Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja
Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny, kraju w którym żyjemy. Miesiąc maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, rozbudzania tożsamości narodowej. W piątek 30 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych ze Szkoły w Oporówku uczciły te wyjątkowe dla każdego Polaka Święta. „Misie” w postawie na baczność zaśpiewały Mazurek Dąbrowskiego – Hymn Polski. Swoje emocje dzieci wyraziły również w pracach plastycznych, które były twórcze i pięknie prezentowały się w szkolnym korytarzu. Niezwykle ważne jest, by od najmłodszych lat budować poczucie dumy, że jesteśmy Polakami i wszystko co polskie jest dla nas ważne i bliskie. Przecież już wkrótce nasza Ojczyzna będzie w rękach tych Maluchów.

   Kornelia Bocianowska


Dzień Ziemi
Dzień Zielony

W czwartek 22 kwietnia dzieci z grupy Misie przyszły ubrane do przedszkola na kolor zielony. Tego dnia swoje święto ma Ziemia, dlatego przedszkolaki z naszej Szkoły postanowiły przyłączyć się do jego obchodów i aktywnie włączyć w akcję sprzątania świata. Zaraz po śniadaniu Misie i Smyki udały się na dwór, gdzie robiły porządki na terenie wokół Szkoły. Dzieci zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki zbierały śmieci znalezione na trawnikach i wrzucały do worków. Czysty świat służy nam i naszemu zdrowiu- jest dużo przyjemniejszy niż ten brudny. Dlatego też apelujemy do wszystkich: Nie zaśmiecajcie go!

Teresa Górczak
Kornelia BocianowskaWielkanoc u Smyków i Misiów
Tuż przed Wielkanocą w naszej Szkole nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji. W ramach realizowanego Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. „Kreatywny Przedszkolak, Kreatywne Dziecko„ w grupach przedszkolnych Smyki i Misie powstały koszyczki- ciekawe, kolorowe, wielkanocne ozdoby świątecznego stołu, które przedszkolaki zabrały do domu. Również piękne koszyczki wykonali uczniowie klasy 1 podczas nauki zdalnej.

Kornelia Bocianowska

NASZA MARZANNA
Dzieci z naszej Szkoły wykonały kolejny moduł projektu „Kreatywny przedszkolak – Kreatywne dziecko”. Tym razem zadanie polegało na stworzeniu Marzanny.
Marzanna jest znana w Polsce od wieków. To bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Utopienie marzanny miało także przynieść dobre plony w danym roku. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszych dzieci wiosna zawita do nas na dobre, a wraz z nią ciepłe dni. Zajęcia w tym dniu dały wszystkim mnóstwo powodów do radości.

Kornelia Bocianowska

ZAJĄCZEK WIELKANOCNY W PRZEDSZKOLU
Jak co roku na kilka dni przed Wielkanocą, do naszych milusińskich przychodzi „Zajączek Wielkanocny” i w tajemniczy sposób zostawia dla wszystkich dzieci prezenty ze smakołykami. Tym razem też nas nie zawiódł. W piątek 26 marca dzieci z grupy „SMYKI” i „MISIE” z niecierpliwością wypatrywały długo oczekiwanego gościa. Ogromną radość sprawiło przedszkolakom znalezienie koszyczków wielkanocnych ze świątecznymi prezentami pod krzaczkami w ogródku przed Szkołą. Były piosenki, wierszyki okolicznościowe no i życzenia wielkanocne.

Dziękujemy Zajączkowi za prezenty i zapraszamy za rok.

Teresa Górczak
Kornelia BocianowskaAKCJA CHARYTATYWNA „KOLOROWY ZAJĄCZEK”
W ramach współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krzemieniewie w dniach 15-19 marca 2021r. w naszej Szkole trwała akcja charytatywna „Kolorowy Zajączek”. Celem inicjatywy było zebranie przyborów szkolnych, materiałów plastycznych oraz słodyczy, które w formie paczek na zajączka trafiły do najbardziej potrzebujących dzieci z gminy Krzemieniewo.
Dziękujemy za wsparcie i okazane serce.
Samorząd Szkolny, Wolontariat

DZIEŃ ŻÓŁTY W PRZEDSZKOLU
Tę barwę ma słońce gorące,
i mlecze, co rosną na łące.
I jeszcze podpowiem na uszko,
przyjrzyj się kaczuszkom...


W poniedziałek 22 marca 2021r. w grupie przedszkolnej „Misie” odbył się kolejny dzień z cyklu edukacyjnego „Kolorowe dni w przedszkolu”. Tego dnia królowały wszystkie odcienie koloru żółtego- od kanarkowego,cytrynowego po musztardowy. Każde dziecko starało się mieć chociaż mały element garderoby w tym kolorze, ale nie zabrakło „żółtych cytrynek” od stóp do głów. Wszyscy bawiliśmy się znakomicie. Były wspólne zabawy na sali gimnastycznej, „żółte” zagadki, tańce przy muzyce i zajęcia plastyczne. Wszystkim podobał się kolejny dzień z naszej tęczowej palety i z niecierpliwością czekamy na kolejny- zielony.

Kornelia Bocianowska

Lista dzieci przyjętych do pierwszej klasy szkoły podstawowej na rok szkolny 2021/2022

Lp.

Nazwisko

Imię

1

Biernacki

Marcin

2

Drewniak

Lena

3

Drożdż

Zuzanna Maria

4

Juskowiak

Wiktoria

5

Konieczna

Anna

6

Mocek

Berenika

7

Sławińska

Jessica Anna

8

Wujczak

Izabela

9

Zdun

Nikola
Lista dzieci przyjętych do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2021/2022

Lp.

Nazwisko

Imię

1

Antkowiak

Agata

2

Biernacki

Szymon

3

Bocianowski

Wojciech

4

Bojarska

Agata

5

Dudkowiak

Hanna

6

Dudkowiak

Michalina

7

Gościniak

Weronika

8

Juskowiak

Bartosz

9

Kal

Milan

10

Kowalczyk

Wanessa

11

Larska

Maja

12

Loman

Nina

13

Majewski

Franciszek

14

Markowski

Jakub Antoni

15

Maślonka

Aleksander

16

Mencel

Oskar

17

Mruk

Marcel

18

Musielak

Maria

19

Musielak

Maja

20

Nowak

Gabriela

21

Paszkowiak

Mariusz

22

Skrzypczak

Oliwia Paulina

23

Smyślny

Kacper

24

Spychaj

Alicja

25

Stańczuk

Hanna

26

Weber

Tymoteusz

27

Zając

Zofia

28

Zdęga

Julita

29

Zdęga

Arkadiusz
DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE
Międzynarodowy Dzień Kobiet na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet.

Sto lat wszystkim Paniom!

Kornelia Bocianowska


LODOWE KONSTRUKCJE
Lutowe zadanie wykonane. Projekt „Kreatywny przedszkolak- kreatywne dziecko”, w którym biorą udział wszystkie dzieci ze Szkoły w Oporówku w miesiącu lutym zakładał wykonanie lodowych konstrukcji. Do realizacji tego zadania klasa I wykorzystała sprzyjającą aurę oraz śnieg. Pani Zima w tym roku odwiedziła nas i przywiozła dużo śniegu, z czego najbardziej ucieszyły się dzieci. Biały puch pozwolił na kreatywne zabawy na boisku szkolnym. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością podczas lepienia bałwanów oraz budowania śniegowych figur. Klasa III do stworzenia lodowych konstrukcji wykorzystała plastelinę, patyczki higieniczne i masę solną, co dało niezwykle piękne śnieżynki oraz bałwanki. Natomiast dzieci z oddziału przedszkolnego „Misie” wykonały makietę „Zaczarowaną zagrodę z pingwinkami”. Milusińscy z grupy „Smyki” również wykazali się kreatywnością i skonstruowali zimowe bałwanki. Efekt radosnej twórczości dzieci można podziwiać na zdjęciach.

Kornelia Bocianowska

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA
17 lutego w Szkole w Oporówku obchodziliśmy nietypowe święto- „Święto kota”. Tego dnia wszystkie dzieci upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół- zrobiły „kocie maski”, tańczyły przy muzyce, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzęta. Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak: picie mleka z miseczki czy koci spacerek. Dzieci zapoznały się z „kocimi” obyczajami oraz sposobem pielęgnacji i opieki nad tymi zwierzętami. Ten dzień był pełen wrażeń, wszyscy wspaniale się bawili i z pewnością na długo pozostanie w pamięci.

Bocianowska Kornelia

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM I JEGO BOHATERACH

Celem konkursu „NASI BOHATEROWIE - POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY” było zainteresowanie uczniów historią Powstania Wielkopolskiego, kształtowanie postaw patriotycznych i świadomości narodowej. Został zorganizowany, aby uczcić święto Patrona Szkoły.

Na konkurs wpłynęło 11 prac z kl.I-III. Wszystkie prace były staranne i pomysłowo wykonane.
Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców:
KL.I
I miejsce – Iga Lutowicz, Gabriela Paszkowiak, Radosław Dworniczak
II miejsce – Hanna Paszkowiak, Dawid Gościniak
III miejsce – Gabriela Skrzypczak, Wiktoria Biernacka

KL.III
I miejsce – Zuzanna Musielak
II miejsce – Kacper Stańczuk
III miejsce – Jędrzej Skrzypczak, Damian Maćkowiak

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach, które będą organizowane w szkole.

Renata Szłapka

AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA
Uczniowie klasy I w Oporówku uczestniczyli w programie edukacyjnym Akademia Bezpiecznego Puchatka. Cykl zajęć obejmował treści dotyczące bezpieczeństwa w szkole, w domu, na drodze i w internecie. Dzieci korzystały z różnorodnych ciekawych materiałów. Bardzo dobrze utrwaliły swoją wiedzę i sprawdziły ją w Teście Bezpieczeństwa, który wypełniały online. Za udział w programie otrzymały dyplomy potwierdzające znajomość zasad bezpieczeństwa. Dzięki temu będą potrafiły bezpiecznie się zachować w różnych sytuacjach.B. Lisiak

ŚWIĘTO PATRONA
W tym roku Święto Patrona obchodziliśmy 1 lutego. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną, zgromadzonych przed monitorami przedszkolaków oraz uczniów szkoły w Oporówku, uroczyście przywitała przewodnicząca Samorządu Szkolnego po czym zaprosiła do obejrzenia projekcji filmu o Powstaniu Wielkopolskim. Następnie „SMYKI” i „MISIE” przystąpiły do wykonania flagi oraz godła Polski. Natomiast uczniowie z klasy 1 i 3 pod okiem wychowawczyń przygotowali plakat o Patronie Szkoły – Powstańcach Wielkopolskich, a także gazetkę tematyczną w holu szkoły.


Kornelia Bocianowska

UCZMY DZIECI POMAGAĆ INNYM- RUSZA XXI GÓRA GROSZA
W tym roku szkolnym, podobnie jak w latach poprzednich, nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji GÓRA GROSZA, którą tym razem przeprowadzimy w dniach 1.02-30.04.2021. Do puszek w holu szkoły prosimy wrzucać drobne monety groszowe. Pieniądze uzbierane w ten sposób, utworzą pokaźną „górę grosza” i przyczynią się do poprawy losu dzieci, które nie z własnych przyczyn zostały odseparowane od domu rodzinnego i od najbliższych. Dla nich zbierajmy Górę Grosza!
Podarujmy dzieciom uśmiech!

Kornelia Bocianowska

WITRAŻE NA DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Jak co roku 21 i 22 stycznia swoje święto obchodzili nasi kochani dziadkowie. Z tej okazji wszystkie dzieci ze szkoły w Oporówku w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Kreatywny Przedszkolak- Kreatywne Dziecko” zrealizowały styczniowe zadanie – stworzyły kolorowe witraże. Prezenty przygotowane własnoręcznie, od serca dają dużo więcej radości, bo są robione specjalnie z myślą o ukochanych babciach i dziadkach i przypominają o miłości do nich.

Kornelia Bocianowska

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

DRODZY UCZNIOWIE, SZANOWNI RODZICE 

Z OKAZJI NADCHODZĄCYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
 ŚLEMY NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA , ABY TEN WYJĄTKOWY CZAS UPŁYNĄŁ WSZYSTKIM BEZ TROSK I ZMARTWIEŃ W RODZINNEJ,  CIEPŁEJ ATMOSFERZE.

ŻYCZYMY ZDROWIA, RADOŚCI I WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI
 W NOWYM ROKU 2021

KIEROWNICTWO I PRACOWNICY
 PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ FILIALNEJ W OPORÓWKUKONKURS NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ
Święta Bożego Narodzenia są szczególnie uroczyste i wyjątkowe. Z tymi świętami związanych jest bardzo dużo tradycji. Jedną z nich jest przesyłanie kartek z życzeniami. Kiedyś bardzo popularne były kartki świąteczne wysyłane pocztą. Postanowiliśmy podtrzymać tę  tradycję i dlatego w naszej szkole zrodził się pomysł zorganizowania  konkursu na taką kartkę . Celem tej artystycznej konkurencji  było propagowanie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia oraz pogłębienie wiedzy na temat symboliki bożonarodzeniowej.
 
Na konkurs napłynęło bardzo dużo pięknych i pomysłowych prac.

Komisja Konkursowa dokonała oceny prac i przyznała wyróżnienia w każdej grupie wiekowej. Było to trudne zadanie, gdyż wszystkie kartki były wyjątkowe.

Wyróżnienia:
Smyki – Oliwia Skrzypczak, Szymon Biernacki, Hanna Stańczuk
Misie - Nikola Zdun, Marcin Biernacki, Berenika Mocek, Izabela Wujczak, Marcel Mruk, Weronika Gościniak
klasa I – Dawid Gościniak, Wiktoria Biernacka, Daria Dwornik, Gabriela Paszkowiak, Gabriela Skrzypczak, Radosław Dworniczak, Maksymilian Kępa, Michał Serwatka, Adam Tomczak
klasa III – Zuzanna Musielak, Jędrzej Skrzypczak, Kacper Stańczuk, Damian Maćkowiak

Bardzo serdecznie dziękuję dzieciom za udział w konkursie a rodzicom za pomoc i zaangażowanie.

Renata Szłapka

Konkurs plastyczny
Na początku grudnia dzieci ze wszystkich grup w naszej szkole wzięły udział w konkursie plastycznym. Każda grupa wiekowa realizowała inne zadanie plastyczne związane z książką:
SMYKI i MISIE - wykonywały zakładkę do książki
dzieci z klasy I - wykonywały ilustrację do ulubionej książki
dzieci z klasy III - projektowały okładkę do książki
Dzieci pracowały pod okiem  wychowawców w swoich grupach. Wyróżnione prace zostały nagrodzone, a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki za udział. Nagrody ufundował Samorząd Szkolny. Wszystkie prace zamieszczamy w galerii niżej. Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy nagrodzonym.
Nagrody i upominki będzie można odbierać w poniedziałek, 21 grudnia, w godz. 10.00-13.00 w szkole.

Nagrodzone prace:
SMYKI:
Maja Musielak, Hania Stańczuk, Szymon Biernacki, Maja Larska
MISIE:
Nikola Zdun, Ania Konieczna, Marysia Musielak, Marcin Biernacki
klasa I:
Wiktoria Biernacka, Radek Rosadziński, Dawid Gościniak, Adam Tomczak, Hania Paszkowiak, Iga Lutowicz
klasa III:
Damian Maćkowiak, Bartek Rosadziński, Zuzia Musielak, Jędrek Skrzypczak

B. Lisiak

GALERIA PRAC PLASTYCZNYCH
Od 9 listopada dzieci z klasy I i III w Oporówku uczestniczą w dodatkowych zajęciach plastycznych pracując zdalnie. Przez cały czas tak samo chętnie wykonują prace plastyczne, korzystają z różnych technik i materiałów plastycznych. Chętnie też prezentują swoje prace i dlatego zamieszczamy ich małą galerię.

B. Lisiak

KREATYWNA INTERPRETACJA OBRAZU VAN GOGH "SŁONECZNIKI"
PROJEKT „KREATYWNY PRZEDSZKOLAK – KREATYWNE DZIECKO”

Twórczość plastyczna odgrywa istotną rolę w rozwoju dziecka i jest jedną z ważniejszych form działalności. Dzięki niej dziecko nie tylko pobudza i wyraża swoje myśli i emocje, ale również zaspokaja potrzebę ekspresji. Zadaniem dzieci ze Szkoły w Oporówku w listopadzie było kreatywne zinterpretowanie obrazu pt. „Słoneczniki”. „Smyki” przyjęły role malarzy i wyczarowały wazon z kwiatami ciętymi, „Misie” także malowały farbami, ale kwiaty słoneczników każde dziecko zrobiło indywidualnie z kolorowego papieru. Uczniowie klasy I wykonali prace podczas zajęć plastycznych w czasie zdalnego nauczania. Pracowali w domu korzystając z różnych, wcześniej przygotowanych materiałów. Mieli ciekawe pomysły, starali się, żeby ich prace były pomysłowe, ale też estetycznie wykonane. Korzystali między innymi z kolorowych piórek, różnych nasion, papieru, liści i tkanin. Trzecioklasiści także kreatywnie zinterpretowali obraz „Słoneczniki” malując je farbami.
 
Paulina Dąbrowska


DZIEŃ MISIA POŁĄCZONY Z DNIEM BRĄZOWYM
Dnia 25 listopada 2020r., w grupie „Smyki”, odbył się Dzień Pluszowego Misia. Poznaliśmy historię pluszowego misia i dowiedzieliśmy się, w jakich bajkach występują misie. Nie zabrakło misiowej muzyki, gimnastyki, tańców w parach, w kole, czy indywidualnych, a nawet z misiem, który był naszą dzisiejszą pracą plastyczną. Po przyjściu do przedszkola malowaliśmy rolki po papierze brązową farbą, uzyskaną po zmieszaniu kolorów: czerwonego i zielonego, a po wyschnięciu przyklejaliśmy do nich pokolorowane na brązowo łapy i głowę. 

