DZIEŃ BABCI I DZIADKA
9 i 10 stycznia w naszej szkole odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Goście jak co roku nie zawiedli i przybyli bardzo licznie. Wszystkich zebranych powitała kierownik szkoły pani Renata Szłapka i przypomniała jak ważną rolę w życiu każdego dziecka pełnią dziadkowie. Dzieci zaprezentowały jasełka, wiersze i piosenki. Część artystyczna zakończyła się wspólnym odśpiewaniem 100 lat oraz wręczeniem laurek i własnoręcznie wykonanych upominków. Następnie zaproszeni goście udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. To był szczególny dzień dla wnuków i zaproszonych gości. Babcie i dziadkowie byli bardzo wzruszeni i opuszczając szkołę dziękowali za miło spędzone chwile i piękne występy.


JASEŁKA  I  SPOTKANIA WIGILIJNE
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. 20 i 21 grudnia 2018 roku  odbyły się uroczyste wigilie i spotkania w klasach. W atmosferze miłości i życzliwości dzieci dzieliły się opłatkiem i składały sobie życzenia.  Dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedził prawdziwy Gwiazdor i osobiście wręczał upominki. Wszyscy znaleźli prezenty pod choinką. Na koniec odbyło się spotkanie przy choince, podczas którego dzieci zaprezentowały rodzicom jasełka.KIERMASZ
Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia w Publicznej Szkole Filialnej w Oporówku organizowany jest kiermasz świąteczny. Rodzice i uczniowie mogą zakupić ręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Serdecznie dziękujemy mamom zaangażowanym w organizację tegorocznego kiermaszu.KONKURS WYMOWY ANGIELSKIEJ
Dnia 12.12.2018 r. w szkole w Oporówku odbył się konkurs języka angielskiego „Mistrz Wymowy Angielskiej” dla klas I i III szkoły podstawowej. Uczestnicy konkursu prezentowali dowolny wierszyk o tematyce Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci mogły wykorzystać w swojej prezentacji  przebranie, drobne elementy scenografii oraz podkład muzyczny. W skład komisji wchodziły p. Paulina Kraśniewska oraz p. Paulina Michalak. Uczniowie mogli uzyskać maksymalnie 50 pkt. Oceniane były poprawność fonetyczna (maks. 10 pkt.), intonacja (maks. 5 pkt.), interpretacja tekstu (maks. 5 pkt.), opanowanie pamięciowe tekstu (maks. 5 pkt.). W konkursie wzięło udział ośmioro uczniów. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 19.12.2018. I miejsce zajęła Lena Lutowicz , II miejsce Zuzanna Musielak, III miejsce Dawid Kal. Wszyscy uczestnicy otrzymali świąteczne czapki i bombki, a dzieci które stanęły na podium zostały nagrodzone dyplomem.DZIEŃ WOLONTARIUSZA W GARZYNIE
30 listopada w Domu Kultury w Garzynie odbyła się III edycja Gminnego Dnia Wolontariusza. Wójt Gminy Krzemieniewo pan Radosław Sobecki wręczył dyplomy i upominki wolontariuszom z naszej szkoły: Antoninie Skrzypczak, Lenie Lutowicz, Dawidowi Kalowi i pani Renacie Szłapce. Podczas obchodów podsumowano również gminny konkurs „Flaga na 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. II miejsce zajął Bartosz Rosadziński z klasy I. Gratulujemy.

ZABAWA ANDRZEJKOWA Z KAWIARENKĄ
29 listopada w Publicznej Szkole Filialnej w Oporówku, odbyła się tradycyjnie zabawa andrzejkowa. Rozpoczęła się wróżbami związanymi z nazwą zawodu. Potem  były tańce i pląsy przy wesołej  muzyce. Przez cały czas trwania zabawy dzieci korzystały z kawiarenki z ciastem przygotowanym  przez mamy. Wróżyły też sobie przyszłość z figur wylanych z wosku i sprawdziły, czyj but pierwszy stanie u drzwi i kto pierwszy znajdzie swoją sympatię. Wszyscy bawili się doskonale i pełni wrażeń wracali do domu.ZBIÓRKA KARMY DLA PSÓW I KOTÓW ZE SCHRONISKA W HENRYKOWIE
W listopadzie w naszej szkole została zorganizowana zbiórka karmy dla zwierząt ze Schroniska w Henrykowie. Na każdej przerwie członkowie Małego Wolontariatu odbierali karmę od dzieci, które włączyły się w akcję. Cieszymy się, że los bezdomnych zwierząt nie jest im obojętny. Łącznie zebrano 14 kg karmy mokrej i 11,5 kg karmy suchej.
Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za bardzo aktywny udział w tym przedsięwzięciu. Serdecznie dziękujemy.
PASOWANIE NA PIERWSZAKA I PRZEDSZKOLAKA
21 listopada w Publicznej Szkole Filialnej w Oporówku odbyło się  uroczyste pasowanie na pierwszaka i przedszkolaka. To pierwsza tak ważna uroczystość w życiu dzieci rozpoczynających przygodę ze szkołą i przedszkolem. Rodziców, nauczycieli i starszych kolegów powitała kierownik szkoły pani Renata Szłapka. Dzieci przedstawiły ciekawy program artystyczny, po którym nastąpiło uroczyste pasowanie. Dokonała go symbolicznym ołówkiem pani dyrektor Mirosława Graf. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne i upominki od rodziców. Na koniec odbyło się spotkanie w klasach i słodki poczęstunek. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich.PAMIĄTKOWE TABLICZKI NA GROBACH POWSTAŃCÓW
Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przy grobach Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Oporowie stanęły pamiątkowe tabliczki. Uczniowie zapalili też znicze i uczcili pamięć zmarłych. Fundatorem tabliczek jest Urząd Gminy w Krzemieniewie.
APEL Z OKAZJI 11 LISTOPADA I ODŚPIEWANIE HYMNU
Uroczyste obchody setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole rozpoczęliśmy od chóralnego odśpiewania Hymnu narodowego o wyznaczonej godzinie - 11.11. Następnie uczniowie klasy III zaprezentowali przygotowaną inscenizację, wiersze i piosenki. Wyjaśnili wszystkim, co to znaczy kochać swoją Ojczyznę i co dzieci mogą zrobić dla Polski.


WYCIECZKA DO TEATRU W POZNANIU
Listopadowy wyjazd do Teatru Animacji w Poznaniu to już tradycja w naszej szkole. Tym razem dzieci z oddziału przedszkolnego „Misie” oraz z klas I i III obejrzały spektakl pt. „Śpiąca królewna”. Mimo, że wszyscy znali treść bajki o królewnie, to z zainteresowaniem oglądali grę aktorów, podziwiali scenografię i słuchali muzyki. Pobyt w teatrze dostarczył dzieciom wiele wrażeń, pozwolił na poznanie elementów spektaklu teatralnego oraz pełny udział w odbiorze tej formy sztuki. Za rok na pewno też tam się wybierzemy.


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada to dzień, w którym obchodzimy Dzień Postaci z Bajek. W naszej szkole tego dnia pojawiły się postacie z różnych bajek, tych najbardziej przez dzieci lubianych. Wszyscy świetnie się bawili podczas prezentowania bajkowych bohaterów, odgadywania tytułów bajek oraz przy prezentacji swoich strojów. Na koniec dzieci pięknie kolorowały rysunki z ulubionymi bohaterami.
 


JESIENNY KONKURS
Jesień to wyjątkowa pora roku, to czas, kiedy w przyrodzie zachodzi wiele ciekawych i fascynujących zjawisk… Jesienne skarby dostarczają nieograniczonych możliwości naszej wyobraźni i są źródłem ciekawych inspiracji, połączonych z fajną zabawą. Mając na uwadze ogromny potencjał możliwości tkwiący w naszych dzieciach i ich rodzicach, zorganizowaliśmy w naszej szkole konkurs pt. "Jesienny bukiet". Uczniowie wykorzystali do swoich bukietów naturalne materiały m.in. liście, szyszki, jarzębinę, a nawet grzyby. Komisja nagrodziła 10 prac, natomiast pozostali uczestnicy konkursu otrzymali słodki upominek.


LEKCJA O JESIENI W BIBLIOTECE W KRZEMIENIEWIE
Uczniowie z klasy I i klasy III  odwiedzili Gminną Bibliotekę w Krzemieniewie i uczestniczyli w lekcji bibliotecznej o jesieni. Dzieci wysłuchały jesiennego opowiadania o jeżyku a następnie bawiły się przy muzyce,  udając różne zwierzątka. Po zabawach każde dziecko wykonało jeżyka,  wyklejając go pestkami dyni.SPOTKANIE CZYTELNICZE
25 października w naszej szkole odbyło się spotkanie czytelnicze. Zaprosiliśmy gościa - panią Joannę Lutowicz, która czytała fragmenty książki A.Lindgren „Dzieci z Bulerbyn”. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści o przygodach bohaterów tej opowieści. Po uważnym wysłuchaniu wybranych fragmentów dzieci przyporządkowały bohaterów książki do ich domów: Zagrody Środkowej, Południowej i Północnej. Zadanie wykonały bardzo dobrze. Na koniec dzieci zostały poczęstowane słodyczami, a potem wręczyły gościowi kwiatek i podziękowały za miłe spotkanie.KISZENIE KAPUSTY W IZBIE REGIONALNEJ W PAWŁOWICACH
W październiku Izbę Regionalną w Pawłowicach odwiedziły dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie z klasy I i III z Publicznej Szkoły Filialnej w Oporówku. Uczestniczyli w bardzo pouczającej lekcji pt.”Kiszenie kapusty”. Pani prowadząca zajęcia opowiedziała dzieciom o wartościach odżywczych kiszonek i  pokazała,  jak prawidłowo przygotować kapustę do zakiszenia.
Wszyscy chętni najpierw z dużym zaangażowaniem tarli marchew na tarce, a następnie ubrani w fartuchy i chustki na głowę szatkowali heblem kapustę, by na koniec udeptać ją w beczce. Kiszenie kapusty dostarczyło wszystkim dużo zabawy i mnóstwa wrażeń.

