kalendarzach już w latach 60 ubiegłego wieku i na stałe weszły w nasze kalendarze. Są to Święta, które dają naszym najbliższym wiele ciepła, radości i miłości, wnukowie mogą okazać swój szacunek. Laurka, ręcznie robiony upominek, piosenka, wierszyk – na tę okazję każdy prezent jest dobry. Ważne, żeby był to prezent od serca bo takie najbardziej cenią sobie Babcie i Dziadkowie.


NINA ŻALIK LAUREATKĄ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
Poziom ogólnopolskich konkursów śpiewaczych w ostatnich kilku latach jest tak wysoki, że trudno wybrać najlepszych, decydują już pewnie „szczególiki”. Tym bardziej cieszy fakt, gdy oceniający występ docenią i nagrodzą uczestnika. Z taką właśnie radością i ogromną satysfakcją (10 godzin w podróży, 4 min.  śpiewania) wróciła 20 stycznia Nina Żalikuczennica szóstej klasy – ze Szczecinka. Tam odbywał się IV Ogólnopolski Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych. Komisja konkursowa, której przewodniczył Kamil Bijoś (Wokalista jednego z najbardziej znanych i najlepiej sprzedających się chórów w Polsce – Sound’n’Grace. Ich płyta „Atom” pokryła się podwójną platyną (sprzedała się w ilości ponad 70 tys. egzemplarzy), a singiel „Dach” ma już status multiplatyny. Finalista IV edycji programu "The Voice of Poland". Znany również z szóstej edycji programu "Twoja twarz brzmi znajomo") przyznała Ninie tytuł Laureata. Sukces podkreśla fakt, że tylko 8 osób spośród 140 zostało nim uhonorowanych, a uczestnikami byli przepięknie śpiewający młodzi ludzie z całej Polski. Dyplom, piękna statuetka i nagroda finansowa są dla Niny przede wszystkim motywacją do dalszej pracy i rozwoju.
Serdecznie i Ninie, i Szkole gratulujemy!
ŚWIĘTO PATRONA
W miniony piątek (27.01.2017r.) tuż przed wyczekiwaną przez wszystkich uczniów przerwą zimową odbyło się coroczne Święto Patrona. W tym roku połączyliśmy to niezwykłe wydarzenie z Balikiem Karnawałowym organizowanym przez Samorząd Szkolny. Motywem przewodnim całego wydarzenia były: służby mundurowe i pierwsza pomoc. Nasi najmłodsi uczniowie po wykonaniu w klasach albumów poświęconych tematyce Powstania Wielkopolskiego udali się wraz z opiekunami na halę sportową, gdzie czekała na nich niespodzianka.  Uczniowie poprzebierani zgodnie z tematem przewodnim wykonywali szereg trudnych zadań sportowych, które były przeplatane przerwami tanecznymi. Pod czujnym okiem opiekunów dzieci spędziły ten wyjątkowy dzień na radosnej zabawie. Na koniec uczniowie otrzymali słodki upominek od Samorządu Szkolnego.

   Karolina Dworniczak

SPOTKANIE Z IRLANDCZYKIEM
19 stycznia naszą Szkołę odwiedzili Pan John McGowan, dyrektor The North West Academy of English z Derry w Irlandii Północnej oraz Pani Katarzyna Lisiewicz, dyrektor Szkoły Języków Obcych w Poznaniu. Nasi goście spotkali się z uczniami kl. 6 Szkoły Podstawowej oraz uczniami z klas 1-3 Gimnazjum. Podczas prezentacji na temat Irlandii Pan McGowan przekazał wiele ciekawostek dotyczących , kultury , geografii oraz atrakcji turystycznych swojego kraju. Spotkanie z naszym gościem było również okazją do poznania kilku wyrażeń z irlandzkiego slangu oraz posłuchania języka angielskiego w wersji irlandzkiej. Nasi uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji , a potem sami zadawali pytania oczywiście w języku angielskim. Okazało się, że przynajmniej , jeżeli chodzi o gusta kulinarne i sposób bycia, Polacy i Irandczycy mają ze sobą wiele wspólnego:).

   Renata Ślusarz

IV POWIATOWY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK W LIPNIE
W dniu 8 stycznia 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie odbył się IV Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek.
Na scenie zaprezentowało się 57 solistów oraz 7 zespołów wokalnych i 3 zespoły muzyczno-wokalne. Gościnnie wystąpił zespół "Malaika Kuimba" z Poznania. Komisja konkursowa obradowała w skladzie: Izabela Woźniak, Agata Śliwińska i Anna Ślotała. Naszą szkołę reprezentowała Nina Żalik, która w swojej kategorii wiekowej: soliści klas IV-VI szkoły podstawowej, zdobyła Wyróżnienie. Pamiątkowe statuetki wręczyli: Wicestarosta Leszczyński - Robert Kasperczak, Wójt Gminy Lipno - Jacek Karmiński oraz Jan Szkudlarczyk - Przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego. Organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie i Powiat Leszczyński. Naszej solistce gratulujemy!