Jako że w tym dniu mówiliśmy dużo o kolorze brązowym, oprócz używania takiej kredki i farby, poznaliśmy zapach mielonej kawy i kakao. Prócz doznań węchowych, mieliśmy też te smakowe - Pani poczęstowała nas mleczną czekoladą, która miała oczywiście kolor brązowy. Pod koniec zajęć pobawiliśmy się w „Starego niedźwiedzia” i obejrzeliśmy odcinek nieco zapomnianej bajki „Gumisie”. Ze względu na pandemię nie towarzyszyły nam pluszowe misie, ale i tak było miło i wesoło.

Paulina Dąbrowska


WYJĄTKOWA UROCZYSTOŚĆ U „SMYKÓW”
Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która odbyła się w grupie 3-4 latków 20 listopada. Przed częścią artystyczną nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka  ogromną kredką przez Panią Dyrektor Mirosławę Graf. Później mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, taniec  „Misia Tadka”, grę na instrumentach oraz wierszyki. Dla niektórych dzieci był to pierwszy, bardzo ważny występ i zapewne wielkie przeżycie, a dla rodziców, powód do dumy i zadowolenia. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał  dyplom pasowania oraz słodki upominek. Od tej pory wszystkie dzieci z wielką ochotą przybywają codziennie do przedszkola.

   Paulina Dąbrowska


XX DZIEŃ PAPIESKI
W październiku obchodziliśmy XX Dzień Papieski pod hasłem „Totus Tuus”, poświęcony wielkiemu Polakowi – papieżowi Janowi Pawłowi II. Nasi uczniowie uczcili pamięć o wielkim Rodaku przygotowując apel w formie on-line, który został wyświetlony dla całej społeczności szkolnej. Narratorami były uczennice klasy VIa – Lena Adamczak i Lilianna Białek. Zobaczyliśmy prezentację, która zawierała najważniejsze informacje z życia Karola Wojtyły. Słowa piosenki Wadowice w wykonaniu uczennic z klasy 5 jeszcze raz przypomniały życiorys papieża. Jan Paweł II został ogłoszony świętym w 2014 r.
My, chrześcijanie również podczas ziemskiej pielgrzymki mamy dążyć do świętości -  o czym przypomnieli uczniowie z klasy 1 i 3 z Oporówka śpiewając piosenkę: Taki duży, taki mały może świętym być. Na koniec zobaczyliśmy układ taneczny do piosenki Góry do góry zespołu Małe TGD w wykonaniu uczniów z klasy 6B. Apel został przygotowany pod kierunkiem P. Anny Marcinkowskiej, a zmontowany przez P. Waldemara Jarusa.

   Anna Marcinkowska

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada to dzień, którego tradycją są obchody Dnia Postaci z Bajek. W naszej szkole bajkowe postaci zagościły w klasie I i III. Dzieci zamieniły się w postaci ze swoich ulubionych bajek, niektóre były bardzo tajemnicze. Każda z postaci zaprezentowała się i opowiedziała o "swojej" bajce. Trzecioklasiści rozwiązywali bajkowe zagadki i quizy, a pierwszacy oglądali bajki. Tego dnia w naszych salach było bardzo kolorowo i wesoło. Dobrze, że choć raz w roku można być postacią ze swojej ulubionej bajki.

 B. Lisiak

PASOWANIE NA UCZNIA
Pierwszacy w Szkole Filialnej w Oporówku zostali uroczyście pasowani na uczniów w dniu 6 listopada 2020 roku. Uczniowie odświętnie ubrani i wspaniale przygotowani ślubowali być dobrymi Polakami i wzorowymi uczniami. Obiecali również swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Dzieci zaprezentowały przygotowany występ artystyczny, podczas którego pokazały swoje umiejętności i talenty. Na koniec uroczystości podziękowały p. dyr. M. Graf za dokonanie aktu pasowania na ucznia. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia otrzymały dyplomy, kuferki edukacyjne i książki. Dzień pasowania na ucznia  na długo pozostanie w pamięci naszych pierwszaków.   wych. B. Lisiak

„SZKOŁA DO HYMNU”
Dnia 10 listopada 2020r. w przeddzień Święta Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 dzieci z oddziału przedszkolnego „Misie” włączyły się w akcję MEN „Szkoła do hymnu” i odśpiewały cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Dzięki temu przedsięwzięciu dzieci utrwaliły słowa oraz melodię polskiego hymnu oraz kształtowały umiejętności właściwego zachowania się podczas słuchania i śpiewania tak ważnej pieśni narodowej.

   Kornelia Bocianowska

„PRZEDSZKOLAKI Z SEGREGOLANDII”.
Dnia 2 listopada 2020r. dzieci z oddziału przedszkolnego „Misie” ze szkoły w Oporówku uczestniczyły w zajęciach online zorganizowanych przez KZGRL pt.”Przedszkolaki z Segregolandii”. W trakcie interesujących zajęć dzieci dowiedziały się i utrwaliły wiedzę na temat segregacji odpadów. Oprócz wiedzy nasi milusińscy otrzymali pamiątkowy dyplom oraz książki- kolorowanki. Wierzymy, że każdy starszy przedszkolak będzie już zawsze „ekologiczny” a swoją postawą i działaniem „zarazi” nie tylko młodszych kolegów, ale także swoich najbliższych.

Kornelia Bocianowska


KONKURS PLASTYCZNY „JESIENNY PARASOL”
Nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu plastycznego, którego przedmiotem było wykonanie pracy pt. „Jesienny parasol”. Jak zwykle dzieci nas nie zawiodły, otrzymaliśmy mnóstwo pięknych prac! Dzieci inspirowały się tematyką jesieni, kształtowały wyobraźnię i doskonaliły dziecięcą twórczość. Przy ocenie prac uwzględniane były: samodzielność wykonania, pomysłowość, estetyka, a także różnorodność użytych materiałów. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie wróciły do domów z nagrodami, a ich parasole jeszcze przez jakiś czas będą zdobiły szkolny korytarz.


Paulina Dąbrowska

SPOTKANIE Z POLICJANTEM
W ramach działań profilaktycznych  dzieci ze Szkoły Filialnej w Oporówku spotkały się z  policjantem z Zespołu Dzielnicowych w Krzemieniewie. Starszy aspirant Marcin Skrzypczak zaprosił dzieci  na boisko szkolne i omówił podstawowe zasady przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Zwrócił uwagę na bezpieczeństwo na drodze i zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania przepisów. Poradził, jak mają się zachować najmłodsi podczas kontaktu z nieznajomymi i przypomniał, że przed  ukończeniem  10 roku życia dziecko nie może samo poruszać się po drodze rowerem. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem.Renata Szłapka

„DZIEŃ DRZEWA”
Dnia 9 października 2020 r. uczniowie z klasy I i III oraz przedszkolacy z grupy „Smyki” i „Misie” świętowały „Dzień Drzewa”. Wszystkie dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Dzieci wykazały się kreatywnością i wyobraźnią w wykonaniu pięknych prac plastycznych pt.”Jesienne drzewo”. Nie zabrakło też wspólnych zabaw i śpiewu.

Kornelia Bocianowska

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIEWCZYNEK
Międzynarodowy Dzień Dziewczynek obchodzony 11 października to ogólnoświatowe święto ustanowione przez ONZ. Po raz pierwszy obchodzone było w 2011 roku. W tym dniu chłopcy z grupy „Misie” stanęli na wysokości zadania i przez cały dzień poprzez swoje zachowanie i dobre uczynki sprawiali swoim koleżankom radość. Nie zabrakło niespodzianek i upominków dla naszych wspaniałych kobiet. Każda dziewczynka dostała mały prezencik i koronę, aby wiedziała, że dzisiaj to ona jest księżniczką. Było dużo śmiechu i radości.

Kornelia Bocianowska

KREATYWNIE W NASZEJ SZKOLE!
Dzieci z grup przedszkolnych w Szkole w Oporówku już drugi raz będą brały udział w „Ogólnopolskim Projekcie Kreatywny Przedszkolak – Kreatywne dziecko”. W tym roku, od października 2020r. do maja 2021r. comiesięczne zadania będą wykonywali także uczniowie z klas I i III.  Pierwsze zadanie tj. „Jesienna makieta” już za nami. Kreatywność naszych dzieci nie ma granic! 3-4latki z grupy Smyki chcąc zadbać o przyrodę, prócz kasztankowych przyjaciół lasu wykonały muchomorki z rolek po ręczniku papierowym. 5-6 letnie Misie zainspirowane zajęciami dotyczącymi lasu i parku także stworzyły swój leśny zakątek świetnie się przy tym bawiąc i ucząc. Misie chętnie dzieliły się przyniesionymi materiałami oraz starały się właściwie zagospodarować przestrzeń na makiecie. Uczniowie klasy I do stworzenia swojej makiety wykorzystali: kasztany, żołędzie, owoce dzikiej róży i jarzębiny, gałązki, liście, szyszki i mech. Materiały zostały połączone za pomocą plasteliny. Dzieci wykazały się kreatywnością i wyobraźnią, a wykonane zwierzątka to mieszkańcy lasu znani dzieciom. Las został wzbogacony o grzyby, drzewa i krzewy. Uczniowie chętnie pozowali do zdjęć. Pomysłowością wykazała się także klasa III, dla której wykonanie makiety było ogromną przyjemnością. Wszystkim dzieciom podobała się wspólna praca. Kolejne zadanie już w listopadzie!

Paulina Dąbrowska


POMARAŃCZOWY DZIEŃ W GRUPIE „SMYKI”!
W roku przedszkolnym 2020/2021 ponownie realizować będziemy projekt „Kolorowe dni”. Dnia 7 października zorganizowaliśmy w grupie 3-4 latków pierwszy taki dzień - „Dzień pomarańczowy”. W tym dniu pojawiły się same pomarańczowe przedszkolaki. Nie zabrakło też pomarańczowych atrakcji, m.in. zabawa w „Pomarańczowych detektywów”, w której zadaniem dzieci było odnalezienie w sali trzech pomarańczowych przedmiotów i podzielenie ich nazw na sylaby; „Pomarańczowa bombonierka” i wyklejanie szablonu marchewki bibułą– ćwiczenia doskonalące motorykę małą, czy też  „Pomarańczowe szlaczki”, dzięki którym dzieci doskonaliły umiejętność wycinania. Najsmaczniejszą atrakcją dla dzieci była mimo wszystko słodka, pomarańczowa galaretka, która została zjedzona z wielką ochotą!

Paulina Dąbrowska

DZIEŃ CHŁOPAKA W NASZEJ SZKOLE!
30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. Upłynął on, jak co roku, w bardzo miłej atmosferze. Już od rana dało się zauważyć uśmiechnięte twarze chłopców. Przedszkolacy musieli odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących dobrego zachowania. Nie zabrakło życzeń i drobnych upominków.
Paulina Dąbrowska

WIZYTA BISKUPA
11 września 2020 r. do naszej szkoły przybył niezwykły gość – Ksiądz Biskup Damian Bryl. Podczas wizytacji parafii w Oporowie, pragnął on zobaczyć się również z dziećmi, uczęszczającymi do przedszkola i szkoły w Oporówku. Do szkoły przybyli również: Pani Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowicach, Wójt Gminy Krzemieniewo oraz Ksiądz Proboszcz. Odwiedziny przebiegały w miłej i życzliwej atmosferze. Księdza Biskupa w imieniu społeczności szkolnej przywitała Pani Kierownik. Następnie dzieci przedstawiły program artystyczny, pełen wierszyków oraz piosenek religijnych. Ksiądz Biskup skierował później do dzieci swoje słowa z przesłaniem, aby dbały o umysł, duszę, ale przede wszystkim o dobre serce i przyjaźń z Panem Jezusem. Na końcu wszyscy zaśpiewali piosenkę: Bóg kocha mnie.

Anna Marcinkowska

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020
Wrzesień to miesiąc, w którym jak co roku włączamy się w akcję „Sprzątanie Świata”, która jest dla dzieci atrakcyjną formą edukacji ekologicznej. Hasło tegorocznej edycji, ogłoszone przez Fundację Nasza Ziemia brzmiało: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.” W dniu 18 września pełne zapału przedszkolaki z grupy „Smyki” i „Misie” oraz uczniowie z klasy I i III wyruszyli na wielkie porządkowanie ogrodu i terenu wokół szkoły w Oporówku. Cieszymy się, że śmieci z roku na rok jest coraz mniej. Wierzymy, że prowadzone przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwianie dzieci i że w przyszłości nasi wychowankowie będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata.

Kornelia Bocianowska

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA 2020
21 września 2020 r. dzieci z oddziału przedszkolnego „Misie” w Oporówku obchodziły Dzień Przedszkolaka. Już od samego rana panowała wesoła atmosfera. Dla dzieci zostały przygotowane różne atrakcje, m.in. zabawy integracyjne z chustą animacyjną, malowanie masek, zabawy z balonami przy muzyce czy wyścig z jajkiem. Było wesoło i kolorowo. Nie brakowało uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku. Na zakończenie pani wychowawczyni złożyła przedszkolakom życzenia i wręczyła każdemu medal „Super Przedszkolaka”. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu pozytywnych wrażeń i na długo zostanie w ich pamięci.

Kornelia Bocianowska

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE SMYKI
W radosnej atmosferze odbył się kolejny „Dzień Przedszkolaka”.  Rano, w sali wypełnionej balonami, powitała dzieci wesoła muzyka z repertuaru dziecięcego.
Po śniadaniu w doskonałych humorach zebraliśmy się na placu przed szkołą. Po krótkim wprowadzeniu i wyjaśnieniu dzieciom celu spotkania przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy z chustą animacyjną. Radość i śmiech uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Po powrocie do sali Smyki mogły rozwijać swoją kreatywność poprzez malowanie farbami na folii spożywczej.
W naszym oddziale święto to dostarcza dzieciom wielu miłych wrażeń i na pewno będą je długo i ciepło wspominać. Dlatego właśnie Dzień Przedszkolaka na stałe zagościł już w harmonogramie naszych imprez. Myślimy powoli o kolejnym takim dniu, który już za rok…

Paulina Dąbrowska

PRZEDSZKOLACY I UCZNIOWIE W PUBLICZNEJ SZKOLE FILIALNEJ W OPORÓWKU DOŁĄCZYLI DO OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI
NARODOWE CZYTANIE 2020.

W piątek, 4 września, dzieci słuchały przygotowanych dla nich tekstów polskich autorów.
Przedszkolacy z grupy MISIE i SMYKI, słuchały i uczyły się wiersza Wł. Bełzy "Katechizm polskiego dziecka", pierwszacy zapoznali się z bohaterami opowiadania W. Chotomskiej, a trzecioklasiści poznali treść jednej z polskich legend.  Dzieci z uwagą słuchały wybranych tekstów.   Beata Lisiak

Szanowni Rodzice, Kochani Uczniowie!


          Kierownictwo i Nauczyciele Publicznej Szkoły Filialnej w Oporówku zapraszają Uczniów na uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020-2021.

          Zgodnie z Procedurami bezpieczeństwa w naszej Szkole nie ma wspólnej uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego na korytarzu szkolnym.

Plan uroczystości:

- 9.00 do 9.30  - spotkanie uczniów w swoich salach z wychowawcami  klas,

- 10.00 – rozwóz uczniów.

 

          Godziny rozwozów mogą ulec drobnym zmianom, gdyż będzie to zależało od liczby uczniów korzystających z autobusu szkolnego.

Z poważaniem
Renata Szłapka
Kierownik Szkoły


INFORMACJA DLA RODZICÓW
Kierownik i wychowawcy klasy I oraz oddziałów przedszkolnych Publicznej Szkoły Filialnej w Oporówku zapraszają 27 sierpnia 2020 roku ( czwartek) na spotkanie informacyjne dotyczące nowego roku szkolnego.
Plan spotkań:
- oddział przedszkolny Smyki– godz. 16.00,
- oddział przedszkolny  Misie – godz. 16.30,
- klasa I – godz. 17.00.
Spotkania odbędą się na placu przy szkole.
Zebranie dla Rodziców klasy III odbędzie się we wrześniu.
Kierownik  Szkoły
Renata Szłapka


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
Za nami wyjątkowy rok szkolny i nietypowe jego zakończenie. Mimo wszystko udało nam się spotkać na naszym szkolnym boisku, by uroczyście zakończyć rok wytężonej, szkolnej pracy. Czas zdalnej  nauki uczniów, z niekwestionowanym  udziałem rodziców zaowocował sukcesami. Uczniowie klasy II otrzymali piękne  świadectwa i nagrody książkowe; podobnie nagrodzone zostały młodsze dzieci. Wszystkim  małym i dużym uczestnikom naszej szkolnej edukacji serdecznie dziękujemy  za zaangażowanie, za wspólny trud i wspólny sukces. Przed nami wakacje. Niech będą słoneczne, wesołe i bezpieczne, by wrzesień powitał nas w szkolnych murach i dał nam wszystkim szansę na naukę w warunkach, które stały się dla nas normą i tradycją.

Renata Szłapka

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO ONLINE „WAKACJE MOICH MARZEŃ”.