TEATRZYK „O RYSIU RYSZARDZIE CHRONICKIM CO DZIECI CHRONIŁ”
11 października 2018 roku dzieci z Publicznej Szkoły Filialnej w Oporówku obejrzały teatrzyk „O Rysiu Ryszardzie Chronickim co dzieci chronił”. Jest to przedstawienie, w którym poprzez zabawę autorzy starają się przypomnieć dzieciom o ich prawach i obowiązkach. Zwracają uwagę na problemy, z jakimi najmłodsi mogą się spotkać w codziennym życiu. W widowisku pojawiają się elementy tematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego, wiedza na temat zasad udzielania pierwszej pomocy, jak i treści pouczające, jak się zachować w kontaktach z nieznajomymi. Spektakl wszystkim bardzo się spodobał i na pewno dostarczył cennej wiedzy na temat bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach i sytuacjach.


WYCIECZKA DO MUZEUM
2.10.2018 r. dzieci z klas I i III obejrzały wystawę pt. „Papier, nożyce, talent – wycinanka ludowa” w Muzeum Okręgowym w Lesznie a następnie uczestniczyły w warsztatach .
Wycinanki z kolorowego papieru to jeden z elementów dekoracji dawnych wiejskich domów. Umieszczane były na belkach stropowych i ścianach izby, aby podnieść estetykę chłopskiej siedziby. Na wystawie zaprezentowane były wycinanki charakterystyczne dla różnych regionów Polski, w tym kurpiowskie, łowickie, sieradzkie, rawskie czy pałuckie. Większość obiektów pochodzi z kolekcji Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
Wystawa bardzo się spodobała. Dzieci były oczarowane misternie wyciętymi ozdobami. Następnie z dużym zaangażowaniem same podczas warsztatów wykonywały bardzo pomysłowe wycinanki z kolorowego papieru.SPRZĄTANIE ŚWIATA
Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie świata”. Celem tegorocznej edycji było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów, a przebiegała ona pod hasłem „Akcja – segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Najpierw odbył się apel, podczas którego uczniowie z kl. I uczyli młodsze dzieci jak prawidłowo segregować śmieci. Następnie uczniowie z kl. I i III wyposażeni w rękawiczki i worki ruszyli porządkować teren wokół szkoły. W ramach tej akcji odbywała się też w naszej szkole zbiórka makulatury. Zbiórka makulatury i regularne, aktywne włącznie się w akcję są cenną lekcją ekologii.DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
20 września w Publicznej Szkole Filialnej w Oporówku odbył się Dzień Przedszkolaka. Muzyka i śmiech rozbrzmiewały od samego rana. Po śniadaniu, w doskonałych humorach oraz po krótkim wprowadzeniu i wyjaśnieniu celu spotkania, dzieci z grup „Smyki” i „Misie” zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Główną atrakcją w tym dniu było „Kino przedszkolne” z popcornem. Dzieci brały także udział w zabawach ruchowych w sali, w zabawach z chustą animacyjną na świeżym powietrzu, a po skończonej zabawie panie wręczyły każdemu prezent w postaci kolorowego balonu.SPOTKANIE Z POLICJANTEM
W ramach działań profilaktycznych, związanych z bezpieczeństwem, uczniowie Publicznej Szkoły Filialnej w Oporówku 19 września br. uczestniczyli w spotkaniu z asp. Marcinem Skrzypczakiem z Zespołu Dzielnicowych w Krzemieniewie.
Prowadzący spotkanie zwracał uwagę, jak należy zachować się w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania. Przypominał zasady poruszania się po ulicy i chodniku. Podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każde dziecko powinno posiadać. Pan policjant spotkał się dodatkowo z uczniami klasy I , którym wręczył kamizelki odblaskowe.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
 w Publicznej Szkole Podstawowej Filialnej w Oporówku
odbędzie się 3 września 2018r.
 Godz. 8.15 - Msza Święta w Oporowie,
godz. 9.00 – apel rozpoczynający rok szkolny,
po apelu – spotkanie z wychowawcami.
Zakończenie planowane jest na godz. 10.30.

KONKURS - KZGRL
18 czerwca 2018 r. w leszczyńskim ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie zorganizowanym przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego. Grupa Misie z Publicznej Szkoły Podstawowej Filialnej w Oporówku zdobyła III miejsce. Dzieci pod okiem wychowawczyni Renaty Szłapki wykonały recyklingową maskotkę z Drużyny Segregolandii – Białego Szkłaka. Przedszkolaki otrzymały gry edukacyjne i książki ekologiczne.KONKURS „BĄDŹ EKO, DZIAŁAJ EKO!”
12 czerwca odbyło się w Poznaniu uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie organizowanym przez Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu „Bądź EKO, działaj EKO!”. II edycja konkursu przeprowadzona została pod hasłem „Walka ze smogiem. Chrońmy nasze zdrowie.”. Celem Konkursu jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży poprzez promowanie pozytywnych zachowań w zakresie ochrony środowiska i przyrody, jak i zwracanie uwagi na zagrożenia dla tych wspólnych dóbr, występujące w otaczającym nas świecie.
Wśród laureatów znalazła się Zuzanna Musielak z Publicznej Szkoły Filialnej w Oporówku - w kategorii przedszkolaków zajęła II miejsce. Na gali laureatce towarzyszyła wychowawczyni p. Renata Szłapka.
KONKURS O POLSCE
Dnia 7 czerwca w Przedszkolu w Krzemieniewie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Polska w oczach dziecka” zorganizowanego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do konkursu przystąpiło 12 przedszkoli. Piękne prace wykonały dziewczynki z oddziałów przy Publicznej Szkole Podstawowej w Oporówku. Wyróżnienia otrzymała Gabriela Skrzypczak z grupy Smyki i Zofia Pawłowska z grupy Misie. Serdecznie gratulujemy.

WYCIECZKI DO WROCŁAWIA I KLUCZEWA
Czerwiec to w Publicznej Szkole Filialnej w Oporówku czas szkolnych wycieczek i wyjazdów . Jednym z nich była wyprawa do miasteczka wodnego Hydropolis we Wrocławiu. Uczniów zachwyciły modele statków, batyskaf i mieszkańcy morskich głębin. Sporo atrakcji dostarczyła również dzieciom przejażdżka kolejką gondolową ”Polinka”. Uczniami z klas II i III opiekowały się panie wychowawczynie w osobach pani B. Lisiak i pani J. Janus.
 Dzieci z grup przedszkolnych wybrały się 13 czerwca na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Kluczewie. Towarzyszyły im wychowawczynie P.Kraśniewska , R.Szłapka i J.Jarus. Tutaj w „Starej Chacie u Kowola” , w prawdziwej kuźni, obserwowali proces wykuwania najprawdziwszej podkowy. Kluczewo to także żywe atrakcje i zabawa z króliczkami, kózką i barankiem.
Dojenie krowy i wyrób masła to już dla uczniów niemal egzotyczne doświadczenie, w którym z ciekawością brały udział. Uwieńczeniem pobytu w gospodarstwie było ognisko i pieczenie kiełbasek , które smakowały dzieciom wyśmienicie.
Szkolne wycieczki bardzo się udały, dopisała pogoda i dobre nastroje wszystkich uczestników.DZIEŃ MATKI
Dnia 25 maja 2018 r. w Publicznej Szkole Filialnej w Oporówku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki, na którą dzieci zaprosiły najważniejsze osoby w swoim życiu – najdroższe mamy. Uczniowie zaprezentowali wierszyki i piosenki, w których wyrazili miłość i wdzięczność za ogromne serce i matczyną cierpliwość. Następnie odbył się pokaz mody – była to wyjątkowa niespodzianka , która wszystkim bardzo się podobała. Po uroczystości dzieci obdarowały mamusie buziakami oraz własnoręcznie wykonanymi prezencikami i laurkami a następnie zaprosiły mamy na słodki poczęstunek i kawę.WIZYTA RATOWNICZEK MEDYCZNYCH
17 maja gościliśmy w Publicznej Szkole Podstawowej w Oporówku ratowniczki medyczne – panią Justynę Przykłotę i Weronikę Bednarczyk. Obie panie pracują w szpitalu w Lesznie. Dzieci z grup Misie i Smyki miały okazję wysłuchać ważnych informacji na temat udzielania pierwszej pomocy, obejrzeć bandaże, plastry, maseczki i rękawiczki jednorazowe. Maluchy obserwowały w jaki sposób prawidłowo wykonać opatrunek. Miały też okazję przypomnieć sobie i utrwalić numery telefonów alarmowych. Przedszkolaki bardzo dziękują za wizytę.MAJOWE ŚWIĘTO
27 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie kl. III pod opieką pani Joanny Jarus przygotowali część artystyczną o najważniejszych faktach dotyczących tego wydarzenia. Uczniowie popisali się swoimi umiejętnościami recytatorskimi i muzycznymi.GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY
Dnia 25 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Garzynie przeprowadzono Gminny Konkurs Matematyczny. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów. Z Publicznej Szkoły Podstawowej Filialnej w Oporówku III miejsce zajęła Antonina Skrzypczak, która przygotowywała się do konkursu pod okiem pani Beaty Lisiak. Gratulujemy.