   Anna Kasińska

JEDEN GROSZ ZNACZY NIEWIELE, ALE GÓRA GROSZA JEST NAJWIĘKSZA NA ŚWIECIE.
Mały wolontariat zakończył akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem na który zbierane były te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji było działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej zebraliśmy kwotę 150 zł.   Magdalena Ratajczak
Teresa Górczak


OGÓLNOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY SYNAPSIK „MEN”
 W październiku uczniowie klasy III a  wzięli udział w  OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE MATEMATYCZNYM KLAS TRZECICH SYNAPSIK MEN. Konkurs miał charakter ogólnopolski, a jego celem było sprawdzenie wiedzy uczniów z zakresu edukacji matematycznej. W celu otrzymania tytułu Laureata należało rozwiązać test w 100% i zdobyć 73 punkty. W naszej szkole taki wynik uzyskał Alex Szepe, drugie miejsce zajęła Nikola Józefiak, a trzecie Patryk Lenort i Kacper Musielak. Pozostali uczniowie uzyskali również wysokie wyniki, byli to: Kacper Teodorczyk, Patryk Lenort, Zofia Matysiak, Kamil Kowalski, Tobiasz Małecki, Igor Biernaczyk, Kacper Wojciechowski i Nadia Adamczak. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

   Magdalena Ratajczak


SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ Z CYKLU: „POCZYTAJ MI, PRZYJACIELU”
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. I w takiej zabawie mogli uczestniczyć uczniowie klas młodszych naszej szkoły. Opowiadania i wiersze o tematyce świątecznej i zimowej czytali „przyjaciele”, czyli uczniowie klas gimnazjalnych. Korzyści z tych spotkań było wiele. Czytający doskonalili się w sztuce czytanie i przekazu, słuchacze pogłębiali swą wiedzę w miłej atmosferze. Były też słodkie upominki. Kolejny raz mogliśmy się przekonać, że czytanie jest bez wad.
   Ewa Dąbrowska

XII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ŚPIEWACZY – KOLĘDY, PASTORAŁKI, PIOSENKI ZIMOWE
    4 stycznia 2017 r. w Zespole Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kąkolewie odbył się XII Międzyszkolny Konkurs Śpiewaczy – kolędy, pastorałki, piosenki zimowe.
Celem konkursu było propagowanie wokalnej twórczości dziecięcej i młodzieżowej. Uczniowie mogli wykonać jeden utwór w kategoriach wiekowych: soliści klas 1- 3 SP, 4 – 6 i gimnazjum oraz zespołu lub grupy wokalnej. Jury w składzie: Cecylia Glapiak, Paula Juskowiak i Zbigniew Schulz wysłuchało ponad 50 prezentacji. W konkursie uczestniczyło około 80 uczniów z 8 szkół, w tym również z Zespołu Szkół w Pawłowicach.
Nasza uczennica Nina Żalik (kl. VI) zdobyła Grand Prix - nagrodę ufundowaną przez Burmistrza Miasta i Gminy Osieczna.
W kategorii solistów klas 1 – 3 SP wyróżnienie otrzymał Patryk Lenort (kl. IIIa).
W kategorii zespołów wokalnych wyróżnienie otrzymał zespół utworzony z uczniów klasy IIIa: Maja Janowicz, Tobiasz Małecki, Kacper Musielak i Alex Szepe.
Naszą szkołę pięknie reprezentowali również: Filip Lenort (kl. IIa), Kinga Dudkowiak (kl. IIIb), Justyna Wilczkowiak (kl. IVb), Karolina Śmieszała (kl. V), Zuzanna Poprawska (kl. IIIG) oraz duet: Roksana Andrzejewska i Julia Pawłowska (kl. IIG) i kwartet: Maja Maciejewska, Roksana Pruchnik, Paulina Ratajczak, Małgorzata Rembelska.
    Nagrodami były puchary i anioły dla zwycięzców oraz aniołki i dyplomy dla wszystkich wykonawców. Nagrody ufundowali Dyrektor Zespołu Szkół – P. Alina Żalik i Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna – P. Stanisław Glapiak. Organizacją Konkursu zajęli się P. Anna Poprawska i P. Dominik Nowacki.
    Serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom!

   Anna Kasińska

WIECZORNICA
„HEJ KOLĘDA, KOLĘDA”
WIECZÓR KOLĘD I PASTORAŁEK
 
Czas Bożego Narodzenia jest wyjątkowy
 i każda szkoła świętuje go inaczej.

Jest to czas uroczystych spotkań
z uczniami, nauczycielami, rodzicami i Przyjaciółmi szkoły.

     Jedno z wyjątkowych spotkań, pod nazwą „Wieczornicy” odbyło się 3 stycznia 2017r., a zgromadzili się na nim uczniowie i Przyjaciele naszej szkoły. Na spotkanie przybyli między innymi Wójt Gminy Krzemieniewo p. Andrzej Pietrula i zastępca p. Radosław Sobecki, ks. Jan Roszyk, radni naszej gminy i powiatu, członkowie Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów, członkowie Rady Rodziców oraz darczyńcy.
Bożonarodzeniowy wieczór kolęd i pastorałek, w formie montażu słowno – muzycznego opowiadającego o pięknej tradycji Świąt Bożego Narodzenia, przedstawili uczniowie pod kierunkiem p. A. Kasińskiej i p. K. Urbańczak. Kolędy i pastorałki śpiewali nie tylko rozśpiewani uczniowie, ale również zaproszeni goście. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom „Wieczornicy”. Dzięki temu atmosfera spotkania była pełna radości i wesela.
Wspólnemu kolędowaniu towarzyszyły liczne życzenia i podziękowania oraz nadzieja na dalszą współpracę.

   Kinga Urbańczak