Koniec roku to czas, kiedy myślami wybiegamy w ciepłe, słoneczne wakacje. Za nami wyjątkowo trudny rok szkolny, toteż wypoczynek marzy się niemal każdemu dziecku. W tym planowaniu wakacji pomógł nam również konkurs zorganizowany online, którego tematem były "Wakacje moich marzeń". Na konkurs wpłynęło 14 pięknych prac. Komisja Konkursowa miała nie lada zadanie. Efektem jej pracy było wyłonienie najpiękniejszych i przyznanie kolejnych miejsc. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Smyki
I miejsce – Jakub Markowski


Misie
I miejsce – Wiktoria Juskowiak, Gabrysia Paszkowiak, Blanka Leciejewska, Radosław Dworniczak

Wiktoria Juskowiak


Gabrysia Paszkowiak

Blanka Leciejewska
Blanka Leciejewska

Radosław Dworniczak
II miejsce – Izabela Wujczak, Michał Serwatka
Izabela Wujczak
Izabela Wujczak

Michał Serwatka
Michał Serwatka

III miejsce – Gabrysia Skrzypczak, Hanna Paszkowiak

Gabrysia Skrzypczak
Gabrysia Skrzypczak

Hanna Paszkowiak
Hanna Paszkowiak

Klasa II
I miejsce – Zuzanna Musielak, Bartosz Rosadziński

Zuzanna Musielak
Zuzanna Musielak

Bartosz Rosadziński
Bartosz Rosadziński
II miejsce – Damian Maćkowiak
Damian Maćkowiak
III miejsce – Jędrzej Skrzypczak, Kacper Jakubiak


Jędrzej Skrzypczak

Kacper Jakubiak
Kacper Jakubiak
Renata Szłapka

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO ON-LINE „DBAM O SWOJE ZDROWIE”
Przedmiotem konkursu było zaprojektowanie i wykonanie plakatu, który promuje zdrowe odżywianie, a podstawowe kryteria oceny tych prac to przede wszystkim samodzielność, zgodność z tematyką pracy i kreatywność.
 
I kategoria wiekowa – oddział przedszkolny „Smyki”:
I miejsce: Weronika GościaniakII miejsce: Jakub MarkowskiIII miejsce: Szymon Biernacki


 
II kategoria wiekowa – oddział przedszkolny „Misie”:
I miejsce: Dawid Gościniak, Wiktoria Juskowiak, Michał Serwatka, Blanka Leciejewska

II miejsce: Nikola Zdun, Izabela Wujczak, Gabrysia Paszkowiak, Wiktoria Biernacka, Radosław DworniczakIII miejsce: Anna Konieczna, Marcin Biernacki
 
III kategoria wiekowa – klasa II
I miejsce: Zuzanna Musielak


 
Wszyscy laureaci otrzymają nagrody, które odbiorą w wyznaczonym terminie w  Szkole w Oporówku – w czwartek 28 maja w godzinach od 12 do 13.
 
Gratuluję wygranych i życzę dalszych sukcesów w twórczości plastycznej!
   Paulina Dąbrowska

ŚNIEŻNA KRAINA
Mimo że za oknem prawdziwej zimy nie ma, piękne zimowe makiety wykonały dzieci z grup przedszkolnych naszej szkoły. Znalazły się w nich bałwanki, pingwiny, zimowe drzewa i saneczki. Przedszkolaki włożyły w to zadanie bardzo wiele pracy, samodzielnie wykonywały poszczególne elementy, komponując później krajobraz. Dzieci miały okazję poćwiczyć małą motorykę i pracę w grupie. Dowiedziały się także, jak wykorzystywać odpady powstające w gospodarstwie domowym tworząc bałwana z rolki po papierze toaletowym, czapki dla niego z kubeczka po jogurcie, a sanki z pudełka po zapałkach.

Beata Lisiak, Paulina Dąbrowska

PRZYGODA W KRAINIE SMERFÓW
W dniu 19.02.2020r. przedszkolaki z grup Smyki i Misie pojechały do Centrum Kultury i Biblioteki w Osiecznej na przedstawienie teatralne pt. "Przygoda w krainie smerfów" w wykonaniu rodziców dzieci z przedszkola "Akademia Pana Kleksa". Był to energiczny, pełen humoru spektakl, którego bohaterami były wszystkim znane Smerfy. Nie zabrakło też Gargamela i jego kota Klakiera. Aktorzy otrzymali duże brawa, wszyscy byli pod wrażeniem talentu rodziców przedszkolaków. Na zakończenie dzieci weszły na scenę i zapozowały do zdjęcia z bohaterami. Otrzymały także słodki upominek.Paulina Dąbrowska, Beata Lisiak


BAL KARNAWAŁOWY
Bal karnawałowy dla dzieci to dzień niezwykły, wyczekiwany szczególnie przez przedszkolaków. To miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Tego dnia już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek ale można było też spotkać wróżki, motylki, jednorożców, policjantów czy żołnierzy. Nie sposób zliczyć wszystkie postacie.
Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu animatora ze Strefy Dziecka AniMiś. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc w tańcach i zabawach. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości, a to było głównym celem balu.

Paulina Dąbrowska, Beata Lisiak


DZIEŃ CZERWONY W GRUPIE "SMYKI"
Dzisiaj 13.02.2020r. w naszej grupie świętowaliśmy DZIEŃ CZERWONY.
W związku z tym, prawie każdy przyszedł w ubraniu z elementami koloru czerwonego.
Zajęcia rozpoczęliśmy od odnalezienia w sali przedmiotów i zabawek w kolorze czerwonym.
By rozgrzać nasze ciała wcieliliśmy się w postać Czerwonego Kapturka i wyruszyliśmy w podróż do babci zbierając po drodze kwiatki.
Ćwiczyliśmy także nasze dłonie wyklejając w parach korale czerwoną plasteliną.
Wszyscy usiedliśmy na dywanie i obejrzeliśmy bajkę o Czerwonym Kapturku, a później wykonaliśmy pracę plastyczną związaną z tą historią.
Po śniadaniu zjedliśmy truskawkową galaretkę i pobawiliśmy się czerwonymi zabawkami przyniesionymi z domu. Było super ! Teraz już nikt z nas nie pomyli tego koloru z żadnym innym!

Paulina Dąbrowska


DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Styczeń co roku przynosi nam dwa bardzo ważne dni: Dzień Babci i Dzień Dziadka. W naszej szkole to zawsze okazja do świętowania. Dzieci, panie w szkole i rodzice przygotowali piękną uroczystość, na którą złożyła się opowieść o pastuszku, upominki, własnoręcznie zrobione i ozdobione laurki z życzeniami, a także smaczny poczęstunek. Taki dzień to okazja, by czas z wnukami minął bardziej uroczyście i niezwykle. Wtedy na długo zapada w sercu i pamięci.
Impreza z tej okazji odbyła się w szkole 23 stycznia 2020 r.

Renata Szłapka

WARSZTATY KULINARNE
Prawdopodobnie w każdym domu, gdzieś w kredensie jest skrzętnie schowane blaszane pudełko z kruchymi ciasteczkami. Na czarną godzinę, na poprawę humoru, na błagania dzieci, na smutki i dla niespodziewanych gości. W poniedziałek 20.01. przedszkolaki z grup Smyki i Misie upiekły ciasteczka z myślą o nadchodzących świętach: Dniu Babci i Dniu Dziadka. Dzieci najpierw wysłuchały, z jakich składników ciasteczka powstaną, wsypały je do robota kuchennego, który je wymieszał, a następnie zabrały się do ich formowania. Każde dziecko dostało swój kawałek ciasta do zagospodarowania. Przedszkolaki robiły kuleczki, po czym zgniatały je widelcem i układały na blaszce. W produkcję zaangażowani byli i chłopcy i dziewczynki. Zapach ciastek unosił się po całej szkole, nie zabrakło więc łasuchów, którzy musieli je spróbować. Ponoć pyszne!

Beata Lisiak, Paulina Dąbrowska


BIAŁY DZIEŃ U SMYKÓW
Pomimo, że na dworze nie ma śniegu i temperatura wskazuje bardziej na wiosnę, to w grupie Smyków we wtorek 21.01.2020r. zrobiło się biało. Dlaczego? Przedszkolaki obchodziły „Biały Dzień”. Dzieci były ubrane na biało, tańczyły na białych kartkach w parach, tworzyły papierowe białe kule, z których później sklejały bałwana. Dzieci bardzo uważnie słuchały też opowiadania o Gapciu, który mieszkał w białym domku z białymi mebelkami. Jego nudne życie zmienił kameleon wyczarowując mu kolorowy domek. A wszystko to za sprawą długiego języka w kolorowe plamki. Gapcio od tego czasu wcale nie tęsknił za białym domkiem. Cieszył się, że poznał inne kolory.
Przed pójściem do domu zrobiliśmy eksperyment z solą. Po feriach sprawdzimy, czy na nitce osadziły się kryształki.Paulina Dąbrowska

JASEŁKA W KOŚCIELE W OPOROWIE
Oporowski Kościół zgromadził 12 stycznia wszystkich, którzy chcieli obejrzeć i wysłuchać młodych artystów w przedstawieniu,  opowiadającym o pastuszku, który w drodze do Jezuska rozdał potrzebującym wszystkie dary,  przeznaczone dla nowonarodzonego.
Ksiądz Proboszcz Paweł Kamza zaprosił dzieci i wiernych, by dać tym pierwszym możliwość zaprezentowania się w pięknym przedstawieniu, a tym drugim- okazję do poznania i podziwiania dzieci w roli artystów.
Przedstawienie wypadło doskonale choć dla młodych aktorów to pierwszy występ przed tak liczną publicznością.  Nagrodą było jednak ogromne uznanie widzów i słodka niespodzianka od księdza Proboszcza.

   Renata Szłapka

UCZCZONO PAMIĘĆ POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH
27 grudnia 2019r., w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, uczniowie Szkoły Filialnej w Oporówku udali się na cmentarz w Oporowie i zapalonymi na grobach zniczami uczcili pamięć pochowanych tu powstańców.KLASOWE WIGILIE
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia – czas spotkań z rodziną i przyjaciółmi, wspólnego śpiewania kolęd, dzielenia się opłatkiem. Również uczniowie szkoły w Oporówku spotkali się przy pięknie udekorowanych wigilijnych stołach, na  których królowały pierniczki oraz inne słodkości. Po wysłuchaniu kolęd i podzieleniu się opłatkiem, dzieci przywitały licznie zgromadzonych w holu szkoły rodziców.  Wspólnie z nauczycielami przygotowały dla nich jasełka – w tym roku była to opowieść o pastuszku, który szedł powitać Jezusa. Nawet najmłodsze dzieci z grup przedszkolnych wzięły udział w tym przedstawieniu i wspaniale sobie poradziły. Jasełka wraz z rodzicami oglądał Gwiazdor, który po gromkich brawach dla małych aktorów, rozdał im  świąteczne upominki. Na zakończenie spotkania pani kierownik złożyła wszystkim życzenia oraz podziękowała gościom za to, że mimo przygotowań do świąt znaleźli czas, aby wspólnie z dziećmi spędzić ten wyjątkowy dzień.

   Renata Szłapka

ALBUM LIŚCI
Dzieci z grupy Smyki i Misie wykonały kolejne zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Kreatywny Przedszkolak. Przy małej pomocy Pań nauczycielek przygotowały własne zielniki. Dzieci pięknie wykonały albumy i zaprezentowały przed grupą. Praca ta pomogła utrwalić i zapamiętać różne rodzaje liści.

Beata Lisiak, Paulina Dąbrowska


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. W przedszkolu Święto Pluszowego Misia obchodzone jest co roku. Tego dnia każde dziecko przynosi do przedszkola swojego ulubionego misia. Uczniom klasy II misie również towarzyszyły w czasie lekcji.

 Świętowanie tego dnia rozpoczęliśmy od przedstawienia historii pluszowego misia i poznania etapów powstawania pluszowego misia w fabryce. Dzieci obejrzały także prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek.

Przedszkolaki wysłuchały ciekawostek o niedźwiedziach i odpowiedziały na kilka pytań z nimi związanych. Na zakończenie spotkania wykleiły tekturowe misie plasteliną i poczęstowały się misiowymi ciastkami.
PARTNERSKA CHOINKA
6 grudnia, w "Mikołajki" wolontariusze z naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w akcji ubierania partnerskiej choinki pod Urzędem Gminy Krzemieniewo. Każda szkoła z terenu gminy miała za zadanie przygotować kilka bombek, które przystroiły ogromną choinkę. W tym roku były to reniferki wykonane przez nauczycielkę z gałązek znalezionych w lesie. Dzieci przyniosły także swoje piękne, kolorowe bombki zrobione w domu z pomocą rodziców. Akcja ta ma charakter cykliczny, dlatego mamy nadzieję, że za rok zgłosi się jeszcze więcej ochotników.

Paulina Dąbrowska


KREATYWNY PRZEDSZKOLAK - OZDOBA CHOINKOWA
Kolejnym, grudniowym zadaniem w projekcie "Kreatywny Przedszkolak" było wykonanie ozdoby choinkowej z tkaniny. Dzieci młodsze przyklejały paski z filcu na szablonie choinki, natomiast starszaki z grupy Misie wycięły kształt bombki również z filcu i naklejały na nich różne koronki lub inne świąteczne wzory. Przepiękne prace zdobią teraz nasz szkolny korytarz.


Beata Lisiak, Paulina Dąbrowska


MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE W OGRODZIE EKOLOGICZNYM
6 grudnia 2019r., czyli w Mikołajki wszystkie dzieci z naszej szkoły pojechały na wycieczkę do Ogrodu Ekologicznego rodziny Gładysiaków w Wirach. Głównym celem wycieczki było wzbogacenie wiedzy związanej ze Świętami Bożego Narodzenia. Dzieci poznały historię Świętego Mikołaja. Dowiedziały się też, jakie są różnice między Mikołajem, a Gwiazdorem. Starszaki wykonały recyklingowego mikołaja, a dzieci młodsze wyklejały choinkę kulkami plasteliny. Największą frajdę sprawiło dzieciom lukrowanie i ozdabianie pierników. Pod koniec spotkania zapukał do nas Mikołaj i wręczył dzieciom drobne prezenty. Wizyta w ogrodzie przeniosła wszystkich w magiczną atmosferę zbliżających się świąt i dostarczyła dzieciom wiele emocji.KONKURS BOŻONARODZENIOWY  I KIERMASZ
Konkurs na najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy to już tradycja naszej szkoły w Oporówku. Jego celem jest propagowanie i podtrzymywanie tradycji związanych z tym niezwykłym, świątecznym  czasem, na który wszyscy czekamy. Dzieci prześcigają się w pomysłach , by kolejne stroiki wypadły oryginalnie i niepowtarzalnie. Tak było i tym razem. Trudno było wybrać najpiękniejszą z wszystkich pięknych prac. Ostatecznie Komisja Konkursowa wyróżniła 18 z nich. Dla wszystkich uczestników przewidziano nagrody za udział i słodką mikołajkową niespodziankę. Stroiki można było kupić podczas  kiermaszu, który zorganizowali rodzice. Dziki temu prace naszych dzieci trafiły  do domów mieszkańców naszej miejscowości,  realizując ideę podtrzymywania świątecznych tradycji.
Wszystkim Uczestnikom konkursu i Rodzicom zaangażowanym w przygotowanie kiermaszu serdecznie dziękujemy.

Renata Szłapka


ANDRZEJKI
Szkoła to nie tylko nauka. Każda pora roku przynosi okazję  do wyśmienitej zabawy. Koniec listopada to czas andrzejkowych wróżb i ludowych przepowiedni.
Taki czas nastał również w naszej szkole. Lanie wosku, słodkie konkursy, andrzejkowa kawiarenka to prawdziwe atrakcje, które są  udziałem naszych Uczniów, Nauczycieli oraz Rodziców. To oni przygotowali słodki poczęstunek, z którego dochód zasili budżet szkolnego samorządu.
Andrzejkowe spotkanie to także wesoła, muzyczna zabawa i wyjątkowy nastrój.
Dziękujemy wszystkim współorganizatorom i uczestnikom naszej szkolnej imprezy.

Renata Szłapka


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
W Dniu Postaci z Bajek do naszej szkoły nie przyszły dzieci, tylko księżniczki, królewny, tygryski, smoki i inne bajkowe postaci. Słuchaliśmy bajki o "Roszpunce" czytanej przez panią J.Zdun, rozwiązywaliśmy zagadki i rozpoznawaliśmy bajkowe rekwizyty. Dzieci prezentowały też swoje stroje i opowiadały o wybranej postaci. Potem bawiły się przy muzyce. Na koniec wszyscy wzięli udział w konkursie rysunkowym na okładkę książki i ilustrację do bajki. Spotkanie z bajkami na pewno długo zostanie w pamięci dzieci.

   Beata Lisiak

WYCIECZKA DO TEATRU
Dnia 28  października 2019 r. dzieci z kl. II i z grupy „Misie” wybrały się z wychowawczyniami paniami Beatą Lisiak i Renatą Szłapką do Teatru Animacji w Poznaniu na spektakl pt. „A niech to Gęś kopnie”. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem oglądali piękną sztukę o poszukiwaniu sensu życia. Głównym bohaterem była Gęś, która miała depresję. Była brzydka, chuda i nie miała przyjaciół. Przesłanie jakie płynie z tej opowieści, to uświadomienie, że przyjaciół i szczęście może nas spotkać nawet wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewamy.
Świetna gra aktorów, ciekawa charakteryzacja i scenografia wpłynęły na to, że przedstawienie bardzo nam się podobało i na pewno za rok znów zagościmy w tym teatrze.