DZIEŃ ZIEMI
Mali przyjaciele przyrody z grupy Misie przygotowali apel z okazji Dnia Ziemi. Przedstawili swoim kolegom wiersze o tematyce ekologicznej, inscenizację i piosenkę. Przypomnieli również jak prawidłowo segregować śmieci.SPOTKANIE Z PISARKĄ
20 kwietnia odbyło się w Publicznej Szkole Filialnej w Oporówku spotkanie z autorką książek dla dzieci panią Magdą Podbylską. Pisarka przeczytała dzieciom fragmenty swoich najnowszych książek, a następnie rozdała im małe, tajemnicze woreczki. Zadaniem dzieci było odgadnięcie, jakie przemioty są zaszyte w woreczkach. Zabawa w detektywów wszystkim bardzo się spodobała. Spotkanie z pisarką przebiegło w bardzo miłej atmosferze i na długo pozostanie w pamięci uczestników.WIZYTA  W GOSPODARSTWIE ROLNYM
Dzieci z grupy "Misie" z Publicznej Szkoły Filialnej w Oporówku, udały się z wizytą do gospodarstwa państwa Jakubiaków, rodziców swojego kolegi Kacpra.  Zwierzęta hodowlane to już dziś rzadkość, nawet na wsi  często dziecko poznaje je wyłącznie na kartach podręcznika w ramach realizowanych w szkole tematów. Jakaż więc była radość na widok prawdziwej świni, prosiąt, konia, domowego ptactwa czy małych cielaczków! Po gospodarstwie oprowadzała dzieci mama Kacpra, która opowiadała o hodowli zwierząt. Największą atrakcją był dla nich kucyk, którego  mogły pogłaskać. Wizytę w gospodarstwie osłodziły dzieciom lizaki od gospodyni a wrażenia z wycieczki pozostaną na długo  miłym wspomnieniem.KONKURS PIĘKNEGO CZYTANI
11 kwietnia odbył się szkolny konkurs pięknego czytania, który jest częścią projektu pt „ Cała szkoła czyta dzieciom”. Chętni uczniowie z klas II i III zaprezentowali fragmenty wybranych przez siebie książek. Oceniano płynność, wyrazistość i poprawność czytania. Mistrzem głośnego czytania w klasie II została Antonina Skrzypczak, w klasie III zaś Jakub Zdun. Mamy nadzieję, że konkurs zmotywował uczniów do systematycznego  sięgania po książki i wzbudził motywacje do doskonalenia techniki czytania.ZAJĄCZEK W SZKOLE
Tradycyjnie przed świętami wielkanocnymi dzieci z naszej szkoły odwiedza zajączek. W tym roku aura dopisała i wszyscy szukali koszyczków pełnych smakołyków wokół szkoły.


KONKURS NA KARTKĘ WIELKANOCNĄ
W marcu w szkole odbył się „Konkurs na najładniejszą kartkę wielkanocną”. Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem, bo aż 50 uczniów oddało swoją pracę. Każda była kolorowa i jedyna w swoim rodzaju. Zawierała treści i tradycje związane z Wielkanocą. Kartki można było podziwiać na szkolnej wystawie. Oto lista nagrodzonych:
I miejsce
Dawid Kal
Wiktoria Biernacka
Gabriela Paszkowiak
Hanna Paszkowiak
II miejsce
Michalina Kowalczyk
Bartosz Rosadziński
Wiktoria Sztor
Iga Lutowicz
III miejsce
Daria Dwornik
Lena Drewniak
Radosław Dworniczak
Radosław Rosadziński
Zuzanna Musielak
Kacper Stańczuk
Adam Tomczak
Maksymilian Kępa
Adrian Sławiński
Blanka Leciejewska
Nikola Zdun
KONKURS RECYTATORSKI
Kolejny już raz dzieci z klasy II i III brały udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim pt. „Wiosna w poezji dziecięcej”, który odbył się 26 marca w szkole w Garzynie. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Antonina Skrzypczak, która recytowała wiersz B. Głodkowskiej pt. „Wiosna i moda” i zajęła II miejsce w swojej kategorii oraz Maksymilian Nowak z klasy III, który wystąpił z wierszem K. Rogulskiego pt. „Wietrzyk” i również zajął II miejsce w swojej kategorii. Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów i serdecznie im gratulujemy.

KONKURS PALMY WIELKANOCNE
Dzieci z grupy „Misie” wzięły udział w konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną zorganizowanym przez GCK w Krzemieniewie. Konkurs miał na celu podtrzymanie tradycji i zwyczajów związanych z Wielkanocą.

KINO 3D W SZKOLE
Dzieci z naszej szkoły miały okazję obejrzeć film w technologii 3D. Zaopatrzone w specjalne okulary przeniosły się w głębiny oceanów i z ogromnym zaciekawieniem obejrzały film pt. „Wspaniały ocean” gdzie podziwiały piękne ryby, rafy koralowe i dziwne stworzenia żyjące w niedostępnych głębinach.


SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM
Wyjątkowym gościem, który odwiedził grupę Misiów i klasy II-III, był ratownik medyczny pan Tomasz Nowak. Przeprowadził on w bardzo przystępny sposób szkolenie dla małych ratowników, którzy udzielali pomocy swoim pluszakom. Ratownik pokazał wyposażenie, z jakim wyjeżdża ratować ludzi i sprzęt medyczny, który jest niezbędny w pierwszym kontakcie z poszkodowanym. Dzieci uczyły się jak prawidłowo ratować człowieka, który potrzebuje pomocy, utrwaliły numery alarmowe i poznały technikę wykonywania ucisków na klatkę piersiową. To była bardzo ważna lekcja i miłe spotkanie. Na pamiątkę dzieci podarowały ratownikowi kubek.POWITANIE WIOSNY
Dzień 21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Mimo śniegu i chłodu za oknem, dzieci z klasy II powitały wyczekiwaną już przez wszystkich wiosnę. W inscenizacjach i wierszach opowiadały o słońcu, kwiatkach i budzącej się powoli przyrodzie. Dobre wiedźmy czarowały, a ogrodnik podlewał rośliny i zachęcał do tego, żeby rosły. Na koniec dzieci wyjaśniły co wspólnego z modą ma wiosna. Wszyscy razem zaśpiewali wesołe wiosenne piosenki. Apel przygotowała wychowawczyni Beata Lisiak.WARSZTATY W BIBLIOTECE  W PAWŁOWICACH
Dzieci z grupy „Smyki” i „Misie” ze Szkoły Filialnej w  Oporówku wraz z wychowawczyniami odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Pawłowicach. Dzieci wysłuchały opowiadań, poznały obrzędy i tradycje wielkanocne a następnie wspólnie wykonały kurczaki z kolorowych papierów. Każe z nich  według własnego pomysłu ozdobiło też wielkanocne jajko. Zajęcia przebiegły w miłej i bardzo serdecznej atmosferze.KOLOROWE KANAPKI
Uczniowie kl. III pod okiem wychowawczyni Joanny Jarus zainspirowani lekturą „ Akademia Pana Kleksa” przygotowywali kolorowe kanapki. Wcześniej komponowali smaki za pomocą barw i malowali je na papierze. Potem wymyślali przepisy na różnorodne potrawy, by na końcu przygotować kolorowe, apetyczne kanapki. Śniadanie zrobione samodzielnie smakowało wyjątkowo.

SMYKI POZNAJĄ PRZYGODY STRACHA NA WRÓBLE
W wtorek 13 marca 2018 r. dzieci z grupy przedszkolnej „Smyki” w Oporówku wyruszyły do literackiej krainy, a dokładnie na szerokie pole obsiane zbożem. Wychowankowie wraz z rodzicami poznali przygody „Nieustraszonego Stracha na Wróble”. Książka Grzegorza Majchrowskiego to pięknie opowiedziana, magiczna historia o niezłomnej przyjaźni, wiernym sercu i odwadze, by szukać własnej drogi, czyli o tym, co w życiu najważniejsze. Po jej wysłuchaniu dzieci z pomocą mam stworzyły własnego Stracha. Korzystały z przygotowanych wcześniej materiałów, m.in. słomy i patyków. Zajęcia przygotowała wychowawczyni Paulina Kraśniewska.PANI ZIMA
W ramach programu „Cała szkoła czyta dzieciom” pani Danuta Kamińska przeczytała dzieciom baśń pt. „Pani Zima” braci Grimm. Dzieci z dużym zaciekawieniem śledziły losy obu córek.  Następnie odpowiadały na pytania zaproszonego gościa. Spotkanie przebiegło w miłej, serdecznej atmosferze. Codzienne czytanie dzieciom jest skuteczną metodą wspomagania ich wszechstronnego rozwoju.MISIE WYSTĘPUJĄ W LUBONI
Dzieci z grupy Misie wystąpiły z okazji Dnia Babci i Dziadka w Luboni. Zaproszonym gościom wysęp bardzo się spodobał i dzieci zebrały gromkie brawa. Na zakończenie gospodarze poczęstowali małych artystów smacznymi ciastami.
PRZEGLĄD JASEŁEK W GARZYNIE
Dzieci z klasy II i III wzięły udział w 5 Przeglądzie Widowisk Jasełkowych i Grup Kolędniczych Gminy Krzemieniewo, który tradycyjnie odbył się w Domu Kultury w Garzynie. Mali kolędnicy pięknie zaprezentowali spektakl pt. „W drodze do Betlejem” podczas którego zaśpiewali kolędy i wprowadzili wszystkich w wyjątkowy świąteczny nastrój .
Na zakończenie dzieci otrzymały bon i słodkie upominki. Występ przygotowały panie Anna Kasińska, Joanna Jarus i Beata Lisiak.


JASEŁKA W KOŚCIELE W OPOROWIE
6 stycznia w święto Trzech Króli na zaproszenie księdza proboszcza Pawła Kamzy uczniowie klasy II i klasy III z Publicznej Szkoły Podstawowej Filialnej w Oporówku przedstawili w Kościele Parafialnym p. w. NMP w Oporowie jasełka „W drodze do Betlejem”. Był to wspaniały koncert kolęd i pastorałek przepleciony występami małych aktorów.DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Tradycyjnie w styczniu do Publicznej Szkoły Podstawowej Filialnej w Oporówku zapraszani są wyjątkowi goście. 17 stycznia swoje ukochane babcie i dziadków zaprosiły dzieci z oddziałów przedszkolnych, a 18 stycznia dzieci z klasy II i klasy III. Wnuki przygotowały dla nich program artystyczny, recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Potem były upominki i wspólny poczęstunek, który przygotowały mamy. Ten dzień spędzony wspólnie z wnukami na długo zapadnie gościom w pamięci.
2018-01-172018-01-18


WIGILIE KLASOWE I JASEŁKA DLA RODZICÓW
Jak co roku w ostatnim dniu przed świętami Bożego Narodzenia we wszystkich klasach i grupach przedszkolnych odbywają się uroczyste wigilie. Dzieci dzielą się opłatkiem, śpiewają kolędy i składają sobie życzenia. Następnie zasiadają do samodzielnie nakrytego wigilijnego stołu.
W tym dniu dzieci z kl. II i kl. III wystawiły dla młodszych kolegów i ich rodziców piękny bożonarodzeniowy spektakl pt. „W drodze do Betlejem”.W szkole zapanował świąteczny nastrój, pełen ciepła i życzliwości. Wspólne uroczystości szkolne pięknie integrują wiejską społeczność i są dla wszystkich źródłem radości.JASEŁKA I SPOTKANIE Z GWIAZDOREM
Piękną tradycją jest, że przed świętami Bożego Narodzenia dzieci przygotowują dla rodziców występy świąteczne. W tym roku dzieci z grupy Misie przedstawiły jasełka, a maluchy z grupy Smyki przedstawienie bożonarodzeniowe. Największe emocje wzbudziły jednak odwiedziny wyjątkowego gościa, który przyniósł dla wszystkich prezenty.ZBIÓRKA KARMY DLA ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA
W grudniu dzieci z Publicznej Szkoły Filialnej w Oporówku zbierały karmę dla zwierząt ze schroniska w Henrykowie. Mali wolontariusze bardzo aktywnie włączyli się w akcję. Celem akcji było uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych psów i kotów.KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia organizowany jest w Publicznej  Szkole Filialnej w Oporówku konkurs na stroik bożonarodzeniowy. Wszystkie dzieci przynoszą stoiki zrobione razem z rodzicami w domu. Tegoroczne stroiki były bardzo ciekawe, pomysłowe i pięknie wykonane. Przez tydzień prace zdobiły hol naszej szkoły. Wszyscy autorzy zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. 15 grudnia odbył się kiermasz, podczas którego zebrano kwotę 637 zł. W sprzedaży pomagały mamy uczniów.

KONKURS – MISTRZ WYMOWY ANGIELSKIEJ
Dnia 13 grudnia 2017 w szkole w Oporówku odbył się konkurs języka angielskiego „Mistrz Wymowy Angielskiej” dla klas II i III Szkoły Podstawowej. Uczestnicy konkursu prezentowali dowolny wierszyk o tematyce świąt Bożego Narodzenia. Dopuszczalne było przebranie, drobne elementy scenografii oraz podkład muzyczny. W skład komisji wchodziły p. Paulina Kraśniewska oraz p. Paulina Michalak. Uczniowie mogli uzyskać maksymalnie 50 pkt. Oceniane były poprawność fonetyczna (maks. 10 pkt.), intonacja (maks. 5 pkt.), interpretacja tekstu (maks. 5 pkt.), opanowanie pamięciowe tekstu (maks. 5 pkt.).
 Wyniki konkursu w szkole w Oporówku przedstawiają się następująco (ilość pkt):
I          Bryl Mikołaj - “Merry Christmas” - 44
           Lutowicz Lena – „Santa” – 44
II         Kowalczyk Michalina - “Merry Christmas” – 42
III        Kal Dawid - “Merry Christmas” – 40
IV        Roszak Maria – „Santa” – 38
V         Zdun Jakub - “Merry Christmas” – 31

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody, których część ufundowana była przez wydawnictwo Pearson.TEATRZYK W SZKOLE
11 grudnia dzieci obejrzały spektakl pt. „Legenda o św. Mikołaju” wystawiany przez aktorów Prekursora Artystycznego z Krakowa. Ciekawe dekoracje i piękne stroje sprawiły, że dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały widowisko teatralne. Poznały postacie Mikołajów i ich nazwy z różnych krajów – Włoch, Chorwacji, Francji, Stanów Zjednoczonych i Rosji. W bardzo wesołej atmosferze dzieci tańczyły i śpiewały z głównym bohaterem.ANDRZEJKI
30 listopada w naszej szkole odbyły się andrzejki. Było dużo muzyki, tańce, zabawy i lanie wosku, podczas którego wszyscy poznali swoją przyszłość. Konkursy i ciekawe wróżby urozmaiciły zabawy taneczne. W przerwach dzieci odwiedzały kawiarenkę andrzejkową. Przepyszne ciasta jak co roku upiekły mamy razem z dziećmi.„CAŁA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM” – SPOTKANIE Z PROBOSZCZEM
Pod koniec listopada dzieci z Publicznej Szkoły Filialnej w Oporówku odwiedził Ksiądz Proboszcz Paweł Kamza, który w ramach programu „Cała szkoła czyta dzieciom” przeczytał dzieciom bajkę pt. „Jaś i Małgosia”. Dzieci nawiązały z gościem bardzo dobry kontakt i z dużym zainteresowaniem słuchały czytanego utworu. Na zakończenie spotkania otrzymały słodką niespodziankę.PASOWANIE
24 listopada w Publicznej Szkole Filialnej w Oporówku odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Przystąpiło do niego 19 dzieci z grupy Smyki i 13 z grupy Misie. Było to dla dzieci wielkie przeżycie, gdyż była to pierwsza tak ważna uroczystość w ich życiu. Maluchy z obu grup przedstawiły piękny program artystyczny. Następnie w obecności rodziców uroczystego pasowania dokonała dyrektor Mirosława Graf. Przedszkolacy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Uwieńczeniem uroczystości były zdjęcia i poczęstunek, który przygotowali rodzice przedszkolaków.


ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W przeddzień 99 rocznicy odzyskania niepodległości kl. III przygotowała występ słowno-muzyczny. Dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki ilustrujące historię Polski.


WYCIECZKA DO TEATRU W POZNANIU
Tradycyjnie w listopadzie dzieci z  Publicznej Szkoły Podstawowej Filialnej w Oporówku wyjechały wraz z  wychowawczyniami na wycieczkę do Teatru Animacji w Poznaniu. Obejrzały sztukę pt. „Odlot”, która w mądry i lekki sposób opowiada o tolerancji i uwrażliwia na inność.
Dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły losy bociana Fryderyka. Wycieczka była bardzo udana, a przedstawienie na długo zapadnie dzieciom w pamięci.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Dzień Postaci z Bajek obchodzono w Publicznej Szkole Podstawowej Filialnej w Oporówku 6 listopada. Jak co roku, dzieci w kostiumach bajkowych postaci, prezentowały wybranych przez siebie bohaterów ulubionych bajek. Te najbardziej popularne to księżniczki, królewny, Bolek i Lolek, Czerwony Kapturek, dalmatyńczyk, ołowiany żołnierzyk, pszczółka Maja i jeszcze kilku innych. Oprócz prezentacji strojów dzieci mogły wykazać się znajomością bajek biorąc udział w zabawach i konkursach. Okazało się, że ich wiedza jest bardzo duża. Na koniec wszyscy z przyjemnością wysłuchali nagrania bajki pt. „Calineczka”. Dzień Postaci z Bajek był w naszej szkole dniem kolorowym i wesołym.


KONKURS „MOJE ULUBIONE ZWIERZĄTKO”
W listopadzie podsumowano konkurs pt.”Moje ulubione zwierzątko”. Konkurs był adresowany do dzieci kl. III, kl. II i kl.0. Na konkurs wypłynęło 21 prac. Prace były wykonane różnymi technikami. Komisja konkursowa nagrodziła 11 najciekawszych prac. Nagrody ufundował Samorząd Szkolny.