„SZKOŁA  PAMIĘTA”
Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej  „Szkoła pamięta”. Dzieci z grupy „Misie” i uczniowie klasy II wraz z wychowawczyniami udali się na cmentarz w Oporowie, aby posprzątać opuszczone groby i zapalić znicze na grobach Powstańców Wielkopolskich. W szkole została zorganizowana wystawa upamiętniająca ważne dla społeczności lokalnej wydarzenia.KREATYWNY PRZEDSZKOLAK
Grupy przedszkolne w Oporówku : „Smyki” i „Misie” biorą udział w projekcie edukacyjnym „KREATYWNY PRZEDSZKOLAK”. W ramach projektu „Misie” wykonały pierwsze zadanie – jesienną mandalę. Zrobiły to z materiałów przyrodniczych. Nam bardzo się podoba.KONKURS PLASTYCZNY
Wielobarwne korony drzew, spadające liście i owoce z drzew - jesień potrafi być piękna i urzec nas swoją urodą. Może też być natchnieniem do wykonania pięknych prac plastycznych.
Młodzi artyści z grup "Smyki" i "Misie" oraz uczniowie klasy II wzięli udział w konkursie plastycznym pt. "Jesienne drzewo" i stanęli na wysokości zadania. Poziom prac wskazywał, że dzieci dostrzegają piękno natury i otaczających je drzew, a także umieją wykorzystać różne materiały.
Wszyscy, którzy widzieli wystawę prac mogą przyznać, że prace były bardzo kreatywne i pomysłowe. Spośród 29 złożonych prac komisja wyróżniła 15, w poszczególnych przedziałach wiekowych:
GRUPA SMYKI - 3 wyróżnienia
GRUPA MISIE - 9 wyróżnień
KLASA II - 3 wyróżnienia
Pozostałe dzieci, które wzięły udział w konkursie również otrzymały drobne upominki.
Zwycięzcom gratulujemy!DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Jak co roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Jest do doskonała okazja, aby dzieci podziękowały nauczycielom za ich codzienny trud kształcenia i wychowania. Tego dnia nauczyciele i pracownicy szkoły zostali też uhonorowani nagrodami Dyrektora Szkoły. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, a na koniec złożyły wszystkim życzenia, wręczyły kwiaty i laurki.


KUP JABŁUSZKO, DAJ SERDUSZKO
Publiczna Szkoła Filialna w Oporówku przyłączyła się w tym roku do akcji charytatywnej "Jabłuszko". Celem akcji jest wspieranie niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin. Akcja polega na zbiórce pieniędzy na rehabilitację i leczenie dzieci. Ideą natomiast jest to, że każdy kto przyłączy się do akcji dostanie w podziękowaniu jabłuszko. W tym roku owoce rozdawane były na rzecz: Amelki, Emilki, Radka, Kostka, Bartka, Adama i Nadii z Pawłowic.  Jesteśmy szczęśliwi, że wszystkie jabłka zostały przekazane w czyjeś ręce. W przyszłym roku również pomożemy!
Paulina Dąbrowska


PIERWSZE ZADANIE WYKONANE!
Grupa 3-4 latków uczestniczy w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym Kreatywny Przedszkolak. W ramach projektu dzieci wykonały pierwsze zadanie - Jesienną mandalę. Maluchy wykorzystały do jej stworzenia kolorowe liście, kasztany, żołędzie oraz szyszki. To był wspaniały czas! Już niedługo, w listopadzie czeka nas kolejne zadanie - Atlas liści.Paulina Dąbrowska


DZIEŃ ŻÓŁTY W GRUPIE „SMYKI”
Znajomość kolorów i umiejętność ich rozpoznawania nie jest wrodzona. Dziecko musi się tego nauczyć. W świat kolorów wprowadzamy dziecko powoli i spontanicznie. Nauki kolorów i ich utrwalania uczymy  poprzez zabawę. Ciekawą formą utrwalania barw są „Kolorowe dni w przedszkolu”.

Pierwszy taki dzień zorganizowaliśmy w środę 16.10.2019r. Dzieci wchodząc do sali zauważyły porozwieszane żółte słoneczka i zawiesiły je sobie na szyi. Część dzieci miała żółte elementy ubioru w tym dniu. Smyki wysłuchały zagadki, odszukiwały w sali żółte przedmioty i przeliczały je. Punktem kulminacyjnym naszej zabawy było przygotowanie koktajlu z żółtych owoców. Dzieci kroiły przyniesione przez siebie banany i z pomocą Pani zmiksowały je. Dzieci często przynoszą owoce na śniadanie, ale pierwszy raz próbowały bananów w innej wersji.

   Paulina Dąbrowska

POBYT NA  „LEŚNEJ POLANIE”
25 września 2019 r. wszystkie dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej Filialnej w Oporówku odwiedziły wraz z kolegami z Pawłowic ranczo „Leśna Polana” w Dąbczu. To właśnie tam odbył się jesienny piknik z okazji „Święta Pieczonego Ziemniaka”. Dzieci doskonale się bawiły korzystając z ogromnego placu położonego przy lesie. Wszyscy mogli posilić się ziemniakami z pysznym gzikiem, pieczonymi kiełbaskami, ciasteczkami i arbuzami. Pełni niezapomnianych wrażeń  uczestnicy szkolnej wyjazdowej imprezy wrócili do domu.DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Pod hasłem wspaniałej zabawy upłynęły tegoroczne obchody Dnia Przedszkolaka w grupach przedszkolnych „Smyki” i „Misie” w Oporówku. Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach przy muzyce z obręczą hula-hop, z chustą animacyjną oraz w grach na powietrzu. Największą jednak atrakcją był seans filmowy i zajadanie się popcornem. Chętnym dzieciom panie malowały buzie. Na koniec wszystkie przedszkolaki otrzymały pamiątkowe medale.

WIZYTA POLICJANTA
W piątek, 20 września, na zaproszenie przedszkolaków do naszej szkoły przyjechał policjant  st. asp. Marcin Skrzypczak z Zespołu Dzielnicowych w Krzemieniewie. Podczas spotkania przypomniał dzieciom o najważniejszych zasadach poruszania się po drogach. Dzieci wykazały się znajomością świateł drogowych oraz zasad przechodzenia przez jezdnię. W podziękowaniu za pouczające spotkanie dzieci wręczyły gościowi laurkę i zaprosiły ponownie do szkoły.SPRZĄTANIE ŚWIATA
"Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy" - pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja Sprzątania Świata, do której jak co roku dołączyli uczniowie naszej szkoły. Najpierw odbył się apel podczas którego dzieci poćwiczyły jak prawidłowo segregować śmieci i wykonały pracę plastyczną z odpadów. Następnie dzieci z klasy II zaopatrzone w worki i rękawiczki ochronne sprzątały teren wokół szkoły i plac zabaw. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w akcję.NARODOWE CZYTANIE
6 września dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klasy II w Oporówku wzięli udział w akcji NARODOWE CZYTANIE 2019. Wysłuchali czytanych przez zaproszonego gościa tekstów, a na pamiątkę spotkania otrzymali zakładki do książek.INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 rozpoczęła się, jak co roku mszą świętą w kościele w Oporowie. Następnie dzieci wraz z rodzicami udały się do szkoły. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, kierownik szkoły Renata Szłapka w okolicznościowym przemówieniu serdecznie powitała wszystkich zebranych  i życzyła sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym. Po części oficjalnej dzieci udały się do klas na spotkanie z wychowawcami.
KOMUNIKAT

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

 w Publicznej Szkole Podstawowej Filialnej w Oporówku
odbędzie się 2 września 2019 r.
 Godz. 8.15 - Msza Święta w Oporowie,
godz. 9.00 – apel rozpoczynający rok szkolny,
po apelu – spotkanie z wychowawcami.


WYCIECZKA DO DYMACZEWA STAREGO
14 czerwca 2019 r. dzieci naszej szkoły wraz z wychowawczyniami udały się do wyjątkowej pracowni "Art. Zagrody" w Dymaczewie Starym. W starym domu wykonanym z drewnianych bali odbyły się warsztaty stolarskie, ceramiczne i piekarnicze. Dzieci kolejno grupami uczestniczyły w bardzo ciekawych zajęciach.
Na warsztatach stolarskich wykonywały piękne ptaki z drewna, które musiały najpierw oszlifować papierem ściernym i pomalować. Podczas  warsztatów ceramicznych ugniatały z gliny, a następnie formowały małe gliniane dzbanuszki. Zajęcie poprzedził wykład na temat gliny i jej wykorzystania w życiu współczesnym. Największym powodzeniem cieszyły się jednak warsztaty kulinarne, na których dzieci wyrabiały ciasto drożdżowe, formowały drożdżówki, ozdabiały kruszonką i wzbogacały dżemem,a po wypieczeniu w piekarniku mogły je zjeść. Następnie gospodarze poczęstowali wszystkich uczestników wycieczki kiełbaskami. Dzieci miały niezwykłą okazję do twórczej pracy. Wycieczka była bardzo udana i na pewno na długo pozostanie w pamięci najmłodszych.SZKOLNY KONKURS „MOJA PIĘKNA OJCZYZNA”
11 czerwca 2019 r. podsumowano szkolny konkurs plastyczny pod hasłem „Moja piękna Ojczyzna”. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy o Polsce i regionie, ukazanie piękna naszej Ojczyzny i rozwijanie zainteresowań pięknem ojczystego krajobrazu. Na konkurs napłynęło 21 prac. Wszystkie były barwne, dopracowane i wykonane bardzo pomysłowo. Komisja konkursowa wyłoniła 13 najładniejszych prac i przyznała nagrody. Konkurs zorganizowała pani Renata Szłapka.

MISTRZYNI
6 czerwca 2019 r. w Publicznej Szkole im. Powstańców Wielkopolskich w Pawłowicach odbył się Międzyszkolny Turniej Szachowy  o tytuł Mistrza Szachowego. Startowali w nim uczniowie z klas I i klas II. Tegorocznym Mistrzem Szachowym wśród dziewczynek z klas I i klas II została Zofia Pawłowska z naszej szkoły. Zosia zagrała wspaniale. Życzymy jej dalszych sukcesów.FESTYN „DLA MAMY I TATY” W OPORÓWKU
25 maja 2019 r. odbył się w Publicznej Szkole Filialnej w Oporówku Festyn Rodzinny  pod hasłem „Dla Mamy i Taty”. Głównym pomysłodawcą były panie: Joanna Skrzypczak i Agnieszka Leciejewska. Uroczystego otwarcia dokonała kierownik szkoły pani Renata Szłapka. Następnie przewodnicząca Rady Rodziców przedstawiła program całego festynu. Na początku wystąpiły dzieci , które przygotowały wyjątkowy program artystyczny dla swoich rodziców. Były również samodzielnie wykonane upominki dla mamy i taty. Ogromną niespodzianką był występ rodziców, którzy w bardzo humorystyczny sposób zaprezentowali przedstawienie pt.”Rzepka”.
W planie imprezy było wiele atrakcji: loteria fantowa, zamek powietrzny, pokaz udzielania pierwszej pomocy, malowanie w plenerze, malowanie twarzy, grill, animator, Kącik Malucha, kawiarenka, lody, tatuaże, fryzjerka, motory i prawdziwy samochód wyścigowy. Przez cały festyn trwał konkurs Zbieracz Nakrętek. Udała się również loteria fantowa. Każdy los wygrywał i wszyscy wracali do domu z fajnymi nagrodami. Szczęśliwcy wrócili z nagrodami głównymi: rowerami. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Festyn cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Piękna pogoda, która towarzyszyła dzieciom przez cały dzień i wspaniała atmosfera przyciągnęły mnóstwo gości. Festyn udał się na medal.


GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY
16 maja 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Nowym Belęcinie przeprowadzono Gminny Konkurs Matematyczny. Do konkursu przystąpiło 13 uczniów. Z dużym sukcesem wystartowała w nim Antonina Skrzypczak z klasy III, która zajęła III miejsce.

GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
15 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej w Belęcinie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów z klas II i klas III. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Wspaniale napisała dyktando Maria Roszak z kl.III, która zajęła I miejsce. Gratulujemy!GMINNY KONKURS PIĘKNEGO PISANIA
14 maja 2019 r. odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej w Belęcinie Gminny Konkurs Pięknego Pisania. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas pierwszych z terenu naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Zofia Pawłowska i Zuzanna Musielak. Wypadły super. Obie zajęły I miejsce. Otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Gratulujemy!

ŚWIĘTO NARODOWE
6 maja uczniowie  ze szkoły w Oporówku uroczyście obchodzili święto narodowe – rocznicę uchwalenia  Konstytucji 3 -Maja. Dzieci z klasy III przygotowały z tej okazji apel. Wspólnie odśpiewały hymn Polski i  w pięknych słowach wierszy przypomniały, czym dla każdego z nas jest Ojczyzna.SZKOLNY KONKURS „KARTKA WIELKANOCNA”
W tegorocznej edycji konkursu plastycznego „Kartka Wielkanocna” wzięło udział 12 uczniów naszej szkoły. Głównym celem konkursu jest rozbudzanie zainteresowania pięknym zwyczajem obdarowywania się kartkami świątecznymi. Komisja konkursowa przy ocenie prac wzięła pod uwagę tradycyjność, oryginalność i ogólne wrażenie pracy. Po dokonaniu oceny wyróżniono wszystkich uczestników. Konkurs zorganizowała pani Alina Ławecka.SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
Do konkursu Pięknego Czytania uczniowie klas I i III przygotowywali się przez dłuższy czas.
W bibliotece szkolnej wybrali ulubione przez siebie książki, a następnie wspólnie z nauczycielem wybrali fragment i trenowali w domu piękne, wyraziste czytanie, zwracając uwagę na znaki przestankowe i odpowiednią intonację. Konkurs odbył się 22 marca pod kierunkiem pani Beaty Lisiak. Zwycięzcami zostali: w klasie I – Zofia Pawłowska, a w klasie III – Lena Lutowicz. Dziewczynki otrzymały książki, które ufundował Samorząd Uczniowski.
Gratulujemy!


POWITANIE WIOSNY
21 marca powitaliśmy kalendarzową wiosnę. Klasa III przygotowała i zaprezentowała wierszyki oraz wesołą piosenkę. Wszystkie dzieci wzięły udział w kolorowym wiosennym pochodzie. Zabrały ze sobą przygotowane kwiaty, motyle i wianki. Szkoda, że słońce nie zaświeciło.WODA , BEZ NIEJ NIE MA ŻYCIA
Tradycyjnie pani Iwona Piwońska przeprowadza w marcu warsztaty ekologiczne dla uczniów naszej szkoły.  W tym roku odbyły się one 6 marca pod hasłem „Woda, bez niej nie ma życia.”.


POKAZY CHEMICZNE
Dnia 11 lutego odwiedził naszą szkołę pan Mateusz Łucki, który zajmuje się popularyzacją chemii. Podczas pokazu zaprezentował serię ciekawych doświadczeń, które omówił i wyjaśnił dzieciom w przystępny sposób. Pokaz był wspaniałą zabawą. Wszyscy z zainteresowaniem obserwowali efektowne eksperymenty a ochotnicy mogli wziąć w nich udział osobiście.


FASCYNUJĄCY ŚWIAT PSZCZÓŁ
30 stycznia odbyły się w naszej szkole bardzo ciekawe zajęcia, których autorem jest mistrz pszczelarstwa Aleksander Rębacz z pasieki „Boża Iskierka”. Dzieci poznały świat  niesamowitych owadów - pszczół. Pszczelarz pokazał im narzędzia pszczelarskie, autentyczny plaster i pszczelą rodzinę. Wszystkie materiały pochodziły z prawdziwej pasieki. Zajęcia na długo pozostaną w pamięci dzieci.BALIK KARNAWAŁOWY
Karnawał to czas radości i zabaw. 29 stycznia odbył się w Szkole Filialnej w Oporówku balik karnawałowy. Jest to dzień długo wyczekiwany, gdyż można się wtedy przebrać za ulubioną postać. Hol szkoły zapełnił się księżniczkami, wróżkami i postaciami z bajek. Wszystkie dzieci zaprezentowały bardzo pomysłowe stroje karnawałowe. Wszyscy  bawili się doskonale a do tańca zachęcała zaproszona pani animator.


DZIEŃ BABCI I DZIADKA
9 i 10 stycznia w naszej szkole odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Goście jak co roku nie zawiedli i przybyli bardzo licznie. Wszystkich zebranych powitała kierownik szkoły pani Renata Szłapka i przypomniała jak ważną rolę w życiu każdego dziecka pełnią dziadkowie. Dzieci zaprezentowały jasełka, wiersze i piosenki. Część artystyczna zakończyła się wspólnym odśpiewaniem 100 lat oraz wręczeniem laurek i własnoręcznie wykonanych upominków. Następnie zaproszeni goście udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. To był szczególny dzień dla wnuków i zaproszonych gości. Babcie i dziadkowie byli bardzo wzruszeni i opuszczając szkołę dziękowali za miło spędzone chwile i piękne występy.


JASEŁKA  I  SPOTKANIA WIGILIJNE
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. 20 i 21 grudnia 2018 roku  odbyły się uroczyste wigilie i spotkania w klasach. W atmosferze miłości i życzliwości dzieci dzieliły się opłatkiem i składały sobie życzenia.  Dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedził prawdziwy Gwiazdor i osobiście wręczał upominki. Wszyscy znaleźli prezenty pod choinką. Na koniec odbyło się spotkanie przy choince, podczas którego dzieci zaprezentowały rodzicom jasełka.KIERMASZ
Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia w Publicznej Szkole Filialnej w Oporówku organizowany jest kiermasz świąteczny. Rodzice i uczniowie mogą zakupić ręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Serdecznie dziękujemy mamom zaangażowanym w organizację tegorocznego kiermaszu.KONKURS WYMOWY ANGIELSKIEJ
Dnia 12.12.2018 r. w szkole w Oporówku odbył się konkurs języka angielskiego „Mistrz Wymowy Angielskiej” dla klas I i III szkoły podstawowej. Uczestnicy konkursu prezentowali dowolny wierszyk o tematyce Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci mogły wykorzystać w swojej prezentacji  przebranie, drobne elementy scenografii oraz podkład muzyczny. W skład komisji wchodziły p. Paulina Kraśniewska oraz p. Paulina Michalak. Uczniowie mogli uzyskać maksymalnie 50 pkt. Oceniane były poprawność fonetyczna (maks. 10 pkt.), intonacja (maks. 5 pkt.), interpretacja tekstu (maks. 5 pkt.), opanowanie pamięciowe tekstu (maks. 5 pkt.). W konkursie wzięło udział ośmioro uczniów. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 19.12.2018. I miejsce zajęła Lena Lutowicz , II miejsce Zuzanna Musielak, III miejsce Dawid Kal. Wszyscy uczestnicy otrzymali świąteczne czapki i bombki, a dzieci które stanęły na podium zostały nagrodzone dyplomem.DZIEŃ WOLONTARIUSZA W GARZYNIE
30 listopada w Domu Kultury w Garzynie odbyła się III edycja Gminnego Dnia Wolontariusza. Wójt Gminy Krzemieniewo pan Radosław Sobecki wręczył dyplomy i upominki wolontariuszom z naszej szkoły: Antoninie Skrzypczak, Lenie Lutowicz, Dawidowi Kalowi i pani Renacie Szłapce. Podczas obchodów podsumowano również gminny konkurs „Flaga na 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. II miejsce zajął Bartosz Rosadziński z klasy I. Gratulujemy.