KONKURS „NAJPIĘKNIEJSZA  DYNIA”
Podobnie jak w ubiegłym roku w naszej szkole odbył się konkurs na najoryginalniejszą dynię. Dzieci udowodniły, że są bardzo kreatywne i mają umiejętności plastyczno-techniczne. W sumie uczniowie złożyli 34 prace, z których ciężko było wyróżnić tę najpiękniejszą. Jury nagrodziło wszystkich autorów prac z dyni.


WYCIECZKA DO MUZEUM
Dnia 31 października uczniowie z kl. II, kl. III i dzieci z grupy „Misie” udały się na wycieczkę do Muzeum Okręgowego w Lesznie na wystawę pt. „ Lalki świata”. Obejrzały 350 lalek wykonanych z  drewna, tkaniny, porcelany i plastiku. Dziewczynkom najbardziej spodobały się lalki Barbie. Lalka to nie tylko zabawka, to także przedmiot związany z wierzeniami, teatrem, modą. Lalki eksponowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Lalek w Kudowie Zdroju i prywatnej kolekcji pani Anny Ziembińskiej.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej czyli święto wszystkich nauczycieli i  pracowników szkoły. W związku z tym 13 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: wójt Gminy Krzemieniewo pan Andrzej Pietrula, pani dyrektor Mirosława Graf i przewodnicząca Rady Rodziców pani Joanna Skrzypczak.
Podczas części oficjalnej pan wójt wręczył Nagrodę Wójta Gminy Krzemieniewo pani Joannie Jarus i złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Pani dyrektor Mirosława Graf wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły pani Renacie Szłapce i pani Bronisławie Fortuniak. W części artystycznej wystąpiły dzieci z klas II-III i z grup przedszkolnych, które recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Uroczysty apel uświetniło gromkie, tradycyjne „sto lat” dla nauczycieli oraz pięknie wykonane, kolorowe laurki.


WYCIECZKA DO ŻMIGRODU – SMYKI
Mimo, że środowa aura 11 października nie była zbyt sprzyjająca – szaro, buro i ponuro na dworze, to do Żmigrodu zawitała prawdziwa złota, polska Pani Jesień. Szczególnie przyjaźnie powitały ją „Smyki” z oddziału przedszkolnego z Oporówka wraz z kolegami z Pawłowic. Dzieci dowiedziały się co ofiarowuje nam las i jakie barwy można teraz w nim zaobserwować. Zapamiętały też, które grzyby można zbierać, a które lepiej zostawić w lesie. Na koniec odbyły się warsztaty plastyczne z użyciem farb. Wycieczka była bardzo udana.


DZIEŃ CHŁOPCA
Również w naszej szkole 29 września obchodzono Dzień Chłopaka. Dziewczynki wraz z mamami przygotowały niespodzianki dla chłopców. Każdy z nich wracał ze szkoły z jakimś upominkiem. Na zdjęciu grupa „Misie”, z której chłopcy otrzymali latawce.
TEATRZYK
25 września 2017 r. dzieci obejrzały zabawny spektakl o charakterze dydaktyczno-wychowawczym pt. „Uwaga! Zebra z przejścia zbiegła”. Była to historia o znudzonej Zebrze, która postanowiła zmienić dotychczasowe zajęcie i przeniosła się w inne miejsce, czym wprowadziła wielkie zamieszanie na jezdni. W pościg za Zebrą udało się wiele zabawnych postaci. Dzieci super się bawiły, a co najważniejsze: utrwaliły podstawowe zasady ruchu drogowego.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Jak co roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Filialnej w Oporówku wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata – Polska 2017”. Hasło tegorocznej akcji brzmiało „Nie ma śmieci – są surowce”. Dzieci z grupy „Misie” przyniosły do szkoły różne „śmieci” i  uczyły swoich młodszych i starszych kolegów jak należy je prawidłowo segregować. W ramach akcji zrobiły też  z dużych kartonów trzyosobowy pojazd, który nazwały „Wesołym autobusem”. Uczniowie z kl. II i III wraz z wychowawczyniami przespacerowali się i posprzątali teren wokół szkoły. Dzięki takim akcjom dzieci uczą się odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy.
WYCIECZKA DO ŻMIGRODU
5 września 2017 r. dzieci z klasy II i III oraz grupa „Misie” z Publicznej Szkoły Podstawowej Filialnej z Oporówka wybrały się wraz z wychowawczyniami na wycieczkę do Żmigrodu. Ciekawe zajęcia w interaktywnym Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Żmigród LKP „Lasy Doliny Baryczy” wspaniale zrekompensowały nie najlepszą w tym dniu pogodę. Młodzi przyrodnicy najpierw obejrzeli film, a następnie usłyszeli wiele ciekawostek o lesie i jego mieszkańcach. Zapoznano ich również z gatunkami grzybów jadalnych i trujących. Podczas zajęć warsztatowych z wielkim zaangażowaniem wyklejali kuleczkami plasteliny sylwety borowików i muchomorów, a spacer do pobliskiego parku był dla wszystkich wielką frajdą. Z wycieczki wrócili pełni wrażeń.


GLOBAL MONEY WEEK
Nasza szkoła wzięła udział w tegorocznej akcji Global Money Week - Światowy Tydzień Pieniądza (27 marca - 2 kwietnia). Hasłem przewodnim akcji było: "Ucz się. Oszczędzaj. Zarabiaj". W związku z tym został zorganizowany konkurs na najładniejszy projekt skarbonki, w którym wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III. Wpłynęło w sumie 35 prac, z których jury wybrało dwie najładniejsze, a 15 zostało wyróżnionych. Nagrody w postaci m.in. pendrive czy linijek ufundował Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.


WYCIECZKA DO PIEKARNI W OSIECZNEJ
15 marca 2017 r. uczniowie kl. I-III z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do piekarni GS „Samopomoc Chłopska” w Osiecznej. Pan kierownik Leszek Tycner oprowadził dzieci po piekarni, pokazał maszyny do mieszania ciasta, formowania bułek i ekologiczne, ceramiczne piece. Opowiedział również o cyklu powstawania chleba i produktach potrzebnych do wypieku różnych jego gatunków. W tutejszej piekarni chleb wypiekany jest tradycyjną metodą na zakwasie bez polepszaczy. Pieczywo z piekarni w Osiecznej trafia również do sklepów w naszej gminie. Na koniec wycieczki każdy otrzymał smaczną drożdżówkę i pachnące ciastka z cukrem pieczone na masełku. Dzieci z wycieczki wróciły zadowolone i pełne wrażeń.UROCZYSTE SPOTKANIA Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA
W dniach 18 i 19 stycznia 2017 roku odbyły się w Szkole Filialnej w Oporówku spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dziadkowie i babcie bardzo licznie przybyli na uroczystość. Każda klasa przygotowała dla zaproszonych gości niespodzianki. Przedszkolaki zaprezentowały przedstawienie pt. „Niebu na chwałę, piekłu na złość”, dzieci z kl. II-III  spektakl pt. ”Bajkowe jasełka”, a uczniowie z klasy I recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Po części artystycznej dzieci  wręczyły ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki.
Na koniec wszyscy biesiadowali i rozkoszowali się ciastami, które przygotowały mamy.


WIGILIE W KLASACH
UROCZYSTE SPOTKANIE PRZY CHOINCE
GWIAZDOR W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny i wyjątkowy. 21 i 22 grudnia 2017 roku  odbyły się uroczyste wigilie i spotkania w klasach. W atmosferze miłości i życzliwości dzieci dzieliły się opłatkiem i składały sobie życzenia.  Dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedził nawet prawdziwy Gwiazdor. Wszyscy znaleźli prezenty pod choinką. Na koniec odbyło się uroczyste spotkanie przy choince , podczas którego dzieci zaprezentowały rodzicom przedstawienia pt.”Bajkowe jasełka” i „Niebu na chwałę, piekłu na złość”.


„WALIZKI WYOBRAŹNI”
Dnia 13.12.2016 roku w Szkole Filialnej w Oporówku odbyło się pierwsze spotkanie lokalnego Klubu Czytelniczego w ramach realizacji projektu "Walizki wyobraźni". W warsztatach uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami. Wysłuchały bajki "Prezenty Astona", wykonały kilka zadań. Z pomocą rodziców zrobili pracę przestrzenną z prezentów od Astona. Spotkania z książkami z tajemniczej walizki odbywać się będą co drugi miesiąc.


PROJEKT „Cała szkoła czyta dzieciom”
Na początku grudnia dzieci ze Szkoły Filialnej w Oporówku odwiedziła pani Danuta Kamińska, która w ramach projektu „Cała szkoła czyta dzieciom” przeczytała legendę o św. Mikołaju. Dzieci z zainteresowaniem słuchały świątecznej opowieści. Ciepły głos pani Danki wprowadził wszystkich w magiczny i świąteczny nastrój.ANDRZEJKI
W ostatnim dniu listopada, w Szkole Filialnej w Oporówku, odbyła się tradycyjnie zabawa andrzejkowa. Rozpoczęła się słodką wróżbą – cukierkiem, w którym dzieci znalazły karteczkę z nazwą zawodu, jaki według wróżby będą w przyszłości wykonywać. Potem  były tańce i pląsy przy wesołej  muzyce. Przez cały czas trwania zabawy dzieci korzystały z kawiarenki z ciastem przygotowanym  przez mamy. Wróżyły też sobie przyszłość z figur wylanych z wosku i sprawdziły, czyj but pierwszy stanie u drzwi i kto pierwszy znajdzie swoją sympatię. Wszyscy bawili się doskonale i tylko szkoda, że zabawa tak szybko się skończyła.


PASOWANIE
24 listopada 2016 r. odbyło się w Szkole Filialnej w Oporówku uroczyste pasowanie pierwszoklasistów. Jest to szczególnie ważna uroczystość  dla każdego ucznia. Pierwszakom w tej jakże ważnej chwili towarzyszyli rodzice oraz koleżanki i koledzy ze starszych klas. Pierwszacy zaprezentowali specjalnie na ten dzień przygotowany wspólnie z wychowawczynią panią Beatą Lisiak piękny program artystyczny. Wzorowo zdali swój pierwszy egzamin udowadniając, że zasłużyli na zaszczytne miano ucznia. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz słodkie upominki. Rodzice przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek.

11 LISTOPADA
Dnia 10 listopada 2016r. odbył się w Szkole Filialnej w Oporówku apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Co roku obchodzone jest to święto bardzo uroczyście. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne.


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Obchody Dnia Postaci z Bajek w Szkole Filialnej w Oporówku miały miejsce w listopadzie. Tego dnia już od rana, pojawiły się w szkole rozmaite bajkowe postacie. Byli to ulubieni przez dzieci bohaterowie, których znają z bajek i baśni: księżniczki, królewny,rycerze, misie, wróżki i wiele innych. Podczas prezentacji strojów dzieci odgadywały z jakiej bajki pochodzi przedstawiona postać. Później odbył się turniej zgadywanek i zadań sprawdzających znajomość różnych bajek. Na koniec dzieci rozwiązywały zadanie rysunkowe i kolorowały postać z bajki. Szkoda, że taki dzień jest tylko raz w roku.


WYCIECZKA DO LASU
Uczniowie ze Szkoły Filialnej w Oporówku 28 września 2016 r. wybrali się na wycieczkę do lasu. Dzieci obserwowały rośliny i zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Po lesie oprowadzała je pani Beata Bałoniak, pracownik nadleśnictwa. Podczas spaceru dzieci zbierały suche liście i szyszki, które umieściły w kącikach klasowych.


WIZYTA POLICJANTÓW
Policjanci z Zespołu Dzielnicowych w Krzemieniewie asp. sztab. Maciej Serwatka i mł.asp. Marcin Skrzypczak odwiedzili dzieci ze Szkoły Filialnej w Oporówku. Przedstawili film o przygodach SpongBoba, który w przystępny sposób uczy najmłodszych zasad ruchu drogowego.


SPRZĄTANIE ŚWIATA
W Szkole Filialnej w Oporówku uczniowie klasy III przygotowali przedstawienie o Janie, który założył „Śmieciowy kramik”, zaśpiewali piosenki i pokazali jak prawidłowo segregować śmieci. Odbył się również ekologiczny pokaz mody. Przepiękne i bardzo pomysłowe stroje dzieci wykonały razem z rodzicami ze „śmieci”. Widzowie byli zachwyceni występem dzieci.


GMINNE KONKURSY
W Szkole Filialnej w Oporówku w dniach od 11 do 14 maja 2015 roku odbywały się gminne konkursy klas I-III. Brali w nich udział wybrani uczniowie klas I-III, którzy przeszli eliminacje szkolne. Wspaniałe wyniki osiągnęli uczniowie z kl.II i kl.III. Dawid Senyk zajął I miejsce w Gminnym Konkursie Ortograficznym klas II, Krzysztof Rosik zajął I miejsce w Gminnym Konkursie Matematycznym klas III.

3 MAJA
Uczniowie Szkoły Filialnej w Oporówku  30 kwietnia 2015 r. uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji dzieci z klasy III z wychowawczynią p. Joanną Jarus przygotowały krótką lekcję historii dla młodszych kolegów, recytowały wiersze i  śpiewały patriotyczne pieśni.

DZIEŃ ZIEMI
22 kwietnia 2015 odbył się w Szkole Filialnej w Oporówku apel z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, który w tym roku obchodzony był pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”.
Dzieci z kl. I-III z wychowawczynią kl. I przygotowały wierszyki i zachęcały wszystkich do dbania o środowisko naturalne. Opowiedziały młodszym kolegom, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać bardzo mądrze, aby wystarczyło ich dla przyszłych pokoleń. Mali ekolodzy kochają przyrodę i wiedzą,  jak dbać o środowisko naturalne.

ZAJĄCZEK
Zajączek odwiedził nas w tym roku 1 kwietnia. Koszyki wypełnione słodyczami pochowane zostały  w różne  miejsca.  Dzieci z wielkim zapałem odszukiwały słodkości.POWITANIE WIOSNY
W naszej szkole radośnie i wesoło witamy każde  nadejście wiosny. W tym roku uroczysty apel z tej okazji przygotowała klasa II z wychowawczynią, p. Beatą Lisiak. Dzieci, w towarzystwie Pani Wiosny z udekorowanym gaikiem, wierszami i piosenkami pożegnały złą zimę.WIZYTA BISKUPA
Wizyta biskupa Grzegorza Balcerka w Szkole Filialnej w Oporówku.
9 marca 2015 roku w Szkole Filialnej w Oporówku odbyło się niecodzienne spotkanie. Do szkoły przybyli Jego Ekscelencja biskup Grzegorz Balcerek, ks. Paweł Kamza z parafii Oporowo oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Pawłowicach Mirosława Graf. Przybyłych gości powitała p.Renata Szłapka, kierownik placówki. Na tę szczególną wizytę uczniowie wraz z katechetką Katarzyną Niedzielską przygotowali piosenki oraz przedstawienie pt. „Co to znaczy być człowiekiem?’’. Spotkanie odbyło się w miłej i serdecznej atmosferze. Na zakończenie ks. biskup udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa.

BAL KARNAWAŁOWY
Czas karnawału to czas zabaw i imprez. Dzieci ze Szkoły Filialnej w Oporówku również uczestniczyły w karnawałowej zabawie. Na parkiecie tańczyły baśniowe i bajkowe postacie. Humor wszystkim dopisywał.DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Jak co roku, w Szkole Filialnej w Oporówku,  w styczniu wnuki przygotowują uroczyste występy dla babć i dziadków z okazji ich święta. Uczniowie klas I-III pokazali zaproszonym gościom Opowieść o Złotowłosym Aniołku, a dzieci z przedszkola piękne przedstawienie bożonarodzeniowe.
Były życzenia i własnoręcznie wykonane upominki. Babcie i dziadkowie mogli porozmawiać przy kawie i ciastach , które upiekły mamy.
GWIAZDOR
18 grudnia 2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedził gość, na którego wszyscy czekali z wielką niecierpliwością.  Gwiazdor obejrzał przedstawienie bożonarodzeniowe, a następnie obdarował maluchy prezentami.

WIGILIE KLASOWE
Tradycyjnie w przeddzień świąt Bożego Narodzenia uczniowie spotkali się z wychowawcami przy wigilijnym stole. Podzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy. Następnie dzieci odwiedził Gwiazdor z prezentami.