ZABAWA ANDRZEJKOWA Z KAWIARENKĄ
29 listopada w Publicznej Szkole Filialnej w Oporówku, odbyła się tradycyjnie zabawa andrzejkowa. Rozpoczęła się wróżbami związanymi z nazwą zawodu. Potem  były tańce i pląsy przy wesołej  muzyce. Przez cały czas trwania zabawy dzieci korzystały z kawiarenki z ciastem przygotowanym  przez mamy. Wróżyły też sobie przyszłość z figur wylanych z wosku i sprawdziły, czyj but pierwszy stanie u drzwi i kto pierwszy znajdzie swoją sympatię. Wszyscy bawili się doskonale i pełni wrażeń wracali do domu.ZBIÓRKA KARMY DLA PSÓW I KOTÓW ZE SCHRONISKA W HENRYKOWIE
W listopadzie w naszej szkole została zorganizowana zbiórka karmy dla zwierząt ze Schroniska w Henrykowie. Na każdej przerwie członkowie Małego Wolontariatu odbierali karmę od dzieci, które włączyły się w akcję. Cieszymy się, że los bezdomnych zwierząt nie jest im obojętny. Łącznie zebrano 14 kg karmy mokrej i 11,5 kg karmy suchej.
Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za bardzo aktywny udział w tym przedsięwzięciu. Serdecznie dziękujemy.
PASOWANIE NA PIERWSZAKA I PRZEDSZKOLAKA
21 listopada w Publicznej Szkole Filialnej w Oporówku odbyło się  uroczyste pasowanie na pierwszaka i przedszkolaka. To pierwsza tak ważna uroczystość w życiu dzieci rozpoczynających przygodę ze szkołą i przedszkolem. Rodziców, nauczycieli i starszych kolegów powitała kierownik szkoły pani Renata Szłapka. Dzieci przedstawiły ciekawy program artystyczny, po którym nastąpiło uroczyste pasowanie. Dokonała go symbolicznym ołówkiem pani dyrektor Mirosława Graf. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne i upominki od rodziców. Na koniec odbyło się spotkanie w klasach i słodki poczęstunek. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich.PAMIĄTKOWE TABLICZKI NA GROBACH POWSTAŃCÓW
Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przy grobach Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Oporowie stanęły pamiątkowe tabliczki. Uczniowie zapalili też znicze i uczcili pamięć zmarłych. Fundatorem tabliczek jest Urząd Gminy w Krzemieniewie.
APEL Z OKAZJI 11 LISTOPADA I ODŚPIEWANIE HYMNU
Uroczyste obchody setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole rozpoczęliśmy od chóralnego odśpiewania Hymnu narodowego o wyznaczonej godzinie - 11.11. Następnie uczniowie klasy III zaprezentowali przygotowaną inscenizację, wiersze i piosenki. Wyjaśnili wszystkim, co to znaczy kochać swoją Ojczyznę i co dzieci mogą zrobić dla Polski.


WYCIECZKA DO TEATRU W POZNANIU
Listopadowy wyjazd do Teatru Animacji w Poznaniu to już tradycja w naszej szkole. Tym razem dzieci z oddziału przedszkolnego „Misie” oraz z klas I i III obejrzały spektakl pt. „Śpiąca królewna”. Mimo, że wszyscy znali treść bajki o królewnie, to z zainteresowaniem oglądali grę aktorów, podziwiali scenografię i słuchali muzyki. Pobyt w teatrze dostarczył dzieciom wiele wrażeń, pozwolił na poznanie elementów spektaklu teatralnego oraz pełny udział w odbiorze tej formy sztuki. Za rok na pewno też tam się wybierzemy.


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada to dzień, w którym obchodzimy Dzień Postaci z Bajek. W naszej szkole tego dnia pojawiły się postacie z różnych bajek, tych najbardziej przez dzieci lubianych. Wszyscy świetnie się bawili podczas prezentowania bajkowych bohaterów, odgadywania tytułów bajek oraz przy prezentacji swoich strojów. Na koniec dzieci pięknie kolorowały rysunki z ulubionymi bohaterami.
 


JESIENNY KONKURS
Jesień to wyjątkowa pora roku, to czas, kiedy w przyrodzie zachodzi wiele ciekawych i fascynujących zjawisk… Jesienne skarby dostarczają nieograniczonych możliwości naszej wyobraźni i są źródłem ciekawych inspiracji, połączonych z fajną zabawą. Mając na uwadze ogromny potencjał możliwości tkwiący w naszych dzieciach i ich rodzicach, zorganizowaliśmy w naszej szkole konkurs pt. "Jesienny bukiet". Uczniowie wykorzystali do swoich bukietów naturalne materiały m.in. liście, szyszki, jarzębinę, a nawet grzyby. Komisja nagrodziła 10 prac, natomiast pozostali uczestnicy konkursu otrzymali słodki upominek.


LEKCJA O JESIENI W BIBLIOTECE W KRZEMIENIEWIE
Uczniowie z klasy I i klasy III  odwiedzili Gminną Bibliotekę w Krzemieniewie i uczestniczyli w lekcji bibliotecznej o jesieni. Dzieci wysłuchały jesiennego opowiadania o jeżyku a następnie bawiły się przy muzyce,  udając różne zwierzątka. Po zabawach każde dziecko wykonało jeżyka,  wyklejając go pestkami dyni.SPOTKANIE CZYTELNICZE
25 października w naszej szkole odbyło się spotkanie czytelnicze. Zaprosiliśmy gościa - panią Joannę Lutowicz, która czytała fragmenty książki A.Lindgren „Dzieci z Bulerbyn”. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści o przygodach bohaterów tej opowieści. Po uważnym wysłuchaniu wybranych fragmentów dzieci przyporządkowały bohaterów książki do ich domów: Zagrody Środkowej, Południowej i Północnej. Zadanie wykonały bardzo dobrze. Na koniec dzieci zostały poczęstowane słodyczami, a potem wręczyły gościowi kwiatek i podziękowały za miłe spotkanie.KISZENIE KAPUSTY W IZBIE REGIONALNEJ W PAWŁOWICACH
W październiku Izbę Regionalną w Pawłowicach odwiedziły dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie z klasy I i III z Publicznej Szkoły Filialnej w Oporówku. Uczestniczyli w bardzo pouczającej lekcji pt.”Kiszenie kapusty”. Pani prowadząca zajęcia opowiedziała dzieciom o wartościach odżywczych kiszonek i  pokazała,  jak prawidłowo przygotować kapustę do zakiszenia.
Wszyscy chętni najpierw z dużym zaangażowaniem tarli marchew na tarce, a następnie ubrani w fartuchy i chustki na głowę szatkowali heblem kapustę, by na koniec udeptać ją w beczce. Kiszenie kapusty dostarczyło wszystkim dużo zabawy i mnóstwa wrażeń.

TEATRZYK „O RYSIU RYSZARDZIE CHRONICKIM CO DZIECI CHRONIŁ”
11 października 2018 roku dzieci z Publicznej Szkoły Filialnej w Oporówku obejrzały teatrzyk „O Rysiu Ryszardzie Chronickim co dzieci chronił”. Jest to przedstawienie, w którym poprzez zabawę autorzy starają się przypomnieć dzieciom o ich prawach i obowiązkach. Zwracają uwagę na problemy, z jakimi najmłodsi mogą się spotkać w codziennym życiu. W widowisku pojawiają się elementy tematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego, wiedza na temat zasad udzielania pierwszej pomocy, jak i treści pouczające, jak się zachować w kontaktach z nieznajomymi. Spektakl wszystkim bardzo się spodobał i na pewno dostarczył cennej wiedzy na temat bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach i sytuacjach.


WYCIECZKA DO MUZEUM
2.10.2018 r. dzieci z klas I i III obejrzały wystawę pt. „Papier, nożyce, talent – wycinanka ludowa” w Muzeum Okręgowym w Lesznie a następnie uczestniczyły w warsztatach .
Wycinanki z kolorowego papieru to jeden z elementów dekoracji dawnych wiejskich domów. Umieszczane były na belkach stropowych i ścianach izby, aby podnieść estetykę chłopskiej siedziby. Na wystawie zaprezentowane były wycinanki charakterystyczne dla różnych regionów Polski, w tym kurpiowskie, łowickie, sieradzkie, rawskie czy pałuckie. Większość obiektów pochodzi z kolekcji Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
Wystawa bardzo się spodobała. Dzieci były oczarowane misternie wyciętymi ozdobami. Następnie z dużym zaangażowaniem same podczas warsztatów wykonywały bardzo pomysłowe wycinanki z kolorowego papieru.SPRZĄTANIE ŚWIATA
Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie świata”. Celem tegorocznej edycji było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów, a przebiegała ona pod hasłem „Akcja – segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Najpierw odbył się apel, podczas którego uczniowie z kl. I uczyli młodsze dzieci jak prawidłowo segregować śmieci. Następnie uczniowie z kl. I i III wyposażeni w rękawiczki i worki ruszyli porządkować teren wokół szkoły. W ramach tej akcji odbywała się też w naszej szkole zbiórka makulatury. Zbiórka makulatury i regularne, aktywne włącznie się w akcję są cenną lekcją ekologii.DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
20 września w Publicznej Szkole Filialnej w Oporówku odbył się Dzień Przedszkolaka. Muzyka i śmiech rozbrzmiewały od samego rana. Po śniadaniu, w doskonałych humorach oraz po krótkim wprowadzeniu i wyjaśnieniu celu spotkania, dzieci z grup „Smyki” i „Misie” zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Główną atrakcją w tym dniu było „Kino przedszkolne” z popcornem. Dzieci brały także udział w zabawach ruchowych w sali, w zabawach z chustą animacyjną na świeżym powietrzu, a po skończonej zabawie panie wręczyły każdemu prezent w postaci kolorowego balonu.SPOTKANIE Z POLICJANTEM
W ramach działań profilaktycznych, związanych z bezpieczeństwem, uczniowie Publicznej Szkoły Filialnej w Oporówku 19 września br. uczestniczyli w spotkaniu z asp. Marcinem Skrzypczakiem z Zespołu Dzielnicowych w Krzemieniewie.
Prowadzący spotkanie zwracał uwagę, jak należy zachować się w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania. Przypominał zasady poruszania się po ulicy i chodniku. Podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każde dziecko powinno posiadać. Pan policjant spotkał się dodatkowo z uczniami klasy I , którym wręczył kamizelki odblaskowe.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
 w Publicznej Szkole Podstawowej Filialnej w Oporówku
odbędzie się 3 września 2018r.
 Godz. 8.15 - Msza Święta w Oporowie,
godz. 9.00 – apel rozpoczynający rok szkolny,
po apelu – spotkanie z wychowawcami.
Zakończenie planowane jest na godz. 10.30.

KONKURS - KZGRL
18 czerwca 2018 r. w leszczyńskim ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie zorganizowanym przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego. Grupa Misie z Publicznej Szkoły Podstawowej Filialnej w Oporówku zdobyła III miejsce. Dzieci pod okiem wychowawczyni Renaty Szłapki wykonały recyklingową maskotkę z Drużyny Segregolandii – Białego Szkłaka. Przedszkolaki otrzymały gry edukacyjne i książki ekologiczne.KONKURS „BĄDŹ EKO, DZIAŁAJ EKO!”
12 czerwca odbyło się w Poznaniu uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie organizowanym przez Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu „Bądź EKO, działaj EKO!”. II edycja konkursu przeprowadzona została pod hasłem „Walka ze smogiem. Chrońmy nasze zdrowie.”. Celem Konkursu jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży poprzez promowanie pozytywnych zachowań w zakresie ochrony środowiska i przyrody, jak i zwracanie uwagi na zagrożenia dla tych wspólnych dóbr, występujące w otaczającym nas świecie.
Wśród laureatów znalazła się Zuzanna Musielak z Publicznej Szkoły Filialnej w Oporówku - w kategorii przedszkolaków zajęła II miejsce. Na gali laureatce towarzyszyła wychowawczyni p. Renata Szłapka.
KONKURS O POLSCE
Dnia 7 czerwca w Przedszkolu w Krzemieniewie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Polska w oczach dziecka” zorganizowanego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do konkursu przystąpiło 12 przedszkoli. Piękne prace wykonały dziewczynki z oddziałów przy Publicznej Szkole Podstawowej w Oporówku. Wyróżnienia otrzymała Gabriela Skrzypczak z grupy Smyki i Zofia Pawłowska z grupy Misie. Serdecznie gratulujemy.

WYCIECZKI DO WROCŁAWIA I KLUCZEWA
Czerwiec to w Publicznej Szkole Filialnej w Oporówku czas szkolnych wycieczek i wyjazdów . Jednym z nich była wyprawa do miasteczka wodnego Hydropolis we Wrocławiu. Uczniów zachwyciły modele statków, batyskaf i mieszkańcy morskich głębin. Sporo atrakcji dostarczyła również dzieciom przejażdżka kolejką gondolową ”Polinka”. Uczniami z klas II i III opiekowały się panie wychowawczynie w osobach pani B. Lisiak i pani J. Janus.
 Dzieci z grup przedszkolnych wybrały się 13 czerwca na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Kluczewie. Towarzyszyły im wychowawczynie P.Kraśniewska , R.Szłapka i J.Jarus. Tutaj w „Starej Chacie u Kowola” , w prawdziwej kuźni, obserwowali proces wykuwania najprawdziwszej podkowy. Kluczewo to także żywe atrakcje i zabawa z króliczkami, kózką i barankiem.
Dojenie krowy i wyrób masła to już dla uczniów niemal egzotyczne doświadczenie, w którym z ciekawością brały udział. Uwieńczeniem pobytu w gospodarstwie było ognisko i pieczenie kiełbasek , które smakowały dzieciom wyśmienicie.
Szkolne wycieczki bardzo się udały, dopisała pogoda i dobre nastroje wszystkich uczestników.DZIEŃ MATKI
Dnia 25 maja 2018 r. w Publicznej Szkole Filialnej w Oporówku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki, na którą dzieci zaprosiły najważniejsze osoby w swoim życiu – najdroższe mamy. Uczniowie zaprezentowali wierszyki i piosenki, w których wyrazili miłość i wdzięczność za ogromne serce i matczyną cierpliwość. Następnie odbył się pokaz mody – była to wyjątkowa niespodzianka , która wszystkim bardzo się podobała. Po uroczystości dzieci obdarowały mamusie buziakami oraz własnoręcznie wykonanymi prezencikami i laurkami a następnie zaprosiły mamy na słodki poczęstunek i kawę.WIZYTA RATOWNICZEK MEDYCZNYCH
17 maja gościliśmy w Publicznej Szkole Podstawowej w Oporówku ratowniczki medyczne – panią Justynę Przykłotę i Weronikę Bednarczyk. Obie panie pracują w szpitalu w Lesznie. Dzieci z grup Misie i Smyki miały okazję wysłuchać ważnych informacji na temat udzielania pierwszej pomocy, obejrzeć bandaże, plastry, maseczki i rękawiczki jednorazowe. Maluchy obserwowały w jaki sposób prawidłowo wykonać opatrunek. Miały też okazję przypomnieć sobie i utrwalić numery telefonów alarmowych. Przedszkolaki bardzo dziękują za wizytę.MAJOWE ŚWIĘTO
27 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie kl. III pod opieką pani Joanny Jarus przygotowali część artystyczną o najważniejszych faktach dotyczących tego wydarzenia. Uczniowie popisali się swoimi umiejętnościami recytatorskimi i muzycznymi.GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY
Dnia 25 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Garzynie przeprowadzono Gminny Konkurs Matematyczny. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów. Z Publicznej Szkoły Podstawowej Filialnej w Oporówku III miejsce zajęła Antonina Skrzypczak, która przygotowywała się do konkursu pod okiem pani Beaty Lisiak. Gratulujemy.

DZIEŃ ZIEMI
Mali przyjaciele przyrody z grupy Misie przygotowali apel z okazji Dnia Ziemi. Przedstawili swoim kolegom wiersze o tematyce ekologicznej, inscenizację i piosenkę. Przypomnieli również jak prawidłowo segregować śmieci.SPOTKANIE Z PISARKĄ
20 kwietnia odbyło się w Publicznej Szkole Filialnej w Oporówku spotkanie z autorką książek dla dzieci panią Magdą Podbylską. Pisarka przeczytała dzieciom fragmenty swoich najnowszych książek, a następnie rozdała im małe, tajemnicze woreczki. Zadaniem dzieci było odgadnięcie, jakie przemioty są zaszyte w woreczkach. Zabawa w detektywów wszystkim bardzo się spodobała. Spotkanie z pisarką przebiegło w bardzo miłej atmosferze i na długo pozostanie w pamięci uczestników.WIZYTA  W GOSPODARSTWIE ROLNYM
Dzieci z grupy "Misie" z Publicznej Szkoły Filialnej w Oporówku, udały się z wizytą do gospodarstwa państwa Jakubiaków, rodziców swojego kolegi Kacpra.  Zwierzęta hodowlane to już dziś rzadkość, nawet na wsi  często dziecko poznaje je wyłącznie na kartach podręcznika w ramach realizowanych w szkole tematów. Jakaż więc była radość na widok prawdziwej świni, prosiąt, konia, domowego ptactwa czy małych cielaczków! Po gospodarstwie oprowadzała dzieci mama Kacpra, która opowiadała o hodowli zwierząt. Największą atrakcją był dla nich kucyk, którego  mogły pogłaskać. Wizytę w gospodarstwie osłodziły dzieciom lizaki od gospodyni a wrażenia z wycieczki pozostaną na długo  miłym wspomnieniem.KONKURS PIĘKNEGO CZYTANI
11 kwietnia odbył się szkolny konkurs pięknego czytania, który jest częścią projektu pt „ Cała szkoła czyta dzieciom”. Chętni uczniowie z klas II i III zaprezentowali fragmenty wybranych przez siebie książek. Oceniano płynność, wyrazistość i poprawność czytania. Mistrzem głośnego czytania w klasie II została Antonina Skrzypczak, w klasie III zaś Jakub Zdun. Mamy nadzieję, że konkurs zmotywował uczniów do systematycznego  sięgania po książki i wzbudził motywacje do doskonalenia techniki czytania.ZAJĄCZEK W SZKOLE
Tradycyjnie przed świętami wielkanocnymi dzieci z naszej szkoły odwiedza zajączek. W tym roku aura dopisała i wszyscy szukali koszyczków pełnych smakołyków wokół szkoły.