ANDRZEJKI
Andrzejkowe wróżby, zabawy przy muzyce i smakowanie pysznych ciast przygotowanych przez mamy to atrakcje, które towarzyszyły dzieciom podczas obchodów tradycyjnych andrzejek w Szkole Filialnej w Oporówku. Wszystkie wróżby cieszyły się powodzeniem, dzieci wróżyły z butów, przelewały wosk przez klucz, odgadywały swoją przyszłość. Potem mogły kosztować cista w kawiarence. Cały czas trwały też tańce i zabawy przy muzyce.DZIEŃ MISIA
25 listopada jak corocznie odbył się w oddziale przedszkolnym w Oporówku Dzień Misia. Dzieci w tym dniu przyniosły swoje ulubione misie, degustowały przysmak misiów – miodek oraz miodowe ciasteczka, uczyły się wierszyków i rymowanek o misiach.WYCIECZKA DO TEATRU
20 listopada uczniowie kl. I-III ze Szkoły Filialnej w Oporówku wybrali się do Teatru Animacji w Poznaniu na spektakl pt. „Smoki”. Żywa akcja, znakomita gra aktorów, napięcie spotęgowane muzyką, scenografia oraz niezwykły klimat teatru na długo pozostaną w pamięci widzów.LEKCJA EDUKACYJNA
Uczniowie ze Szkoły Filialnej w Oporówku mogli uczestniczyć w bardzo ciekawej lekcji pt. „Nie tylko chrząszcz brzmi w trzcinie, przedrzeźnianie przyrody”, którą przeprowadził pan Rafał Łęcki z firmy „Zielona Mysz”. Dzieci mogły posłuchać dźwięków przyrody, rozpoznać jakie zwierzęta je wydają, a na koniec pograć na instrumentach perkusyjnych. Wszystkim zajęcia bardzo się podobały.DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada to Dzień Postaci z Bajek. W Szkole w Oporówku wszystkie dzieci tego dnia przebrały się za ulubione bajkowe postacie. Po szkolnych korytarzach spacerowały księżniczki, królewny, wróżki, piraci, Czerwony Kapturek, Kot w Butach i inne ciekawe postacie. Wszystkie wzięły udział w wielkiej paradzie i prezentacji. Dzieci słuchały fragmentów bajek, odgadywały ich tytuły, oglądały występy swoich kolegów i bawiły się przy muzyce. Na koniec wszyscy zostali poczęstowani słodkim batonikiem. Szkoda, że taki dzień jest tylko raz w roku.WIERSZE BRZECHWY I TUWIMA
W sali wiejskiej w Pawłowicach odbył się niecodzienny spektakl, gdyż wiersze Brzechwy i Tuwima recytowali artyści z Pawłowic. Wystąpili dla uczniów Szkoły Filialnej w Oporówku w przedstawieniu pt.”Witajcie w naszej bajce”. Wszyscy dobrze się bawili. Dzieciom występy bardzo się podobały.KISZENIE KAPUSTY
Dzieci z kl. I -III i oddziału przedszkolnego odwiedziły Izbę Regionalną w Pawłowicach i uczestniczyły w zajęciach pt. „Kiszenie kapusty”. Dzieci zapoznały się w wartościami odżywczymi kiszonej kapusty i poznały proces jej przygotowywania od główki do gotowego produktu. Każdy mógł poszatkować własnoręcznie kapustę na zabytkowej szatkownicy i „udeptać” w beczce. Wycieczka była bardzo udana.WYCIECZKA DO SADU
Jesień to czas zbioru warzyw i owoców. Dzieci ze Szkoły Filialnej w Oporówku mogły obserwować prace w polu i w sadzie w czasie wycieczki do gospodarstwa ogrodniczego w Grzybowie. Trwał akurat zbiór jabłek, które dzieci ze smakiem kosztowały. Oglądały również hodowlę pomidorów i papryki w szklarni, a także stację meteorologiczną i hotel dla owadów znajdujące się na terenie gospodarstwa. Na koniec bawiły się w „zielonym” labiryncie, co było dla nich dużą atrakcją. Po powrocie chętnie opowiadały o swoich wrażeniach.WYCIECZKA DO LASU
Uczniowie klas I-III i oddziału przedszkolnego wybrali się na wycieczkę do lasu . Obserwowali roślinność i mieszkańców lasu w ich naturalnym środowisku. Niektórym udało się nawet znaleźć grzyby. Wycieczka była bardzo udana.ŚWIĘTO LATAWCA
W szkole w Oporówku po raz kolejny zorganizowano Święto Latawca. Uczniowie przynieśli latawce własnoręcznie wykonane lub zakupione w sklepie. Pogoda dopisała i większość latawców wzbiła się w niebo. Dzieciom podczas puszczania latawców towarzyszyli rodzice i dziadkowie.

SPOTKANIE Z ANSDERSENEM
Uczniowie Szkoły Filialnej w Oporówku bardzo chętnie odwiedzają Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie. Tym razem dzieci z kl. I-III wybrały się do biblioteki na spotkanie z baśniopisarzem Andersenem, gdzie zapoznały się z jego twórczością. Na zakończenie bardzo ciekawej lekcji, każde dziecko otrzymało książeczkę.
WYSTĘPY CYRKU Z UKRAINY
Uczniowie Szkoły w Oporówku podziwiali występy grupy cyrkowej „Heca” z Ukrainy. W pięknym programie artyści zaprezentowali: żonglerkę, ekwilibrystykę, różne akrobacje, tresurę pieska i węża. Przez cały czas dzieci zabawiał bardzo śmieszny klown. Po występie wykonawcy otrzymali od wszystkich dzieci gromkie brawa. Program był wyjątkowy i wszystkim bardzo się podobał.3 MAJA
Uczniowie kl. III Szkoły Filialnej w Oporówku przygotowali uroczystą akademię upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przedstawienie, wiersze i pieśni przybliżyły dzieciom wydarzenia historyczne z tamtych lat.

WYCIECZKI DO GRZYBOWA
Dzieci ze Szkoły w Oporówku bardzo często wyjeżdżają na wycieczki, gdyż są one wspaniałymi lekcjami dydaktycznymi w terenie. Tym razem wybrali się do Grzybowa do Pracowni Ćwiczeń Praktycznych Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie, gdzie zapoznali się z wiosennymi pracami w ogrodzie i tunelach foliowych. Uczyli się pod okiem fachowca jak prawidłowo siać i sadzić rośliny. Dzieci zwiedziły sad i ogrody pracowni. Wycieczki były bardzo udane.

SZUKANIE ZAJĄCZKA

POWITANIE WIOSNYZABAWA  KARNAWAŁOWA
W środę 26 lutego 2014 r. w Szkole Filialnej w Oporówku odbyła się zabawa karnawałowa. Dzieci zaprezentowały się w pięknych bajkowych strojach. Wyjątkową atrakcją było pojawienie się Żabki, która rozdawała pączki, cukierki i wspólnie z dziećmi bawiła się przy muzyce.
Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Milenie Harasymowicz, która była sponsorem słodkich upominków.FERIE ZIMOWE
W pierwszym tygodniu ferii zimowych w Szkole Filialnej w Oporówku odbywały się różnorodne zajęcia. Uczniowie bardzo licznie uczestniczyli w zajęciach plastycznych, sportowych, grali w gry świetlicowe, oglądali bajki i filmy, bawili się przy muzyce. Ponieważ zabrakło śniegu i przy wietrznej aurze trzeba było pozostać w pomieszczeniach, największym zainteresowaniem cieszyły się gry komputerowe.DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Jak co roku w Szkole Filialnej w Oporówku w styczniu obchodziliśmy uroczyście Dzień Babci i Dziadka. Przedszkolaki zaprezentowały Jasełka a dzieci klas I-III przedstawienie pod tytułem „Cicha noc”, wiersze i piosenki. Dziadkowie z zachwytem oglądali program artystyczny i z dumą patrzyli na swoje wnuki. Dzieci przygotowały dla szanownych gości laurki i własnoręcznie zrobione upominki . Słodką niespodziankę przygotowali rodzice i zaprosili zgromadzonych gości na poczęstunek i kawę.


WIGILIE KLASOWE
W piątek 20 grudnia 2013 r. w Szkole Filialnej w Oporówku odbyły się w klasach przedświąteczne spotkania wigilijne, podczas których uczniowie łamali się opłatkiem i śpiewali kolędy. Po złożeniu sobie świątecznych i noworocznych życzeń dzieci z wychowawczyniami zasiadły do stołów, gdzie czekały na nich pierniczki i słodycze. Nie zabrakło też prezentów, które Gwiazdor zostawił pod choinką. Uczniowie kl. II i kl. III przedstawili dla wszystkich uroczyste przedstawienie pt. „Cicha noc.”
WYCIECZKA DO MUZEUM
Maluchy ze Szkoły Filialnej w Oporówku  6 grudnia 2013 r. wybrały się do Muzeum Okręgowego w Lesznie na lekcję muzealną „Zwyczaje świąteczne i bożonarodzeniowe”.

WYCIECZKA DO GALERII
9.12.13 r.
Uczniowie kl. II i kl. III często odwiedzają galerię artysty plastyka. Pod okiem pani B. Kicińskiej doskonalą warsztat i nabywają nowe umiejętności.


 


KONKURS NA STROIK
W Szkole Filialnej w Oporówku 13 grudnia rozstrzygnięto konkurs na stroik i ozdobę świąteczną.
Piękne stroiki wprowadziły wszystkich w nastrój świąt Bożego Narodzenia.
Na konkurs wpłynęło 40 prac. Uczniowie stroiki wykonywali w domu z pomocą rodziców. Wszystkie były śliczne. Komisja oceniająca, biorąc pod uwagę estetykę wykonania, oryginalność i kolorystykę,  postanowiła nagrodzić wszystkich autorów prac. Słodkie upominki ufundował Samorząd Szkolny.


SPOTKANIE Z PISARZEM WIESŁAWEM DRABIKIEM
21 listopada 2013 r. uczniowie kl. I-III Szkoły Filialnej w Oporówku spotkali się w Bibliotece Publicznej w Krzemieniewie z autorem wierszowanych bajeczek dla dzieci - Wiesławem Drabikiem.
Pisarz opowiadał o swojej twórczości, recytował wiersze i zadawał zagadki. Dzieci były zachwycone i spontanicznie odpowiadały na pytania. Na zakończenie zaproszony gość podpisywał książki z dedykacją.WYCIECZKA DO KRZYWINIA
7 listopada 2013 r. uczniowie ze Szkoły Filialnej w Oporówku byli na wycieczce w zakładzie produkującym ozdoby choinkowe w Krzywiniu. Mieli okazję poznać etapy powstawania przepięknych bombek. Niestety, nie mogą się pochwalić zdjęciami wśród szklanych cacek, gdyż wzory wszystkich bombek są zastrzeżone.


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Parada Bajkowych Postaci, odczarowywanie uwięzionych bohaterów bajkowych oraz konkursy i częstowanie słodyczami to niektóre atrakcje, jakimi cieszyły się dzieci ze Szkoły Filialnej w Oporówku w Dniu Postaci z Bajek. Było mnóstwo wesołej zabawy i niezapomnianych wrażeń.
MAGIK
Do Szkoły Filialnej w Oporówku zawitał magik. Wyczarowywał i uczył czarować - przede wszystkim najmłodszych. Wszyscy wspaniale się bawili.


GRZYBOBRANIE
Najlepszym grzybiarzem w Szkole Filialnej w Oporówku jest Szymon Kowalczyk z kl. III . Wspaniałe okazy znalezionych prawdziwków przyniósł pokazać kolegom do szkoły.
WYCIECZKA DO MUZEUM W KROBI
Uczniowie ze Szkoły Filialnej w Oporówku zwiedzili Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi. Jest to miejsce unikatowe w skali europejskiej, ponieważ fabryka, która powstała w 1922 roku przetrwała w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego.WYCIECZKA NA POCZTĘ
Uczniowie ze Szkoły Filialnej w Oporówku wybrali się na bardzo pouczającą wycieczkę na pocztę. Mieli okazję przyjrzeć się pracy urzędników pocztowych a także prześledzić drogę listów i paczek. Obejrzeli z wielkim zainteresowaniem pomieszczenia, gdzie sortowane są listy i paczki, a nawet szafki listonoszy, w których  układają codziennie przesyłki. Na koniec wszystkie dzieci miały okazję samodzielnie postemplować przesyłki oryginalnym, pocztowym datownikiem. Zmęczone i pełne wrażeń wróciły do szkoły.ŚWIĘTO LATAWCA
Co roku pod koniec września dzieci ze Szkoły Filialnej w Oporówku przynoszą do szkoły latawce. Pokazują misternie wykonane dzieła i przy sprzyjającej pogodzie z pomocą rodziców i nauczycielek puszczają je. Również w tym roku pogoda dopisała i większość pięknych, kolorowych latawców wzbiła się w powietrze.WYCIECZKA DO KĄTÓW
Uczniowie kl. I-III Szkoły Filialnej w Oporówku uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Wielkopolska wieś – powrót do korzeni” organizowanym przez fundację „Blisko Ciebie” w Kątach. W ramach projektu odbył się też konkurs wiedzy o wsi dawnych czasów i uczniowie z kl. III: Patryk Ryczkowski, Kamil Wojtkowiak, Szymon Kowalczyk zajęli III miejsce.SPOTKANIA WIGILIJNE
PRZEDSTAWIENIE ŚWIĄTECZNE DLA RODZICÓW

21 grudnia we wszystkich klasach Szkoły Filialnej w Oporówku odbyły się uroczyste spotkania wigilijne. Wychowawcy wraz z uczniami dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i zasiedli do świątecznego poczęstunku. Dzieci tradycyjnie odwiedził Gwiazdor z paczkami. W tym dniu uczniowie kl. I-III zaprosili do szkoły rodziców i dla nich w pięknej scenografii wystawili Jasełka. Chwile spędzone wspólnie w szkole wprowadziły wszystkich gości w świąteczną atmosferę.


GWIAZDOR
JASEŁKA DLA RODZICÓW

20 grudnia do oddziału przedszkolnego w Oporówku zostali zaproszeni rodzice. Wspólnie z dziećmi oczekiwali na przyjście Gwiazdora. Przedszkolacy przedstawili gościom Jasełka bożonarodzeniowe, a Gwiazdor obdarował ich prezentami.


KIERMASZ PRZY KOŚCIELE W OPOROWIE
radycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie Szkoły Filialnej w Oporówku wykonywali wraz z rodzicami piękne stroiki i ozdoby świąteczne na kiermasz . W tym roku kiermasz odbył się w sobotę 16 grudnia i niedzielę 17 grudnia przy kościele w Oporowie. Jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem.


KONKURS NA STROIK
W Szkole Filialnej w Oporówku odbył się konkurs na stroik gwiazdkowy. Wszystkie dzieci przyniosły przepiękne stroiki. Komisja konkursowa w tym roku nagrodziła wszystkich uczestników. Nagrody ufundował Samorząd Szkolny.
MIKOŁAJKI
Czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia to także czas oczekiwania na prezenty. 6 grudnia dzieci ze Szkoły Filialnej w Oporówku od rana wypatrywały prezentów od Mikołaja.
Mikołaj, jak co roku, nie zawiódł. Przyniósł dzieciom cukierki, kalendarze adwentowe i czekoladowe Mikołaje.

LEKCJE MUZEALNE
Uczniowie kl. II i III uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „Czerpanie papieru”. Dzieci zapoznały się nie tylko z historią papieru, ale poznały także tajniki czerpania papieru i mogły wziąć samodzielnie udział w czynnościach związanych z jego czerpaniem i formowaniem. Każdy uczestnik warsztatów na pamiątkę otrzymał kartkę  ręcznie czerpanego papieru.Dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w lekcjach muzealnych pt. Baśnie i legendy oraz „Zwyczaje świąteczne”. Maluchy  poznały zwyczaje i obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia.

ANDRZEJKI
Zabawie andrzejkowej w Szkole Filialnej w Oporówku towarzyszyło wiele atrakcji. Przez cały czas trwania zabawy dzieci kosztowały pysznych ciast przygotowanych przez mamy, które oferowała andrzejkowa kawiarenka. Wspaniałą zabawą były wróżby andrzejkowe – lanie wosku, odkrywanie przyszłości, wróżba z „wychodzeniem butów” za próg oraz losowanie imion swoich sympatii. Czas przy zabawie i muzyce szybko mijał. Dzieci wróciły do domu pełne wrażeń.


SPEKTAKL MAGICZNY KAPELUSZ
29 listopada uczniowie obejrzeli  spektakl pt. „Magiczny Kapelusz”. Była to wzruszająca opowieść o przyjaźni i poświęceniu, ucząca,że to co inne, nie jest złe. Dzieci dowiedziały się, że wygląd i stan posiadania nie jest miarą wartości człowieka.


ŚLUBOWANIE KL. I
26 listopada w Szkole Filialnej w Oporówku odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów kl.I. Tradycyjnie w obecności rodziców złożyli uroczystą przysięgę i poprzez pasowanie ołówkiem zostali włączeni w poczet uczniów szkoły.


DZIEŃ MISIA
Misiu to najbardziej ulubiona zabawka wszystkich dzieci. 25 listopada obchodzimy Dzień Misia. Dzieci z oddziału przedszkolnego w Oporówku w tym dniu przyniosły swoje ukochane misie, kolorowały ilustracje przedstawiające Kubusia Puchatka, degustowały miód - przysmak misiowy.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Tradycyjnie jak co roku w Szkole Filialnej w Oporówku w listopadzie obchodzony jest Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia dzieci przenoszą się w krainę baśni i bajki. Przebierają się za postać z ulubionej bajki, biorą udział w konkursach ze znajomości bajek, rysują ulubioną , bajkową postać. Uczestnicy zabaw i konkursów zostają nagrodzeni.
JESIENNE KONKURSY
W Szkole Filialnej w Oporówku odbyły się szkolne konkursy pod hasłem "Złota jesień" dla uczniów kl.I-III i "Znajomi z lasu" dla uczniów kl.II-III.
Celem konkursów było zainteresowanie uczniów światem przyrody, jego różnorodnością i pięknem, jak również zachęcenie do samodzielnego zdobywania informacji i wiedzy. Uczniowie z klasy II i III przygotowywali się do konkursu na zajęciach bibliotecznych. Czytali różne materiały, przeglądali albumy o zwierzętach. Ich zadaniem było poprawne wypełnienie testu i wykazanie się wiedzą na temat zwierząt leśnych. Na konkurs plastyczny wpłynęły przepiękne prace ukazujące jesienne pejzaże.
11 LISTOPADA
Uczniowie klasy III przygotowali uroczysty apel z okazji  Narodowego Święta Niepodległości.
SPOTKANIE Z POLICJANTAMI
Tradycyjnie  uczniów ze Szkoły Filialnej z Oporówka w ramach działań profilaktycznych odwiedzili policjanci z Zespołu Dzielnicowych z Krzemieniewa. Policjanci omówili podstawowe zasady przestrzegania przepisów ruchu drogowego i pokazali wyposażanie samochodu policyjnego.
ŚWIĘTO LATAWCA
W szkole w Oporówku po raz kolejny zorganizowano Święto Latawca. Uczniowie przynieśli latawce własnoręcznie wykonane lub zakupione w sklepie. Przy sprzyjającej, wietrznej pogodzie niektóre latawce mogliśmy podziwiać na niebie. Samorząd Szkolny ufundował dla wszystkich dzieci słodką przekąskę.
WIDOWISKO ESTRADOWE
17 października uczniowie z Pawłowic i Oporówka obejrzeli widowisko estradowe pt. "Wielcy rodacy". Uczniowie poznali ciekawostki o sławnych Polakach. Spektakl został zrealizowany w formie zabaw, konkursów, dzięki czemu uczniowie byli aktywnymi widzami i uczestnikami show. Elementem uatrakcyjniającym pokazy były ciekawe dekoracje, kostiumy, rekwizyty oraz urozmaicona muzyka.
PÓŁKOLONIE 2012
Uczniowie ze Szkoły Filialnej w Oporówku kolejny raz uczestniczyli w półkoloniach. Byli w kinie w Lesznie i obejrzeli film w trójwymiarze, miło spędzili czas w Bajkolandii, odwiedzili Ochronkę dla małych zwierząt w Koczurach, gdzie z gospodarzami leśniczówki zrobili grilla. Mieli okazję pospacerować po najbliższej okolicy i pograć na boisku wielofunkcyjnym, gdzie rozegrali mecz. Codziennie dzieci otrzymywały poczęstunek, a po konkursach drobne nagrody. Ulubionym punktem programu były wizyty w McDonald’s. Dziećmi społecznie opiekowały się nauczycielki: Danuta Kamińska, Katarzyna Niedzielska, Agnieszka Pospiech i Renata Szłapka.