KONKURS NA KARTKĘ WIELKANOCNĄ
W marcu w szkole odbył się „Konkurs na najładniejszą kartkę wielkanocną”. Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem, bo aż 50 uczniów oddało swoją pracę. Każda była kolorowa i jedyna w swoim rodzaju. Zawierała treści i tradycje związane z Wielkanocą. Kartki można było podziwiać na szkolnej wystawie. Oto lista nagrodzonych:
I miejsce
Dawid Kal
Wiktoria Biernacka
Gabriela Paszkowiak
Hanna Paszkowiak
II miejsce
Michalina Kowalczyk
Bartosz Rosadziński
Wiktoria Sztor
Iga Lutowicz
III miejsce
Daria Dwornik
Lena Drewniak
Radosław Dworniczak
Radosław Rosadziński
Zuzanna Musielak
Kacper Stańczuk
Adam Tomczak
Maksymilian Kępa
Adrian Sławiński
Blanka Leciejewska
Nikola Zdun
KONKURS RECYTATORSKI
Kolejny już raz dzieci z klasy II i III brały udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim pt. „Wiosna w poezji dziecięcej”, który odbył się 26 marca w szkole w Garzynie. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Antonina Skrzypczak, która recytowała wiersz B. Głodkowskiej pt. „Wiosna i moda” i zajęła II miejsce w swojej kategorii oraz Maksymilian Nowak z klasy III, który wystąpił z wierszem K. Rogulskiego pt. „Wietrzyk” i również zajął II miejsce w swojej kategorii. Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów i serdecznie im gratulujemy.

KONKURS PALMY WIELKANOCNE
Dzieci z grupy „Misie” wzięły udział w konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną zorganizowanym przez GCK w Krzemieniewie. Konkurs miał na celu podtrzymanie tradycji i zwyczajów związanych z Wielkanocą.

KINO 3D W SZKOLE
Dzieci z naszej szkoły miały okazję obejrzeć film w technologii 3D. Zaopatrzone w specjalne okulary przeniosły się w głębiny oceanów i z ogromnym zaciekawieniem obejrzały film pt. „Wspaniały ocean” gdzie podziwiały piękne ryby, rafy koralowe i dziwne stworzenia żyjące w niedostępnych głębinach.


SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM
Wyjątkowym gościem, który odwiedził grupę Misiów i klasy II-III, był ratownik medyczny pan Tomasz Nowak. Przeprowadził on w bardzo przystępny sposób szkolenie dla małych ratowników, którzy udzielali pomocy swoim pluszakom. Ratownik pokazał wyposażenie, z jakim wyjeżdża ratować ludzi i sprzęt medyczny, który jest niezbędny w pierwszym kontakcie z poszkodowanym. Dzieci uczyły się jak prawidłowo ratować człowieka, który potrzebuje pomocy, utrwaliły numery alarmowe i poznały technikę wykonywania ucisków na klatkę piersiową. To była bardzo ważna lekcja i miłe spotkanie. Na pamiątkę dzieci podarowały ratownikowi kubek.POWITANIE WIOSNY
Dzień 21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Mimo śniegu i chłodu za oknem, dzieci z klasy II powitały wyczekiwaną już przez wszystkich wiosnę. W inscenizacjach i wierszach opowiadały o słońcu, kwiatkach i budzącej się powoli przyrodzie. Dobre wiedźmy czarowały, a ogrodnik podlewał rośliny i zachęcał do tego, żeby rosły. Na koniec dzieci wyjaśniły co wspólnego z modą ma wiosna. Wszyscy razem zaśpiewali wesołe wiosenne piosenki. Apel przygotowała wychowawczyni Beata Lisiak.WARSZTATY W BIBLIOTECE  W PAWŁOWICACH
Dzieci z grupy „Smyki” i „Misie” ze Szkoły Filialnej w  Oporówku wraz z wychowawczyniami odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Pawłowicach. Dzieci wysłuchały opowiadań, poznały obrzędy i tradycje wielkanocne a następnie wspólnie wykonały kurczaki z kolorowych papierów. Każe z nich  według własnego pomysłu ozdobiło też wielkanocne jajko. Zajęcia przebiegły w miłej i bardzo serdecznej atmosferze.KOLOROWE KANAPKI
Uczniowie kl. III pod okiem wychowawczyni Joanny Jarus zainspirowani lekturą „ Akademia Pana Kleksa” przygotowywali kolorowe kanapki. Wcześniej komponowali smaki za pomocą barw i malowali je na papierze. Potem wymyślali przepisy na różnorodne potrawy, by na końcu przygotować kolorowe, apetyczne kanapki. Śniadanie zrobione samodzielnie smakowało wyjątkowo.

SMYKI POZNAJĄ PRZYGODY STRACHA NA WRÓBLE
W wtorek 13 marca 2018 r. dzieci z grupy przedszkolnej „Smyki” w Oporówku wyruszyły do literackiej krainy, a dokładnie na szerokie pole obsiane zbożem. Wychowankowie wraz z rodzicami poznali przygody „Nieustraszonego Stracha na Wróble”. Książka Grzegorza Majchrowskiego to pięknie opowiedziana, magiczna historia o niezłomnej przyjaźni, wiernym sercu i odwadze, by szukać własnej drogi, czyli o tym, co w życiu najważniejsze. Po jej wysłuchaniu dzieci z pomocą mam stworzyły własnego Stracha. Korzystały z przygotowanych wcześniej materiałów, m.in. słomy i patyków. Zajęcia przygotowała wychowawczyni Paulina Kraśniewska.PANI ZIMA
W ramach programu „Cała szkoła czyta dzieciom” pani Danuta Kamińska przeczytała dzieciom baśń pt. „Pani Zima” braci Grimm. Dzieci z dużym zaciekawieniem śledziły losy obu córek.  Następnie odpowiadały na pytania zaproszonego gościa. Spotkanie przebiegło w miłej, serdecznej atmosferze. Codzienne czytanie dzieciom jest skuteczną metodą wspomagania ich wszechstronnego rozwoju.MISIE WYSTĘPUJĄ W LUBONI
Dzieci z grupy Misie wystąpiły z okazji Dnia Babci i Dziadka w Luboni. Zaproszonym gościom wysęp bardzo się spodobał i dzieci zebrały gromkie brawa. Na zakończenie gospodarze poczęstowali małych artystów smacznymi ciastami.
PRZEGLĄD JASEŁEK W GARZYNIE
Dzieci z klasy II i III wzięły udział w 5 Przeglądzie Widowisk Jasełkowych i Grup Kolędniczych Gminy Krzemieniewo, który tradycyjnie odbył się w Domu Kultury w Garzynie. Mali kolędnicy pięknie zaprezentowali spektakl pt. „W drodze do Betlejem” podczas którego zaśpiewali kolędy i wprowadzili wszystkich w wyjątkowy świąteczny nastrój .
Na zakończenie dzieci otrzymały bon i słodkie upominki. Występ przygotowały panie Anna Kasińska, Joanna Jarus i Beata Lisiak.


JASEŁKA W KOŚCIELE W OPOROWIE
6 stycznia w święto Trzech Króli na zaproszenie księdza proboszcza Pawła Kamzy uczniowie klasy II i klasy III z Publicznej Szkoły Podstawowej Filialnej w Oporówku przedstawili w Kościele Parafialnym p. w. NMP w Oporowie jasełka „W drodze do Betlejem”. Był to wspaniały koncert kolęd i pastorałek przepleciony występami małych aktorów.DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Tradycyjnie w styczniu do Publicznej Szkoły Podstawowej Filialnej w Oporówku zapraszani są wyjątkowi goście. 17 stycznia swoje ukochane babcie i dziadków zaprosiły dzieci z oddziałów przedszkolnych, a 18 stycznia dzieci z klasy II i klasy III. Wnuki przygotowały dla nich program artystyczny, recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Potem były upominki i wspólny poczęstunek, który przygotowały mamy. Ten dzień spędzony wspólnie z wnukami na długo zapadnie gościom w pamięci.
2018-01-172018-01-18


WIGILIE KLASOWE I JASEŁKA DLA RODZICÓW
Jak co roku w ostatnim dniu przed świętami Bożego Narodzenia we wszystkich klasach i grupach przedszkolnych odbywają się uroczyste wigilie. Dzieci dzielą się opłatkiem, śpiewają kolędy i składają sobie życzenia. Następnie zasiadają do samodzielnie nakrytego wigilijnego stołu.
W tym dniu dzieci z kl. II i kl. III wystawiły dla młodszych kolegów i ich rodziców piękny bożonarodzeniowy spektakl pt. „W drodze do Betlejem”.W szkole zapanował świąteczny nastrój, pełen ciepła i życzliwości. Wspólne uroczystości szkolne pięknie integrują wiejską społeczność i są dla wszystkich źródłem radości.JASEŁKA I SPOTKANIE Z GWIAZDOREM
Piękną tradycją jest, że przed świętami Bożego Narodzenia dzieci przygotowują dla rodziców występy świąteczne. W tym roku dzieci z grupy Misie przedstawiły jasełka, a maluchy z grupy Smyki przedstawienie bożonarodzeniowe. Największe emocje wzbudziły jednak odwiedziny wyjątkowego gościa, który przyniósł dla wszystkich prezenty.ZBIÓRKA KARMY DLA ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA
W grudniu dzieci z Publicznej Szkoły Filialnej w Oporówku zbierały karmę dla zwierząt ze schroniska w Henrykowie. Mali wolontariusze bardzo aktywnie włączyli się w akcję. Celem akcji było uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych psów i kotów.KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia organizowany jest w Publicznej  Szkole Filialnej w Oporówku konkurs na stroik bożonarodzeniowy. Wszystkie dzieci przynoszą stoiki zrobione razem z rodzicami w domu. Tegoroczne stroiki były bardzo ciekawe, pomysłowe i pięknie wykonane. Przez tydzień prace zdobiły hol naszej szkoły. Wszyscy autorzy zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. 15 grudnia odbył się kiermasz, podczas którego zebrano kwotę 637 zł. W sprzedaży pomagały mamy uczniów.

KONKURS – MISTRZ WYMOWY ANGIELSKIEJ
Dnia 13 grudnia 2017 w szkole w Oporówku odbył się konkurs języka angielskiego „Mistrz Wymowy Angielskiej” dla klas II i III Szkoły Podstawowej. Uczestnicy konkursu prezentowali dowolny wierszyk o tematyce świąt Bożego Narodzenia. Dopuszczalne było przebranie, drobne elementy scenografii oraz podkład muzyczny. W skład komisji wchodziły p. Paulina Kraśniewska oraz p. Paulina Michalak. Uczniowie mogli uzyskać maksymalnie 50 pkt. Oceniane były poprawność fonetyczna (maks. 10 pkt.), intonacja (maks. 5 pkt.), interpretacja tekstu (maks. 5 pkt.), opanowanie pamięciowe tekstu (maks. 5 pkt.).
 Wyniki konkursu w szkole w Oporówku przedstawiają się następująco (ilość pkt):
I          Bryl Mikołaj - “Merry Christmas” - 44
           Lutowicz Lena – „Santa” – 44
II         Kowalczyk Michalina - “Merry Christmas” – 42
III        Kal Dawid - “Merry Christmas” – 40
IV        Roszak Maria – „Santa” – 38
V         Zdun Jakub - “Merry Christmas” – 31

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody, których część ufundowana była przez wydawnictwo Pearson.TEATRZYK W SZKOLE
11 grudnia dzieci obejrzały spektakl pt. „Legenda o św. Mikołaju” wystawiany przez aktorów Prekursora Artystycznego z Krakowa. Ciekawe dekoracje i piękne stroje sprawiły, że dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały widowisko teatralne. Poznały postacie Mikołajów i ich nazwy z różnych krajów – Włoch, Chorwacji, Francji, Stanów Zjednoczonych i Rosji. W bardzo wesołej atmosferze dzieci tańczyły i śpiewały z głównym bohaterem.ANDRZEJKI
30 listopada w naszej szkole odbyły się andrzejki. Było dużo muzyki, tańce, zabawy i lanie wosku, podczas którego wszyscy poznali swoją przyszłość. Konkursy i ciekawe wróżby urozmaiciły zabawy taneczne. W przerwach dzieci odwiedzały kawiarenkę andrzejkową. Przepyszne ciasta jak co roku upiekły mamy razem z dziećmi.„CAŁA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM” – SPOTKANIE Z PROBOSZCZEM
Pod koniec listopada dzieci z Publicznej Szkoły Filialnej w Oporówku odwiedził Ksiądz Proboszcz Paweł Kamza, który w ramach programu „Cała szkoła czyta dzieciom” przeczytał dzieciom bajkę pt. „Jaś i Małgosia”. Dzieci nawiązały z gościem bardzo dobry kontakt i z dużym zainteresowaniem słuchały czytanego utworu. Na zakończenie spotkania otrzymały słodką niespodziankę.PASOWANIE
24 listopada w Publicznej Szkole Filialnej w Oporówku odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Przystąpiło do niego 19 dzieci z grupy Smyki i 13 z grupy Misie. Było to dla dzieci wielkie przeżycie, gdyż była to pierwsza tak ważna uroczystość w ich życiu. Maluchy z obu grup przedstawiły piękny program artystyczny. Następnie w obecności rodziców uroczystego pasowania dokonała dyrektor Mirosława Graf. Przedszkolacy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Uwieńczeniem uroczystości były zdjęcia i poczęstunek, który przygotowali rodzice przedszkolaków.


ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W przeddzień 99 rocznicy odzyskania niepodległości kl. III przygotowała występ słowno-muzyczny. Dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki ilustrujące historię Polski.


WYCIECZKA DO TEATRU W POZNANIU
Tradycyjnie w listopadzie dzieci z  Publicznej Szkoły Podstawowej Filialnej w Oporówku wyjechały wraz z  wychowawczyniami na wycieczkę do Teatru Animacji w Poznaniu. Obejrzały sztukę pt. „Odlot”, która w mądry i lekki sposób opowiada o tolerancji i uwrażliwia na inność.
Dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły losy bociana Fryderyka. Wycieczka była bardzo udana, a przedstawienie na długo zapadnie dzieciom w pamięci.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Dzień Postaci z Bajek obchodzono w Publicznej Szkole Podstawowej Filialnej w Oporówku 6 listopada. Jak co roku, dzieci w kostiumach bajkowych postaci, prezentowały wybranych przez siebie bohaterów ulubionych bajek. Te najbardziej popularne to księżniczki, królewny, Bolek i Lolek, Czerwony Kapturek, dalmatyńczyk, ołowiany żołnierzyk, pszczółka Maja i jeszcze kilku innych. Oprócz prezentacji strojów dzieci mogły wykazać się znajomością bajek biorąc udział w zabawach i konkursach. Okazało się, że ich wiedza jest bardzo duża. Na koniec wszyscy z przyjemnością wysłuchali nagrania bajki pt. „Calineczka”. Dzień Postaci z Bajek był w naszej szkole dniem kolorowym i wesołym.


KONKURS „MOJE ULUBIONE ZWIERZĄTKO”
W listopadzie podsumowano konkurs pt.”Moje ulubione zwierzątko”. Konkurs był adresowany do dzieci kl. III, kl. II i kl.0. Na konkurs wypłynęło 21 prac. Prace były wykonane różnymi technikami. Komisja konkursowa nagrodziła 11 najciekawszych prac. Nagrody ufundował Samorząd Szkolny.


KONKURS „NAJPIĘKNIEJSZA  DYNIA”
Podobnie jak w ubiegłym roku w naszej szkole odbył się konkurs na najoryginalniejszą dynię. Dzieci udowodniły, że są bardzo kreatywne i mają umiejętności plastyczno-techniczne. W sumie uczniowie złożyli 34 prace, z których ciężko było wyróżnić tę najpiękniejszą. Jury nagrodziło wszystkich autorów prac z dyni.


WYCIECZKA DO MUZEUM
Dnia 31 października uczniowie z kl. II, kl. III i dzieci z grupy „Misie” udały się na wycieczkę do Muzeum Okręgowego w Lesznie na wystawę pt. „ Lalki świata”. Obejrzały 350 lalek wykonanych z  drewna, tkaniny, porcelany i plastiku. Dziewczynkom najbardziej spodobały się lalki Barbie. Lalka to nie tylko zabawka, to także przedmiot związany z wierzeniami, teatrem, modą. Lalki eksponowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Lalek w Kudowie Zdroju i prywatnej kolekcji pani Anny Ziembińskiej.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej czyli święto wszystkich nauczycieli i  pracowników szkoły. W związku z tym 13 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: wójt Gminy Krzemieniewo pan Andrzej Pietrula, pani dyrektor Mirosława Graf i przewodnicząca Rady Rodziców pani Joanna Skrzypczak.
Podczas części oficjalnej pan wójt wręczył Nagrodę Wójta Gminy Krzemieniewo pani Joannie Jarus i złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Pani dyrektor Mirosława Graf wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły pani Renacie Szłapce i pani Bronisławie Fortuniak. W części artystycznej wystąpiły dzieci z klas II-III i z grup przedszkolnych, które recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Uroczysty apel uświetniło gromkie, tradycyjne „sto lat” dla nauczycieli oraz pięknie wykonane, kolorowe laurki.


WYCIECZKA DO ŻMIGRODU – SMYKI
Mimo, że środowa aura 11 października nie była zbyt sprzyjająca – szaro, buro i ponuro na dworze, to do Żmigrodu zawitała prawdziwa złota, polska Pani Jesień. Szczególnie przyjaźnie powitały ją „Smyki” z oddziału przedszkolnego z Oporówka wraz z kolegami z Pawłowic. Dzieci dowiedziały się co ofiarowuje nam las i jakie barwy można teraz w nim zaobserwować. Zapamiętały też, które grzyby można zbierać, a które lepiej zostawić w lesie. Na koniec odbyły się warsztaty plastyczne z użyciem farb. Wycieczka była bardzo udana.


DZIEŃ CHŁOPCA
Również w naszej szkole 29 września obchodzono Dzień Chłopaka. Dziewczynki wraz z mamami przygotowały niespodzianki dla chłopców. Każdy z nich wracał ze szkoły z jakimś upominkiem. Na zdjęciu grupa „Misie”, z której chłopcy otrzymali latawce.
TEATRZYK
25 września 2017 r. dzieci obejrzały zabawny spektakl o charakterze dydaktyczno-wychowawczym pt. „Uwaga! Zebra z przejścia zbiegła”. Była to historia o znudzonej Zebrze, która postanowiła zmienić dotychczasowe zajęcie i przeniosła się w inne miejsce, czym wprowadziła wielkie zamieszanie na jezdni. W pościg za Zebrą udało się wiele zabawnych postaci. Dzieci super się bawiły, a co najważniejsze: utrwaliły podstawowe zasady ruchu drogowego.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Jak co roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Filialnej w Oporówku wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata – Polska 2017”. Hasło tegorocznej akcji brzmiało „Nie ma śmieci – są surowce”. Dzieci z grupy „Misie” przyniosły do szkoły różne „śmieci” i  uczyły swoich młodszych i starszych kolegów jak należy je prawidłowo segregować. W ramach akcji zrobiły też  z dużych kartonów trzyosobowy pojazd, który nazwały „Wesołym autobusem”. Uczniowie z kl. II i III wraz z wychowawczyniami przespacerowali się i posprzątali teren wokół szkoły. Dzięki takim akcjom dzieci uczą się odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy.
WYCIECZKA DO ŻMIGRODU
5 września 2017 r. dzieci z klasy II i III oraz grupa „Misie” z Publicznej Szkoły Podstawowej Filialnej z Oporówka wybrały się wraz z wychowawczyniami na wycieczkę do Żmigrodu. Ciekawe zajęcia w interaktywnym Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Żmigród LKP „Lasy Doliny Baryczy” wspaniale zrekompensowały nie najlepszą w tym dniu pogodę. Młodzi przyrodnicy najpierw obejrzeli film, a następnie usłyszeli wiele ciekawostek o lesie i jego mieszkańcach. Zapoznano ich również z gatunkami grzybów jadalnych i trujących. Podczas zajęć warsztatowych z wielkim zaangażowaniem wyklejali kuleczkami plasteliny sylwety borowików i muchomorów, a spacer do pobliskiego parku był dla wszystkich wielką frajdą. Z wycieczki wrócili pełni wrażeń.


GLOBAL MONEY WEEK
Nasza szkoła wzięła udział w tegorocznej akcji Global Money Week - Światowy Tydzień Pieniądza (27 marca - 2 kwietnia). Hasłem przewodnim akcji było: "Ucz się. Oszczędzaj. Zarabiaj". W związku z tym został zorganizowany konkurs na najładniejszy projekt skarbonki, w którym wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III. Wpłynęło w sumie 35 prac, z których jury wybrało dwie najładniejsze, a 15 zostało wyróżnionych. Nagrody w postaci m.in. pendrive czy linijek ufundował Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.


WYCIECZKA DO PIEKARNI W OSIECZNEJ
15 marca 2017 r. uczniowie kl. I-III z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do piekarni GS „Samopomoc Chłopska” w Osiecznej. Pan kierownik Leszek Tycner oprowadził dzieci po piekarni, pokazał maszyny do mieszania ciasta, formowania bułek i ekologiczne, ceramiczne piece. Opowiedział również o cyklu powstawania chleba i produktach potrzebnych do wypieku różnych jego gatunków. W tutejszej piekarni chleb wypiekany jest tradycyjną metodą na zakwasie bez polepszaczy. Pieczywo z piekarni w Osiecznej trafia również do sklepów w naszej gminie. Na koniec wycieczki każdy otrzymał smaczną drożdżówkę i pachnące ciastka z cukrem pieczone na masełku. Dzieci z wycieczki wróciły zadowolone i pełne wrażeń.UROCZYSTE SPOTKANIA Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA
W dniach 18 i 19 stycznia 2017 roku odbyły się w Szkole Filialnej w Oporówku spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dziadkowie i babcie bardzo licznie przybyli na uroczystość. Każda klasa przygotowała dla zaproszonych gości niespodzianki. Przedszkolaki zaprezentowały przedstawienie pt. „Niebu na chwałę, piekłu na złość”, dzieci z kl. II-III  spektakl pt. ”Bajkowe jasełka”, a uczniowie z klasy I recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Po części artystycznej dzieci  wręczyły ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki.
Na koniec wszyscy biesiadowali i rozkoszowali się ciastami, które przygotowały mamy.


WIGILIE W KLASACH
UROCZYSTE SPOTKANIE PRZY CHOINCE
GWIAZDOR W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny i wyjątkowy. 21 i 22 grudnia 2017 roku  odbyły się uroczyste wigilie i spotkania w klasach. W atmosferze miłości i życzliwości dzieci dzieliły się opłatkiem i składały sobie życzenia.  Dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedził nawet prawdziwy Gwiazdor. Wszyscy znaleźli prezenty pod choinką. Na koniec odbyło się uroczyste spotkanie przy choince , podczas którego dzieci zaprezentowały rodzicom przedstawienia pt.”Bajkowe jasełka” i „Niebu na chwałę, piekłu na złość”.


„WALIZKI WYOBRAŹNI”
Dnia 13.12.2016 roku w Szkole Filialnej w Oporówku odbyło się pierwsze spotkanie lokalnego Klubu Czytelniczego w ramach realizacji projektu "Walizki wyobraźni". W warsztatach uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami. Wysłuchały bajki "Prezenty Astona", wykonały kilka zadań. Z pomocą rodziców zrobili pracę przestrzenną z prezentów od Astona. Spotkania z książkami z tajemniczej walizki odbywać się będą co drugi miesiąc.


PROJEKT „Cała szkoła czyta dzieciom”
Na początku grudnia dzieci ze Szkoły Filialnej w Oporówku odwiedziła pani Danuta Kamińska, która w ramach projektu „Cała szkoła czyta dzieciom” przeczytała legendę o św. Mikołaju. Dzieci z zainteresowaniem słuchały świątecznej opowieści. Ciepły głos pani Danki wprowadził wszystkich w magiczny i świąteczny nastrój.ANDRZEJKI
W ostatnim dniu listopada, w Szkole Filialnej w Oporówku, odbyła się tradycyjnie zabawa andrzejkowa. Rozpoczęła się słodką wróżbą – cukierkiem, w którym dzieci znalazły karteczkę z nazwą zawodu, jaki według wróżby będą w przyszłości wykonywać. Potem  były tańce i pląsy przy wesołej  muzyce. Przez cały czas trwania zabawy dzieci korzystały z kawiarenki z ciastem przygotowanym  przez mamy. Wróżyły też sobie przyszłość z figur wylanych z wosku i sprawdziły, czyj but pierwszy stanie u drzwi i kto pierwszy znajdzie swoją sympatię. Wszyscy bawili się doskonale i tylko szkoda, że zabawa tak szybko się skończyła.


PASOWANIE
24 listopada 2016 r. odbyło się w Szkole Filialnej w Oporówku uroczyste pasowanie pierwszoklasistów. Jest to szczególnie ważna uroczystość  dla każdego ucznia. Pierwszakom w tej jakże ważnej chwili towarzyszyli rodzice oraz koleżanki i koledzy ze starszych klas. Pierwszacy zaprezentowali specjalnie na ten dzień przygotowany wspólnie z wychowawczynią panią Beatą Lisiak piękny program artystyczny. Wzorowo zdali swój pierwszy egzamin udowadniając, że zasłużyli na zaszczytne miano ucznia. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz słodkie upominki. Rodzice przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek.

11 LISTOPADA
Dnia 10 listopada 2016r. odbył się w Szkole Filialnej w Oporówku apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Co roku obchodzone jest to święto bardzo uroczyście. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne.


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Obchody Dnia Postaci z Bajek w Szkole Filialnej w Oporówku miały miejsce w listopadzie. Tego dnia już od rana, pojawiły się w szkole rozmaite bajkowe postacie. Byli to ulubieni przez dzieci bohaterowie, których znają z bajek i baśni: księżniczki, królewny,rycerze, misie, wróżki i wiele innych. Podczas prezentacji strojów dzieci odgadywały z jakiej bajki pochodzi przedstawiona postać. Później odbył się turniej zgadywanek i zadań sprawdzających znajomość różnych bajek. Na koniec dzieci rozwiązywały zadanie rysunkowe i kolorowały postać z bajki. Szkoda, że taki dzień jest tylko raz w roku.


WYCIECZKA DO LASU
Uczniowie ze Szkoły Filialnej w Oporówku 28 września 2016 r. wybrali się na wycieczkę do lasu. Dzieci obserwowały rośliny i zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Po lesie oprowadzała je pani Beata Bałoniak, pracownik nadleśnictwa. Podczas spaceru dzieci zbierały suche liście i szyszki, które umieściły w kącikach klasowych.


WIZYTA POLICJANTÓW
Policjanci z Zespołu Dzielnicowych w Krzemieniewie asp. sztab. Maciej Serwatka i mł.asp. Marcin Skrzypczak odwiedzili dzieci ze Szkoły Filialnej w Oporówku. Przedstawili film o przygodach SpongBoba, który w przystępny sposób uczy najmłodszych zasad ruchu drogowego.


SPRZĄTANIE ŚWIATA
W Szkole Filialnej w Oporówku uczniowie klasy III przygotowali przedstawienie o Janie, który założył „Śmieciowy kramik”, zaśpiewali piosenki i pokazali jak prawidłowo segregować śmieci. Odbył się również ekologiczny pokaz mody. Przepiękne i bardzo pomysłowe stroje dzieci wykonały razem z rodzicami ze „śmieci”. Widzowie byli zachwyceni występem dzieci.


GMINNE KONKURSY
W Szkole Filialnej w Oporówku w dniach od 11 do 14 maja 2015 roku odbywały się gminne konkursy klas I-III. Brali w nich udział wybrani uczniowie klas I-III, którzy przeszli eliminacje szkolne. Wspaniałe wyniki osiągnęli uczniowie z kl.II i kl.III. Dawid Senyk zajął I miejsce w Gminnym Konkursie Ortograficznym klas II, Krzysztof Rosik zajął I miejsce w Gminnym Konkursie Matematycznym klas III.

3 MAJA
Uczniowie Szkoły Filialnej w Oporówku  30 kwietnia 2015 r. uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji dzieci z klasy III z wychowawczynią p. Joanną Jarus przygotowały krótką lekcję historii dla młodszych kolegów, recytowały wiersze i  śpiewały patriotyczne pieśni.

DZIEŃ ZIEMI
22 kwietnia 2015 odbył się w Szkole Filialnej w Oporówku apel z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, który w tym roku obchodzony był pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”.
Dzieci z kl. I-III z wychowawczynią kl. I przygotowały wierszyki i zachęcały wszystkich do dbania o środowisko naturalne. Opowiedziały młodszym kolegom, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać bardzo mądrze, aby wystarczyło ich dla przyszłych pokoleń. Mali ekolodzy kochają przyrodę i wiedzą,  jak dbać o środowisko naturalne.

ZAJĄCZEK
Zajączek odwiedził nas w tym roku 1 kwietnia. Koszyki wypełnione słodyczami pochowane zostały  w różne  miejsca.  Dzieci z wielkim zapałem odszukiwały słodkości.POWITANIE WIOSNY
W naszej szkole radośnie i wesoło witamy każde  nadejście wiosny. W tym roku uroczysty apel z tej okazji przygotowała klasa II z wychowawczynią, p. Beatą Lisiak. Dzieci, w towarzystwie Pani Wiosny z udekorowanym gaikiem, wierszami i piosenkami pożegnały złą zimę.WIZYTA BISKUPA
Wizyta biskupa Grzegorza Balcerka w Szkole Filialnej w Oporówku.
9 marca 2015 roku w Szkole Filialnej w Oporówku odbyło się niecodzienne spotkanie. Do szkoły przybyli Jego Ekscelencja biskup Grzegorz Balcerek, ks. Paweł Kamza z parafii Oporowo oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Pawłowicach Mirosława Graf. Przybyłych gości powitała p.Renata Szłapka, kierownik placówki. Na tę szczególną wizytę uczniowie wraz z katechetką Katarzyną Niedzielską przygotowali piosenki oraz przedstawienie pt. „Co to znaczy być człowiekiem?’’. Spotkanie odbyło się w miłej i serdecznej atmosferze. Na zakończenie ks. biskup udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa.

BAL KARNAWAŁOWY
Czas karnawału to czas zabaw i imprez. Dzieci ze Szkoły Filialnej w Oporówku również uczestniczyły w karnawałowej zabawie. Na parkiecie tańczyły baśniowe i bajkowe postacie. Humor wszystkim dopisywał.DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Jak co roku, w Szkole Filialnej w Oporówku,  w styczniu wnuki przygotowują uroczyste występy dla babć i dziadków z okazji ich święta. Uczniowie klas I-III pokazali zaproszonym gościom Opowieść o Złotowłosym Aniołku, a dzieci z przedszkola piękne przedstawienie bożonarodzeniowe.
Były życzenia i własnoręcznie wykonane upominki. Babcie i dziadkowie mogli porozmawiać przy kawie i ciastach , które upiekły mamy.
GWIAZDOR
18 grudnia 2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedził gość, na którego wszyscy czekali z wielką niecierpliwością.  Gwiazdor obejrzał przedstawienie bożonarodzeniowe, a następnie obdarował maluchy prezentami.

WIGILIE KLASOWE
Tradycyjnie w przeddzień świąt Bożego Narodzenia uczniowie spotkali się z wychowawcami przy wigilijnym stole. Podzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy. Następnie dzieci odwiedził Gwiazdor z prezentami.


ANDRZEJKI
Andrzejkowe wróżby, zabawy przy muzyce i smakowanie pysznych ciast przygotowanych przez mamy to atrakcje, które towarzyszyły dzieciom podczas obchodów tradycyjnych andrzejek w Szkole Filialnej w Oporówku. Wszystkie wróżby cieszyły się powodzeniem, dzieci wróżyły z butów, przelewały wosk przez klucz, odgadywały swoją przyszłość. Potem mogły kosztować cista w kawiarence. Cały czas trwały też tańce i zabawy przy muzyce.DZIEŃ MISIA
25 listopada jak corocznie odbył się w oddziale przedszkolnym w Oporówku Dzień Misia. Dzieci w tym dniu przyniosły swoje ulubione misie, degustowały przysmak misiów – miodek oraz miodowe ciasteczka, uczyły się wierszyków i rymowanek o misiach.WYCIECZKA DO TEATRU
20 listopada uczniowie kl. I-III ze Szkoły Filialnej w Oporówku wybrali się do Teatru Animacji w Poznaniu na spektakl pt. „Smoki”. Żywa akcja, znakomita gra aktorów, napięcie spotęgowane muzyką, scenografia oraz niezwykły klimat teatru na długo pozostaną w pamięci widzów.LEKCJA EDUKACYJNA
Uczniowie ze Szkoły Filialnej w Oporówku mogli uczestniczyć w bardzo ciekawej lekcji pt. „Nie tylko chrząszcz brzmi w trzcinie, przedrzeźnianie przyrody”, którą przeprowadził pan Rafał Łęcki z firmy „Zielona Mysz”. Dzieci mogły posłuchać dźwięków przyrody, rozpoznać jakie zwierzęta je wydają, a na koniec pograć na instrumentach perkusyjnych. Wszystkim zajęcia bardzo się podobały.DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada to Dzień Postaci z Bajek. W Szkole w Oporówku wszystkie dzieci tego dnia przebrały się za ulubione bajkowe postacie. Po szkolnych korytarzach spacerowały księżniczki, królewny, wróżki, piraci, Czerwony Kapturek, Kot w Butach i inne ciekawe postacie. Wszystkie wzięły udział w wielkiej paradzie i prezentacji. Dzieci słuchały fragmentów bajek, odgadywały ich tytuły, oglądały występy swoich kolegów i bawiły się przy muzyce. Na koniec wszyscy zostali poczęstowani słodkim batonikiem. Szkoda, że taki dzień jest tylko raz w roku.WIERSZE BRZECHWY I TUWIMA
W sali wiejskiej w Pawłowicach odbył się niecodzienny spektakl, gdyż wiersze Brzechwy i Tuwima recytowali artyści z Pawłowic. Wystąpili dla uczniów Szkoły Filialnej w Oporówku w przedstawieniu pt.”Witajcie w naszej bajce”. Wszyscy dobrze się bawili. Dzieciom występy bardzo się podobały.KISZENIE KAPUSTY
Dzieci z kl. I -III i oddziału przedszkolnego odwiedziły Izbę Regionalną w Pawłowicach i uczestniczyły w zajęciach pt. „Kiszenie kapusty”. Dzieci zapoznały się w wartościami odżywczymi kiszonej kapusty i poznały proces jej przygotowywania od główki do gotowego produktu. Każdy mógł poszatkować własnoręcznie kapustę na zabytkowej szatkownicy i „udeptać” w beczce. Wycieczka była bardzo udana.WYCIECZKA DO SADU
Jesień to czas zbioru warzyw i owoców. Dzieci ze Szkoły Filialnej w Oporówku mogły obserwować prace w polu i w sadzie w czasie wycieczki do gospodarstwa ogrodniczego w Grzybowie. Trwał akurat zbiór jabłek, które dzieci ze smakiem kosztowały. Oglądały również hodowlę pomidorów i papryki w szklarni, a także stację meteorologiczną i hotel dla owadów znajdujące się na terenie gospodarstwa. Na koniec bawiły się w „zielonym” labiryncie, co było dla nich dużą atrakcją. Po powrocie chętnie opowiadały o swoich wrażeniach.WYCIECZKA DO LASU
Uczniowie klas I-III i oddziału przedszkolnego wybrali się na wycieczkę do lasu . Obserwowali roślinność i mieszkańców lasu w ich naturalnym środowisku. Niektórym udało się nawet znaleźć grzyby. Wycieczka była bardzo udana.ŚWIĘTO LATAWCA
W szkole w Oporówku po raz kolejny zorganizowano Święto Latawca. Uczniowie przynieśli latawce własnoręcznie wykonane lub zakupione w sklepie. Pogoda dopisała i większość latawców wzbiła się w niebo. Dzieciom podczas puszczania latawców towarzyszyli rodzice i dziadkowie.

SPOTKANIE Z ANSDERSENEM
Uczniowie Szkoły Filialnej w Oporówku bardzo chętnie odwiedzają Gminne Centrum Kultury w Krzemieniewie. Tym razem dzieci z kl. I-III wybrały się do biblioteki na spotkanie z baśniopisarzem Andersenem, gdzie zapoznały się z jego twórczością. Na zakończenie bardzo ciekawej lekcji, każde dziecko otrzymało książeczkę.
WYSTĘPY CYRKU Z UKRAINY
Uczniowie Szkoły w Oporówku podziwiali występy grupy cyrkowej „Heca” z Ukrainy. W pięknym programie artyści zaprezentowali: żonglerkę, ekwilibrystykę, różne akrobacje, tresurę pieska i węża. Przez cały czas dzieci zabawiał bardzo śmieszny klown. Po występie wykonawcy otrzymali od wszystkich dzieci gromkie brawa. Program był wyjątkowy i wszystkim bardzo się podobał.3 MAJA
Uczniowie kl. III Szkoły Filialnej w Oporówku przygotowali uroczystą akademię upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przedstawienie, wiersze i pieśni przybliżyły dzieciom wydarzenia historyczne z tamtych lat.

WYCIECZKI DO GRZYBOWA
Dzieci ze Szkoły w Oporówku bardzo często wyjeżdżają na wycieczki, gdyż są one wspaniałymi lekcjami dydaktycznymi w terenie. Tym razem wybrali się do Grzybowa do Pracowni Ćwiczeń Praktycznych Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie, gdzie zapoznali się z wiosennymi pracami w ogrodzie i tunelach foliowych. Uczyli się pod okiem fachowca jak prawidłowo siać i sadzić rośliny. Dzieci zwiedziły sad i ogrody pracowni. Wycieczki były bardzo udane.

SZUKANIE ZAJĄCZKA

POWITANIE WIOSNYZABAWA  KARNAWAŁOWA
W środę 26 lutego 2014 r. w Szkole Filialnej w Oporówku odbyła się zabawa karnawałowa. Dzieci zaprezentowały się w pięknych bajkowych strojach. Wyjątkową atrakcją było pojawienie się Żabki, która rozdawała pączki, cukierki i wspólnie z dziećmi bawiła się przy muzyce.
Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Milenie Harasymowicz, która była sponsorem słodkich upominków.FERIE ZIMOWE
W pierwszym tygodniu ferii zimowych w Szkole Filialnej w Oporówku odbywały się różnorodne zajęcia. Uczniowie bardzo licznie uczestniczyli w zajęciach plastycznych, sportowych, grali w gry świetlicowe, oglądali bajki i filmy, bawili się przy muzyce. Ponieważ zabrakło śniegu i przy wietrznej aurze trzeba było pozostać w pomieszczeniach, największym zainteresowaniem cieszyły się gry komputerowe.DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Jak co roku w Szkole Filialnej w Oporówku w styczniu obchodziliśmy uroczyście Dzień Babci i Dziadka. Przedszkolaki zaprezentowały Jasełka a dzieci klas I-III przedstawienie pod tytułem „Cicha noc”, wiersze i piosenki. Dziadkowie z zachwytem oglądali program artystyczny i z dumą patrzyli na swoje wnuki. Dzieci przygotowały dla szanownych gości laurki i własnoręcznie zrobione upominki . Słodką niespodziankę przygotowali rodzice i zaprosili zgromadzonych gości na poczęstunek i kawę.


WIGILIE KLASOWE
W piątek 20 grudnia 2013 r. w Szkole Filialnej w Oporówku odbyły się w klasach przedświąteczne spotkania wigilijne, podczas których uczniowie łamali się opłatkiem i śpiewali kolędy. Po złożeniu sobie świątecznych i noworocznych życzeń dzieci z wychowawczyniami zasiadły do stołów, gdzie czekały na nich pierniczki i słodycze. Nie zabrakło też prezentów, które Gwiazdor zostawił pod choinką. Uczniowie kl. II i kl. III przedstawili dla wszystkich uroczyste przedstawienie pt. „Cicha noc.”
WYCIECZKA DO MUZEUM
Maluchy ze Szkoły Filialnej w Oporówku  6 grudnia 2013 r. wybrały się do Muzeum Okręgowego w Lesznie na lekcję muzealną „Zwyczaje świąteczne i bożonarodzeniowe”.

WYCIECZKA DO GALERII
9.12.13 r.
Uczniowie kl. II i kl. III często odwiedzają galerię artysty plastyka. Pod okiem pani B. Kicińskiej doskonalą warsztat i nabywają nowe umiejętności.


 


KONKURS NA STROIK
W Szkole Filialnej w Oporówku 13 grudnia rozstrzygnięto konkurs na stroik i ozdobę świąteczną.
Piękne stroiki wprowadziły wszystkich w nastrój świąt Bożego Narodzenia.
Na konkurs wpłynęło 40 prac. Uczniowie stroiki wykonywali w domu z pomocą rodziców. Wszystkie były śliczne. Komisja oceniająca, biorąc pod uwagę estetykę wykonania, oryginalność i kolorystykę,  postanowiła nagrodzić wszystkich autorów prac. Słodkie upominki ufundował Samorząd Szkolny.


SPOTKANIE Z PISARZEM WIESŁAWEM DRABIKIEM
21 listopada 2013 r. uczniowie kl. I-III Szkoły Filialnej w Oporówku spotkali się w Bibliotece Publicznej w Krzemieniewie z autorem wierszowanych bajeczek dla dzieci - Wiesławem Drabikiem.
Pisarz opowiadał o swojej twórczości, recytował wiersze i zadawał zagadki. Dzieci były zachwycone i spontanicznie odpowiadały na pytania. Na zakończenie zaproszony gość podpisywał książki z dedykacją.WYCIECZKA DO KRZYWINIA
7 listopada 2013 r. uczniowie ze Szkoły Filialnej w Oporówku byli na wycieczce w zakładzie produkującym ozdoby choinkowe w Krzywiniu. Mieli okazję poznać etapy powstawania przepięknych bombek. Niestety, nie mogą się pochwalić zdjęciami wśród szklanych cacek, gdyż wzory wszystkich bombek są zastrzeżone.


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Parada Bajkowych Postaci, odczarowywanie uwięzionych bohaterów bajkowych oraz konkursy i częstowanie słodyczami to niektóre atrakcje, jakimi cieszyły się dzieci ze Szkoły Filialnej w Oporówku w Dniu Postaci z Bajek. Było mnóstwo wesołej zabawy i niezapomnianych wrażeń.
MAGIK
Do Szkoły Filialnej w Oporówku zawitał magik. Wyczarowywał i uczył czarować - przede wszystkim najmłodszych. Wszyscy wspaniale się bawili.


GRZYBOBRANIE
Najlepszym grzybiarzem w Szkole Filialnej w Oporówku jest Szymon Kowalczyk z kl. III . Wspaniałe okazy znalezionych prawdziwków przyniósł pokazać kolegom do szkoły.
WYCIECZKA DO MUZEUM W KROBI
Uczniowie ze Szkoły Filialnej w Oporówku zwiedzili Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi. Jest to miejsce unikatowe w skali europejskiej, ponieważ fabryka, która powstała w 1922 roku przetrwała w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego.WYCIECZKA NA POCZTĘ
Uczniowie ze Szkoły Filialnej w Oporówku wybrali się na bardzo pouczającą wycieczkę na pocztę. Mieli okazję przyjrzeć się pracy urzędników pocztowych a także prześledzić drogę listów i paczek. Obejrzeli z wielkim zainteresowaniem pomieszczenia, gdzie sortowane są listy i paczki, a nawet szafki listonoszy, w których  układają codziennie przesyłki. Na koniec wszystkie dzieci miały okazję samodzielnie postemplować przesyłki oryginalnym, pocztowym datownikiem. Zmęczone i pełne wrażeń wróciły do szkoły.ŚWIĘTO LATAWCA
Co roku pod koniec września dzieci ze Szkoły Filialnej w Oporówku przynoszą do szkoły latawce. Pokazują misternie wykonane dzieła i przy sprzyjającej pogodzie z pomocą rodziców i nauczycielek puszczają je. Również w tym roku pogoda dopisała i większość pięknych, kolorowych latawców wzbiła się w powietrze.WYCIECZKA DO KĄTÓW
Uczniowie kl. I-III Szkoły Filialnej w Oporówku uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Wielkopolska wieś – powrót do korzeni” organizowanym przez fundację „Blisko Ciebie” w Kątach. W ramach projektu odbył się też konkurs wiedzy o wsi dawnych czasów i uczniowie z kl. III: Patryk Ryczkowski, Kamil Wojtkowiak, Szymon Kowalczyk zajęli III miejsce.SPOTKANIA WIGILIJNE
PRZEDSTAWIENIE ŚWIĄTECZNE DLA RODZICÓW

21 grudnia we wszystkich klasach Szkoły Filialnej w Oporówku odbyły się uroczyste spotkania wigilijne. Wychowawcy wraz z uczniami dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i zasiedli do świątecznego poczęstunku. Dzieci tradycyjnie odwiedził Gwiazdor z paczkami. W tym dniu uczniowie kl. I-III zaprosili do szkoły rodziców i dla nich w pięknej scenografii wystawili Jasełka. Chwile spędzone wspólnie w szkole wprowadziły wszystkich gości w świąteczną atmosferę.


GWIAZDOR
JASEŁKA DLA RODZICÓW

20 grudnia do oddziału przedszkolnego w Oporówku zostali zaproszeni rodzice. Wspólnie z dziećmi oczekiwali na przyjście Gwiazdora. Przedszkolacy przedstawili gościom Jasełka bożonarodzeniowe, a Gwiazdor obdarował ich prezentami.


KIERMASZ PRZY KOŚCIELE W OPOROWIE
radycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie Szkoły Filialnej w Oporówku wykonywali wraz z rodzicami piękne stroiki i ozdoby świąteczne na kiermasz . W tym roku kiermasz odbył się w sobotę 16 grudnia i niedzielę 17 grudnia przy kościele w Oporowie. Jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem.


KONKURS NA STROIK
W Szkole Filialnej w Oporówku odbył się konkurs na stroik gwiazdkowy. Wszystkie dzieci przyniosły przepiękne stroiki. Komisja konkursowa w tym roku nagrodziła wszystkich uczestników. Nagrody ufundował Samorząd Szkolny.
MIKOŁAJKI
Czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia to także czas oczekiwania na prezenty. 6 grudnia dzieci ze Szkoły Filialnej w Oporówku od rana wypatrywały prezentów od Mikołaja.
Mikołaj, jak co roku, nie zawiódł. Przyniósł dzieciom cukierki, kalendarze adwentowe i czekoladowe Mikołaje.

LEKCJE MUZEALNE
Uczniowie kl. II i III uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „Czerpanie papieru”. Dzieci zapoznały się nie tylko z historią papieru, ale poznały także tajniki czerpania papieru i mogły wziąć samodzielnie udział w czynnościach związanych z jego czerpaniem i formowaniem. Każdy uczestnik warsztatów na pamiątkę otrzymał kartkę  ręcznie czerpanego papieru.Dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w lekcjach muzealnych pt. Baśnie i legendy oraz „Zwyczaje świąteczne”. Maluchy  poznały zwyczaje i obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia.

ANDRZEJKI
Zabawie andrzejkowej w Szkole Filialnej w Oporówku towarzyszyło wiele atrakcji. Przez cały czas trwania zabawy dzieci kosztowały pysznych ciast przygotowanych przez mamy, które oferowała andrzejkowa kawiarenka. Wspaniałą zabawą były wróżby andrzejkowe – lanie wosku, odkrywanie przyszłości, wróżba z „wychodzeniem butów” za próg oraz losowanie imion swoich sympatii. Czas przy zabawie i muzyce szybko mijał. Dzieci wróciły do domu pełne wrażeń.


SPEKTAKL MAGICZNY KAPELUSZ
29 listopada uczniowie obejrzeli  spektakl pt. „Magiczny Kapelusz”. Była to wzruszająca opowieść o przyjaźni i poświęceniu, ucząca,że to co inne, nie jest złe. Dzieci dowiedziały się, że wygląd i stan posiadania nie jest miarą wartości człowieka.


ŚLUBOWANIE KL. I
26 listopada w Szkole Filialnej w Oporówku odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów kl.I. Tradycyjnie w obecności rodziców złożyli uroczystą przysięgę i poprzez pasowanie ołówkiem zostali włączeni w poczet uczniów szkoły.


DZIEŃ MISIA
Misiu to najbardziej ulubiona zabawka wszystkich dzieci. 25 listopada obchodzimy Dzień Misia. Dzieci z oddziału przedszkolnego w Oporówku w tym dniu przyniosły swoje ukochane misie, kolorowały ilustracje przedstawiające Kubusia Puchatka, degustowały miód - przysmak misiowy.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Tradycyjnie jak co roku w Szkole Filialnej w Oporówku w listopadzie obchodzony jest Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia dzieci przenoszą się w krainę baśni i bajki. Przebierają się za postać z ulubionej bajki, biorą udział w konkursach ze znajomości bajek, rysują ulubioną , bajkową postać. Uczestnicy zabaw i konkursów zostają nagrodzeni.
JESIENNE KONKURSY
W Szkole Filialnej w Oporówku odbyły się szkolne konkursy pod hasłem "Złota jesień" dla uczniów kl.I-III i "Znajomi z lasu" dla uczniów kl.II-III.
Celem konkursów było zainteresowanie uczniów światem przyrody, jego różnorodnością i pięknem, jak również zachęcenie do samodzielnego zdobywania informacji i wiedzy. Uczniowie z klasy II i III przygotowywali się do konkursu na zajęciach bibliotecznych. Czytali różne materiały, przeglądali albumy o zwierzętach. Ich zadaniem było poprawne wypełnienie testu i wykazanie się wiedzą na temat zwierząt leśnych. Na konkurs plastyczny wpłynęły przepiękne prace ukazujące jesienne pejzaże.
11 LISTOPADA
Uczniowie klasy III przygotowali uroczysty apel z okazji  Narodowego Święta Niepodległości.
SPOTKANIE Z POLICJANTAMI
Tradycyjnie  uczniów ze Szkoły Filialnej z Oporówka w ramach działań profilaktycznych odwiedzili policjanci z Zespołu Dzielnicowych z Krzemieniewa. Policjanci omówili podstawowe zasady przestrzegania przepisów ruchu drogowego i pokazali wyposażanie samochodu policyjnego.
ŚWIĘTO LATAWCA
W szkole w Oporówku po raz kolejny zorganizowano Święto Latawca. Uczniowie przynieśli latawce własnoręcznie wykonane lub zakupione w sklepie. Przy sprzyjającej, wietrznej pogodzie niektóre latawce mogliśmy podziwiać na niebie. Samorząd Szkolny ufundował dla wszystkich dzieci słodką przekąskę.
WIDOWISKO ESTRADOWE
17 października uczniowie z Pawłowic i Oporówka obejrzeli widowisko estradowe pt. "Wielcy rodacy". Uczniowie poznali ciekawostki o sławnych Polakach. Spektakl został zrealizowany w formie zabaw, konkursów, dzięki czemu uczniowie byli aktywnymi widzami i uczestnikami show. Elementem uatrakcyjniającym pokazy były ciekawe dekoracje, kostiumy, rekwizyty oraz urozmaicona muzyka.
PÓŁKOLONIE 2012
Uczniowie ze Szkoły Filialnej w Oporówku kolejny raz uczestniczyli w półkoloniach. Byli w kinie w Lesznie i obejrzeli film w trójwymiarze, miło spędzili czas w Bajkolandii, odwiedzili Ochronkę dla małych zwierząt w Koczurach, gdzie z gospodarzami leśniczówki zrobili grilla. Mieli okazję pospacerować po najbliższej okolicy i pograć na boisku wielofunkcyjnym, gdzie rozegrali mecz. Codziennie dzieci otrzymywały poczęstunek, a po konkursach drobne nagrody. Ulubionym punktem programu były wizyty w McDonald’s. Dziećmi społecznie opiekowały się nauczycielki: Danuta Kamińska, Katarzyna Niedzielska, Agnieszka Pospiech i Renata Szłapka.